Harmonie Ypriana vingen opmaken. Het groot getal ontgravingen komt grootendeels hieruit voort dat tal van menschen slechts i m 5o grond vragen in plaats van 2 vkm. Op i m. 5o mag men geen twee lijken nevens een begraven en later houdt de familie er dikwijls aan om man en vrouw of leden van een zelfde huisgezin op het kerk hof bij malkander te begraven. Doch hieraan kunnen wij niets verhelpen, dit is een gebrek aan voorzienigheid vanwege de inwoners zelf. M. Bonnet. Werd er vroeger niet eens beslist voortaan geen grondvergunningen van min dan 2 vkm. meer toe te staan? Ik meen we' van ja en dit werd alzoo besloten op voorstel van den heer Van Nieuwenhove. Deze meening wordt door verscheidene raadsleden bevestigd. M. Sobry. In dit geval bevinden er zich onder de voorgestelde vergunningen sommige die niet in regel zijn. Wij zullen dit punt dus maar uitstellen tot een volgende zitting. II. Mededeelingen. i) In antwoord op den wensch, vroeger door den gemeenteraad uitgedrukt betrekkelijk de badinrichtingen van het gasthuis, laat de Commissie van Openbaren Onderstand, bij haar schrijven van 29 Juli, aan de stad weten dat de dienst der baden niet ten laste is van den Openbaren Onderstand en ook dat de plaatsen van het gasthuis thans daarvoor niet meer schikken. M. Lemahieu. Vóór den oorlog bestond er een badinrichting in het gasthuis. De Com missie van Openbaren Onderstand heeft hier voor dus recht op schadevergoeding. In haar eigen voordeel zou zij moeten helpen zorgen voor de openbare gezondheid en de herinrich ting dier baden ware een werk van openbaar nut. Tal van personen, voornamelijk vrouwen houden er niet aan de publieke zwemplaats te bezigen en iedereen heeft de middels of de noodige plaats niet om in eigen huis een bad inrichting te plaatsen. Ik weet wel dat de Commissie van Openbaren Onderstand niet verplicht is die baden weer in te richten, doch volgens mij is er in het tegenwoordig gasthuis daar grond genoeg om dit te doen. 't Is zeer spijtig dat men ons zulk afwijkend antwoord geeft. M. D'Huvettere. Die baden die daar in het gasthuis niet kunnen ingericht worden, zouden wij mogelijks later kunnen inrichten in de nabijheid der zwemkom, zoodat die twee diensten om zeggens zouden vereenigd zijn. M. V andamme. Naar 't oordeelen van het gegeven antwoord zou men denken dat de beheerraad van den Openbaren Onderstand heel en gansch van den ouden tijd is. De leden dier Commissie schijnen maar niet te willen begrijpen dat het hun plicht is eerst te zorgen voor de gezondheid der bevolking. M. Bonnet. De Heer Schepen D'Huvet tere zegt dat wij die baden daar kunnen ini ich- ten, maar de Commissie van Openbaten On- det stand kan dit dan ook doen en nog zooveel te gemakkelijker dan wij, vermits zij recht heelt op het herbeleg harer oorlogsschade. Ten andere, het is de eerste maal niet dat wij iets twee, driemaal moeten vragen vooraleer voldoening te bekomen. Laat ons dus nog maals de vraag vernieuwen en aandringen om de zaak verder te willen instudeeren, en ik verhoop wel dat de Commissie tot betere gevoelens zal komen. M. Sobry. Wij zullen haar dus nogmaals schrijven. M. Van Nieuwenhove. In haren brief heeft de Commissie van Openbaren Onder stand niet gezegd waarom zij op 21 Juli de nationale vlag niet heeft uitgehangen aan hare gebouwen M. Sobry. Neen, daarover werd niet geschreven. 2) Een tweede brief van den Openbaren Onderstand meldt dat al de dienstregelingen nog niet genomen zijn, doch zoodra het regie ment van inwendige orde zal opgemaakt zijn, zal het aan de stad gezonden worden. 3) M. Missiaen. Menheeftmijbevestigd dat de werken aan het Belfort werden stilgelegd. Ia dit waar M. Sobry. Ik heb vernomen dat er ge vaar zou bestaan het Belfort te voleindigen op de tegenwoordige grondvesten. Van het ministerie werd hier een vakman gezonden om dit te onderzoeken, doch sedert werd mij niets meer bericht en ik ken nog het gevolg niet van dit onderzoek. M. Missiaen. Ik vind het zonderling dat het eerst is, nadat de werken van heropbouw begonnen zijn, dat men bestatigt dat de grondvesten niet kloek genoeg meer zijn om het gebouw te dragen. Men had dit eerst en carillon in te vooral moeten onderzoeken vooraleer ce werken in aanbesteding uit te geven. Hoe ang zal dit nu nog aanslepen Het oordee van één vakman over zoo een belangrijk wei za niet voldoende zijn. Verscheidene technic vers zullen moeten komen, hunne gedachten zu len verdeeld zijn en zoo zal de herop ouw van ons Belfort op de Imge baan geschoven worden. M. 