^Gemeenteraad van Yper NT - I W' Jerslag der Zitting van 12 Oogst 1929 ff» mmm- 3 s^' De zitting wordt te 6 uur geopend. lo„j. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, bur- j J [meester-voorzitter Declercq, Lemahieu f D'Huvettere, schepenen; Van Nieuwen- u jve, Vandamme, Capoen, Laton, Missiaen, Qs onnet, Soete, Delahaye, Coutelle en Ver- t -acht, raadsleden Versailles, secretaris. H [x. Proces-verbaal der zitting van i5 Juli De heer secretaris geeft lezing van dit ver- ;ag, waarna het zonder opmerkingen wordt oedgekeurd. su 2. Stadsrekening over 't dienstjaar 1928 Wederlegging. i, De heer Voorzitter legt de rekening ig28 j; lp het bureel neder ter inzage der gemeente -aadsleden en zegt dat de bespreking ervan tijdens de aanstaande zitting zal geschieden. 3. Financiën Begrooting 1929 In schrijving van kredieten. De heer Voorzitter stelt voor een krediet van 800.000 fr. in ontvangsten en uitgaven, voor de filtreerstatie aan Zillebeke-vijver, in de begrooting 1929 in te schrijven. Deze som was reeds voorzien in de begrooting 1928, doch kon niet verbruikt worden daar de wer ken alsdan nog niet ver genoeg gevorderd waren. Het geldt hier dus alleenlijk een een voudige bestuurlijke bewerking om de beta ling der gedane werken mogelijk te maken. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. 4. Openbare Onderstand Ontslag van pacht. Op de vraag van den heer Vanneste, om van zijn pacht van een huis in de Cassel- straat ontslegen te zijn, had de Commissie van Openbaren Onderstand vroeger een on gunstig advies uitgebracht. Thans echter, terugkeerende op haar vorige beraadslaging, besluit zij het gevraagde ontslag te verleenen, gezien de heer Joseph Vynckier, uurwerk maker te Yper, de pacht van den heer Van neste wil overnemen en deze laatste zich verbindt het verschil van pachtprijs, 't zij 600 fr.,te zijnen laste te nemen tot t'einden het aangegane pachttermijn. Aldus is de Com missie van Openbaren Onderstand in haar belangen geenszins benadeeligd. Dienvolgens stelt de heer Voorzitter voor op deze nieuwe beraadslaging van den Open baren Onderstand een gunstig advies uit te brengen, hetgeen eenparig gestemd wordt. Alleen de heer Vandamme stemt tegen. 5. Openbare Onderstand Afstand van grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt het advies van den gemeenteraad over den afstand van 14 a. 46 ca. grond te YVyt- schaete aan de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, die dezen grond verlangt te koopen om aldaar een goederenstatie te maken. Deze verkoop ware voordeelig voor den Openbaren Onderstand, gezien de intrest van den verkoopprijs de tegenwoordige pacht som zal overtreffen. M. Missiaen. Ik zou begeeren te weten welke de toestand is van dien pachter tegen over den Openbaren Onderstand. M. Sobry. Het gebruik van dien pachter bedraagt in 't geheel 2 ha. 92 a. Thans ont neemt men hem hiervan een langwerpige strook, ter grootte van 14 a. 46 ca., langs den steenweg gelegen, zoodat hij hierdoor dus maar heel weinig benadeeligd wordt. Ten andere dit kan hier gelden als een onteigening voor openbaar nut. M. Missiaen. Ik kan toch niet aannemen dat men een pachter een deel van zijn gebruik, dat hij regelmatig in pacht heeft, ontneme zonder de minste vergoeding, en ik wensch te vernemen op welke manier die pachter voor de vermindering van z jn gebruik zal vergoed worden. M. Sobry. Wij zullen deze inlichting moeten vragen aan de Commissie van Open baren Onderstand, doch thans zouden wij mogeli'ks, onder voorbehoud dier vraag, toch een gunstig advies kunnen uitbrengen. Al de raadsleden gaan hiermede t akkoord en het gevraagde gunstig advies wordt een parig gestemd. 6. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van houtgewassen. De Commissie van Openbaren Onderstand bezit houtgewassen te Zillebeke, Zantvoorde, Hollebeke en Wytschaete die zij wenscht openbaar te koop te stellen en die geschat zijn op een gezamenlijke weerde van 5ooo fr. Het lastkohier dier openbare verkooping wordt algemeen goedgekeurd. 