De Eeuwleesten in West-Vlaanderen Het hieuw fllkoholregiem Koopt zuiveren Honing Alb. Ridey, Rijselstraat, 124, Yper. In het SchatKistcomiteit (Euvre Nationale Beige de Défense contre la Tuberculose Belgisch Nationaal WsrK tot Bestrijding der Tering Men is ernstig aan 't voorbereiden der Eeuwfeesten in 't Provinciaal Bestuur. Ver bazende sommen zijn vastgesteld om iets grootsch op touw te zetten. Het Inrichtingscomiteit beoogt een dubbel doel feesten inrichten waaraan gansch de bevolking deelneemt en die ook aan eenieder profijt opleveren. Bravo Heeren, deze is de echte oplossing, gij verdient lof en eere Ieder stad zal dus, in evenredigheid van hare bevolking en vooral van het belang der plechtigheden die er zullen plaats hebben, over hulpgelden beschikken. Een enkele uitzondering zal gemaakt wor den ten voordeele van Yper. Men heeft in de hoogere kringen met veel juistheid geoordeeld dat deze stad, een der drij Zustersteden, met haar heerlijk verleden evenals Brugge, toch de voorhand moet hebben, niet alleen voor hare wereldberoemdheid als grootste martelares van den gruwelijksten der oorlogen, maar vooral omdat het dank is aan haar offer dat België zijne honderdjarige onafhankelijkheid viert. Wij sturen onzen besten dank aan de Heeren Inrichters en vooral aan onze mannen die de belangen van ons geliefd Yper hebben weten te behertigen. De beweging ten voordeele der herziening van de wet is ontstaan uit den algemeenen wensch de strengheid dezer wet te milderen. In den schoot der extra parlementaire commissie, gelast met de herziening der wet op het regiem van den alkohol, moesten al de belangen in de zaak betrokken, vertegenwoordigd zijn. Nochtans zijn de kleinhandelaars er niet vertegenwoordigd. De Commissie, zooals ze samengesteld is, moest zich in meerderheid, noodlottiger wijze richten tot eene verscherping van de wet. Hare werkzaamhe den weerspiegelen dan ook eene neiging, niet alleen tot het behouden der beperkingen voor wat het verbruik betreft, maar tot het nemen van nieuwe schikkingen om, volgens den geest der Commissie, den verkoop te beperken. Terwijl de verkoop van geestrijke dranken ten allen tijde verzekerd werd door de kleinhandelaars in voedingswaren, stelt de Commissie voor dezen toe te vertrouwen aan de magazijnen die uitsluitend dranken verkoopen. De Commissie hoopt zonder twijfel, daardoor het aantal magazijnen die dran ken verkoopen zeldzamer te maken. Maar de wetten lokken wel eens tegenwerpingen uit, heele- maal in strijd met wat men er van verwachtte en dat zal ook hier het geval zijn. Menigvuldige magazijnen zuilen opduiken om van dit monopool te genieten, met des te meer spoed en overvloed, dat elkeen weet dat deze handel loonend is. Na weinigen tijd, zullen er niet alleen zooveel maga zijnen als voorheen bestaan die likeuren verkoopen, maar de aandacht der verbruikers zal in het ver volg met aandrang getrokken worden naar deze bijzondere drankhuizen, terwijl tegenwoordig de verkoop enkel eene bijzaak is in den handel van voedingswaren, wijnen en likeuren. Te meer, deze huizen bijzonder ingericht zijnde en de verkoop van alkohol hunne eenige reden van bestaan zijnde, zal gansch hunne bedrijvigheid, hunne initiatief dragen op de enkele artikels die zij verkoopen en men zal, noodzakelijker wijze, veel meer van alkohol spreken dan zulks tot heden het geval was, men gaat er eene kostelooze publiciteit aan geven. Zulks zullen de tegenwerpingen zijn, welke dergelijke wet zou uitlokken. Wij zullen er bijvoe gen, dat velen die aan den handel vreemd zijn belang zullen stellen in eene zaak, die zij in