Handels- eri NijvsslisiMond - Vper Q'e-st l'Hiver Provinciaal Eeuwfeest Comiteit van West-Vlaander en Armistice Day in Ypres 8 I Amitiés Francaisss Conférence du Mercredi 20 Novembre Monsieur FICHEFET, rédacteur en chef du journal Midi donnera une conférence sur la Slovaquie et les Moats Tatra. Cette conférence sera agrémentée de 60 super bes projections. Ensuite une sauterie terminera cette belle soirée. Les membres des A. F. se rappelleront le succès obtenu par la conférence de M. Fiche- fet en 1927 sur la Tchécoslovaquie. Les dernières conférences données ont été suivies par de nombreux membres et les sauteries particulièrement animées. Mercredi 11 Décembre Conférence par Monsieur le Major Dendal, Un Héros National Le Baron Jacques de Dixmude. Film Yser. LE COMITÉ. JB. F. U. U. C. B. Séance du 22 Novembre PROGRAMME Chasses Les chasses polaires (2 parties) ire partie le phoque. Industrie La fabrication du pneu (2 parties) ire partie. Astronomie Eclipses et Comètes. Pause 5 minutes. Cinema Comment fait on les films vierges Histoire Naturelle Ruses et coutumes animales. Colonisation Le Sionisme en Palestine (3 parties) 2me par tie. DélassementVoyage-illusion (dessin animé). Actualité: Métro Goldwin Journal. C'est l'hiver, c'est le temps des fêtes de fa milie, des banquets, des soupers, des soirées, etc.mais il n'y a pas de bonne fête sans bons vins, sans liqueurs fines. A cette occasion la maison Dumortier Blomme, 482-484, Boulevard Em. Bock- stael a Bruxelles, Laeken,Téléphone 610.84 recommande a sa nombreuse et honorable clientèle Comme aperitifs son Oxygénée 6o°, son Amer Lion 45", son Royal Amer, son Porto Douro Adrys Port, vin d'origine. A vee les hors-d'auvres son Clarke Merle Blanc 1924 (Liquoreux), son Chateau de Ma cau ig23 (vin étampé). Avec le poisson son Chablis village 1916, son Meursault igi6 (Bourgognes blancs). Avec les plats consistants son Chateau le Taillan St-Emilion 1924 (étampé), son Cha teau Gallais 1924 St-Emilion (étampé). Avec le gibier et la volatile son Chateau Neuf du Pape 1921, son Moulin a Vent supé rieur 1923. Avec le fromageses fameux crus Pommard 1921 et Richebourg 1919 (Bourgognes rouges Cote d'or). Au dessertson délicieux Ciêmant Mous- seux Extra dry, son excellent Champagne, xe zone, Jean de Parville (extra dry ou demi- sec) dont elle est la seule concessionnaire en Belgique. Au cajé, moka on the savourez ses liqueurs supérieures extra fines Delville Cie Ses véritables Quetsch et vieux Marc de Öourgogne Son Rhum Martinique et son Kirsch de la Forêt Noire Son Elixir Royal et son Curasao Triple sec extra Demandez aussi son vieux Schiedam de Hollande Henkes (monopole) distillé sous le controle du gouvernement Hollandais et son Hasselt Vieux Oude Beste Klare en cru- chons. La maison vend egalement le véritable Cassis de Dijon (L:queur). Acheteur des Hospices de Beaune Clos des Avaux 1928 (récolte exceptionnelle). Demandez prix courant ou passage d'un des représentants. Brief verzonden aan den Heer Baron Janssens de Bisthoven, Gouverneur der Provincie West - Vlaanderen Brugge. Mijnheer, De Handels- en Nijverheidskamer van Yper, in algemeene vergadering van Zaterdag 9 November 1929, hevig ontroerd door het nieuws van de uitsluiting der stad Yper uit de kredieten voor de feestelijkheden van ig3o, heeft besloten Ued., als bestuurder der pro vincie, waar gedurende de vreeselijke jaren 1914-1918 het lot van het Vaderland besloten werd, het volgende voorstel te zenden Aangezien de strijd van i83o thans niet zou te vieren vallen indien deze van 1914-1918 niet had geleid tot de herwinning der onaf hankelijkheid van het Vaderland Aangezien deze tweede strijd duizendmaal kostelijker was aan levens en opofferingen dan den eersten en dat deze feiten bij het vieren der onafhankelijkheid niet mogen ver geten worden Aangezien de stoeten, welke in de hoofd plaatsen van het land zullen ingericht worden, slechts de geschiedenis van België tot i83o zullen voorstellen Aangezien de belangrijkheid* der nog zoo versch gebeurde voorvallen en gezien de ver plichtingen jegens de bondgenooten eischen dat de feiten van 1914-1918 gedurende het jaar ig3o op merkwaardige wijze herinnerd worden Aangezien deze herinnering dient plaats te grijpen waar de tweede onafhankelijkheid veroverd werd en waar zooveel honderd duizenden graven van den ontzaglijken kost dezer verovering betuigen Stelt vóór een krediet van twee honderd duizend franken ter beschikking te stellen van een te stichten officieel comiteit, in Yper belast met de inrichting der feestelijkheden en met de uitnoodiging der bondgenooten En bidt den Heer Gouverneur van West- Vlaanderen de tolk te willen zijn bij de beheeren der provincie en van het land