Ernest de Thibault de Boesinghe Lijkrede vaa M. H. Iw ïiras d'Eeckhoufte, BOESINGHE Ernest de Thibault de Boesinghe m&t.. amaetmsi Overlijden van Weledelen Heer Burgemeester van Boesinghe Na een korte en pijnlijke ziekte is Zaterdag 11., 27 Juli, te Boesinghe op zijn k steel, in den ouderdom van 76jaar, overleden Weledele Heer Ernest de Thibaulï de Boesinghe, burgemeester van Boesinghe, gewezen pro vinciaal raadslid, Officier der Leopoldsorde, vereerd met het Burgerkruis van ie klas en met de herinneringsmedaille van Leopold II. Om zijn eenvoudigen en minzamen omgang, om zijne goedheid waarop men nooit te ver geefs beroep deed, genoot de overledene eenieders achting en genegenheid. Ook wer den de plechtigheden der begrafenis, die verleden Woensdag plaats had, door een groot getal overheden en een overgroote menigte bijgewoond. Op den doortocht van den lijkstoet vorm den de schoolkinderen de haag. Voorop stapte, onder het spelen van treurmarschen, het muziek van Boesinghe, waarvan de overledene eerevoorzitter was. Dan volgden de gemeen teoverheden, de leden van den Kerk- en Dischraad, alsmede de leden der handboog gilde St Joris». Aan de hoeken van het baar kleed hielden zich de Heeren Clinckemaille, arrondissements commissaris,Vanderstichele, schepen, Vandenberghe, voorzitter van den Kerkraad, en Claeys, voorzitter van den Dischraad- De rouw was geleid' door de Weledele Heeren Roger de Thibault de Boesinghe en Baron Snoy. De lijkdienst opgedragen door E. H. Van neste pastoor van Boesinghe, omringd van een talrijke geestelijkheid, was grootsch en indrukwekkend Op het kerkhof werden volgende lijkreden uitgesproken Lijkrede vara i, Coulier, Schepera. Diepbeproefde Familie Mevrouwen, Weledele Heeren, en Inwoners van Boesinghe, Het weze mij toegelaten in naam van het Gemeentebestuur en de bevolking van Boe singhe, eenen laatsten groet te brengen aan het Burgerlijk Hoofd onzer Gemeente. De groote volksmenigte in den dienst aanwezig en geschaard rond het kille graf, is een be wijs der dankbare hulde die zij brengen wil aan den Weledelen afgestorvene. Het zou feest zijn in Boesinghe en wanneer wij vieugdegalmen verwachtten uit den toren, kwamen er tonen van droefheid en rouw de Burgemeester is overleden. Het ging van mond lot mond, het liep van huis tot huis Deze die' de eeuwigheid is ingetreden, was geen gewone sterveling. Van edelen bloede voelde hij het zich een plicht met de belangen zijner medeburgers onledig te blijven. Het voorbeeld van den edelen vader, was een stoot voor den zoon, en zoo kwam op 3o September 1899, dus, 3o jaar geleden, vol jong bloed in den einst der jaren, de weledele Heer Ernest de Thibault de Boesinghe als raadslid in de Gemeenteraad. Op 23 Januari 1907 werd hij als Burgemeester benoemd en sindsdien heeft hij dit amot onafgebroken be kleed. Nu kon hij zich heel en al toeleggen om de belangen der Gemeente te verdedigen, geen gemakkelijke taak voorwaar, want het staat vast dat het steeds moeilijk blijft, een ieder voldoening te geven. Bij hem stonden altijd de algemeene belangen boven deze der enkelingen. Weledele Heer Burgemeester, gij waart dnderdaad een man van plicht zeker, poli tieke opvattingen kunnen verschillen, burger lijke en edele middens kunnen de gedachten doen uiteer,loopen, doch, wat wij vooral in u begroeten, het s uw joviaal karakter, en de groote gave welke gij bezat en die steeds u deed beminnen geen haat of nijd. Hoe dik wijls hebt gij et alles betracht om uiteen loopende krachten weder samen te brengen, om politieke U ge strevers eens te maken, met een woord, our den vrede te bekomen en te bewaren. Voor alles stond gij op de bres. Wij herin neren ons neg uwe bezorgdheid voor de armen der gemeente bij het huldigen van uwen weledelen zoon, met een gift aan Vin- centius Genootschap en den Openbaren On derstand; nog verleden winter in de gure dagen zijt