gelde lijke vooruitzichten voordeelig zullen beschouwen. Wat de kleinhandelaa s betreft, deze zullen, voor het meerendeel, blijkbaar hunne magazijnen niet kunnen ontdubbelen. Vaneen anderen kant is het zeker dat de verkoop van geestrijke dranken en andere voortbrengsels van gewoon verbruik hen toelaat aan het publiek, om zoo te zeggen aan den inkoopprijs vele artikels van eerste noodwendigheid aan te bieden. Niemand zal dan bij dezen maatregel winnen, tenzij de gespecialiseerde magazijnen, die zich het monopool zullen toeëigenen, ten nadeele van de massa andere kleinhandelaars, tegen wie eene grove onrechtvaardigheid zal gepleegd zijn. Ten allen tijde is de handel in het klein van geestrijke dranken, in 90 der gevallen, door de klein handelaars in voedingswaren, die vroeger het patentrecht en hedendaags de openingstaks beta len, uitgeoefend geweest. De verkoop van minstens twee liters schijnt geen rem aan het verbruik te zijn geweest. Indien heden het verbruik minder is, dan is zulks veeleer door het feit dat de alkohol duur is door het heffen van accijnsrechten en de taks op het verbruik Dat is de eenige practische rem aan het misbruik van den alkohol Wat den verkoop aan een verhoogd minimum aangaat, de ondervinding schijnt bewezen te heb ben dat deze proef niet beslissend of afdoend is geweest. Het is zelfs op te merken dat deze ver plichting, in de huishoudens de gewoonte heeft uitgelokt een groot gedeelte van de familiebegroo- ting te besteden aan het aankoopen van geestrijke dranken. Bij velen is de verplichting om met twee liters te gelijk te koopen eene aansporing eene grootere hoeveelheid te verbruiken. Een groote voorraad veronderstelt een groot verbruik. Het krachtigste middel om het misbruik te vermijden zou zijn alleen te verkoopen met kleine boeveel heden, het is te zeggen met eene maat in eens en deze maat zoo duur mogelijk te verkoopen. Het is meer afdoende de alkohol ongenaakbaar te maken door zijnen prijs dan door de groote hoeveelheid in een maal te doen koopen Twee middelen bieden zich aan om het alkohol- verbruik te verminderen. Ofwel het verbruik be perken door de duurte, en in deze voorwaarde zal het verbruik, als ervan gemaakt wordt, zeer gema tigd zijn voor de massa der verbruikers. Ofwel, de tegenwoordige wet, verplichten tot een aankoop met zeer groote hoeveelheid. Men verwijdert wellicht een zeker soort koopers, het zijn niet altijd de werklieden, - maar men verkoopt alsdan bij groote hoeveelheid aan dezen die zich deze hoeveelheid kunnen betalen en, voor deze laatste klasse, moedigt men het verbruik aan vermits, in plaats van het veroruik te beperken, men juist het tegenovergestelde doet. Aannemende dat er eene hoeveelheid X van alkohol verbruikt worde in het land, is het wen schelijker dat deze hoeveelheid verdeeld worde over de algemeenheid der inwoners die er gebruik wenschen van te maken, hetzij door neiging, hetzij in zekere omstandigheden door verplichting, dan dat de eenen van het verbruik verwijderd worden door hunnen onbemiddelden toestand en dat de anderen, - de massa, zich eene hoeveel heid zien toegekend die het gewoon gebruik over treft. Welke is, op het standpunt der samenleving de beste oplossing Is het een min of meer alge meen, zeer matig gebruik, of is het het overmatig gebruik, niet door eene kleine hoeveelheid der bevolking maar door de groote meerderheid Daar is gansch het vraagstuk. Het is de thesis van den verkoop aan hoogen prijs van den eenen kant en den verkoop bij groote hoeveelheid van den anderen kant De toelating aan den koffiehouder, na het maal een glas likeur te schenken valt in de opvatting van het matig gebruik waarvan hierboven sprake. BESLUIT 1Het recht eerbiedigen der kleinhandelaars, wie zij ook zijn, van geestrijke dranken te ver koopen. 