'Declercq. - Het is slechts na afbraak van den toren dat men heeft kunnen bestati gen hoever den staat van verval gevorderd was, en het is alleen na de aanbesteding van het werk dat er met de afbraak een aanvang kon genomen worden. Overigens die kwestie zal binnen kort in het ministerie geregeld worden. M. Missiaen. Daar twijfel ik geen oogen- blik aan, want wanneer het den Heer Vande Kerckhove geldt is alles te bekomen van Brussel. M. Van Nieuwenhove. II ne faut pas oublier que eet entrepreneur atravaillé, après l'armistice, pendant deux ans a la consolida tion du Beffroi. Tout le coin oü se trouve la siiène a été refait a neuf. Dans ces conditions nous pouvons nous étonner que e'est seule ment a présent qu'on vient nous dire que les murs restants ne sont plus assez solides pour supporter la charge entière du beffroi. M. Missiaen. Ik vraag alleen dat men bij hooger hand zou willen aandringen om voor taan geen tijd meer te verliezen, want 't is reeds ongelukkig genoeg dat tien jaren na den oorlog de heropdouw van het Belfort nog geen voltrokken feit is In betrek daarmede zou ik begeeren een tweede vraag te stellen, namelijk om te weten of er reeds gezorgd werd voor de oorlogs schade van het carillon. Want zoodra het Belfort zal opgebouwd zijn, zal men moeten trach:en er onmiddellijk een plaatsen. M. Declercq. De heer Jef Denyn heeft de raming der oorlogsschade van het carillon reeds opgemaakt, doch thans zijn wij nog niet t'akkoord over de plaats waar het carillon moet komen. Het schepenencollege is van gedacht het carillon heel en al in de campa nile te plaatsen, zoodat het heel ver zou kunnen gehoord worden, maar in dit geval zou het carillon zoo belangrijk niet kunnen zijn als dit van vóór den oorlog. M. Bonnet. Hierover ware het best het oordeel te vragen van een bevoegden persoon. De heer Denyn schijnt hiervoor heel aange- wezen. 4) M. Vandamme. Omtrent drie maanden geleden is hier een schrijven toegekomen van wege achttien gezinnen van de Pannenhuis straat die vragen opdat de gas aldaar zou geplaatst worden. Meest al die menschen verlangen de gasleiding in huis te hebben. De zomer is bijna voorbij en tot heden werd nog niets gedaan. M. Declercq. - Die vraag werd overgemaakt aan de gasmaatschappij die ons ervan ont vangst heeft gemeld. Maar zij schijnt niet genegen die vraag in te willigen. Tijdens een bezoek werd mij gezegd dat, volgens een koninklijk besluit, de gemeenten moeten tus schenkomen in de uitbreiding der leiding. Doch tot op heden verwacht ik nog steeds een schriftelijk antwoord. M- Delahaye. Is de maatschappij niet verplicht deze gasleiding te leggen M. Declercq. Ja volgens het contract van vöór den oorlog, maar thans bepaalt een koninklijk besluit dat de gemeenten gehouden zijn in de onkosten hiervan tusschen te komen. Wanneer het in haar voordeel is weet de gas maatschappij dit K. B. in te roepen, doch in het tegenovergesteld geval schijnt zij het be staan ervan niet te kennen. Daar het contract tusschen de stad en de maatschappij reeds be stond, is de kwestie nu te weten of dit K. B. ook op Yper toepasselijk is. M. Bonnet.