De vernieu ving der 60 opcentiemen wordt hierop eenparig gestemd. 11. Opcentiemen op Staatsbelasting op de honden. De vernieuwing dezer opcentiemen wordt zonder bespreking algemeen besloten. 12. Gemeentebelasting op de rijwielen hernieuwing. M. Missiaen. Telkenmale er spraak is geweest de belasting op de rijwielen te ver nieuwen heb ik mij er telkens tegen verzet en iedermaal tegen gestemd. Nu meer dan ooit, nu wij algemeen t'akkoord zijn geen belasting te heffen op de wedden en loonen, zal ik mij tegen de belasting op een stuk alaam van den werkman verzetten. Alwie een velo bezit heeft die uitsluitend noodig om naar zijn werk te gaan dus om zijn brood te verdienen. Daarbij zal deze belasting nooit een groote opbrengst voor de stad uitmaken. Laat ons nemen dat er hier 1000 velos zijn, dit maakt dan al te samen 4000 fr. voor de stad, terwijl die vier franken voor den werkman van groote be- teekenis zijn. M. Vandamme. Yper is nog een dier zeldzame steden waar die taks nog bestaat. M. Sobry. De meerderheid van den raad heeft verleden jaar die belasting gestemd en ze zelfs zeer gering gevonden. Wat is dit vier frank om een gansch jaar door het genot te hebben van per velo te rijden Ten andere het is de werkman alleen niet, maar iedereen rijdt per velo. M. D'Huvettere. Volgens de rekening van 1928 heeft deze belasting de som van 12 807 fr. 16 opgebracht. De begrooting voor 1930 voorziet een kleine vermindering, er is slechts ii.5oq fr. ingeschreven. Nu reeds sluit de begrooting met een aanzienlijk tekort en -zoo gij nog steeds stads inkomsten vermindert, zullen wij in de onmogelijkheid zijn al de uit gaven te doen. M. Missiaen. Ik neem aan dat wie een velo bezit voor zijn genot een taks kan beta ten, maar voor den werkman is dit een on- menschelijke belasting. M. Vandamme. De weinige velobanen die wij bezitten worden nog aan stukken ge reden door de wagens en autos. Als gij wilt een belasting heffen, doet dan zooals het u hier werd voorgesteld en belast de talrijke autos die op de Groote Markt komen stand nemen. M. Sobry. Nog heel onlangs hebben wij groote uitgaven gestemd voor het maken van nieuwe velobanen, en het is nu zeker als be ioonug hiervoor dat gij de taks op de rijwielen wilt afschaffen En zooals de heer schepen van financiën het deed opmerken, hoe zal de begrooting in evenwicht gebracht worden Ik stel dus voor de hernieuwing te stemmen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Delahaye, Vergracht, Ver meulen en Sobry neen de heeren Van- damme, Laton, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Leuridan en Soete. De hernieuwing der gemeentebelasting op de rijwielen wordt dus met 7 stemmen tegen 7 verworpen. 13. Muziekschool begrooting voor iq3o. Deze begrooting voorziet de som van 43 735 fr. in ontvangsten en uitgaven. De heer voorzitter meldt dat het aandeel der stad de ^som van 32 986 fr. bedraagt. Dit is een groote som die de stad tot op heden nog nooit be taalde, vroeger bedroeg het aandeel slechts 14.000 fr. De betreurde voorzitter der muziek school heeft reeds pogingen aangewend om van de provincie een grooter toelage te genie ten, doch deze bleven allen zonder gevolg. De Staat betaalt ook maar de geringe som van 2000 fr. Er zijn omtrent 3oo kinderen die muziek aanleeren en gezien den. bloei dezer school zullen wij moeten naar middels zoeken en pogingen doen om van de hoogere overheid grootere toelagen te bekomen. M. Vandamme. Kan de Staat die school niet aannemen M. Delahaye. Het is niet redelijk dat de Staat slechts 2000 fr. geeft voor een school met 3oo kinderen. M. Sobry. Wij zullen dus onze voetstap pen hernieuwen. De begrooting wordt hierop eenparig goed gekeurd. 