Ghronique Financière Ecole de Musique - Concours MuzieKschool - Wedstrijden Koninklijke Hofbouwmaatschappij en het Werk van den Akker, Yper over het herstel van het museum Merghelynck, komt eerstgenoemde, in datum van 27 Juni 11., een schrijven te ontvangen waarbij het Minis terie bereid is 1) aan de stad Yper een som van 5oo.ooo fr. te schenken voor de her inrichting van het museum 2) de grond van het gewezen hotel Merghelynck in vollen eigendom aan de stad te geven, en 3) al de oude kunstvoorwerpen, waarvan vele merke lijk beschadigd zijn, naar Yper terug te sturen. Op aanraden van den heer Minister heeft de stad Yper Mevrouw Merghelynck op de hoogte van dit voorstel gebracht en haar insgelijks laten weten dat de Minister genegen schijnt een ontwerp van den heer architect Coomans, om een gebouw op te richten boven hetgedenkteeken der Ypersche Gesneuvelden, goed te keuren. Op dien brief is er echter nog geen antwoord gekomen. 4) M. MisstaenIk heb niet kunnen aan wezig zijn op de zitting waarop het reglement op het dansen werd goedgekeurd en ik heb zeer verwonderd geweest te zien rfet er in dit reglement een artikel voorkomt waarbij het in de herbergen verboden is muziek te maken voor 2 uur 's namiddags. Ik kan het vastge steld uur aannemen voor 's avonds maar kan niet begrijpen waarom er 's morgens in de herbergen geen muziek mag gemaakt worden. Mijn gedacht was dat dit verbod alleen de danszalen trof, omdat men vreesde dat wan neer er daar 's morgens muziek zou gemaakt worden er dan ook zou gedanst zijn. De her bergiers die een orgel of piano in hun café bezitten, hebben aan de stad een som moeten betalen om heel het jaar door muziek te mogen maken zonder dat er dan spraak was van eenige beperking. Zoo dit reglement niet ge wijzigd wordt zal ik tegen de volgende zitting een voorstel neerleggen om aan die menschen de helft der betaalde som terug te geven. M. Sobry. Dit reglement werd zoo door den gemeenteraad gestemd en kan thans niet veranderd worden tenzij door een nieuwe beslissing regelmatig genomen. M. Missiaen. Het is toch zonderling en niet verstaanbaar dat wanneer overal elders 's middags aperitief - concerts gegeven wor den, dit hier te Yper zou verboden zijn. De heer Leuridan, die eveneens op de laatste zitting niet tegenwoordig was, zegt dat hij het, tijdens de voorafgaandelijke bespre king van dit reglement, ook zoo verstaan had, en de heer Vandamme verklaart op zijne beurt dat het ook wel zoo het gedacht geweest is van den gemeenteraad, maar dat het woord herbergen, vermits dit zoo in het reglement bepaald is, tijdens de stemming onopgemerkt is moeten doorgaan. M. Van Nieuwenhove. Ik heb tegen dit reglement gestemd omdat het geheel slecht is opgesteld. Om er aan te ontsnappen hoeven de herbergiers slechts hun piano op straat te zetten en daar zullen zij heel den dag door mogen muziek maken. X. Stads eigendommen Verpachting. De We Hoflack en zoon vragen de toelating om een deel grond, gelegen bij het slachthuis nevens de smis van den heer Knockaert, te mogen pachten om er wagens of karren op te plaatsen. De heer Caenepeel, die nopens die vraag werd geraadpleegd, vindt om verscheidene redenen dat het nadeelig ware daar langs den muur van het slachthuis wagens en karren te laten plaatsen. M. Delaltaye. De heer Knockaert heeft dien grond in pacht sedert 25 jaar en het ware niet redelijk hem thans dien grond te ontne men om hem aan een ander in pacht te geven. Hij weigert niet te betalen maar hij wacht totdat de stad doet ontvangen. Den i5 Fe bruari 1927 werd hem door het stadsbestuur geschreven dat hij dien grond mocht gebruiken mits een vergoeding van 10 cmen den vier kanten meter. Daar zijn eerste brief door de bureelen verloren werd heeft hij hierop tot tweemaal toe geantwoord dat hij de ges'.elde voorwaarden aanvaarde. Maar sedertdien is er nog nooit iemand gekomen om dien grond af te meten noch om het geld te ontvangen. M. Lemahieu. Ik ben niet van zin dien grond te verpachten daar hij om zeggens deel uitmaakt van de wegenis. Doch ik kan er wel mee instemmen dat er daar aan den heer Knockaert, vermits hij dien grond reeds zoo- lang gebruikt, een vergunning toegestaan worde mits een vergoeding van i5 cmcD bij voorbeeld den vierkanten meter. Die vergun ning echter zou alle oogenblikken kunnen geschorst worden. M. Delahaye. Ik stel voor dat de gemeen teraad de voorwaarden van i5 Februari 1927 zou goedkeuren en aan den heer Knockaert een vergunning zou toestaan om van af den in Januari 1929 dien grond te gebruiken aan i5 cmen den vierkanten meter. