Overlijden van den Heer Aimé VAN NIEUWENHOVE Rede van den Heer H. Sobry, Discours de M. Remi Souquel ■r. Vrijdag laatst heeft de onmeedoogende dood nogmaals een onzer verdienstelijkste burgers uit ons midden gerukt. Het droevige nieuws van het zoo overwacht als vroegtijdig heergaan van den Heer Van Nieuwenhove heeft zijne ontelbare vrienden en al zijne medeburgers pijnlijk getroffen. Slechts vier weken geleden vergezelde hij nog de afvaardiging der stad Yper die bij den Heer Eerste Minister Jaspar ging aandrin gen voor het spoedig en algeheel herstel der vaait van Yper naar den Yzer en voor den terugkeer van al onze vooroorlogsche instel lingen. Den in November nog nam de Heer Van Nieuwenhove deel aan de jaarlijksche plechtigheid onze Helden ter eere. Verleden week nog wandelde hij gaaf en gezond door onze straten en hield zich met zijne gewone werkzaamheden bezig. Slechts enkele dagen ziekte waren voldoende om dezen goeden burger en verdienstelijken man ten grave te leiden. In zijne hoedanigheid van gemeenteraads lid, ambt dat hij reeds sedert 10 April 1921 gewetensvol waarnam, en bijzonderlijk ge durende de drie jaren dat hij als schepen van openbare werken dienst deed, heeft de Heer Van Nieuwenhove de stad Yper en hare be volking onschatbare diensten bewezen. Als- wanneer de stad nog maar pas uit hare puinen begon op te rijzen, viel hem de zware taak van het herstel onzer stadsdiensten te beurt. Tijd noch moeite spaarde hij niet, altijd en overal was hij op de bres en dank zijne groote bekwaamheid en zijn onverpoosd werken heeft hij die lastige taak steeds tot eenieders voldoening weten te vervullen en zelfs menige verbeteringen weten te bekomen. De besprekingen in den gemeenteraad ge tuigden van zijn schrander doorzicht, van zijne bekwaamheid en diepgrondige kennis van zaken, en zeer dikwijls was zijn juist en klaar oordeel door de meerderheid van den raad bijgetreden. Kleingeestige politiek kende hij niet, steeds was hij minzaam en hofif. lijk met iedereen, zelfs tegenover zijn politieke te genstrevers en andersdenkenden, en zijn eenig doel was de belangen der stad en harer in woners zoo goed mogelijk te dienen. Sedert de herinrichting onzer stedelijke muziekschool werd de Heer Van Nieuwen hove met het voorzitterschap van den beheer raad belast, en daar ook werd zijn ijvervolle toewijding met de schoonste uitslagen be kroond. En hoe heeft de Heer Van Nieuwenhove zich hier binst de beschieting der stad, van 19:4 tot Mei igt5, samen met E. H. Kanun nik Delaere en wijlen Heer Arthur Stoffel, niet opgeofferd en zijn leven in gevaar gesteld om de nog overgebleven Yperlingen behulp zaam te zijn De lezers van Het Ypersche hebben de merkwaardige verslagen van dit voorloopig Comi.eit, dat binst deze akelige dagen de stad Yper bestuurde, kunnen lezen en de rol die de Heer Van Nieuwenhove er in vervulde naar waarde weten te schatten. Te Parijs stichtte hij, binst den oorlog, met eenige andere vooraanstaande personen, den Bond der Geteisterden van West Vlaan- deren die aan al onze vluchtelingen ontelbare diensten bewezen heeft. De groote menigte vrienden en kennissen die de teraardbestelling, welke Dinsdag laatst om 3 uur plaats greep, bijwoonde is het schoonste bewijs en de beste getuigenis van de groote en verhevene verdiensten van den betreurden afgestorvene, Heer Aimé Van Nieuwenhove. In den lijkstoet ging een afvaardiging, met vaandel, der Harmonie Ypriana voorop dan volgden de leerlingen en het leeraarskorps der Muziekschool, de afvaardigingen der Liberale Vereeniging en der Koninklijke Handboog maatschappij St Sebastiaan, en het feest- comiteit van St- Pieterswijk. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door de Heeren H. Sobry, burgemeester, R- Bouquet, Arm. Donck, L. Van Alleynnes en F. Ver gracht. Op het kerkhof werden, als uiterste blijk van genegenheid en erkentelijkheid, verscheidene prachtige rouwkronen op het graf neergelegd en de Heeren Henri Sobry, namens de stad Yper, Remi Bouquet, namers den Beheer raad der Muziekschool, Armand Donck, namens de Harmonie Ypriana, Raymond Ommeslagh, namens de Koninklijke Hand booggilde St-Sebastiaan, Max Glorie, advo- kaat te Yper, namens de Liberale Vereeni ging en Joseph Verbeke, advokaat te Kortrijk, namens de vrijmetselarij, spraken er beurte lings een lijkrede uit die wij gelukkig zijn hier in hun geheel te mogen overdrukken. Het Ypersche biedt aan Mevrouw Van Nieuwenhove-Brunfaut, aan hare kinders en familie zijne rechtzinnige deelneming in den rouw die hen zoo pijnlijk komt te treffen. burgemeester van Yper Aimé Van Nieuwenhove, manhaftige Yper- ling, voorname Burger, gewezen Schepen en gewaardeerd gemeenteraadslid der stad Yper, de dood rukte u den i5 November uit ons midden, maar, in den naam der stad, roep ik uw beeld uit uw graf, om U hulde te brengen en U te loven en te danken voor de diensten aan de stad bewezen. Als Duitschland ons vredelievend België den ooilog verklaarde, om Frankrijk te rapper te overmeesteren, uw rechtvragend vader- landsch hert kwam daartegen in opstand, en gij juichtet België, Groot Brittanje en Frank rijk toe, omdat zij samen t'Yper den steeds vooruitrukkenden vijand eindelijk tegenhiel den onder hunne bescherming bleeft gij t'Yper, als om den vijand zijn schelmstuk te verwijten en Yper te houden gij bleeft, spijts de bommen en obussen die Y'per platschoten en verpletterden, gij trotseerdet dag en nacht het doodsgevaar, en gaaft blijk van moed en manhaftigheid van October 1914 tot dai in Mei IQ15 alle burgers de vreeselijk bestormde maar dapper verdedigde stad moesten ver laten. Niemand kan dien schi ikverwekkenden tijd herdenken, zonder uwe karaktersterkte te bewonderen, en U te loven en te danken voor uwe gehechtheid aan uw welbemind Yper. Geen wonder dus, dat als Yper na de zege praal aan de Yperlingen werd weergegeven, als hier, gelijk in geheel 't Land, den 24 April 1921, eene gemeentekiezing moest plaats hebben, als gij, namens de Liberale partij, die sedert 1895 geene vertegenwoordigei s meer had gehad ten gevolge van het meer- dei heidsstelsel, nu vervangen door de toe kenning van plaatsen in evenredigheid der getalsterkte der partijen, geen wonder, z< g ik, dat als gij Mijnheer Colaert, Burge meester van Yper, eenen gemeenteraad voor stelde van 9 katholieken en 6 liberalen, met het doel eensgezind te werken aan Yper's heropbouw en herleving, gij welgekomen waart en geluktet in uwe pogingen. In de eerste ge meenteraadszitting van 4 Juni 1921, werd gij met 14 stemmen tegen een wit briefje als derden schepen der stad Yper gekozen. Tot den dag van uwe vrijwillige ontslagneming op 22 Nov. 1924, beaamdet gij, gelijk al de leden van Yper's Gemeenteraad, Burgemeester Colaert's uitgesproken doel Yper moet zijn verleden waardig zijn. Het mag niet gezegd worden dat onze duizendjarige stad met hare prachtige monumenten, schoone huizen en straten, wegen en wandelingen, waterleidin gen en riolen, landbouw, handel en nijver heid, onderwijs en kunstinrichtingen, en andere diensten die bestonden vóór den oor log, neen, het mag niet gezegd