—Vroeger hebben wij ook reeds moeilijkheden gehad met die geconcession- neerde maatschappij en ik wil er alleen op wijzen om voortaan van onzen kant ook geen duimbreed meer op onze rechten toe te geven. Ik ben ervan overtuigd dat, hadden wij proe ven genomen van de gas die ons geleverd wordt, wij van overlang reeds op al onze vragen voldoening zouden bekomen hebben. M. Van Nieuwenhove. Après l'armistice, lors de la modification du plan général de la voirie de la ville, certaines ruelles sans utiliié actuelle et munies de conduites pour le gaz n'ont-elles pas été supprimées Si oui, les quantités de tuyaux non remployées pourraient trouver leur placement dans les rues secon dares qui n'en possèdent pas encore pour le moment. M. Declercq. De maatschappij b dat zij thans reeds ruim zooveel meter leiding heeft gelegd als er vóór den n bestond. Doch ik zal haar de vraag n0o' vernieuwen. De openbare zitting wordt hierop te i,v opgeheven. Men verzekert ons dat, met de openbare zitting die. in tegenstel bij uitzonder.. in min dan een uur gedaan was, de gehe zitting meer dan 2 1/2 uur heeft geduurd 1) Bij den aanvang dezer, de Heer zitter lezing gegeven hebbende van den V van Mevrouw A. Merghelynck, waarbij haar verzet laat kennen tegen de overdra- der Óoo.ooo fr., waarvan spraak geweest tijdens de laalste gemeenteraadszitting, dn ken verscheidene raadsleden hunne verivc dering uit een voorstel van verplaatsing do den minister te zien doen. Zekere raadslede trachten herhaalde malen van den Heer Bi gemeester te weten te komen wie de Yperscl mandataris is die aan den Heer Minist- Vauthier het ontwerp van voltooiing van b gedenkteeken aan de Ypersche gesneuvelde: heeft laten kennen, daar de minister met dj- ontwerp geenszins kon bekend zijnGedurenc- de bespreking heeft een raadslid, die in'tbezr was van een afschrift van het mystiek testa ment, gedagteekend van 2 Februari igo5, vac M. A. Meighelynck, lezing gegeven van df testament. De meerderheid der tegenwoordig* leden, na aandachtig die lezing te hebben aanhoord en alzoo op de hoogte gebrach1 van de begeerten van den milden schenker is van oordeel dat het gebouw, dat tot museum diende, zal moeten heropgericht worden dringen bij het Schepenencollege aan opdat het een onderhoud vrage met den Heer minister Vauthier ten einde van dezen laatstm de noodige som te bekomen voor den heropbouw van het Museum Merghelynck. De heer Van Nieuwenhove, die de redenen heeft uiteengedaan waai om de heer Minister slechts een som van 5oo 000fr. ter beschikking van de stad wil stellen, biedt zich aan om de afvaardiging te vergezellen. Dit voorstel wordt aangenomen. 2) Voor de plaats van een nieuwen bestuur der der muziekschool hebben een twaalftal candidaten een aanvraag ingediend. De Be heerraad der muziekschool heeft twee dier aanvragen uitgekozen en onderwerpt ze aan de stemming van den gemeenteraad. De heer Van Nieuwenhove, voorzitter van den Beheer raad der muziekschool, geeft de redenen te kennen waarom zijne commissie als eerste candidaat de heer Lionel Blomme, en als tweede candidaat de heer Maurice Deroo, heiden van Brugge, heeft voorgesteld. De gemeenteraad benoemt, met eenparigheid van stemmen, de heer Lionel Blomme als bestuur der en beteekent alzoo zijn akkoord met de voorstellen door den voorzitter der muziek school gedaan. 3) In dezelfde sch ol heeft de secretaris schatbewaarder, ten gevolge van zijn vertrek uit de s'ac, zijn ontslag gegeven. De gemeen teraad duidt een tusschentijdige plaatsver vanger aan in afwachting van de benoeming van een titularis. 4) De politicageuten Maertens en Sarnyn worden tot den graad en het ambt van briga dier benoemd. 5) Een vraag om verhooging van pensioen, vanwege een weduwe van een gewezen stads ambtenaar, wordt zonder gevolg gelaten daar de gemeenteraad hiervoor niet bevoegd is. De personen die de Harmonie Ypriana >egeeien te vergezellen in haren uitstap naar de PANNE, op Zondag 25 Oogst, worden vriendelijk verzocht zich zoo spoedig mogelijk uj den Voorzitter, Heer Aimê Gruwezle laten inschrijven. Prijs heen en terug 10 franken. Vei trek uit Yper statie om 7 u. 5o. 1 erug uit de Panne om 7 u. Aankomst te Yper om 8 u. 40. Les ,,H peisonnes qui désirent accompagner rhpocT yPriana a la PANNE, le Diman- r-u 1 Jn OU*' vou<dront bien se faire inscrire chez le President, M. Aimé Gruwez. Le prix aller et retour est fixé a 10 francs. Le depart d Ypres station aura lieu a 7,5o h.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4