7. Politieverordening op de openbare ver makelijkheden Wijziging. Bij zijn brief van 28 Juli 11. stelt de heer Missiaen voor een wijziging te brengen aan het derde artikel, ie alinea, van de vroeger genomen politieverordening op de openbare vermakelijkheden, namelijk de woorden in danszalen en herbergen te vervangen door in dansgelegenheden en hij vraagt dit voorstel op de dagorde der eerstkomende zitting te willen plaatsen. M. Sobry. Dit artikel luidt als volgt De dansfeesten en het spelen van muziek instrumenten in danszalen en herbergen zul len niet mogen beginnen vóór 14 uur zij zullen moeten eindigen om 23 uur. Ik stel voor dit te wijzigen als volgt in dans zalen vóór 14 u. en in herbergen vóór 11 u. 's morgens zij zullen moeten eindigen om 23 uur. Geeft dit voldoening aan den Heer Missiaen M. Missiaen. Waarom die beperking In de Statiestraat b.v.b., waarom zou men te 10 u. 1/4, bij de aankomst van een trein, geen muziek mogen maken in de herbergen Voor 's avonds kan ik aannemen dat er een slui tingsuur bepaald worde, maar tot heden is er nog nooit geklaagd geweest dat er 's morgens te vroeg muziek gemaakt werd. M. Vandamme. Jawel, verscheidene menschen hebben er reeds over geklaagd dat er op alle uren van den dag muziek gemaakt werd. M. Sobry. Men moet er.aan denken dat er nevens die herbergen en danszalen, waar muziek gemaakt wordt, menschen wonen die begeeren te werken en in hunne bezigheden soms gestoord zijn door al dit muziek. Zelfs scholen hebben er reeds over geklaagd dat zij de lessen niet behoorlijk kunnen geven aan de leerlingen. M. Missiaen. Ik weet wat gij hiermede bedoelt, maar wanneer het publiek in de zaal geen toegang heeft kunt gij niet beletten dat er met gesloten deuren muziek gemaakt wordt. Met die danszaal te willen treffen, treft uw reglement meteen- alle andere menschen. Ik zie niet in waarom die beperking noodig is. M. Sobry. Tijdens de-,vorige zitting hebt gij gevraagd dat het in de herbergen zou toe gelaten zijn muziek te maken rond de uur van het aperitief. In het schepenencollege hebben wij meenen aan die wensch te beantwoorden met, in de herbergen, het spelen van muziek instrumenten vanaf 11 u. toe te laten. M. Missiaen. En waarom niet te xo u. M. Lemahieu. Hewel, zijt ge 't akkoord met 10 u. Daar niet een der raadsleden h;erop een opmerking maakt, legt de Heer Voorzitter dit voorstel ter stemming. Stemmen ja de Heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere,Vandamme,Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Soete, Delahaye, Cou telle en Vergracht. Alleen de Heer Van Nieu- wenhove onthoudt zich. M. Van Nieuw en hove. Je me suis ab stenu paree que je n'ai pas voté le règlement. 8. Pompstatie Zillebeke Woonhuis Lastenkohier Bij de pompstatie van Zillebekevijver moet er een woonhuis gebouwd worden voor den werkman die met de zorg over deze instelling zal gelast zijn. Het bestek, door den Heer Stadsingenieur opgemaakt, voor het bouwen van dit huis voorziet een som van 63.182 fr 43. De Heer Voorzitter is van oordeel dat dit veel geld is voor een werkmanshuis. M. Missiaen. Op het plan heb ik kunnen zien dat de Heer ingenieur nog al veel mate rialen gebruikt voor dat huis. M. Declercq. Er moet rekening gelou den worden dat het te bouwen woonhuis toch eenigszins moet overeenkomen met de aldaar bestaande gebouwen. M. Vandamme. Met hetzelfde geld zou de Maatschappij voor goedkoope woningen u twee schoone werkmanshuizen kunnen bou wen. Mij dunkt dat die som overdreven is en dat het lachen ware met de centen der stad met daar zoo een huis te bouwen. M. Bonnet. De bemerking die hier ge maakt wordt is dezelfde die vroeger gemaakt werd voor de tweewoonst te Dickebusch. Daar is een speciale commissie ter plaats gaan zien doch er werd geen voldoende rekening gehouden met haar opmerkingen. M. Lemahieu. Te Dickebusch bevonden wij ons voor een zeer moeilijken tot stand, daar de huizen er om zeggens in den grond moesten gebouwd worden. M. Declercq. Om de aanbesteding niet te verachteren zouden wij mogelijks dit kun nen goedkeuren onder voorbehoud het bestek tot op 55 000 fr. te verminderen M. Bonnet. Het is niet in een gemeente raadszitting dat men de besparingen, die kunnen gedaan zijn, kan bepalen. M. Soete. Laat ons liever dit punt in de geheime zitting bespreken. Al de raadsleden sluiten zich hierbij aan en de Heer Voorzitter verklaart dit punt der dagorde tot de geheime zitting verschoven. 