Legons de Frangais Fransche Lessen L'Affaire du Jardin Public Autos et Motocyclettes 4 Eenige Wenschen Voor onze Zwemkom Voor ons Kerkhof Voor onze Vestingmuren Le Comité des Amitiés Frangaises a l'hon- neur de rappeler a ses membres ainsi qu au public Yprois, qu'un cours de Frangais gratuit est organisé. Le cours comprend heures de legons pour l'exercice 1929 1930. Les legons se donnent les Lundi, Mavdi, Mercredi et Vendredi de chaque semaine de 17 a 18 heures, a l'Ecole Communale de Gargons, Rue St Nicolas, a Ypres. Toutes les personnes qui désirent suivre ces cours sont priées de se faire inscrire le plus tót possible soit a l'Ecole Communale de Gargons, avant l'heure du cours, soit chez M. E. Glissoux, rue de la Station, 11, Ypres. Het Comiteit van de Amitiés Frangaises» heeft de eer zijne leden en het publiek ken baar te maken dat een cursus van Fransche lessen kosteloos ingericht is. Deze cursus bestaat uit y5 uren les voor 1929-1930. Deze worden gegeven den Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van iedere week, telkens van 17 tot 18 uur in de Stads- jongensschool, St Niklaasstraat, Yper. Alle personen die deze lessen begeeren te volgen zijn verzocht zich zoohaast mogelijk te laten inschrijven 't zij, vóór de lesuren, in de Stadsjongensschool, 't zij bij den Heer E. Glissoux, Statiestraat, 11, Yper. In de laatste gemeenteraadszitting werd er, naar aanleiding van een protest dat zoo maar door een zestal bladzijden vol met hand- teekens gevolgd was, besloten tegen het aan staande zwemseizoen een nieuw reglement voor onze zwemkom op te maken. In dit vooruitzicht alhoewel wij ons in die kwestie geenszins als een bevoegdheid willen opdringen zijn wij zoo vrij hier eenige wenschen uit te drukken die, gevoegd bij de gedachten van anderen, er mogelijks toe zullen bijdragen om het op te maken reglement zoodanig op te stellen dat het op alle gebied de noodige waarborg en aan ieder een de meest mogelijke voldoening biedt. Vooreerst voor de openbare zedelijkheid, waarmede onze gemeenteraadsleden en met reden zoo erg bekommerd zijn, zou het zwembroekje alleen niet meer mogen toegela ten zijn, maar het dragen van een volledig badcostuum, en dan nog in gekleurd goed, zou voor iedereen moeten verplichtend zijn. Wij zeggen een gekleurd zwemcostuum, want de witte of vleeschkleurige, van zoodra zij nat zijn, worden doorschijnend en kunnen het lichaam niet meer op een betamelijke wijze bedekken. Eens die vereischte vervuld zou er, ons inziens, niet het minste bezwaar meer bestaan om de vrouwen, die zulks begeeren, alle dagen en ieder uur van den dag, dat niet uitdrukke lijk voor een school of iets anders voorbe houden is, in de zwemkom toe te laten. De vrouwen echter die verkiezen, tijdens het nemen van een bad, door geen mannenoog gezien te zijn, moeten natuurlijk ook in de gelegenheid gesteld worden om zich tot de gezondste van alle sport over te geven.Twee of ten hoogste drie halve dagen per week zullen voor haar meer dan voldoende zijn. Maar die halve dagen zouden, niet meer zooals nu van 6 tot 10 u., maar van 6 tot 12 u. 's morgens moeten loopen, immers iedereen neemt om streeks 8 u. zijn ontbijt en het is algemeen genoeg geweten dat er tusschen een eetmaal en het nemen van een bad ten minste twee goede uren moeten verloopen zijn. Van af klokslag 12 u. en voor het overige van den dag zou de zwemkom, die dagen, \oor de mannen terug moeten toegankelijk zijn. Op die wijze zouden de vrouwen, die naar het schijnt de hevigste waren om tegen den onlangs genomen maatregel te klagen, het meest bevoordeeligd zijn, daar zij op gelijk welk oogenblik van den dag en ook op gelijk welken dag in de gelegenheid zouden zijn een bad te mogen nemen. Doch het geldt hier slechts een eenvoudig gedacht, en 't is nu te zien of het aan de heeren gemeenteraadsleden zal believen de dames aangenaam te zijn. Voor wat de veiligheid der baders zelf be treft, is het, zooals wij het vroeger nier reeds schreven, volstrekt noodzakelijk dat de aan gestelde zwembaas een goede zwemmer weze, en al de baders, vooraleer in de groote zwem kom toegelaten te zijn, zouden eerst een degelijke proef moeten afleggen. Een andere kwestie, waarop door het stads bestuur zorgvuldig zou moeten gelet worden, is het tijdig ververschen van 't water. Door het groot en verscheiden aantal zwemmers en om andere redenen nog, waarover wij hier maar liefst niet in bijzonderheden treden, wordt het water snel door alle soort microben en bacteriën besmet en, zoo het zwemmen gezond en aan te prijzen is, zou het wellicht, door het water niet op tijds te vernieuwen, oorzaak kunnen zijn van alle soort ziekten en plagen. Er werd dikwijls gezegd dat de zwemkom geen waschkom is, doch jammer genoeg het tegenovergestelde schijnt hier dikwijls waar heid te zijn. Vroeger werd er ook weieens gesproken over het inrichten van stortbaden in de zwemkom. Dit ware een uitstekend ge dacht dat zoo spoedig mogelijk zou dienen verwezenlijkt te worden en dat voor de open bare gezondheid van het allergrootste nut zou zijn. En dan zou ieder zwemmer, naar het voorbeeld van wat