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. XI. Minneplein Aankoop Voorstel. De heer registratienaziener Depuydt heeft aan de stad laten weten dat het Beheer der Domeinen bereid is het Minneplein aan de stad af te staan mits den koopprijs van 700.000 fr. De kosten der koopakte en der andere formaliteiten zouden door de stad moeten betaald worden alsmede een som van 251 fr. 5o voor de gedane afpaling. De koop akte zou echter de verplichting melden voor de stad dien grond tot niets anders aan te wenden dan tot sportplein. Er werd gevraagd het Minneplein te mogen betalen met de oorlogsschade der rijschool. M. Vandamme. Door de verplichting dit plein te gebruiken als sportplein, worden daarmede alle andere nuttige inrichtingen uit gesloten, o. m het aanleggen van een kinder tuin Dit ware nochtans zeer aantrekkelijk en ik vraag dit eens te willen onderzoeken. M. Soete. Overlaatst is hier een afvaardi ging geweest voor het oprichten van een velo drome. Hiervoor zou er, naar het schijnt, enkel 23o meters kunnen besteed worden, dit is niet voldoende. Er zouden minstens 33o meters moeten zijn. M. Declercq. Dit zal mogelijks kunnen toegestaan worden en misschien ware er middel om in het plein midden de piste een kindertuin aan te leggen zooals de heer Van damme het vraagt, M. Van Nieuwenhove. Croyez vous que le vendeur a le droit de poser pareille condi tion de destination Si dans quelques années le sport n'a plus assez d'attrait, vous ne pour- rez pas vendre le terrain ni l'utiliser a d'autres fins. Je ne tiens pas a ce que la ville soit liée ainsi pour des années. M. Vandamme. Het ware misschien mo gelijk te bekomen het woord sportplein te vervangen door inrichtingen van algemeen nut, gezien het bijzonderste doeleinde dezer voorwaarde heel waarschijnlijk is dat die grond later niet verkocht worde als bouw grond. Verscheidene raadsleden zijn ook nog van meening de bestemming van het Minneplein zoo algemeen mogelijk te bepalen, en hierop wordt het voorstel van aankoop eenparig gestemd. M. Sobry. Bij haren brief van i3° Juli vraagt de Commissie van Openbaren Onder stand de goedkeuring eener genomen beraad slaging om zekere overschreden kredieten van de begrooting 1929 te mogen verhoogen. Daar de brief slechts gedagteekend is van den x3n dezer maand kon die vraag op de dagorde der huidige zitting niet vermeld worden en gezien het hier slechts een eenvoudige bewer king geldt om de begrooting regelmatig te maken, vraagt de heer Voorzitter zoo er iemand tegen de hoogdringendheid opkomt. Na, bij voorafgaandelijke stemming de hoogdringendheid aangenomen te hebben wordt de beraadslaging van de Commissie van Openbaren Onderstand met volgende stemmen goedgekeurd Ja de heeren Declercq, Lemahieu, D'Hu- vettere, Van Nieuwenhove, Missiaen, De lahaye, Coutelle, Vergracht en Sobry neen de heer Bonnetonthouden zich de heeren Vandamme, Capoen, Laton, Leuridan en Soete. M. Sobry. De Nationale Maatschappij der Buurtspoorwegen vraagt, om grootere onkosten te vermijden, de tramlijn langs de Noordlaan op het Minneplein enkel van 3o centimeters te verschuiven in plaats van ze gansch te verleggen. Dit zou een uitgave ver gen van 17.785 fr. die ten laste valt der stad. M. Declercq. Deze uitgave moet door de stad afgedragen worden omdat het op aan vraag is der stad dat de tramlijn moet verlegd worden. Dit werk moet noodzakelijk uitge voerd worden om