Ce Harmonie Ypriana naar öe Panne Dat aardig Schotelke Les grands travaux a Liége Un graad boulevard sur la rive droite Le nouveau Directeur de notre Ecole de Musique Noordwatering van Veurne 2 IIMWI »WM— ben de Yperlingen ten zeerste zijne godsvrucht, zijne wetenschap, zijn minnelijk onthaal en en zijn onvermoeibare werkzaamheid gewaar deerd. Tegenover de werkeloosheid en de een krachtdadig en helder bestuur stellend, bewust van de plichten van een geestelijken overste en van een zielenleider, was hij niet bevreesd met een zachte en wijze vastbera denheid zijne verantwoordelijkheden te dra gen, en, te midden de opinie geschillen, die rondom hem woelen en die in het hert en den geest van menige brave menschen wanorde en verwarring zaaien, was hij voor zijn volk een zekeren gids. De Ypersche Kinders hadden zoo geluk kig geweest de schoone liturgische plechtighe den van de wijding van hunnen betreurden Herder in het prachtig kader hunner her bouwde kathedraal te zien plaats grijpen. Maar de tijd is te kort om de binnenwerken te kunnen voltooien en wij zien ons verplicht eraan te verzaken. Wij bidden Mgr Lamiroy, hulpbisschop van Brugge, met onze hartelijkste gelukwen- schen, maar ook, met onzen levendigen spijt voor zijn vertrek, de verzekering onzer eerbie dige en kinderlijke verkleefdheid te willen aanveerden. Moge Hij, aan de zijde van den eerbied waardigen Mgr Waffelaert, zijn hooge priester lijke zending vervullen te midden het ver trouwen en de rechtschapene medewerking zijner geestelijkheid en zijner geloovigen, voor het meerder welzijn der zielen in dit uitge strekt arbeidsveld van het Bisdom Brugge. Ad Muitos Annas YPRIS. Les Ponts et Chaussées viennent de don- ner l'ordre a un entrepreneur de commencer les travaux de construction d'un pont route a Souverain Wandre. Ce pont route franchira les lignes de chemin de fer de Liége a Visé a proximité du Thie-r de la Xhavée. II raccor- dera la route de Liége h Visé et la route de Julémont au nouveau boulevard qui longera la live droite de la Meuse, depuis l'entrée de la future exposition jusqu'a Argenteau. Le pont sera construit en béton armé. II aura i6.5o m. de largeur, dont n m. seront réservés a la chaussée. Le nouveau boulevard présentera un dos d'ane qui s'élèvera jusqu'au tablier du pont. Pour ce faire, la route de Liége a Visé devra être rehaussée de 2 mètres. Les talus du chemin de fer seront soutenus par des piliers en béton. Le boulevard latéral a la Meuse aura 35 mètres de largeur totale et comprendra deux chaussées de 6 mètres chacune, séparées par un terre plein central réservé aux tramways. Les travaux de construction du nouveau pont de Souverain Wandre coüteront un million environ, y compris l'aménagement des chaussées. II devra être entièrement ter miné dans les huit mois. Les habitants de la live droite de la Meuse, ainsi que les automobilistqs hollandais auront une route splendide et exempte de passages a niveau pour arriver a l'Exposition. (Neptune). Nos lecteurs connaissent les grands travaux nouveaux exécutés a Liége comme,d''ailleursdans d'autres parties du pays. L'articulet ci-dessus en décrit une partie. Tout cela doit être prêt pour l'exposi- tion de 1930. L'activité déployée dans cette region du pays auraits'il y avait eu de la bonne volonté, pu se manifester également dans nos regions et cela dans le but de rendre d votre conirée martyre ses outils économiques d'avant-guerre. Espérons que le département des travaux publics aura en fin d cccur de suivre ici les méthodes employées par ailleurs pour refaire, non pas la situation de IQ14, maispour enrichir des regions déjd prospères. Met den moed in de schoenen, doch de hoop in 't herte, vertrokken Zondag 1.1. om 7,55 uur 5ip reizigers, met twee trams, naar de Panne. Dikke smoorregen was het begin van den dag en de spijt stond op al de gezichten te lezen. Gelukkiglijk de zon kwam al gauw te voorschijn en men beleefde een allerschoon- sten zomerdag. M. Crevits, voorzitter van het feestkomiteit van De Panne, wenschte de Harmonie Ypriana welkom, en welhaast weergalmden de schoon ste stapmarschen met klaroenen welke de Harmonie in haar repertorium bezit. Het machtig getal Yperlingen ging het muziek na en evenveel volk was er uit alle kanten van De Panne toegestroomd om Ypriana te ge- moet te komen. Aan het Standbeeld werd de Brabanqonne gespeeld en bloemen nêergelegd. Het concert, van 11 1/2 uur tot na x uur, werd prachtig uitgevoerd en bekwam bijzon der veel bijvai. Talrijk waren de liefhebbers van schoone muziek, die met de grootste aan dacht het concert volgden en hunne bewon dering luidruchtig uitdrukten. Na het concert werd, onder het spelen van de welgekende stapmarsch Sambre Meuse, een bezoekje gebracht aan vriend Joseph Van Gaveren. Pin het was een bravo en bis zonder einde binst dat de jonge knaap, uit het Hótel de la Digue aan den sympathieken Georges Van Egroo een bloemtuil aanbood. De onvermoeibare Yprianisten konden niet laten de menigte te voldoen en dopten nog dapper onze volksmarseh af, waar Rtusje en Tuindaglied de eereplaats bekleeden. M. Crevits wenschte de Harmonie