Gemeenteraad van Yper De Tuindagfeesten Zitting van Maandag 12 Oogst 1929 om 18 nur De Kostelooze Vertooning Frijsdeeling aan de Leerlingen der Stadsjongensschool Uilslag vai het Examen van den 4" Graad 4- DAGORDE x> Proces-verbaal der zitting van i5 Juli IQ2Q. 2. Stadsrekening over 't dienstjaar 1928 Nederlegging. 3. Financiën Begrooting 1929 In schrijving van kredieten. 4. Openbare Onderstand Ontslag van pacht. 5 Openbare OnderstandAfstand van grond. openbare Onderstand dpenbare ver- kooping van houtgewassen. 7. Politieverordening op de openbare ver makelijkheden Wijziging. 8. Pompstatie Zillebekz Woonhuis Lastenkohier 9. Aanvragen om toelage. 10. Stadskerkhof G r on dv er gunning en. 11. Mededeelingen. Als inzet van onze jaarlijksche Tuindag- kermis gaf de Harmonie Ypriana ons, Zaterdag avond, op de Groote Markt een puik concert te hooren. De uitgelezen nummers van het programma, maar inzonder het Tuin daglied, waarmede het concert werd aange vangen, en dat als slot herhaald werd en door ieder Yperling telkens met zooveel genoegen aanhoord wordt, vielen zeer in den smaak van de talrijke toehoorders. De Bestuurder, Heer G. Van Egroo, en zijn knappe muzikanten behaalden, om hunne onberispelijke uitvoe ring, een welverdienden bijval. Den Zondag morgen, door een heerlijk zomerweder begunstigd, heeft de vermaarde Tuindagprocessie, in de mooi bevlagde straten der stad, haren jaarlijkschen ommegang ge daan. Alhoewel zij nog gansch haren voor- oorlogschen luister niet heeft hernomen, be- statigen wij toch met innige voldoening dat de groepen, van jaar tot jaar, steeds talrijker en mooier worden. De overschoone groepen der Bisschoppen van Yper, van O. L. Vrouw van Tuine, van den H. Franciscus van Assisië en nog menige andere, werden deor de Yper lingen en de talrijk toegekomen vreemdelingen zeer bewonderd. Ook de flinke houding van de machtige groep St-Michiels turners werd zeer opgemeikt. De Harmonie Ypriana voerde haar schoonste processiemarschen uit en het Allerhoogwaardigste, gedregen door Z. E. H. kanunnik Lamiroy, deken der stad, werd gevolgd door de stadsoverheden in officieele kleedij. 's Namiddags vergastte ons de Koninklijke Harmonie De Leiegalm van Meenen, op een muziekuitvoering, eener hooge kunst waarde, die op de volmaakst mogelijke wijze werd uitgevoerd. Onder de kundige leiding van hun knappen bestuurder wisten de Mee- nensche muzikanten hun talrijke toehoorders letterlijk te begeesteren. De solisten, Heeren H. Vandamme, A. Camelbeke en A. Soenen, ontvingen grootelijks hun deel in de hartelijke toejuichingen waarop ieder nummer van het keurig en uitgelezen programma onthaald werd. De Heer Burgemeester Sobry vond een welgepast woord voor eenieder en stuurde een hartelijk woord van dank aan den Heer Bestuurder en zijne muzikanten om hunne schoone kunstprestatie. Jammer dat eenige dreigende wolken de schoone lucht van 's morgens overtrokken en de warme zon verdreven hadden, en dat een kortstondige regenvlaag, bijna op het einde van het concert, de toehoorders eenigszins wat uiteendreef. 