2. De minimum hoeveelheid te brengen op eene maat, zijnde 1/2 liter. 3 Strenge maatregelen treffen tegenover de geheime stokerijen. De sluikhandel van deze dranken nader bewaken. Door geschikte methoden, de propaganda inrichten tegen het misbruik van alkohol (opvoedend werk) bij den bieënkweeker zelf Het schatkistcommiteit in zijn laatste ver gadering,gehouden in het ministerie van finan ciën, verleende o. m. machtiging voor de vol gende werken herstelling der baan van Yper naar Waasten, vergrooting der afdamming te Komen en werken aan de Leie aldaar. On sait que l'Administration des Postes, a l'exemple de nombreux autres pays, émet annuellement du ir Décembre au i5 Janvier, une série de timbres postes avec légère sur- taxe, dont le produit est destir.é a intensifier la lutte contre la tuberculose. Ces timbres, d'une belle exécution, repro- duisent d'année en année les sites et les monuments les plus remarquables de notre pays! C'est ainsi que, la série de 1928 ayant été consacrée a nos cathédrales, celle de cette année reproduira les coins les plus pittores- ques de la Belgique. On a feu l'heureuse idéé de comprendre dans cette série, pour le timbre de 35 10 cent8 (carte postale pour l'étranger) une vue des remparts d'Ypres et de la Porte de Menin. Nous connons ci des sus une reproduction de ce timbre. C'est par millions que les timbres antituber- culeux furent achetés l'an dernier, non seule- ment par le public beige, mais aussi par tous les philatélistes étrangers. L'initiative prise par le Comité National de Défense contre la Tuberculose est d'excellente propagande en faveur de notre cité, et un devoir s'impose dés a présent a tous les Yprois soucieux de voir s'accentuer encore le mouvement touristique vers notre ville c'est d'affranchir toutes leurs correspondances avec ces timbres, durant la période ci'émission ci-dessus indiquée. Les timbres antitube rculeux seront en ver.te dans tous les bureaux de poste du payr. Men weet dat, naar het voorbeeld van tal van andere landen, het Beheer der Posterijen jaarlijks, van den in December tot den i5Q Januari, een reeks postzegels uitgeeft met kleine bijtaks, waarvan de opbrengst dient om de bestrijding der tering meer kracht bij te zetten. Deze zegels, mooi afgemaakt, geven van jaar tot jaar de meest belangwekkende land schappen en monumenten van ons land weer. Alzoo werd de reeks van T928 aan onze kathe dralen toegewijd, en deze van dit jaar zal de meest schilderachtige hoekjes van België weergeven. Men heelt het gelukkig gedacht gehad in deze reek-s, voor den zegel van 35 IO centiemen (postkaart voor het buiten land), een zicht van de vestingen en der Meenenpoort van Yper te vervatten. Hierboven geven wij e:n afbeelding van dezen zegel. Het is bij millioenen dat deze zegels ver leden jaar gekocht werden niet alleen door het belgisch publiek, maar door a le vreemie zegelliefhebbers Het initiatief, door het N' Comit Yt tot bestrij ding der Tering genomen, is een uitmuntende propaganda ten voordeele van onze stad en van heden af zouden alle Yperlingen, bekom merd om het toeiistiek verkeer in onze stad steeds te zien toenemen, het zich tot plicht moeten maken, gedurende het tijdperk van uitgifte hierboven vermeld, al hunne brief wisselingen met deze zegels te frankeeren. Deze zegels zullen in al de postburecien van het land verkocht worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3