Gemeenteraad van Yper 3 Goed nieuws vcor ons Museum Vert lag der Zitting van 18 November 1929 de steengroeven koopt aan een merkelijk hoogeren prijs ook maar afval is. M. Vermeulen. Zoo gij wilt, moogt gij op het grondgebied der gemeente St-Jan een proef komen doen. Maar ik twijfel er sterk aan dat ze zal bevredigend zijn want het beton, zoo men het als bovenlaag voor de wegen gebruikt, kan niet weerstaan en het valt in stof. M. Coulier, afgevaardigde der gemeente Boesinghe, vraagt zoo het aan de gemeenten toekomt een plaats te zoeken waar het beton- afval zou kunnen opgestapeld worden of indien het de Heer Hoebeke is die daarin moet voorzien. Destijds werd er eens voorge steld de Zuiderzee droog te maken bij middel van het afval der onderstanden, hetgeen wel het bewijs is dat men toen reeds voorzag dat het onmogelijk zou zijn deze ontzaglijke hoe veelheid beton te plaatsen. Zijn de voorwaar den van het contract gewijzigd of is het de Staat die gemeend heeft dat de gemeenten al dit beton gingen bezigen M. Hoebeke. Voor het oogenblik is de maatschappij niet in staat meer werk te leve ren dan zij er doet en niemand is tot het onmogelijke gehouden. Wanneer het contract geteekend werd, kende ik nog den juisten toestand niet, maar in het ministerie heeft men mij de verzekering gegeven dat ik geen beton genoeg zou kunnen leveren zoo ik maar den schijn gaf dat het beton weggehaald werd. Alzoo heb ik op onze kosten twee schepen doen laden en niettegenstaande dat heb ik geen kilo beton meer verkocht, 't Is daarom, gezien de overgroote hoeveelheid beton en ten einde de onderneming te kunnen voort zetten, zoowel in uw eigen belang als in het onze, dat ik u heb voorgesteld deze motie te stemmen, die de gemeenten hoegenaamd tot niets verbindt. M. Coulier is van gedacht dat de Federatie niet gerechtigd is deze dagorde te stemmen, maar zij zou de vraag, door den Heer Hoebeke in dezen zin naar het ministerie van Financiën gericht, kunnen ondersteunen. Hij is ook van meening dat het gedacht, door den afgevaardigde van Houthem uitgedrukt en waarbij in ieder gemeente een perceel land zou gehuurd worden om er het betonafval op te storten, zoo slecht niet is. Tusschen hier en eenige jaren zullen de landbouwers tevreden zijn het voor de verbetering hunner toegangs wegen te mogen gebruiken. Daarbij is het verkieslijker in ieder gemeente bijvoorbeeld een hectare land op te offeren dan de onder standen daar overal rond te zien blijven staan. Te Houthem heeft het Hoog Koninklijk Commissariaat in 1919 verscheidene onder standen doen springen en heeft er al het afval vergaard op een terrein achter de kerk gele gen. Deze bewaarplaats bestaat nog altijd en er ware middel daar nog een aanzienlijke hoeveelheid beton te storten. M. Vermeulen.Ware het niet geraadzaam den heer Deduytschaever te vragen nog eens een onzer vergaderingen te willen bijwonen M. Butaye. Ja, wij zouden mogelijks alzoo een oplossing kunnen bekomen die de twee betrokken partijen bevredigt, wan: wij moeten niet alleen ons eigen belang inzien maar wij moeten ons ook op het standpunt stellen van den aannemer die niet werkt uit sluitend en alleen om ons aangenaam te zijn M. Deleu. Te Meessen heeft de Staat grond gekocht om er de materialen voort komende van de opruiming der puinen op te storten en de landbouwers komen regelmatig dit steengruis weghalen. M. Butaye. Hier te Yperwerd het zelfde gedaan en 't ware heel goed mogelijk dat het met het betonafval ook alzoo zou geschieden. Voor het oogenblik bevinden wij ons in een zeer neteligen toestand en wij weten niet welke beslissing nemen. M isschien zouden wij tot een uitslag geraken met het voorstel van den heer Vermeulen te aanvaarden. Wij zullen dus den heer Deduytschaever alsmede de heeren Venneman en Tyberghein op onze aai staande vergadering van den tweeden Zondag van December uitnoodigen. De heer Hoebeke zal ook gelieven er opnieuw tegenwoordig te zijn alsook al de burgemees ters en afgevaardigden die heden onze zitting hijwonen. Deze vergadeiing zal als eenig punt op haar dagorde hebben de bespreking over de onderstanden. M. Llontrock van Staden vraagt