's Avonds lokte de cinematografische voor stelling in open lucht, gegeven door de Vliegende Cinema van Thourout een tal rijke, opeengepakte menigte toeschouwers in de Boomgaardstraat. Of er hartelijk gelachen werd Het acrobatisch feest van Maandag avonc op de Vandenpeereboomplaats, behaalde eveneens veel bijval. Eenige muzikanten, die schier onvermoeibaar schenen, voerden onver poosd de schoonste walsen van hun reperto rium uit om den artist in zijne oefeningen te begeleiden en verlustigden tevens de talrijk toegestroomde Yperljngen. De concerten vah Dinsdag avond, door de Harmonie Ypriana gegeven op de Statieplaats ter eere der Engelsche Colonie, en dit door de Socialistische Harmonie van Yper, Don derdag avond gegeven op de Groote Markt, hebben beiden een talrijk publiek aangelokt en bekwamen veel bijval. Ook de Volksspelen op de Koeimarkt werden door vele toeschou wers bijgewoond die er zich hartelijk ver lustigden. Niettegenstaande het steeds onzeker weder hebben wij een goede Tuindagvveek gehad. Veel, zeer veel volk en bijzonder zeer veel nering, 't Is hetgeen wij moeten hebben en wat wij voor morgen al de neringdoeners van stad uit ganscher harte wenschen. Want morgen is het nog kermis gegeven door den Koninklijken Tooneelkring De Vlaamsche Ster is opperbest gelukt. Hoewel er op 't zelfde uur andere aantrekke lijkheden plaats hadden, toch was de ruime Concordiazaal proppensvol en 't was deftig, mooi volk, 't keurige deel onzer bevolking. De overgroote menigte heeft er zich ver maakt dat het een plezier om zien was. Het was eene opvoering van lekt mijn lipje een puik stuk, dat een keten vormt van kluchtige toestanden en lachwekkende taferee- len. Het werd op eene meesterlijke wijze ver tolkt. De Ster telt tooneelisten van eersten rang, waaronder er vele zijn, die oprecht onbetaalbaar waren in hunne wederzijdsche rollen. Spelers en speelsters wedijverden onder elkander om met echte kunst persoon en toestanden te malen. Ook werden zij menigmaal daverend toegejuicht en na elk bedrijf teruggeroepen. Een hartelijk proficiat aan allen. De heer L. Durnez, tooneelleider, haalt eere van zijn werk. Alles getuigde er van welbegrepene kunst. Bravo Leon. Het orkest, onder de leiding van den heer G. Van Egroo, vergastte ons op een viertal oorstreelende muziekstukken, die perfekt uit gevoerd en telkens warm toegejuicht werden. De tosschouwers, die er gestadig gelachen hebben dat ze schuddebolden, zullen de ge noeglijke en opbeurende stonden, daar beleefd, niet gauw vergeten, hoor De SUrrelingen hebben eens te meer bewezen dat zij noch moeite, noch studie ontzien om de kunstfaam van hunnen kring hoog op te houden. Zij ver dienen volop de aanmoediging en den steun hunner medeburgers. Jl. Dinsdag hadden wij het genoegen die aangename plechtigheid bij te wonen. De ruime en mooie zaal van Oud Yper was opgepropt met leerlingen, ouders, vrienden van 't stedelijk onderwijs en overheden. Onder deze bemerkten wij de heeren Bur gemeester, Schepen Declercq, Arrondisse mentscommissaris, Raadsleden Missiaen en \ergracht, Beheerders van den Openbaren Onderstand Masschelein en Bouquet en anderen nog. Allen waren in feestgewaad en de heele zaal leverde een oogstreelend uitzicht op. De plechtigheid ving aan met het nation-al volkslied, door de leerlingen met kunst uitge voerd, door de gansche zaal rechtstaande aanhoord en daverend toegejuicht. Daarop volgde eene reeks gymnastische oefeningen, met veel samenhang uitgevoerd door de leerlingen van den laagsten graad, mannekens niet hooger dan dat, onder leiding van den heer Gauquier. Algemeen haiuk klap begroette die uitvoeringen. Vervolgens droegen een viertal leerlinger in samenspraak, Het Spook» en twee ancW De Pensioenkas voor met veel talent. A oogstten den meesten bijval in. Maar de begeestering steeg eerst ten toD na de hart- en