14. ZUlebekevijver dijkwand ver sterking krediet. M. Sobry.Onlangs werd er aan den West kant van Zillebekevijver i5o m. dijkwand aan gelegd om het wegspoelen, door den hevigen wind veroorzaakt, te beletten. Daar blijven nu nog een _5 m. over waar de dijk maar 1 of 2 m. breed meer is en ik vrees dat er dezen winter bij hoog water een ongeluk gebeure zoo de dijkwand er niet versterkt wordt. Ik wil die verantwoordelijkheid niet dragen en ik vraag dat er dringend een krediet van 10.000 fr. zou gestemd worden om dit noodig werk te doen uitvoeren. M. Delahaye. Dit werk komt dan aan 200 fr. den loopenden meter M. Sobry. Het betonwerk kost 160 fr. den loopenden meter en daarbij moet men dan nog het aardewerk, dat door de stads- werklieden uitgevoerd wordt, rekenen. M. Delahaye. Ik zou vragen dit werk volledig, zelfs het aardewerk, in aanbesteding te willen geven. M. Declercq. Dit is zeer moeilijk omdat het een uiterst zindelijk werk is. Een jaar nadien, door de zakking van den grond, moet daar nog aarde bijgevoegd worden. M. Delahaye. Ik zou verkiezen het werk in aanbesteding uit te geven, om alsdan voor het werk een verantwoordelijken persoon te hebben. Moest het werk nu niet goed gedaan zijn, dan zal de aannemer van het betonwerk de schuld ervan leggen op het aardewerk. M. Leuridan. Er dient misschien een onderscheid gemaakt te worden tusschen het betonwerk en het aardewerk, omdat dit twee specialiteiten zijn. M. Missiaen. Dit is geen beletsel om het werk in aanbesteding uit te geven. Een en zelfde aannemer kan evengoed aardewerkers en betonwerkers aanwerven. M. D'Huvettere. Ik ben ook voorstaander van een aanbesteding omdat wij alsdan voor de twee werken een verantwoordelijken aan nemer hebben. M. Lemahieu. Nu wordt er alleen maar een krediet aangevraagd, wij kunnen later beslissen zoo het noodig is dit werk in aan besteding uit te geven. M. Declercq. Dit werk moet dringend uitgevoerd worden terwijl dit minstens nog een maand zal duren zoo wij het in aanbeste ding moeten uitgeven. Ik meen dat de heer Delahaye alleen maar zijne vraag gedaan heeft opdat er in de toekomst rekening van zou gehouden worden. Het voorgesteld krediet van 10.000 fr. wordt hierop eenparig goedgekeurd. 15. Opbouwen van een gemeen en muur krediet. De heer Hoflack vraagt zijnen eigendom door een gemeenen muur van het kerkhof te mogen afscheiden. De helft ervan komt ten laste van de stad en de heer voorzitter stelt voor hiervoor een krediet van 2700 fr. te stemmen. Dit wordt zonder opmerkingen gestemd. 16. Financiën aanvraag van krediet. Daar het voorziene krediet uitgeput is stelt de heer voorzitter voor een bijkomend krediet van loco fr. te stemmen om de vergoeding te kunnen voorts betalen aan de zieke stads- werklieden. M. Vandamme. Ware het niet mogelijk nu ook een krediet te stemmen om van nu reeds de oude stadswerklieden iets te geven in afwachting dat zij hun pensioen genieten. M. Sobry. Wij moeten eerst weten welk pensioen zij zullen tiekken om het te kunnen aanvullen. Want het pensioen van den Staat kan veel verschillen, het kan ofwel 700 fr. ofwel 1400 fr. bedragen. M. Vandamme. Die menschen trekken nu niets, waarom zou de stad hun nu in afwachting geen voorschot kunnen geven M. Delahaye. Ik vraag dat er een trans actie zou gedaan worden. Sedert in October ontvangen die oude werklieden geen loon meer en bij velen is er armoede. Als zij niets kunnen krijgen van de stad, laat ze dan ten minste nog een halven dag werken. Ik vraag dat het Schepenencollege dit zou willen onderzoeken. Het voorgesteld krediet van 1000 fr. wordt hierop eenparig gestemd. M. Missiaen. Ik zie dat de Heer voor zitter nogmaals geen goesting heeft om het voorstel van den Heer Vandamme ter stem ming te leggen. Ik vraag de hoogdringend heid hiervoor. M. Sobry. Als gij geen inkomsten geeft dan zal ik geen uitgaven meer stemmen. M. Missiaen. Dan zullen wij daarvoor zorgen, want die menschen hebben honger. M. Sobry. Het behoort niet aan de stad de rol van den Openbaren Onderstand te vervullen. M. Leuridan. Mijnheer de voorzitter, 8—M| 5 wanneer gij beweert dat de stad zich niet moet interesseeren in het lot van den