UA RÉQION D'YPRES V e elij ksch erzich t 10e Jaargang, Nf -1 a -i q Oogst 1929 10c ftnnée, N -1 8 - A O Aoüt 1929 Bijvoegsel Supplément Oadesi I 0«ac§@6-8 I GROOT TURN FEEST door den Meisjestnrakriag EDSIWEISS van Gent Is scandale des.Oonnnan s da Ousrra Miljoenen zwendel in de Fronlstrsek Examenultslage n Botsing van Autos te Yper f Z I E L H I 5 S t N Eoudagriist - Repos domiVca! Mil 32 Holland. De Nederlandsche kabinets- krisis is eindelijk tot eene oplossing gekomen en wel in een der vormen die wij lieten voor zien. Het kwam tot de vorming, van een extra parlementair kabinet onder bestuur van Jhr Ruys de Beerenbrouck. Het is een opvallend feit dat Jhr Beelaerts van Blokland de buitenlandsche zaken blijft behouden en de algemeene denkwijze is dat men daaruit mag besluiten tot eene toenade ring tusschen Nederland en België. Het is trouwens bekend dat het een rechtschapen man is, die niets vuriger wenscht dan beide landen tot eene duurzame verstandhouding te brengen. De vorming van het nieuw kabinet verwekt verders nog een goeden indruk omdat het, niettegenstaande zijne extra - parlementaire vorming, uitsluitend uit ministers van de rechterzijde bestaat. Het Herstellings vraagstuk. - De eerste vergadering die te Den Haag gehouden wierd, onder voorzitterschap van onzen eersten minister Jaspar, is niet al te vlot van stapel geloopen. De verklaringen van den engelschen gezant hebben nog al opschudding verwekt De heer Snowden legde immers eene verklaring af waarbij het luidde dat Engeland niet ten volle kon instemmen met de verordeningen van het Young-plan dat dit plan geenszins bijval genoot in Engeland en dat hij het moeilijk kon aannemen, indien men de voorwaarden ten voordeele van Enge land niet verbeterde. Alles waargenomen is zulke verklaring heel kaal. Immers is het Young-plan met geen geestdrift toe te juichen noch door België, noch door Frankrijk; noch door verschillige andere landen die gedurig hun aandeel heb ben zien verminderen. Dus kunnen al de andere landen op dit punt hetzelfde zeggen. En dan Als de heer Snowden niet wil toe geven en het Young-plan verwerpt, dan is hij nog geen stap gevorderd, want dan staan wij weer voor het Dawes pl'an, dat tot hiertoe nog altijd in voege blijft. Het is niet aan te nemen dat de heer Mac Donald het zoo ver zal laten drijven en de oorzaak zou zijn dat alles opnieuw zou te hervormen zijn, men denkt dat hij bij tijds beter inzichten zal laten kennen. Rusland. Daar de mogelijkheid van een oorlog met China nog niet verdwenen is, zoekt de Russische regeering op goedkoope wijze aan brons te geraken om kanonnen te gieten. Te dien einde heeft zij bevel gegeven tot opvordeiing van al de klokken van het land, zoi.d r ondetscheld ot zij deel uitmaken van historische gebouwen of niet. Dit heeft tot hiertoe reeds aanleiding gegeven tot verschillige opstootjes waarbij de Tchekatroe- pen hebben moeten tusschenkomen en zelfs stikgassen gebruiken om de bevolking van sommige gemeenten tot overgave te dwingen. Chirta. De onderhandelingen die plaats hadden tusschen de vertegenwoordigers van Rusland en China om tot eene overeenkomst te geraken liggen stil. De besprekingen heb ben al de punten uitgeput waarop eene over eenkomst mogelijk was. Thans zijn ze aan de sterkste betwistingen gekomen betreffende punten waar geen van beide partijen wil toegevingen doen. Amerika. De reis van het luchtschip Graf Zeppelin over den Occeaan is dit maal goed van stapel geloopen. Thans maakt het reusachtig vliegtuig zich gereed om eene reis rond de wereld te beginnen. De Graf Zeppelin moest_ 18 passagiers mede nemen op zijne terugreis maar voor de icis rond de wereld zijn er nog maar 5 inschrijvingen niet te verwonderen, want benevens de gevaren waaraan zij blootgesteld zijn, kost zoo'n reisje maar gooo dollar (320.000 fr.) RIK. Da vaart van Yper Heer Dr Brutsaert, Volksvertegenwoor diger, komt uit het Ministerie volgende ver heugende tijdingen te ontvangen De aanbesteding der noodige werken zal ten spoedigste mogelijk uitgegeven woiden, ten einde de wei ken nog dit jaar te kunnen beginnen. Te dien einde zal de Provinciale Dienst aan het Ministerie van Openbare Werken overmaken 1. Met i5 Oogst, het ontwerp der herstel ling van de laagste watërdamgeul. 2. Met i5 September, het ontwerp voor de deuren en toestellen der twee sluizen van Boesinghe. 3. Met i5 October, het ontwerp der op bouwwerken van het sluis te Boesinghe-dorp. 4. Met i5 November, het ontwerp der wer ken en oprichten van de brug te Boesinghe. 5. Met i5 November, de ontwerpen der herstellingswerken aan de kaaien te Yper en van de verscheidene andere werken. 