Ypriana geluk, dankte en drukte de hoop uit haar toekomende jaar terug te zien. En zoo was het eerste en belangrijkste ge deelte van den dag goed van stapel geloopen. Het is nutteloos, nietwaar, te zeggen dat den namiddag, iedereen zich heeft verzet ten beste mogelijk, jong en oud hebben tot aan het vertrekuur duchtig plezier gemaakt. En om 7 uur trokken de Yperlingen huiswaarts, zeer tevreden over dien schoonen en aange- namen dag. En allen hebben het besluit genomen toe komende jaar weerom de Harmonie Ypriana, in een harer aangename uitstapjes, te verge zellen. Wij vernemen dat de bloemen aan Georges aangeboden op het graf van onzen betreurden Albert Van Egroo zijn nêergelegd. Nous lisons dans La Patrie de Britges Notre concitoyen Monsieur Lionel Blomme, professeur d'Alto violon au conservatoire de Bruges, vient d'être nommé directeur de l'é- cole de musique a Ypres en place de M. A. Van Egroo décédé. Après avoir obtenu le premier prix de sol fège alto et harmonie a Bruges, Monsieur Blomme poursuivit ses é'.udes au conserva toire Royal de Bruxelles, études couronnées de succès éclatants. Son talent fut hautement apprécié a plusieurs reprises par la familie royale Beige, et même a la Sorbonne. Nous présentons a Monsieur L. Blomme nos plus chaleureux souhaits. De Regie der Noordwatering van Veurne, heeft de eer de eigenaars die 3o Hectaren grond in gezegde Watering bezitten tot eene gewone Algemeene Vergadering bijeen te roepen, welke zal plaats hebben in het Stad huis te VEURNE, op Dinsdag 3 September naast, om 10 1 2 uur 's morgens. DE REGIE. Het doel en de rol van Het Ypersche zijn niet van politiek te maken. Ons blad heeft altijd betracht buiten en boven de politiek te blijven. Maar er komt soms een oogenblik waarop wij verplicht zijn aan een politiek blad te ant woorden. Dit is thans het geval met Be Werkman In eene boertige vertelling uit Zoetenaye werd er in ons blad van 16" Juli 1927 het volgende verhaald Bij de Boertjes van Zoetenaye Mijnheer de Uitgever Het gaat je voorzeker aangenaam zijn nieuws te vernemen van jen ouden vriend Sissen van 't Hoornwerk Ehwel 't gaat er goed mee en ook met Eudoxie. Sissen gelijk vele oude menschen begint allengskens afleg- genen Eudoxie en doet niet anders als spreken van heur fleurecyn en rhumatisme. Het is een beetje een wakke streek ginder te Zoetenaye en ook die oude renteniers hen vele tijd om op al die kwalen te peizen. Enfin, z'hen vele komplimenten doen doen aan joen en aan al de vrienden van 't Ypertje. Die vertellingen van fleurecyn en rhumatisme hadden mij allichte moe gemaakt en ik hen naar het gemeentehuis gaan wachten naar den tram. 't Paste juiste dat de gemeenteraad vergaderd was en ik was alzoo op t onver wachts getuige van, hoe de gemeente Zoete naye bestuurd is. Er was juiste een raadslid die sprak van fabrieken stichten, juist alsof het zoo gemak kelijk was als kaartjes knippen in de statie. De gemeenteraadsleden toonden allen eene bijzondere bekwaamheid in de kwestie van het verpachten van een hoekje maaigras en het visschen in een der grachten der gemeente. Ik voelde aanstonds dat het een zaak was die goed paste op het niveau van hunne kennissen en bekwaamheid. Dan k wamen ter bespreking de goedkeuring der pachtingen van den openbaren onderstand en er was in die bespreking eene die bijzon der geweldig was, en eindigde met te zeggen dat het schande was dat hij en zijne maatjes daar niet zetelden. De bazinne van achter heur toog miek me een oogje a's wilde ze zeggen Ze zoun geerne aan 't schoteltje zitten, hé Maar al met eens, 't berste eene geweldige dondt r vlaag uit onder de gemeenteraadsleden. De brave vent die voorzat had lezing gegeven van een brief van d'Engelschen, dat ze binnen kort gingen overgaan tot d'installatie van een monument ter eere van d'arme dutsen in den oorlog gevallen, 't Was als eene ware furie onder de gemeenteraadsleden. Den eenen huilde tegen de kapitalisten, den anderen ver vloekte de Engelschen, een derde spoog zijn gal tegen de militaristen en een vierde gaf de genadeklop aan den armen duts van voorzitter, met te schreeuwen Gij en uwe bende reae- tionnairen die de schuld zijt van den oorlog- En de Duitschers dan zegde ik in mijn eigen. Onder die ongehoorde en geweldige be schuldiging zakte de brave voorzitter ineen en was als van zijn zeiven. De gemeenteraadsle den, fier de slag van 4de Juli 1927 te Zoetenaye gewonnen te hebben, namen portefeuilles, hoeden en klak, en de buik vooruit en de kop in de lucht, trokken zij het gemeentehuis uit. Het gaat er hier proper zei de bazin, ja wat wilt ge, er zijn vele van onze goede oude parochianen die niet weer gekomen zijn, en het zijn al van die onbeschaafde oosterlin gen die hier willen meester maken. G'hebt het nu gezien En in den tram dacht ik bij mij. zeiven binnen veertien dagen heeft de inhuldiging plaats van het monument, de geheele be" schaafde wereld zal er vertegenwoordigd zijn, al de dagbladen der gansche wereld zullen ervan spreken.... en er zullen dien dag te Zoetenaye eenige dommerikken beschaamd

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2