geesttrefïende koren Le Pr,n, temps en het Lied van den Halletoren (n gezongen door de leerlingen van al de graded en onder leiding van den heer C. Tieber. ghien, schoolbestuurder. Men vroeg zich ai hoe het mogelijk is zangstukken van zult hoog gehalte met zooveel gevoel, juistheid en samenhang door eene zoo talrijke schaar jonge kinderen te kunnen doen uitvoeren. De heer Tieberghien bezit een buitengewoon talent, hoor Voegen wij er bij dat hij het Vlaamsche koor getoondicht heeft op woorden van den heer P.P. Denys en dat dichter en toondich ter elkander goed begrijpen om al het gevoel erin besloten te doen uitschijnen. Hartelijk proficiat Daartusschen in hadden de prijsuitdeelin- gen plaats aan de verschillende graden en het geluk straalde uit de oogen dier kinderen. De heer Burgemeester nam dan het woord om aan de kinderen, de ouders, den heer Bestuurder en de heeren Onderwijzers geluk te wenschen over den schitterenden uitslag en leerlingen en leeraars van harte te bedanken. Een vereerend dankwoord stuurde hij aan de heeren Denys, dichter van het schoon en roerend Lied der Hallen en Tieberghien, toondichter ervan, voor de vaderlandsche, kunstige schepping, die zij tot stand gebracht hebben Ten slotte zongen de leerlingen, onder lei ding altijd van den heer Bestuurder, Naar Wijd en Zijd door al de toehoorders recht staande aanhoord en op luidruchtig handge klap onthaald. De eerste prijzen werden behaald Laagste graad, door Vandevelde Roger en Hoornaert Gerard Middelbare graad, door Segers Aimé en Verheye Gustaaf Hoogere graad, door Depoorter Roger en Depuydt André Vierde graad, door Devos Jules Prijs G. Fiers, door Garrein Gaston. Bekwamen het diploma Garrein Gaston, 345 p. Goemaere Ferdinand, 3^3 p. Jacques Raymond, 332 p.; Seghers Albert, 3og p. Breyne Isidoor, 3oo p. Verheye Albert, 2g3 p. Turck Albert, 288 p. Van damme Albert, 281 p. Demetz Flaviaan, 272 punten. De andeie lterlingen der klassen nrs 7 en S werden reeds het voorgaande jaar gediplo meerd. Eene heel bijzondere hulde aan de heeren Bestuurder en Vandendriessche onderwijzer van den 4° graad, die zulke uit slagen kunnen boeken. (1) Het lied verscheen in ons nummer 12 van 29'Juni II Prijsdeeling aan de leerlingen der Stadsmeisjesschool, Rijselstr. De plech igheid, voorgezeten door der Heer Burgemeester omringd van de Heerer Gemeenteraadsleden Van Nieuwenhove er Coutelle, Heer secretaris Versailles, Heerer Clinckemaille, arrondissementscommissaris Bouquet, Masschelein en Cordenier, hac plaats op 7 Augustus 11. in de zaal Oud Yper. Na de Brabangonne gezongen door df leerlingen, wierdeen lief koor Lentemorgen van J. Willemot met veel talent uitgevoerd De uitgalmingen Le Roi et le BergerSnoep zucht en Sparen vielen in den smaak vai t publiek. Onder Moeders Paraplu en Wa moeder doet verwekten den algemeenen lach lust. Denegen Provinciën, zang en voordracht was een prachtig brokje waarinde «Eendrach maakt macht 1» bezongen en bekrachtigt wierd. Het kindertooneeltje <c Grootouders deed de toeschouwers hartelijk lachen. Tus schen de verschilüge nummers, uitreiking vai belangrijke premiën aan de leerlingen de acht studiejaren alsmede der huishoudschool De vierde graad behaalt, dit jaar, tien diplo majs met voertaal vlaamsch en drie diplo ma s met voertaal fransch. Niet te verwonderen dat de Heer Burge meester hulde brengt aan de Bestuurster ei hare wakkere medewerksters.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4