4 raad een wensch zien uitdrukken opdat de Commissie van Openbaren Onderstand weer om de baden zou inrichten in het gasthuis zooals dit voor den oorlog bestond. Er zijn personen die niet wenschen naar de zwem kom te gaan en verscheidene hebben mij reeds den wensch uitgedrukt om zooals vroeger een bad te kunnen gaan nemen in het hospitaal. M. Declercq. Ware het niet wenschelijk de baden in te richten in de zwemkom waar de noodige plaats ervoor voorzien is Deze baden zouden er ten dienste zijn der onder wijsgestichten en zoo zou de zwemkom tot twee diensten dienen. M. Lemahieu. Laat ons liever vragen aan de Commissie van Dpenbaren Onderstand dat zij opnieuw zou inrichten wat zij voor den oorlog bezat. M. Sobry. Deze kwestie komt heden niet op de dagorde en er is alleen maar spraak te weten of het inkomgeld moet verhoogd worden of niet. M. Lemahieu. Niets belet echter dat de raad dien wensch zou uitdrukken om van de Commissie van Openbaren Onderstand de herinrichting der baden te bekomen. Daar echter het nieuw reglement niet zal kunnen goedgekeurd worden vóór October aanstaande, vraag ik voorloopig dit punt uit te stellen en het oud reglement te behouden. Al de raadsleden sluiten zich bij deze ziens wijze aan. VI. Staats Middelbare school. Be- grooting rg3o. De Minister van Kunsten en Wetenschap pen vraagt aan de stad de begrooting voor xg3o der Middelbare school goed te keuren. Het aandeel der stad in die begrooting be draagt de som van 74.189 fr. M. D'Huvettere. Van wie gaat die be grooting uit M. Sobry. Van den Staat. M. D'Huvettere. Het komt mij zonder ling voor dat het gouvernement zelf deze begrooting voorstelt en tot heden de beheer raad, die door ons gekozen werd, nog niet heeft goedgekeurd. M. Lemahieu. Sedert de maand Januari werd de beheerraad niet eens bijeengeroepen. Waarom vergaderde het schepenencollege niet, die van rechtsweze deel uitmaakt van den beheerraad M. Sobry.Vooraleer den beheerraad bijeen te roepen moet men wachten totdat hij vol ledig zij. Ik denk dat het beste is ons te hou den aan de wijsheid van den Heer Minister van Kunsten en Wetenschappen en de voor gestelde begrooting goed te keuren. Stemmen ja de heeren Van Nieuwenhove, Missiaen, Vergrac.ht en Sobry neen de heeren D'Huvettere, Bonnet en Coutelle onthouden zich de heeren Declercq, Lema- hien, Vandamme, Capoen, Laton, Leuridan, Soete en Delahaye. VII. Overeenkomsten voor oorlogsschade betreffende a) het Beljort, bden Noordwest kant der Hallen. De heer Voorzitter stelt voor een overeen komst voor oorlogsschade goed te keuren waarbij een totale vergoeding van 2.372 844 fr. wordt toegestaan voor de volledige her stelling van het Belfort. Volgens deze ove - komst moet de wederbelegging gedaan zijn binnen de achttien maanden en geschieden de werken onder de volkomen verantwoorde lijkheid van de stad. Zoo er echter, in den loop der herstelling bijkomende werken moe ten uitgevoerd worden, zouden deze mits voorafgaandelijke overeenkomst eveneens door den Staat betaald worden. In het Ministerie, waar de heer Burge meester is gegaan om nadere inlichtingen betrekkelijk deze overeenkomst te bekomen, werd hem geantwoord dat de werken onder de verantwoordelijkheid der stad moesten ge schieden omdat de diensten voor oorlogs schade afgeschaft zijn en de Staat geen per soneel meer heeft om zich zooals vroeger met het toezicht dier herstelling te gelasten. Het is de Staat nochtans die de betalingen doet, maar zoolang de voorgestelde overeenkomst door den gemeenteraad niet wordt goedge keurd kunnen er geen betalingen gedaan zijn. Verders werd den heer Burgemeester ook nog de verzekering gegeven dat de bijkomende werken die noodig zouden blijken door den Staat zouden betaald worden. Niettegen staande hem dit beloofd werd heeft hij hiervan tot nu toe nog geen schriftelijke bevestiging ontvangen. M. Bonnet. Wanneer er een bouwfeil zou begaan zijn