of geduld worden dat de hoofdstad van 't oudeWestland een arm buitendorp zou worden. Gij sloegt hand aan 't werk om de akelige oorlogspuinen te vervangen door deugdelijke herstellingen, gij verbeterdet het nieuw aangelegd electriek- net, de uitdeeling van klaar en drinkbaar water, de herkasseiing van straten en buurt wegen, in een woord gij wrocht ieverig en verstandig aan stads openbare werken en daarom mogen en moeten alle Yperlingen U loven en danken. Geen wonder dus dat gij herkozen werd in de Gemeentekiezing van 10 October 1926, niettegenstaande alsdan 4 partijen malkaar het meesterschap betwistten, en elk, voor zich alleen, de gunst der kiezers en kiezeressen betrachtte. 't Is in het hoffelijk, gewetensvol uitoefenen van uw mandaat dat wij U in den jeugdigen ouderdom van 58 jaar komen te verliezen. Wij kunnen niet nalaten op uw graf de hulde van onze genegenheid, hoogachting en dank baarheid neer te leggen, en aan uwe diepbe droefde weduwe en weezen de uitdrukking aan te bieden van onze diepe deelneming en beste wenschen voor uw eeuwig geluk. Vaarwel Messieurs Au nom des Membres du Conseil d'Admi- nistration de l'Ecole de Musique, je viens rendre un dernier et juste hommage a notre regretté Président. Comment ne pas être ému, quand nous évoquons le douloureux souvenir d'il y a six mois a peine, lorsque notre cher Président saluait au nom de cette même commission les dépouilles mortelles de notre regretté collègue, Monsieur Nestor Angloo, et de notre inou- bliable Directeur, Monsieur Albert Van Egroo. Et nous voici réunis déja devant la tombe de l'homme éclairé et dévoué qui présidait avec tant d'autorité aux destinées de notre ins itution musicale Yproise. Monsieur Aimé Van Nieuwenhove, nommé Echevin de notre cité martyre, se consacra avec empressement a la reconstruction de notre Ecole de Musique. Et grace a ses multiples démarches, déja en 3928 le 20 Octobre, les cours purent être rétablis. Aussi 'l'Echevin dévoué fut il naturellement désigr.é comme Président. Etant démissionnaire au Collége Echevinal le 22 Novembre 1924, le Conseil Communal rendant hommage aux grands services rendus, fut unanime a le maintenir dans ses fonctions de Président. Et c'était justice Car mieux que quiconque nous ses colla borateurs nous avons pu l'apprécier a sa juste valeur. Le développement et la bonne marche de notre institut musical étaient sa constante préoccupation. Et aucune occasion ne se pré- sentait sans qu'il ne faisait appel a ses col- lègues pour les consulter et les intéresser a toutes les questions vitales, se rapportant a la formation musicale de nos jeunes générations. On peut dire de lui qu'il était excellent administrateur, homme d'ordre et de méthode. II possédait les qualités maitresses de style, de jugement, d'esprit de décision, de bon sens et de courage, et par dessus tout ce dévouement inlassablequi fut le levier indis pensable durant les temps héroïques de Papiès-guerre. Par sa grande expérience des affaires ad- ministratives, il était pour nous un conseiller autorisé, et un guide toujours suivi. C est dire combien étaient solides et ami- caux les rapports qui existaient entre la Com mission et son dévoué Président. En toutes circonstances même les plus tragiques, il s'était fait un devoir d'aimer sa ville et de la servir. Nous garderons de lui le meilleur des souvenirs. Puisse l'expression de nos plus profonds regrets pour la mort prématurée de notre regretté et estimé Président, adoucir quelque

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4