werkman die geheel zijn leven lang de stad goed gediend heeft, dan zijt gij een volbloed liberaal. De Heer Vermeulen vraagthierop dit woord te willen intrekken en de liberalen in die zaak van kant te laten daar zij even goed en mis schien beter dan gelijk wie hunne werklieden weten te behandelen. Dit lokt een nog al hevige woordenwisse ling uit tusschen de Heeren Vermeulen, Vergracht, Missiaen, Leuridan en Soete. Onder meer voegt de Heer Vergracht er bij dat zoo er hier te Yper iemand iets gedaan heeft voor de werkende klas het wel de liberalen zijn, daar gansch het bezit der Burgerlijke Godshuizen van de liberalen komt. Nadien wordt eerst de hoogdringendheid en daarna een voorschot van 36oo fr. met algemeenheid van stemmen aangenomen. 17- Nationaal verbond der Oorlogsinva liden Feesten aanvraag om toelage. Het Nationaal Verbond der Oorlogsinva liden vraagt een toelage van 20 000 fr. voor het inrichten van feesten op 25" Mei ig3o. De Heer voorzitter denkt deze vraag te moeten uitstellen en te wachten totdat de andere vragen om toelage, die nog zullen toekomen, onderzocht worden. Er moet absoluut een feestcommissie samengesteld worden voor ig3o om al de aanvragen te onderzoeken en het beschikbaar krediet voor de feesten in verhouding te verdeelen. M. Vandamme. Ik ben daarmede niet heel en al t'akkoord. Iedereen weet dat het wellukken van een feest een lange voorbe reiding vraagt. Het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden moet dus op voorhand weten over welk krediet het zal kunnen be schikken. M. Sobry. Ik vraag alleen maar dat de toekenning der toelagen met orde zou ge schieden en dat er een Commissie zou samen gesteld worden voor de feesten. M« Leuridan. Ik ben t'akkoord met de verdaging. Het is niet omdat dit verbond voorafgegaan is door het woord nationaal dat er daarom bij hoogdringendheid moet over gestemd worden. Toekomend jaar is bij uitstek een kermisjaar en het is zeer noodig dat de verschillige feesten en aanvragen om toelagen door bevoegdheden onderzocht worden. M. D'Huvettere. Als wij de feestcommis sie zullen samen stellen, zal men goed doen er een dokter bij te kiezen, want als men 365 dagen lang zal moeten feesten zal hij voor zeker goed zijn werk hebben. Gelach M. Declercq. Het ware dan wenschelijk dat iedere partij hare afgevaardigden aan- duide om van de feestcommissie deel uit te maken. M. Missiaen. Aan de socialisten moet gij dit niet vragen, zij zullen van geen feestcom missie deel maken. M. Leuridan. Ik wtl en zoo gij het be geert moogt gij mij van nu reeds als lid opschrijven. M. Vandamme. Het beste ware dat gansch de gemeenteraad de feestcommissie zou uitmaken en bijzondere zittingen zou houden om de aanvragen te onderzoeken en de toelagen toe te kennen. Het voorstel van verdaging wordt hierop ter stemming gelegd. Stemmen ja de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Laton, Leuridan, Soete en Sobry onthouden zich de heeren Vandamme, Delahaye, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen. Volgens de rangschikking der dagorde moest de heer Voorzitter nu kennis geven der mededeelingen, doch op voorstel van den heer schepen Lemahieu wordt het laatste punt der dagorde eerst afgehandeld. 20 Rooüngsplan der Basculestraat Ruiling van grond. Voor de verbreeding der Basculestraat, die vroeger besloten is geweest, werd een ruiling van grond voorgesteld aan den Staat die er in toestemt. De stad geeft 833 m2 aan den Staat en ontvangt onvergeld in verwisseling een onregelmatig perceel eenergrootte van ioig 1112. Dit voorstel wordt zonder bespreking goed gekeurd. 18. Mededeelingen. 1) Het 7e Belgian Field Artillery Regiment vraagt de toelating om op den gevel der Hallen, rechtover het gedenkteeken aan de Ypersche gesneuvelden, een opschrift van 1 m. 20 breedte en 70 cm. hoogte te mogen plaatsen, waarbij de heldendaden van dit

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 5