zoo de Federatie van het Ministerie niet zou kunnen bekomen dat al de geteisterden, die nog in 't bezit zijn van blauwe titels, zouden verwit tigd worden dat zij deze titels vóór den in Januari aanstaande moeten doen uitwisselen. De heer Butaye zegt dat hij aan de agenten der schatkist van Yper en Rousselare zal vragen al de personen, waarvan de lijst in hun bezit is, te willen verwittigen en voor de overige titularissen van blauwe titels, waar mede de agenten der schatkist niet bekend zijn, zal een bericht in Het Ypersche opgenomen worden. De vergadering wordt te 16 uur opgeheven. Het Engelsch Keizerlijk Oorlogsmuseum te Londen heeft, door bemiddeling van Zijne Excellentie de Ambassadeur van Groot- Brit- tanje te Brussel, aan ons aanstaande Oorlogs museum gift gedaan van een wonderschoone verzameling van groote photos te Yper, ge durende den wereldoorlog igr^igiS, door den Officieelen Engelschen Dienst genomen. M. Raymond Ornmeslagb, lid der commis sie van het Museum en die zich bijzonderlijk bezig houdt met het ontworpen oorlogs museum, heeft van den heer Maurice Bagein, een gansche reeks oorlogswapens ontvangen, alsook duitsche helmen en harnassen. In een eerstkomend nummer zullen wij de lijst geven der schenkers voor ons Oorlogs museum en nogmaals doen wij een oproep tot de Ypersche bevolking, om helmen, omhul sels, geweren en mitrailleuses enz. aan het Ypersch Oorlogsmuseum te willen schen ken. Voor ons geschiedkundig museum hebben wij een gansche reeks teljooren ontvangen van oude Ypersche maatschappijen alsook een schoone verzameling van zilveren en koperen muntstukken. Wij zijn gelukkig hieronder reeds de milde gevers van de prachtige reeks oude teljooren te kunnen kenbaar maken en veihopen binnen kort ook de namen der andere schenkers te mogen afkondigen. De Commissie van het Museum heeft ver scheidene aankoopen gedaan, namelijk twee tafereelen, de Lakenhalle en het Vleeschhuis (Het Museum) verbeeldende, alsook oude prenten van de jaren 16001700 met de Halle, de Hoofdkerk en de Groote Markt. Lijst der prachtige verzameling van Oude teljooren van Maatschappijen aan ons Museum geschonken 1) Maatschappij de Engelsche Billard Sans Peur Café du Grand Mona.rque, gegeven door Mme wed. Kir 00-Vermeulen. 2) Maatschappij de Engelsche Billard «Recht en Vrjj Café Tête de.Bronze, gegevendoor M. R. Ommeslagh. 3) Maatschappij de Concorde, Kegelspel en Kruisboog», Café de Citadelle 4) Maatschappij van schieten, «Burgerwacht», Café Tête de Bronze 5) Maatschappij van kruisboogschutters «Wil lem Teil Café Trois Fleurs de Lys 6) en 7) Maatschappij De Ware Kruisboog schutters Café Prince Royal, ist; en 2de model 8) en 9) Société des Frarcs Arbalètriers Café du Miroir, i!l-en 2de model, algegeven door Mme wed. Kinoo-Veimeulen. to) Société des Francs A;baiètriers Café du Miroir 4" model, gegeven door M. F. Vergrscht. li) Handboogmaatschappij Willem Teil Dickebuschsteenweg, 3e model, gegeven door M. J. Degroote. 12") Handboogmaatschappij Yper-Hoekje Vet] mesteen weg, ie model, gegeven door Mme Kinoo. 13) Handboogmaatschappij Yper-Hoekje Veurnesteenweg, 2' model, gegeven door M. G. Masselus. 14) x5) en 16)' Konirkliike Handboogmaat- schanpij St-Sebastiaan Esplanade, 2e, 3e en 4e model, gegeven door M. Omme slagh. Het Bestuur. De zitting wordt te t8 u. geopend. Zijn teg> nwoordig de heeren Sobrv, brngemeester- vooizitter Declercq, Lemahieu en D'Hu vettere, schepenen Eaton. Missiaen, Bonnet, Leuridan, Soete, Delahave. Coutelle en Ver gracht, raadsleden Versailles, secretaris. Naar het voorbeeld van den heer Burge meester, staan al de raadsleden recht. M. Sobry. Op Vrijdag i5 November laatstleden, ontvingen wij de droeve mare van het afstervc-n van onzen achtbaren col lega, M Van Nieuwenhove. Evenals er in een hui'gezin, waar iemand over aarde ligt, enkel en alleen maar lucht gegeven wordt aan de droelheid en alle bedrijvigheid gestaakt wordt, 1 zoo geloof ik ook dat het betaamt dat wij ons heden aan de droefheid overgeven en alzoo aan onzen overleden collega een blijk geven van onze genegenheid, van onze achting en van onze dankbaarheid. Sedert 1921 had ik de