HET YPERSCHE LA RÉOIOIN D'YPREê Wekelijksch Overzicht 10e Jaargang, Nr -i 9 7 Oogst t929 10= Année, N° -I 9 - A 7 Aout 192© Bijvoegsel Supplément Hat vervolg der Tuindagfeesten Een bloedig gevecht te Yper BurgerlijKe Stand van Yper HAND 30 OGSCHI ET ING EN t ZIE Zondagrnst - Repos dominical gggaaag De Conferencie van den Haag Het ging er erg toe deze week, na de brutale ver klaringen van den geweldigen Heer Snowden. Maar zooals wij het lieten voorzien is er allengskens verzachting ontstaan, alhoewel al de anderen nog eens water in hunnen wijn moesten doen. Ook vernemen wij op 't laatste uur dat de heer Mac Donald, aan zijn gezant heeft laten weten dat hij wat zoeter mocht zijn. Maar niettegenstaande dit alles is er zeer veel breuk in dien porceleinwinkel Engeland krijgt zonder twijfel eene vermeerdering van zijn aandeel en dit kan natuurlijk niet gebeuren zonder dat Frankrijk, België, Italië en meer andere een stuk koek moeten afgeven. Helaas dat is al wat wij kunnen zuchten en wij zullen moeten ja-knikken. En toen dat stuk afgespeeld was door den H eer Snowden, kwam er een tweede bedrijf de Engelschen willen kost wat kost het Rijn gebied verlaten vóór 't einde van dit jaar. Wat zullen Frankrijk en België dan moeten doen M en ziet dat de eene moeilijkheid op de andere volgt, en dit alles omdat de nieuwe engelsche regeering wil bluffen en toonen aan het kiezerskorps dat zij iets meer kan dan hare voorgangers Rusland en China. Op de grens van beide landen hebben er gedurig schermutse lingen plaats, die soms overslaan tot bloedige gevechten. Dadelijk ziet men van beide kan ten berichten uitgaan naar de pers China zegt dat vreedzame dorpen geplunderd wer den door Sovjet benden die de grenswacht overrompeld hadden Rusland beweert op 't zelfde oogenblik dat zijne grensposten over vallen werden door Chineesche troepen die daarop den aanval voortzetten op Russisch grondgebied. Wie zal uitmaken hoe de zaken zijn toegegaan In alle geval is men tot heden van geene enkele zijde zeer vredelie vend gezind, want deze relletjes die zoowel plaats hebben tusschen soldaten als tusschen dagbladen, kunnen de gemoederen niet be daren, maar integendeel de vijandige gezind heid van beide partijen slechts aanblazen. Niettegenstaande deze dreigende gevaren is men in China bezig met eene wetgeving samen te stellen die overgaat tot eene ver mindering der algemeene oorlogsbewapening. Venezuela. Na zooveel andere is dit nog een kleine Staat die eene revolutie heeft gekend. Echter is ze ook kunnen overwonnen worden De opstandelingen die de stad Cumana wilden innemen, zijn verslagen ge worden. De regeering van Venezuela laat weten dat twee der opperhoofden gedurende het gevecht gedood wierden en dat daarna al hunne troe pen overgave deden. Anderzijds werd de generaal Emilio Fernandes aan het hoofd der regeeringslegers gedood. De wereldvlucht van Graf Zeppelin Het r-uzenluchtschip moest Donderdag morgen zijn reis aanvangen om de wereld rond te varen, na zijne welgeslaagde reis naar Amerika. De eerste tocht gaat van Friedrichs- hafen naar Tokio (Japan) Deze eerste rit beslaat niet minder dan 10.000 km. en daar de verte strekking van den Graf Zeppelin slechts gaat van 12 tot iS.ooo km. begrijpt men dat er veel belang aan gehecht wordt. Ook wordt alle nuttelooze vracht volstrekt geweigerd-de passagiers die de reis mee maken zijn slechts geoorloofd 2 kgr. reisgoed mee te nemen. Een andere moeilijl heid die op deze reis wordt tegengekomen is het onbekende aan gaande de luchtgesteltenis boven Siberie en Mandcheerije Indien het weder en de lucht verschijnselen daar te nadeelig zou len zijn, moet het luchtschip