ge bijgesprongen om den nood te helpen. U weze dus eer woord van dank, in naam der raadsleden van den Openbaren Onderstand van Boesinghe. Het Potnpterskorps, genoot ook steeds uwe belangstelling en steeds waart ge erbij om de offervaardige mannen in deze moeilijke taak aan te wakkeren. Ons Gemeentemuziek, is in den grond uw werk. Immers na den oorlog stond gij gewil lig alle vergoeding af, uw persoonlijken eigen dom, om er een Gemeentemuziek van te maken. En daar gij Burgemeester waart, zoudt gij erover blijven waken. Kwam uw ge dacht hier niet altijd met dit van anderen overeen, alsdan legdet gij u neer voor de meerderheid uit edelmoedigheid. Daarom hier ook, dank in naam der eere en werkende leden der beide maatschappijen om uwe groote daad. Man van plicht, zegde ik zooeven. Hebt gij dit meestal niet getoond in zake onderwijs Katholiek vooral en naar de voorschriften van onzen Bisschop. Hier verstond gij U ter best met het Geestelijk bestuur en voor de school was het nooit te veel. Wij mogen het vrij bekennen, zoo hierin alle bestuursleden niet op alle punten eens waren, zocht gij de scholen te verdedigen tot ge voldoening kreegt. Doch wat wil ik verder opsommen Zijn uwe eeremerken geen slaande bewijs van de degelijkheid van uw werk Burgerkruis van I' klas Herinneringsmedaille van Leopold de 2eOfficier in de Leopoldsorde. Weledele Heer Burgemeester, plots zijt ge heengegaan, en ja, de uwen en ons ontstolen, doch uw aandenken zal in ons blijven. Vele uwer bemerkingen en spoorslagen zullen ons als leiddraad dienen. In naam van het Schepenencollegie en den Gemeenteraad, breng ik u een laatste hulde om de rechtveerdigheid waarmede gij ons bestuurdet. In naam der bevolking, dank ik u om al het goede dat gij in onze Gemeente hebt gedaan, 't was altijd diep gemeend. Uw lichaam daalt i 1 't graf uw ziel leeft. Dat de Heer U indachtig weze, en zoo uw rentmeesterschap hier op aarde groot was, dat Hij u loone naar uw werken en u den Hemel geve. Weledele Heer Burgemeester, tot weder- ziens bij den Allerhoogste. Lijkrede van M. Camiel Vandenberghe Voorzitter der Kerkfabriek ie 'Boesinghe Weledele Familie, Achtbare Toehoorders, Wij staan hier heden aan den boord van het graf, bestemd voor eenen man die komt neergeveld te worden als een jongeling in den bloei zijner jaren. Alhoewel reeds van hoogen ouderdom, was hij steeds flink van hert en geest en niet één lichaamlijk letsel liet vermoeden dat hij zoo in eens ging weggemaaid worden. Onze Weledele Heer Burgemeester, wien men daar zooeven nog als den klaarzienden ambtenaar voorstelde, was en bleef steeds de spil van heel het Boesinghes gemeentelijk mecanisme. Daar alleen niet, maar ook als lid van den Kerkraad was hij zoo. Als wij in geldnood verkeerden, 't geen met den duren tijd maar niet wil verbeteren, was hij steeds de eerste om ons moed te geven en betrouwvol te laten hopen op den zekeren steun van den Gemeen teraad, wiens leider hij was in deze zaak. Het zal dus nienjand verwonderen, dat ik hier als voorzitter van den Kerkraad van Boesinghe, in naam dezer leden, een laatste hulde breng aan den afgestorvene, Weledele Heer Ernest de Thibault de Boesinghe. Dat de Heer uit het Allerhoogste U om het goede loone en de hemelpoort late binnen treden. Lijkrede van M. Sylvère Leroy, in naam der St Joris Gilde Weledele Heeren, Mevrouwen en medeburgers, Op mijne beurt acht ik het mij een plicht, een laatste hulde te brengen aan den Wel edelen afgestorvene, eere-voorzitter der Sint Jorisgilde van Boesinghe. Het is hier de plaats niet en ge zult het ook van mij niet verwachten, dat ik de voordeelen opsom onzer gilde, door hem verschaft. Elkeen weet hoe zeer hij deze genegen was en steeds hoog hield. Jager in 't herte, had hij een voorliefde voor het edel sport zijner medeburgers en wist zoo op tijd en stond deze liefhebberij aan te moedigen door woord en