6. Met i5 November, het ontwerp der wer ken tot het in orde brengen der hoogste waterdamgeul Er zal aan gehouden worden dat al de aan bestedingen gedaan worden voor 't einde van het jaar. Wij vernemen anderzijds dat de Heer Minister Baels Maandag 11. de in gang zijnde werken aan de vaart is gaan bezichtigen en er uitdrukkelijk op aangedrongen heeft om de werken zooveel mogelijk te bespoedigen. Laat ons dus hopen, dat men eindelijk op eene ernstige wijze de herstellingswerken der vaart zal aanvatten. Het zijn de daden die we verwachten. Stad Yper - Tuindag 1929 Zondag 11 Oogst, om i5 u., op de Vandenpeereboomplaats Programma 1) Défilé. 2) Gezamenlijke oefeningen. 3) Zweedsche oefeningen.4) De Poppen. 5) Zweedsche dansen. 6) Bohemersdans. 7) Pyramiden. Les grands quotidiens s'occupent depuis quelques jours de détournements qui auraient pté commïs par un employé du remploi au préjudice des sinistrés et de l'Etat. Les faits en question, même s'ils étaient prouvés, seraier.t loin d'avoir la gravité que certaine presse, avide de réclame, voudrait leur attribuer. N ous y reviendrons dés que nous aurons des renseignements plus précis, mais nous sommes étonnés de ce que de nombreux sinistrés se seraient laissés tromper alors qu'ii existe toujours des Coopératia. s ,oü ils peu- vent se renseigner s'ils n'aiment pas de s'a- dresser a la Coopérative la plus proche il en existe encore d'autres. Sinds eenige dagen schrijven een aantal dag bladen over groote aftruggelarijen, gepleegd door een bediende der wederbelegging ten nadeele van den Staat en van de geteisterden. Wij denken dat de feiten veel overdreven zijn en komen daarop terug zoodra we betere en zekere inlichtingen hebben. Het spijt ons echter te moeten bestatigen dat personen zich zouden kunnen laten beet nemen, alswanneer er r.og Samenwerkende Vennootschappen voor oorlogsschade bestaan, waar de geteisterden alle inlichtingen kun nen bekomen. Willen zij zich tot de naaste niet wenden dan bestaan er nog andere. Candidaat Ingenieur, 2e proef M. Van Hoorebeke Gaston, van Yper, met onder scheiding. Licenciaat in Landbouwkundige Weten schappen, 2' proef: M. Vandenberghe Joris, van Yper, met onderscheiding Licenciaat, Hoogere Handelsschool, ie proef: M. Landsman Leo, met vrucht. Doktoraat in geneeskunde, laatste proef M. Joseph Bayart, van West-Nieuwkerke, met groote onderscheiding. Doktoraat in Natuurlijke Wetenschappen, 2' proef, dierkundige wetenschappen M. Vermeulen Andries, van St-Jan, met groote onderscheiding. Aan allen onze hartelijkste gelukwenschen. Maandag namiddag, rond 4 uur, zijn twee autos op elkander gereden in Je Dixmudestr. Heer Dokter Billiau kwam uit de Oude Houtmarktstraat gereden teweeg de Dixrnude- straat in te slaan toen hij in botsing kwam met een autocar, eener firma van de kust, waarin een twintigtal engelsche toeristen gezeten waren. Ten gevolge van den schok verloor de autocar de goede richting, klom het voor land op en botste tegen den hoek van den gevel van het koffiehuis Hotel de Londres Vier engeische toeristen werden door de glasscherven gekwetst en ter plaats verzorgd. De stoffelijke schade aan de autos is nogal belangrijk. Weduwe Henri Vierstraete en kinders noodigen vrienden en kennissen uit de ZIEL MIS te willen bijwonen die zal plaats hebben op Zondag 11 Oogst a s., om 8 u in de kapel van 't Belle Godshuis, tot zielelafenis van Hees- Henri VÏERSTHAETE Familieleden, vrienden en kennissen wor den beleefd uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Oogst, om 8 Vi u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vroaw Maria - Philomena B AEYEN echtgenoote van heer Henri SIMOEN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Öogst, om 8 v.u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis va.n Heer Pierre DECLFRCQ gepensionneerde machinist. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Oogst, om 11 Y% u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Léon BEDDELEEM echtgenoot van Vrouw Irma DURNEZ. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la Messe de Req ïem, qui sera célébrée en l'Eglise des Révérends Pères Carmes Déchaussés, rue de la Bouche, le Jeudi 15 lout (Assomption), a 7 'a h., pour le repos de'Lime de Monsieur Nestor ANGLGO Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Donderdag 15 Oogst, (O.L.V. Hemelvaart), om 8 y» u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Gustave LABAERE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Oogst, om 8 1/2 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Hector WENES echtgenoot van Vrouw Marie VERHACK De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTSKJE5? Meenenstraat o— Rue de Mesin is ALLEEN OPEN I reste seule ouverte le op Zondag 11 Oogst Diroaoche il Aoüt en deze van et celle de Mr WECKESSE^ Dixmudestraat oRue de Dixmude den Donderdag 15 Oogst (O L.V. Hemelv.) le Jeudi 15 Aoüt (Assomption).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 9