onvermijdelijk een omweg maken om zijn doel te bereiken. De bestuurder, Dr Eckener, denkt Maan dag aan te landen. RIK. D@pniëKS ü^yveiias M. Ie Chanoine Lamiroy, Doyen d'Ypres, est nommé Coadjuteur avec droit de succes sion de Mgr l'évêque de Bruges. Nous lui exprimons, avec nos sincères regrets pour son départ, nos plus sincères felicitations. Ad muitos anr.os Spijts het steeds onzeker en regenachtig weder, mogen wij ons toch verheugen in een goeden afloop onzer Tuindagfeesten, Vele Yperlingen zaten in nesten, niet dat groote regenvlagen onze geestdrift kwamen koelen, maar Zondag laatstleden viel er, korts na den middag, nu en toen toch wat nat, genoeg om de groote massa bezoekers en buitenmen- schen, die toch zoo geerne naar Yper-Tuin- dag komen, af te schrikken. Gelukkiglijk is alles nog ten beste gekeerd, het weder werd stilaan steeds gunstiger, de menigte groeide gedurig aan en de ontworpen feestelijkheden zijn uitermate goed gelukt. Het groot turnfeest, Zondag namiddag op de Vandenpeereboomplaats door den meisjes turnkring Edelweiss van Gent gegeven, heeft een buitengewonen bijval genoten. De optocht en de verscheidene gezamenlijke oefeningen, met zooveel samenhang en kunst uitgevoerd, strekken tot eer der bestuurster dier schoone maatschappij en getuigen van den ijver die deze jeugdige meisjes bezielt in haar deugdelijk en opvoedkundig werk. Vooral «De Poppen», Zweedsche Dansen en Bohemersdans vielen zeer in den smaak der talrijke toeschouwers en de beval lige danseressen, in haar bonte en smaakvolle kleedij, werden hartelijk toegejuicht. Tot slot van dit schoone feest kregen wij nog drie mooie en welgelukte pyramiden te zien, waar in de kleintjes vooral een bewonderens waardige vlugheid en behendigheid aan den dag legden. De heer Burgemeester Sobry dankte harte lijk de turnleerares en turners voor haar flink optreden en voor de welwillendheid waar mede zij de vraag van de stad beantwoordden om de Ypersche Tuindagfeesten op te luiste ren, en schonk haar, ter h'erinnering van haar bezoek aan Yper, een schoone medaille. Maar het volksbal van 's avonds overtrof nog al het vorige. Een geestdrift, ongehoord. En volk, dat men er noch roeren noch keeren kon Een echte menschenzee Twee uren lang wisselden wals, mazurka, foxtrot, one-step en andere dansen malkander onafgebroken af en de ontelbare koppeltjes hebben er eens hartelijk hun hertjen opge haald dat het een plezier om zien was. De heeren Aimé Gruwez en Georges Van Egroo en hun kranige muzikanten halen eere van hun werk en verdienen allen lof voor hunne steeds gedienstige en gevierde medewerking. Een gulhartig bravo voor or-^e flir.ke Har monie Ypriana die hier te Yper waarlijk onmisbaar geworden is. Donderdag middag kregen wij, vanwege de Vlaamsche Harmonie, een puik concert te hooren dat veel bijval oogstte Daarna had den wij de velokoers Groote Prijs van Yper die veel volk aanlokte en waarover wij verder in onze Sportkroniek een woordje reppen; de schoone processie van St-Jacobs die dit jaar een merkelijke aanwinst van allerprach tigste nieuwe groepen heeft gedaan, en 's avonds mochten wij op het Minneplein een prachtig vuurwerk bewonderen. Benevens het aantrekkelijke dat ieder vuurweik ons telkens biedt, is dit feest van Donderdag avond bij alle Yperlingen dubbel welkom geweest, daar het, sedert den oorlog, de eerste maal is dat het ons gegeven wordt een vuurwerk op het Minneplein te zien plaats hebben. Ziedaar weerom een oud Ypersch gebruik dat in voege treedt, en alzoo geraakt stilaan alles terug in zijn ouden plooi en zien wij wellicht het'oude Yper van vóór den oorlog, zoo vol aan zoete herinneringen, terug. Leve