de Noordlaan in orde te kunnen brengen, anders zou de tramlijn zoo als ze nu ligt zich dan eens op het voorland, dan eens er langs bevinden. De hoogdringendheid en de gevraagde toe lage om het werk te doen uitvoeren worden bij afzonderlijke stemming eenparig goedge keurd. MLeuridan. Ik denk dat voor het sche penencollege het oogenblik gekomen is om de aanpassing der uurloonen te doen. Zoo het schepenenèollege het niet doet, zal het Vlaamsch Nationaal Vakverbond er het voor stel van doen. M. Delahaye. Een ander feit is dat de oude stadswerklieden, die de voorzichtigheid niet hadden vroeger zelf voor een pensioen te zorgen, blijven werken zoolang zij kunnen, omdat zij van geen pensioen genieten. Ik ste voor dat een Commissie zou benoemd worden om, samen met de heeren schepenen van Openbare Werken en van financiën, die toe stand te regelen. Wat bestaat voor de stads- bedienden zou eveneens moeten in voege gebracht worden voor de werklieden. MDeclercq. Vroeger reeds heb ik hier van gesproken in het schepenencollege, doch bij gebrek aan tijd heb ik het voorstel nog niet kunnen brengen voor den gemeenteraad, om aan de stadswerklieden, die 25 jaren dienst hebben, aan hun 65 jaar een aanvullend pen sioen van 10 fr. daags te betalen. M. Bonnet dringt aan om aan die kwestie van de loonen en der pensioenen een goed gevolg te zien geven. M. Sobry. Dit zal onderzocht worden MLaton. Tijdens de laatste zitting werd er besloten den grafmaker een hulp te gevem Deze laatste dagen werden er op het kerkhof eenige mannen gezonden die den middenweg tot aan den Calvarieberg wat hebben gerei nigd, maar verders is daar maar weinig ver andering gekomen. Ik zou vragen dat er zon der verwijl den grafmaker een bestendige hulp toegevoegd worde. MDelahaye. Wat niet aannemelijk is, is het groot getal ontgravingen die hier plaats hebben. Daarvan wordt waarlijk misbruik gemaakt. In andere steden worden de ont gravingen enkel na de 5 jaren toegelaten. De heer Vandamme stelt voor de ontgra- vingstaks van 5o fr. op 5oo te brengen ten einde het bestaande misbruik te beperken. De heer Voorzitter belooft deze kwestie eveneens te zullen onderzoeken. De openbare zitting wordt hierop te 21 u. opgeheven. Tijdens de geheime zitting werden twee onderwijzeressen, Jufvrouwen Menten en Claeys, om gezondheidsreden in beschikbaar heid gesteld. De aanbesteding voor het plaatsen der rioolleiding tusschen het Zaalhof en de Schut- telaerstraat en op den Zonnebekesteenweg werd toegewezen aan den heer Henri Alahieu, aannemer, te Yper. Le concours de chant fixé au Lundi 22 c* a 5 heures du soir, esc remis au Mercredi 24 c' même heure. De wedstrijd in zang, vastgesteld op Maan dag 22" dezer om 5 uur 's avonds, wordt verschoven tot Woensdag 24" dezer, om zelfde uur. BERICHTEN De leden worden verwittigd dat de maande- lijksche vergadering verschoven is op 28 Juli 1929. Het Bestuur. La Bourse de Bruxelles n'a vraiment pas de chance Pour une fois qu'un Lundi eut pu être bon, notre place était en vacances. Aussi faut-il le dire, la séance qui suivit fut, dans une certaine mesure, une déception. Constatons néanmoins une tenue plus satis faisante et un volume de transactions trés légèrement accru. On tient et les exigences sont déja en partie satisfaites Pour peu que cette résistance continue, ilest vraisemblable que la Bourse prendra rapidement une allure plus favorable. La bataille politique a Paris se dessine. Déja, a deux reprises M. Poincaré a obtenu le rejet d'amendements d'antiratificateurs a une majorité telle que Tissue apparait aujourd'hui plus clairement certaine. Londres est soutenu en valeurs étrangères et le léger recul de la livre ne s'est pas accentué. II y a lieu de noter au passage la fermeté de Tor et de Targent. En Amérique, le marché tout en étant irrégulier, se ressent favorablement de la fermeté du froment qui de 94 cents de dollar le boisseau est passé en quelques semaines a fm*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 5