en het gebouw later komt in te storten, wjire de. stad hiervoor dan verant woordelijk. Ik zou wenschen dat er in dit geval een beter toezicht zou uitgeoefend worden. M. Delahaye. Ik ben hiermede heel en al t'akkoord. De Staat stelt een toeziener aan voor de betonwerken aan Zillebekevijver waar het hoegenaamd niet noodig is, en hier voor zulke groote werken zou de Staat geen toezicht uitoefenen. M. Sobry. De heer Coomans is de archi tect en de toeziener is M. Landtsheere. Alhoewel zij niet rechtstreeks door den Staat aangesteld zijn om het toezicht uit te oefenen, worden zij toch door hem betaald- Gevolg aan de aanbesteding die plaats heeft gehad zijn de werken thans reeds begonnen. M. Missiaen. Het ware wenschelijk de manier te kennen waarop het akkoord gemaakt werd wanneer de aanbesteding werd uitge schreven. De bijkomende werken staan alleen vermeld in de overwegingen en niet in de be sluiten der voorgestelde overeenkomst. Na goedkeuring dezer overeenkomst zou de Staat ons dan heel gemakkelijk kunnen zeggen gij moest die bijkomende werken maar voorzien hebben. Ik zie niet in waarom het noodig is dergelijke overeenkomst goed te keuren. De Halle moet hersteld worden aan den prijs dat zij ons zal kosten en ik zou niet graag de stad willen verbinden om later die bijkomende werken zelf te moeten bekostigen. M. Sobry. - Het spijt mij dat de brief niet komt. M. Bonnet. Gij zult opnieuw moeten aan dringen. M. Declercq. Kunnen wij deze overeen komst niet goedkeuren onder voorbehoud voor de bijkomende werken die mogelijks zullen moeten uitgevoerd worden M. Sobry. Zal dit dan goed zijn En als wij de overeenkomst niet goedkeuren dan kan er geen vooruitgang gedaan zijn met de werken. M. Missiaen. Wanneer de Staat opmer kingen zou doen nopens het gemaakte voorbe houd, dan is het stellig omdat zijn bedoelin gen niet zuiver zijn. M. Declercq. De tijdstippen van betaling, werden reeds voorzien in het lastkohier der aanbesteding. M. Van Nieuwenhove. 11 y a eu 2 adjudi cations, l'une pour la reconstruction partielle et la seconde pour la restauration compléte. La soumission de M. Caron et hls, d'Ardoye, était inférieure a celle de M. Vande Kerck hove pour la reconstruction totale. Vous avez préféré la restauration partielle et maintenant vous nous proposez la reconstruction totale. Ceci est illégal, tl fallait une deuxième adju dication. M. Missiaen. - Dit is voorzien geweest en er werd met opzet zoo gehandeld om gansch het werk aan den heer Vande Kerckhove te kunnen geven. M. Van Nieuwenhove. II parait que l'entrepreneur adéja demandé un supplément pour l'mtérieur, sous prétexte que celui-ci ne vaut plus rien, alors qu'il connaissait le beffroi mieux que personne puisqu'il y a travaillé deux ans en régie pour le consolider. M. Missiaen. Er is geen haast om deze overeenkomst goed te keuren gezien de Staat reeds een verbintenis heelt om te betalen M. Van Nieuwenhove. La gaffe a été com mise par le conseil communal, vous auriez du décider directement la reconstruction totale. Hierop wordt dit punt uitgesteld en er zal bij het Ministerie opnieuw aangedrongen wor den om een grootere waarborg te bekomen. De tweede overeenkomst betrekkelijk de herstelling van den Noordwestkant der Hallen wordt om denzelfden reden eveneens uitge steld. M. Bonnet. In de Botermarkt waar men bezig is met het plaatsen van het dak is het zoo duister dat gij die plaats bij klaarlichten dage zult moeten verlichten. M. Declercq. Voor den oorlog was die plaats ook niet verlicht langs het dak maar enkel bij middel van vensters aan de zijkanten. VIII. Aanvragen om toelage. 