Yper Eenigen tijd geleden was zekere Vaninaele, van Yper, geroepen geweest om op de Recht bank tegen den genaamden Vandoorne, insge lijks te Yper wonende, te getuigen. Van doorne werd gestraft en sedertdien droegen die twee kerels zekeren haat tegenover elkan der. Die wrok was des te grooter daar onze twee mannen, naar men verzekeit, ook nog wedijverden om de gunst van een tn zelfde vrouw te winnen dus twee honden aan een been Woensdag laatst nu, rond 7 uur 's avonds, wilde de toeval dat Vanmaele en Vandnorne elkander ontmoetten op den Dickebuschsteen- weg, juist bij de brug. Na eenige liefelijke woorden vielen zij malkander in de armen... neen, op het lijf en op zeker oogenblik trok Vanmaele zijn zakmes open en bracht zijn tegenstrever verschillige gevaarlijke messte ken toe van boven op zijn hoofd en in de keel. Het mes van zich willende afweren ontving Vandoorne nog een diepe snee aan zijnen duim. Hierop verkoos de held van deze treurige historie het hazenpad, maar werd 's avonds nog door onze wakkere gendarmen bij den kraag gevat en tusschen vier naakte muren in 't droog gebracht. Het slachtoffer werd in deernisw< kkenden toestand, het hoofd gansch bebloed, naar het hospitaal gebracht, waar het aanstonds de noodige zorgen ontving. Thans echter vernemen wij dat de bekomen verwondingen veel minder gevaarlijk zijn dan zij er eerst uitzagen. Vandoorne is op goeden voet van herstel en zal heel waarschijnlijk heden Zaterdag het hospitaal verlaten. Verklaringen van den 8 tot den 14 Oogst 1Q2Q Geboorten Lalous Etienne, Zonnebekesteenweg. Molein Willy? Boterstraat, 5. Bekaert Georges, Dicke- buschsteenweg, 282. Laconte Wilfried, Waterkasteel straat, 28 Delair e Robert, a. Merghelynckstraat. Diigardein Monique, Hondstraat, 21. Grimmelprez Stefaan, R. Colaertplaats, 8. Vanderghote Pierre, G. de Stuersstraat, 1. Huwelijk Doolaeghe Gabriel, fabriekwerkeren Vienne Lydia, fabriekwerkster, beiden te Yper. Overlijdens Vanhecke Julianus, 70 j-, z. b., echtg. Waterbley Sylvia, Blauwe Leliestraat. Knockaert Ed- mondus, 73^j., z b., echtg. Verstraete Sidonie, Meenen- steenweg, 150. Huwelijksaankondigingen Maurice Lamond, aarde werker, te Yper en Marguerite Desmadryl, fabriekwerkster, te La Madeleine. Aloïs Caenepeel, fabriekwerker, te Boesinghe en Eugenie Goethals, z. b., te Yper. ZATERDAG 24n OOGST Om 5 1/2 uur, aan de pers van Yper- Hoekje, groote hand boog wed strijd tusschen de schutters van Sint- Sebastiaan en die van Yper-Hoekje. Aan toeschouwers, vrienden van den handboog, zal het er niet ontbreken. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Oogst, órr 81/2 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Hector WENES echtgenoot van Vrouw Marie VERHACK Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op 'Zondag 18 Oogst, om 8 V» u.» in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heeï Albert VAN EGROO Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen, worden op Zondag 18 Oogst, om n u.', in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Charles VERPLANCKE geboren Elisa GILLIS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 Oogst, om 8 1/2 u in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrou w Leontine - Celine DETHOOR echtgenoote van Camiel-Achille OSSIEUR. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 Oogst, om 11 1/2 u in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Martha DEWULF echtgenoote van Isidore DEWILDE. De Apotheek van i La Pharmacie de Mr S M O E Groote Markt o— Grand'Place reste seule ouverte le Dimaaciie IS at is ALLEEN OPEN op Zondag 18 Oogst

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 9