- het ypersc he- LA RÉGION D'YPF Zondagrnst - Repos dominical 10e Jaargang, N' 33 23 November 1929 10s fcnnée, N° 33 23 Novembre 1929 Supplément Wekelijkscii Overzicht: GEMEENTERAAD van YPER Zitting van Maandag 25 November 1929 om 18 uur 's Konings Naamfeest Aux Amitiés Frangaises Au Comité du Trésor Mevrouw Rosalie - Sophie HELIGESRERT f ZIELMISSEN Mr HOUTEKIER Meenenstraa> -o— Rue de Menin Mexico De Rubisten hebben bij de verkiezingen de zegepraal behaald M. Ortiz Rubio werd tot voorzitter verkozen, 't Schijnt een zeer bekwaam man te zijn, en als ingenieur zou hij deugdelijke boeken hebben geschreven. Nog zeer jong zijnde hield hij zich reeds met politiek bezig. Hij was nog student toen hij zich reeds liet meeslepen in de beweging gericht tegen den voorzitter Porfirio Diaz en in 1910 streed hij aan de zijde van Madero. Hij hielp mede om den Dictator Huerta omver te werpen en was gedurende zekeren tijd partijganger van Carranza. Hij richtte krijgsbenden in tot aan de verkiezing van generaal Obregon en werd dan minister. Later deed hij eene omreis in Europa en kwam ook naar België. Hij is minister van Mexico geweest in Duitschland in 1921 en gezant in Brazilië van 1926 tot 1928. China Hetgene wij lieten voorzien schijnt zich te bewerkstelligen. De Russen hebben gewacht totdat de inwendige moeilijk heden ter oorzake van den burgeroorlog geweldig wierden om aanvabend op te treden. Men meldt thans dat de sovietlegers een geweldig offensief zouden ingezet hebben in Mandjoereie op de twee uiteinden van den chineeschen ijzerweg van 't Oosten. Terzelf dertijd werden russische vliegtuigen uitge stuurd om het chineesch hoofdkwartier te bombardeeren. Deze beschieting heeft erge beroering gebracht onder de bevolking. Amerika. Er ontstonden deze week buitengewone aardbevingschokken op het gebied der Vereenigde Staten. De opschud ding was zeer groot, daar de roering zich deed gevoelen tot in de wolkenkrabbers. Daar deze gebouwen een ontzaglijke hoogte bereiken, kan men wel denken welke schrik kelijke ramp er zou ontstaan moest de aard- schudding zoo hevig worden dat zij deze gebouwen doet wankelen en ineenstorten. De schok moet onder zee geweldiger geweest zijn en groote lucht en aardver- plaatsingen hebben teweeggebracht, want de onderzeesche kabels werden meestal buiten gebruik gesteld. Bulgarië. - Dit is nog een land dat met Duitschland samenspande en ook zware oor logschulden te betalen heeft. Op het voorbeeld van het Reich begint er roering te komen in de Regeering en hebben er zelfs volksbetoo- gingen plaats om op te staan tegen het voort- betalen dezer vorderingen. Spanje. Sedert geruimen tijd was 't gerucht in omloop dat er in Sparje weldra eene verandering zou komen in het regeerings- stelsel. De heer Primo de Rivera heeft echter aan de vereenigde dagbladschrijvers verklaard dat de berichten die daarover in Europa en in Amerika verschenen van allen grond ontbloot zijn. «Men heeft uitgestrooid dat de hertog van Alba mijn opvolger zijn zou, maar alhoewel zijne schranderheid, zijne bekwaamheid en zijne vaderlandsliefde zijne keus zouden wet tigen, is dit slechts een uitvindsel waarvan ik niets afweet. België. In de laatste dagen was er veel spraak over eene ministerieele crisis die gebeurlijk kon ontstaan. De heer Jaspar had namelijk beloofd dat hij tegen 't jubeljaar eene oplossing zou gevon den hebben voor de zoo spannende taal kwestie in België en dat het vraagstuk der Vlaamsche Hoogeschool ook zou geregeld zijn. Al deze puntjes kwamen deze week voor den dag, doch aldra moest men bestatigen dat er maar weinig eensgezindheid bestond in de regeering. Alles dreigde in duigen te vallen en 't minis terie zou omgeworpen worden. Nochtans hebben al onze regeeringsleden ditmaal meer overleg en verstand gebruikt dan ooit te voren. Inderdaad moest het ministerie om ver, dan moest er een ander komen en dan zou dezelfde moeilijkheid weer voor den dag komen. Daarom, en om het schier onmogelijk zou zijn een beter gevormd ministeiie tot stand te brengen, heeft iedereen wat toege vingen gedaan en alles zal naar alle waar schijnlijkheid nog ten beste ontknoopt wor den. RIK. buitengewone DAGORDE 1Afsterven van een gemeenteraadslid onderzoek der geloofsbrieven van het wettelijk plaatsvervangend lid der lijst nr 4 - Eed aflegging. 2. Processen-verbaal der zittingen van 21 en 28 October en 18 November iQ2g. 3. Openbare werken grafkelder op het kerkhof. 4. Onbevaarbare waterloopen Dicke buschbeek vernieuwing van een brugje. 5. Openbare Onderstand openbare verpachting van 3 loten land. 6. Openbare Onderstand openbare verkooping van een perceel land en weide. 7. Openbare Onderstand openbare verkooping van bouwgrond. 8. Openbare Onderstand werken krediet. g. Stadseigendommen jachtrecht Zille- beke maken eener hutte. 10. Geineenteopcentiemen op Staatsbelasting op 't inkomen hernieuwing. 11. Opcentiemen op Staatsbelasting op de honden. 12. Gemeentebelasting op. de rijwielen hernieuwing. 