in andere steden reeds sedert lang gedaan is, eerst onder het stortbad moeten vooraleer de zwemkom in te treden. Het is echter spijtig dat zulke inrichting geld zou kosten en dat de stadskas, zooals altijd, in geen al te besten toestand verkeert. Allerheiligen nadert met rasse schreden. En naar loffelijke gewoonte zullen de Y'perlingen er weldra aan denken de graven van hun over leden naastbestaanden rein te maken en met frissche bloemen te versieren. Doch wanneer men daaraan begint vraagt men zich met angst af van waar al het wied en onkruid vandaan kan komen want, eens het graf netjes gereinigd, maakt dit al te samen een schoonen hoop waarmede men niet weet wat gedaan. Zoo men het niet ter plaats wil laten liggen, en dat mag niet, ziet men zich dan verplicht gedurende soms een half uur naar den grafmaker te zoeken dieu dan gansch op het ander uiteinde van het kerkhof een versch gedolven graf aanwijst waar gij uwen afval moogt bijbrengen. Ware het niet veel eenvoudiger hier en daar een bak te plaatsen, al ware het maar een of twee om te beginnen, bestemd om al het onkruid en ander afval te ontvangen en die dan regelmatig door den aangestelden bezor ger van het kerkhof zou geledigd worden. Maar ja, het ware misschien wat al te een voudig of te kostelijk Onlangs hebben wij gezien dat men aan het herstellen is van een deel der vestingmuren tusschen de Meenenpoort en de zwemkom. Wij weten niet voor wiens rekening dit werk uitgevoerd wordt en of men van zin is gansch den vestingmuur te herstellen. De verfraaiing der stad zou er nochtans grootelijks bij winnen en daarbij ware dit een uiterst nuttig werk voor de veiligheid der wandelaars en bijzon derlijk der kinders. Het mag een wonder ge- heeten worden dat wij nog geen ongelup te betreuren hadden, daar op deze ve$| bijzonderlijk waar de muren op son^ plaatsen gansch zijn weggeschoten en de wandelbare weg zoo dicht bij den gelegen is Velen beweren dat er in onze vestingwater een fortuin bedolven is, en dat men met f koper en ijzer, welke er in te vinden z gemakkelijk de onkosten van het herstel! van al de vestingmuren zou kunnen dekken Waarom zou de stad de vestingwateren ni doen reinigen Het ware voorzeker een win< gevend zaakje en onze vestingmuren zoude zonder geld te moeten verschieten, kunne hersteld worden. Misschien ware er zelfs nc een overschotje dat toelaten zou een bac inrichting in onze zwemkom en eenige bakke- op ons kerkhof te plaatsen. Eh oui, depuis un mois il est beaucou- question a Ypres du Jardin Public. Depuis le 11 Septembre en effet, jour de l'aijudication publique des travaux et plantations restant i faire au Jardin Public, les Yprois causeni Jardin Public, et se demandent comment il se fait qu'aucun Yprois ne se soit présenté pon: cette entreprise. Je crois en connaitre le motif. Le collége échevinal s'est adressé a un étranger pour la confection des plans bier qu'a Ypres, on compte plusieurs architects paysagistes. Ceux ci évidemment sont mécon- tents. D'ailleurs quel horticulteur, désireux de produire du bon et du beau, oseraitilse risquer a faire une soumission pour un travail aussi important, alors que les travaux préli- minaires ont été si mal exécutés Quelle garantie aurait il de la bonne reprise de ses plantations dans un sol aussi mal préparé Et pourtant le tracé et le nivellement ont coüté beaucoup d'argent, beaucoup plus que si on s'était adressé (comme ga se fait partout ailleurs) a des spécialistes de la localité. Comment se fait-il que le collége échevinal n'ait pas fait appel a ces spécialistes pour ce travail d'intérêt communal Et quand ceuxci s'adressent a l'autorité communale, pourquoi ne daigne t-elle pas méme leur répondre Serait-il permis de demander aux conseil- Iers communaux s'ils ont approuvé la fag.n dont s'y est pris le collége pour 1 établir le Jar din Public et s'ils sont aussi d'avis que les Yprois doivent a priori être écartés de eer tains travaux communaux Nos excellents horticulteurs paient ils moins d'impóts que les autres Singuliers administrateurs RACSO. D'après les statistiques du Département du Commerce des Etats Unis d'Amérique, il y avait au monde, a la fin de 1928, au dela de 32 millions d'automobiles De ce nombre plus de 24 millions circulaient aux Etats Unis. Ceux ci, a eux seuls, ont le double d'automobiles qu'il n'en circule paf toutes les autres nations du monde entier. fl y a aux Etats-Unis un auto par 5 Vi person nes. C est effarant II est juste de dire aussi que le tiès grand nombre de ces autos sont des BABYCARS a 1 ou 2 places seule- ment, de minuscules autos tels qu'on n'en xoit pas encore chez nous, si bon marché que la plupart des ouvriers ont le leur dont ils se servent pour aller a l'usine. L'Angleterre, fin 1928, n'avait que 0 1.128.200 autos, par contre elle avait 625.5oo motocyclettes tandis que les Etats-Unis n'en comptaient que 121.665, une paille quoi I Comment expliquer une si singulière dispro portion L'Allemagne avait 53i.ooo autos et 465.000 motocyclettes, la France 1.098.000 autos et 320.000 motocyclettes.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4