tot het bekomen der gevraagde kredieten en ver zekert hem van de goede gevoelens der Ypersche bevolking Gelief te aanvaarden, Heer Gouverneur, onze beleefde groeten. Brugge, den 14 November 1929 Heer Voorzitter, Ik heb de eer u ontvangst te melden van uwen brief van 11 dezer, strekkende tot het bekomen eener toelage van 200.000 fr. tot inrichting van feesten en plechtigheden, te Yper, in ig3o. In de perken der beschikbare kre lieten is het provinciaal comiteit der Eeuwfeesten niet in staat op dit verzoek in te gaan, doch ik zal volgaarne uwe aanvraag kenbaar maken aan den H. Minister van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid en aan de Bestendige Deputatie van den provincialen raad van West Vlaanderen. Ik zal niet nalaten u, desgevallend, den uitslag mijner pogingen te laten kennen. Gelief te aanvaarden, Heer Voorzitter, de betuiging mijner hoogachting. De Gouverneur Janssens de Bisthoven. Den Heer VermeulenVoorzitter van de Handels- en Nijverheidskamer, Hötel du Sul tan Groote Marktte Yper. Wij bedanken den Heer Gouverneur, voor zijn welwillenden brief, en durven met betrou wen op hem rekenen zooals Yper het vroeger reeds gedaan heeft. De Yperlingen durven ook op al hunne mandatarissen Senators, Volksvertegen. woordigers, Leden der Bestendige Afvaardi ging en Provincieraadsleden rekenen alsook op de medewerking van de Heeren van ons Schepenencollege en van de Heeren die ons in de Eeuwfeestcommissie vertegenwoord:, gen. Men vergete niet dat, zoo er op het gedenk- teeken der Martelaarsplaats te Brussel, onge veer vijf honderd namen van gesneuvelden van i83o staan, er te Yper aan de Meenen- poort en op het Tyne Cot kerkhof alleen meer dan vijftig duizend namen staan van Engelsche Helden die geen geker.de grafstede hebben, zonder rekening te houden der 5oo.ooo andere die hier voor de vrijheid van België vielen. Het pijnigt ons dat te moeten zeggen aan zekere mandatarissen, die geen juist begrip der zaken schijnen te hebben, en wij durven verhopen dat wij niet zullen verplicht wor den het te herhalen. About 10.3o a. m. on the morning of the nth,ex service men and women, representing the British Colony of Ypres, numbering perhaps sixty in all, marched from their club in the Rue Surmont de Volsberghe accompa nied by a party of Boy Scouts, to the Belgian War Memorial, where, whilst the small pro cession stood in reverent silence, several wreaths were laid at the foot of the monument and the Last Post was sounded. Re forming the party passed through the Grande Place along the Rue de Menin to the Menin Gate - Mounting the ramparts to the terrace, where had already assembled quite a large number of people, the procession halted facing the Memorial, where they were met by the Rev. G. R. Milner, Chaplain of St-George's Church, Ypres, who had been waiting their arrival before commencing a service of commemo ration. All present joined in singing the hymn O God our Help in Ages Past and the service continued until 11 o'clock arriving, the two minutes silence was observed, to be immediately followed by the sounding of the Last Post and the Reveille Of those assembled, facing as they were, a memorial erected to the honour and glory of, and in commemoration of those brave men who died in the service of their country, and who have no known graves facing as they were panel upon panel filled with the names of these soldiers immediately before the eyes, few indeed but must have been impressed with the true s:gnificance of the service in which they were participating. Thoughts of those nearby fit Ids dotted over with War Cemeteries must have passed through the minds of many, and thoughts of personal losses .sustained will have come to most. Following the silence, the service continued until 1115 when the ga hering dispeised. hlanders Poppies were in evidence every where. worn by ad attending the ceremony, and, in the great majority of the wreaths placed on the stands in the Great Hall of the Gate also, this token of remembrance had its place. A great procession of townspeople assem bled in the Grande Place kt 6 o'clock in the evening, and many of the British Colony also were there Lead by the Ypriana Band, the leaders of which were responsible for the arrangements, and originated the idea of the gatheiing the whole mass formed in procession and inarched to the Menin Gate Memorial, where the British and Belgian National Anthems were played, also Griegs Mort. Leaving the Gate the procession pr°" ceeded to the Town Memorial where the anthems were again played. i nus with two remembrance services did the nth Anniversary of the Armistice pass im the Town of Ypres.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 8