daad. Nevens het ijverig bestuur, stond hij deze altijd voor en in ons midden was hij wel de eenvoudige sterveling. Bij hem geen hoo- vaardij en grootspraak, maar stille ommegaan met de medeburgers. Weledele Heer, om dien eenvoud, danken wij U, om uwe natuurlijke goedheid, achten wij U en om al uwe onbekende gaven, loven wij U- Doch 't blijve hier niet bij, uwe mede leden der St-Jorisgilde, zijn kristen menschen voor hen is de plicht bij 't afsterven van een lid te bidden, 't Is 't geen wij u beloven opdat de goede God U gerechtig weze en met de zalige eeuwigheid beloone. Tot wederziens hierboven. Voorzitter der Katholieke Vereenigin° O van 't Arrondissement Yper. Het is voor mij eene eer, en een plicht, te midden deze menigte vrienden, hulde te bren gen, in naam der Katholieke Vereeniging in het arrondissement Yper, aan Weledelen Heer Ernest de Thibault de Boesinghe, gewezen gouwraadslid, en Burgemeester van Boe singhe. Reeds in het jaar 1884 was Mijnheer de Boesinghe gekozen als lid van den Provincie raad van West-Vlaanderen. Het was den tijd van dezen hardnekkigen strijd in ons arron dissement, waar eenige mannen ondernomen hadden de katholieke vlag, tegen wind en stroom, weder op te richten; en waar dat een dracht van alle harten, medewerking van alle krachten, eene lange reeks van zegepralen lieten voorbereiden. Weledele Heer de Boesinghe werd, van den eersten dag af, een der get, ouwigste steunen van zijn poli tieke partij. In den Provincialen Raad nam hij een krachtig deel in de voorbereidende werkingen der sectiën daar, alsook in de publieke zit tingen, bleef zijn woord met aandacht altijd gehoord want, overal, liet zijne kracht dadige tusschenkomst altijd door zijne toe hoorders vermoeden, de eerlijkheid van zijn karakter en zijn onverstoorbare vadeilands- liefde. Na 37 jaren, ten dienste van zijne Provincie, bijna altijd herkozen zonder strijd, bleef zijn naam niet meer opgenomen op de candidaten- lijst voor de Piovicciale kiezing. Deze be slissing, hoe pijnlijkze was, aanvaardde hij met zijn gewone edelmoedigheid, en tot den laat sten dag van zijn leven bleef hij gehecht aan zijn politieke vrienden. Al zijn krachten besteedde hij dan aan zijne gemeente die hij uit hare puinen had hel pen .herrijzen en waarvan hij de vierde burgemeester was van den zelfden naam. De menigte vrienden en burgers hier ver gaard, is genoegzaam een teeken van de achting van allen, voor zoo een verdienste lijk leven ik wer.sch dat deze toeloop een troost zou wezen voor zijn edele familie en, met een laats "en Vaarwel bid ik God de ziel van den-overleden in zijn genade te ont vangen. Het Ypersche biedt aan Mevrouw Ernest de Thibault de Boesinghe, aan Mijn heer en Mevrouw Roger de Thibault de Boesinghe, en aan Baron en Barones Guil- laume Snoy de uitdrukking zijner rechtzinnige en diepe deelneming. Mort de Messire Bourgmestre de Boesinghe Le 27 Juillet est décédé, au chateau de Boesinghe, après une courte et pénible mala- die, Messire Ernest de Thibault de Boesinghe, bourgmestre de la commune, ancien conseil- ler provincial, officier de l'Ordre de Leopold, décoré de la Croix Civique de ire classe et de la médaille Commémorativa de Léopold II Cette mort imprévue a causé une triste et pénible impression dans la commune oü le défunt jouissait de l'estime et de la considera tion de ses administrés, et parmi les nom- breux parents et amis de la familie de Thibault de Boesinghe. Aussi y avait il foule aux funérailles, qui furent solennellement célébrées en l'église de Boesinghe, le Mercredi 31 Juillet, a 11 heures. Ln long cortege, composé des sociétés de la localité, des nombreux parents et amis du défunt, accompagna la dépouille mortelle, portée par les pompiers de la localité, du chateau a l'église, puis au cimetière commu nal. Pendant le parcours, la musique de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4