eer met hem in den gemeenteraad en drie jaren lang in het sche penencollege te zetelen, en ik ben gelukkig te mogen getuigen dat, dank zijne hoffelijk heid en groote bekwaamheid, wij altijd de beste betrekkingen hebben onderhouden. Gedurende zijne loopbaan van gemeenteraads lid en ook als voorzitter van den beheerraad der Muziekschool, heeft de Heer Van Nieu wenhove aan de stad Yper onschatbare dien sten bewezen. Daarom meen ik U vandaag, in naam van den gemeenteraad, te mogen voorstellen onze groote erkentelijkheid en innige deelneming te betuigen en aan zijne bedroefde weduwe en kinders volgenden brief te zenden Mevrouw, Jufvrouw en Mijnheer Van Nieuwenhove In den naam van den Gemeenteraad der stad Yper, waarvan uw dierbare echtgenoot en vader deel miek sedert 10 April 1921, heb ik de eer U de uitdrukking aan te bieden van onze deelneming in uwe diepe droefheid, met de verzekering onzer genegenheid, hoogach ting en erkentelijkheid jegens ons diep be treurd medelid. Het zal U misschien eenigen troost geven van te overpeinzen dat Mijnheer Van Nieuwen hove niet alleenlijk voor U een goede echtge noot en voorbeeldige vader was, maar ook voor de stad Yper een bekwame, dienstveer- dige en diep verkleefde beheerder. »Hij heeft Yper bijzonderlijk deugd en dienst gedaan als Schepen der Openbare Werken ten tijde dat de stad vol oorlogspuinen lag, én als Voorzitter van den Beheerraad van Yper's Muziekschool, die hij wel en wijs- be stierde en groei en bloei verschafte, 't Was een voornameen bekwame burger wiens aandenken in eere zal bewaard worden. Wij bidden U de uitdrukking onzer beste gevoelens te willen aanveerden. De Burgemeester, (g.) H. SOBRY. Ik zou ook voorstellen de dagorde in deze zitting niet te behandelen. Ten andere dit is niet toegelaten, want de wet zegt dat al de leden van den gemeenteraad moeten bijeen geroepen worden. De Heer Van Nieuwen hove is niet meer, doch hij heeft een opvolger. Deze zal tot de aanstaande vergadering, die zoohaast mogelijk zal plaats hebben, uitge- noodigd worden en ik verhoop dat wij alsdan vlijtiger dan ooit onze werkzaamheden zullen kunnen voortzetten. Ik vraag ook dat wij het morgen eens zouden zijn om eer en hulde te bewijzen aan onzen betreurden collega. - M. Missiaen. In naam der socialistische partij sluit ik mij volledig aan bij de rouwbe tuigingen en de blijken van genegenheid door den Heer Voorzitter uitgedrukt. Wij hebben den Heer Van Nieuwenhove leeren kennen als een hardnekkige verdediger zijner begin selen, maar altijd wist hij vooral en bovenal de belangen der stad te behertigen. Het was een vriendelijk en rechtschapen man en hec was voor ons steeds een genoegen met hem in aanraking te komen. Onb.etwis.baar heeft hij gedurende zijne loopbaan groote diensten aan de stad bewezen en door zijn rechtscha pen karakter en vriendelijken omgang aller genegenheid gewonnen. M. Leuridan. Namens de vrienden en medestrijders der Katholieke. Vlaamsche. Na-, tionalisti?che partij aanzie ik het als meer dan een formaliteit, maar als een weipassenden plicht mij aan te sluiten bij de hulde onzen afgestorven collega gebracht. Alhoewel er werkelijk een breed verschil van gedacht was tusschen onze politieke beginselen, toch moet ik dadelijk verklaren dat het op politiek ter rein maar zelden gebeurt dat tegenstrevers zoo mild bejegend worden als de Heer Van Nieuwenhove het steeds met ons heeft weten te doen. Zijne hardnekkigheid in het passief voorstellen van zijne gedachten heeft er hem nooit toegebracht anderen met bitterheid te bejegenen. Hij w?s steeds een toonbeeld van hoffelijkheid, van beleefdheid en van kracht dadigheid. Als jongste lid van den raad meen ik de tolk te zijn van allen met te verklaren dat wij niet zoo ras het aandenken van dezen kalmen en braven man vergeten zullen. M Vergracht. Als vriend van den Heer- Van Nieuwenhove sluit ik mij aan bij de alge- mecne rouwbetuigingen en ik dank u allen voor de schoone woorden van lof die gij hier komt uit te spreken. Hierop verklaart de Heer Voorzitter dat de openbare zitting ten teeken van rouw is opgeheven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3