13. Muziekschool begrooting voor ig3o. 14. Zilt eb ekev ijver dijkwand ver sterking krediet. 15. Opbouwen van een gemeenen muur krediet. 16. Financiën aanvraag van krediet. 17. Nationaal verbond der Oorlogsinva liden Feesten aanvraag om toelage. [8. Mededeelmgen. 19. Siadsbegrooting voor het jaar ig3o. 20 Rooüngsplan der Basculestraat Ruiling van grond. Ter gelegenheid van het Naamfeest van Koning Albert zal, op Woensdag 27 Novem ber a s., om 11 u. 45 's morgens, in St-Pieters Kerk een plechtig Te Deum gezongen worden. De Stadsoverheden zullen, om 11 u. 3o, door de Harmonie Ypriana en het Brandweer korps aan het Stadhuis afgehaald en naar de St Pieterskerk geleid worden. Les membres des A. F. d'Ypres ont eu le plaisir d'entendre pour la deuxième fois, Mercredi soir, Monsieur Fichefet, rédac teur en chef au quotidien bruxellois le jour nal Midi Le distingué journaliste avait cette fois comme sujet La Slovaquie et les .«fouts Tatres, ceux ci culminants des Carpathes. L'histoire de la jeune république Tchéco- slovaque nous a d'abord été brièvement retra- cée. II nous fut ainsi rappelé que, bien qu'incorpcrés a l'empire d'Autriche Hongrie, les slovaques n'ont pas été pour nous des ennemis pendant la grande guerre. On ne sait pent être pas assez qu'un trés grand nombre de ces sympathiques montagnards, dont plus d'un million avaient émigré depuis de longues années pour échapper au joug austro- hongrois, ont combattu a nos cötés pen dant les quatre années terribles. Leur indé- pendance actuelle est la récompense des plus belles vertus patriotiques. Mais il y eut un cöté plus intéressant encore a la causerie. Les goüts artistiques des Slo vaques nous étaient certes connus par la variété de fins objets cristaux d'art. etc. qu'ils exportent vers lesrégions occidentales, mais n'avons-nous pas cru jusqu'a présent que cec art n'avait qu'un bat commercial? II n'en est pas ainsi. L'amour des belles choses est inné chez les populations dont nous nous occupons il se révèle jusque dans leurs costumes, dont non seulement les pièces d'apparat, mais mêm.e les vêtements de travail sont, pourraiton dire, des chefs - d'cenvre d'assemblage et de couleurs. Une riche série de clichés nous en montra les détails et les admirables effets de groupes. Les blovaques vivent, il est vrai, dans les superbes régions de> Monts Talras dont nous pümes admirer les splendeurs sur l'écran, et peut être leuis goü:s des broderies et des hautes couleurs leur viennent-ils de l'influence d'un milieu chatoyant, oü les beautés natu relles appelaient l'harmonie des êtres et des choses. Cette intéressante conférence eut heureuse- ment un public assez nombreux et trés atten- tif, qui montra par ses applaudissements, a l'agréable causeur, sa plus entière satisfaction. La passation des clichés coloriés fut, comme d'habitude, trés réussie par Monsieur Robert Lacante. R. D. Le Comité du Trésor dans sa réunion du Vendredi i5 Novembre, tenue au Ministère des Finances sous la présidence de M. Henri Jaspar, premier ministre, a autorisé entr'autres l'exécution des travaux suivants La réfection de la route d'Ypres a Warnê- ton La remise en état du bassin a flot de Nieu- port et de son chenal d'accès, ainsi que la re- construction de la partie amont de l'estacade Ouest de ce port et La construction de l'écluse de Boesinghe- village sur le canal d'Ypres a l'Yser. D'autre part on nous a assuré que tous les plans de riotre canal devaient, ce même jour, être rentrés au ministère. Nous espérons que leur approbation ne se fera pas attendre trop longtemps et que d'ici peu nous aurons la sa tisfaction de voir mettre en adjudication tous les travaux pour l'achèvement complet de notre canal. Wij vernemen het afsterven van heer Jules LLGEIN, geboren te Becelaere, den 2n Mei i85g en overleden te Brugge, den 4" November 1.1. «Het Ypersche» biedt aan Mevrouw Legein en familie zijne oprechte rouwbetuiging. Heer en Vrouw Leon Vandermarliere-Mailliard Heer Florent Mailüard-Vandermarliere Heer Henri Vandermarliere Mejuffer Rosane Mailliard Heer Roger Mailliard, melden het pijnlijk verlies van hunne teergeliefde moeder, schoonmoeder en grootmoeder Weduwe van Heer Henri VANDERMARLIERE geboren te Yper, den 31 Januari 1817, en er overleden, den 17 November 1929. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 November, om 8 u. in St Jacobskerk, tot ziel.elafenis van Heer en Vrouw Edmond DÉ VOS en overleden dochter Zoë alsook voor Heer Camille DEWANCKEL van wegens de familie L. DEV0S en L. DEWANCKEL (Meenenpoort) Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Bimanche 24 Novem bre, a 8 1/2 heures, en l'Église paroissiale de St-Nicolas, pour le repos de l'ame de Monsieur GEORGE CORNETTE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 24 November, om 8 y, u. in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer GEORGES CORNETTE. De Apotheek van La Pharmacie de i ALLEEN OPEN op Zondag 24 Nov. reste seule ouverte le Dimanche 24 Nov.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 9