1) De Ypersche Wielrijdersclub vraagt eene toelage van i5oo fr. in plaats van 1000 fr., voor den velokoers van i5 Oogst, genaamd Groote Prijs van Yper M. Bonnet. Wat is het oordeel van de feestcommissie M. D'Huvettere. - Wat ik weet is dat er op de5o.ooofr. die door den gemeenteraad ge stemd werden voor het inrichten van feeste lijkheden reeds een som van 16.377 fr o5 uitgegeven is, doch hoeveel er tot nu toe nog moet betaald worden zou ik niet kunn zeggen. Volgens mijn oordeel ware de gewo^ toelage van 1000 fr. voldoende. M. Sobry. Ik vraag mij af waarom dit altijd meer en meer moet zijn. Ik vind dat eer toelage van 1000 fr. voldoende is, te meer daar er verleden jaar zoo weinig renner* waren. M. Soete. Een toelage van i5oo fr. is niet te veel en zoo gij maar altijd dezelfde prijzen geeft, zult gij weldra geen rijders meer hebben M. Delahaye. Ik stel voor een som van 1200 fr. te geven. M. Van Nieuwenhove. Doet het verschil in tweeën en geeft I25o fr. M. Sobry. Niemand meer Hierop wordt een toelage van I25o fr. ge stemd. Alleen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich. 2) De Boldersmaatschappij gevestigd ter herberg De Nieuwe Post Rijselstraat, vraagt een toelage van i5o fr. voor het geven van een prijskamp. M. Sobry. Dit is nog eens een herberg- kermis. M Bonnet. Straks zal men er nog toe komen aan ieder herberg een som van 100 fr. te geven zooals dit vroeger eens werd voor gesteld. De kwestie is te weten hoeveel her bergen er zijn. M. D'Huvettere. Er zijn er 42.5. De heer Voorzitter legt hierop de gevraag de toelage ter stemming. Stemmen ja de heeren Soete, Delahaye en Vergracht neen de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Vandamme en Sobry onthouden zich de heeren Van- Nieuwenhove, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Leuridan en Coutelle. 3') De Kaartersfederatie van Yper vraagt een toelage van 5oo fr. voor het inrichten van kaartspelprijskampen in verscheidene herber gen van de stad. Vroeger werd een toelage van 3oo fr, ver leend en dezelfde som wordt opnieuw voor gesteld. Stemmen ja de heeren Declercq, Soetf en Delahaye onthouden zich de heerer Lemahieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, Laton, Missiaen, Bon net, Leuridan, Coutelle, Vergracht en Sobry 4) De feestcommissie van het gehucht Dc Potyze vraagt een toelage van 3oo fr. voor df jaarlijksche wijkkermis van 1 en 2 Septem ber a. s. Vroeger werd er een som van 200 franl gegeven. De heer Capoen denkt dat 3oo fr. niet t< veel is voor die wijk, te meer dat er daa voor den co:log een veeprijskamp/plaats hat die er nu niet meer gedaan wordt. De heer Voorzitter stelt voor een toelagi van 200 tr. te stemmen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Van damme, Laton, Leuridan, Soete, Delahaye Vergracht en Sobry neen de heer Capoen onthouden zich: de heeren Missiaen, Bonne en Coutelle. IX-. Mededeelingen. 1) De Commissie van Openbaren Onder stand geeft den toestand harer kas te kennel op het einde van het tweede kwartaal 1929. M. Van Nieuwenhove. L'article g3 de I loi organique sur les Commissions d'Assis tance publique dit que les règlements d'ordri intérieur doivent être approuvés par le consei communal. Jusqu'a présent aucun règlemen ne nous a encore été soumis et je demandi d'envoyer une lettre a la Commission d'Assis tance publique pour la rnettre en demeure di nous fournir ces règlements. M. Vandamme. Gij hebt het recht niet d< Commissie van Openbaren Onderstand t< wantrouwen en vreest gij niet dat zij u dit bi middel van een langen brief zal betaald zetten 2) Een antwoord van den heer Minister vai Spoorwegen aan den heer Senator Mulh meldt dat er ter statie van Yper een nieuws schuilplaats zal opgericht worden van 33 m lang op een perron van 8 m. breed. Voor wa de nieuwe statie betreft is men bezig met he ontwerp op te maken. M. Declercq. Zou den wensch niet kunnei uitgedrukt worden de statie gebouwd te heb ben in den stijl der gebouwen van de sta< Yper Dit voorstel wordt eenparig gestemd. 3) Gevolg aan een bezoek van den hee olksvertegenwoordiger Brutsaert aan dei heer Minister Vauthier om dezen te sprekei

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4