9. Aanvragen om toelage. Bij haren brief van 29 Juli 1.1. vraagt de feestcommissie van de wijk Montmartre, gaande van de Meenenpoort tot aan de Cité Ligy», een toelage van i5oo fr. en het gebruik der kiosk voor twee dagen, voor het inrichten eener kermis op i5 September. De Heer voorzitter is van oordeel dat het niet noodig is een toelage van i5oo fr. te stemmen, daar zoo een belangrijke toelage tot op heden nog aan niet een wijk gegeven werd. M. Lemahieu. Ik weet niet zoo er alle jaar een feest op die wijk zal gegeven worden, doch in dit geval zou ik nog al genegen zijn, daar deze wijk zeer bevolkt en buiten de stadsmuren gelegen is, er ook een toelage te geven van hetzelfde bedrag als deze verleend aan de Kalt'vaart. Maar ik kom wat op tegen de benaming Montmartre Die naam staat nievers bekend, noch op geen een atlas, noch op niet een plan der stad Yper. Alleen bestaat er daar een herberg die als opschrift de naam Montmartre draagt, maar moest men ieder wijk noemen naar den narm van een herberg, waar zou dit leiden M. Ver gracht. Dit belet niet dat allen toch weten waar dat Montmartre is. Hoeveel bedraagt de toelage die gegeven werd aan de Kalfvaart M. Sobry. Dit is, meen ik, 5oo fr. M. Vergracht. - Het is wat weinig. M. Vandamme. Ik herinner mij dat het feest vroeger op die wijk gegeven zeer veel volk en veel bewoners der stad heeft aange lokt. Een toelage van 5oo fr. ware niet te veel voor zoo een schoon feest, te meer dat de heer schepen van financiën ons overlaatst zegde dat het krediet van 5o.ooo fr. voor de feestelijkheden nog niet overschreden is. M. D'Huvettere. 't Is waar, maar wij moeten toch zien dat wij het niet al geven aan d'eene gehuchten en aan d'andere niets M. Lemahieu. d'Eene wijken zijn ook meer bevolkt dan d'andere, er mag dus ook niet aan allen evenveel gegeven worden. Het voorstel van den heer Lemahieu om een toelage van 5oo fr. te geven wordt hierop ter stemming gelegd. Stemmen ja de heeren Declercq, Lem;:- hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Van damme, Capoen, Laton, Soete, Delahaye en Vergracht. Onthouden zich de heeren Mis siaen, Bonnet, Coutelle en Sobry. M. Lemahieu. Vooraleer over te gaan tot het volgende punt zou ik willen vragen of er geen vraag om toelage ingekomen is van wege de Koeimarkt M. Sobry. De feesten aldaar gehouden Donderdag laatst waren op het Tuindagpro gramma voorzien en hiervoor werd reeds een toelage van 25o fr. toegestaan. 10. Stadskerkhof Gr on dv er gunning en. De heer Voorzitter stelt voor een zeker aantal grondvergunningen op het stadskerk hof, mits de gewone vergoeding ten voordeele van den Openbaren Onderstand, goed te keuren M. Van Nieuwenhove. Est ce que parmi ces demandes il n'y en a pas certaines qui ont donné ouqui donnerontlieu a des exhumations? De heeren Vandamme en Bonnet beweren dat er verscheidene zulke gevallen zijn. M. Sobry. Aan de stad Gent hebben wij haar reglement op de ontgravingen in mede- deeling gevraagd, en wij zullen dit in de eerst komende zitting van het schepenencollcge onderzoeken. M. Van Nieuwenhove. Dans ce cas il vaudrait mieux remettre cette question a la prochaine séance, vu qu'il n'y a pas urgence a voter ces demandes de concession. M. Lemahieu. Voorloopig ware het best de zaken te laten voortgaan op den ouden voet en de ontgravlngen te doen betalen als vroe ger. Maar het schepenencollege zal binnen kort een ontwerp van reglement op de ontgra-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3