3 schrijven voor de drie artikels en het op 5oo.ooo fr. te brengen, gezien de Heer sche pen van financiën voorziet dat de inkomsten met een negenste zullen verhoogd worden. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle ont houden zich. 25) Aandeel in Staatsbelasting op oorlogs winsten (i fr.) M. Sobry. Wij hebben hiervoor verschei dene jaren niets ontvangen, maar het ware best dit artikel nog te behouden daar er mogelijks toch nog iets kan inkomen. 26) Aandeel in Staats taks op cinemas en vertooningen (20.000 fr.) 27) Aandeel in Staats taks op de autos (60.000 fr.) 28) Gemeenteopcentiemen op Staatsbelas ting op het inkomen (616.000 fr M- D'Huvettere. Ik zou voorstellen de aanneming van dit cijfer te verdagen tot aan het einde der begrooting en het te behouden als balancecijfer. M. Missiaen. Gij moet dan niet meer verlegen zijn met uw tekort van 270.000 fr. M. D'Huvettere. Ik heb zoo lang in den provincieraad gezeteld en daar is dit regel matig in gebruik. Daarbij wij zullen dan kunnen oordeelen zoo hetnoodig. is de opeen tiemen te verhoogen. Dit artikel wordt hierop met instemming der raadsleden uitgesteld. 29) Teruggaaf door den Staat van onge regelde uitgaven der stad van 4-8 1914 tot 3i-12-igt8 (betaalbaar per kwartaal) (757 fr. g3), 30) Teruggaaf door den Staat van onge regelde uitgaven der stad in 1919 en 1920 (7e jaardooding), (415 fr. 25). M. Vandamme. Verleden jaar reeds was het de 7: jaardooding, dit is nu zeker de achtste M. Sobry. Dit is goed mogelijk, wij zullen het onderzoeken. 31Ópcentiemen op Staatsbelastingen op de honden (7000 fr.). 32) Gemeentebelasting op muziektuigen in drankhuizen en openbare plaatsen (5.5oo fr.). 33) Gemeentebelasting op de bals en dans partijen (7.500 fr.). 34) Opcentiemen op Staatstaks op cinemas en vertooningen (5.5oo fr.) 35) Gemeentebelastingen op het leuren (3oo fr.). 36) Gemeentebelastingen op bezette voor landen (4.500 fr.). 37) Gemeentebelastingen op rijwielen (11. 5oo fr.). M. Sobry. Dit artikel dient afgeschaft te worden ten gevolge der beslissing tijdens de laatste zitting genomen. M. D'Huvettere. Volgens het oordeel van den Heer ontvanger der belastingen komt de werkman slechts voor een vijfde in die taks tusschen, ik neem nog voor een derde. Dus met die taks af te schaffen, ontlast gij voor twee derden menschen die kunnen betalen. Daar dit een afschaffing is die door niemand gevraagd werd, zou ik willen voorstellen aan dezen die kunnen betalen een taks van 5 fr. in plaats van 4 fr. te vragen, doch de groote moeilijkheid, om te bepalen wie er werkman en wie het niet is, schrikt mij af. De Heer Vandamme zegde dat Yper nog een dier zeldzame steden was waar die taks. nog bestaat, doch te Vleenen, waarmede hij evenals den Heer Missiaen goed bekend is, bestaat die taks ook en hij kan mij niet een enkele gemeente of stad noemen waar die taks werd afgeschaft. M. Missiaen. Te Meenen is de stad verplicht alle mogelijke inkomsten te zoeken omdat zij een geweldig groote» oorlogsschuld af te korten heeft. Zij is daarbij overbevolkt van werkmenschen die in Frankrijk gaan werken en waarvan zij niet het minste inkomen heeft, ook moet zij nog jaarlijks honderd duizende franken besteden aan den Openbaren Onderstand terwijl de stad Yper er geld van ontvangt. Gij zoudt hier beter beginnen met eerst uwe opcentiemen te verhoogen. M. Vandamme. De heer schepen van hnanciën is tegenstrijdig met zijn eigen zelf. Hij zou willen de welstellenden belasten en hij weigert een taks op de autos te heffen. Waarom geen klein standgeld eischen van de duizende lux - aut s die hier binst het seizoen op onze ma kt stand komen nemen? Dit zou u rijkelijk het verlies van de opbrengst der velo- taks vergelden. M. D'Huvettere. Waarom dient gij dit voorstel niet in M. Vandamme. Ik ben geen schepen van financiën. Daarbij de taks op de rijwie'en is afgeschaft en ze blijft afgeschaft. M. D'Huvettere. Totdat wij ze opnieuw voorstellen, want dit is, ik herhaal het, een afschaffing die door niemand gevraagd werd. M. Vandamme. Wij zullen er tegen stemmen. M. Soete. De heeren D'Huvettere en Vandamme behooren tot dezelfde partij en zij beknibbelen elkander, dit is kinderachtig en daaraan moet men bekennen dat hunne partij om zeep is. (Gelach). M. Leuridan. Dat brengt de moeilijkheid van de meerderheid te vormen. 38) Gemeentebelastingen op huurrijtuigen en autos (4000 fr.) 3g) Plaatsrecht op essencepompen (4000 fr.) 40) Teruggaaf van straatherstellingskosten 17.500 fr.) 41) Plaatsgeldop de groenselmarkt(i20ofr.) 42) Plaatsgeld op de boter- en eiermarkt (70.000 fr.) 43) Plaatsgeld op de kieken, konijnenmarkt, enz. (35oo fr.) 44) Plaatsgeld op marktkramen en uitstal lingen (3r.ooo fr.) 45) Plaatsgeld tijdens fooren en feesten (9.000 fr.) 46) Opbrengst der zwemkom (co.000 fr.) 47) Opbrengst van stadsmuseum (6000 fr.) 48; Opbrengst der vischmarkt (2000 fr.) M. Missiaen. Zou het niet beter zijn dit artikel uit te schrabben M. Sobry. Wij moeten toch verhopen eens onze vischmarkt te kunnen heropenen. M. Bonnet. Heeft men reeds gezien dat er daar nieuwe kosten moeten gedaan worden? De heer schepen van openbare werken ant woordt bevestigend. 49) Stad's deel in 't Fonds der gemeen ten (366 875 fr.) 50) Inkomen van stichtingen voor 't lager onderwijs a) De Looye (3.042 fr. 90); b) Lamotte (1709 fr. 60) c) Vandenpeere- boom (235 fr. 80); d) Bouckenaere (370 fr. 44); e) Pype (14 fr. 85) f) Pauwels (74 fr. 08) g) Fiers f26 fr. 46). 51) li.komen van stichtingen voor de Nij verheidsschool a) Vandenbussche (6 fr. 35) b) Merghelynck (111 fr. 14); c) Ceriez (3o3ofr.j 52) Inkomen der bijstandskas van 't pom pierskorps (5o3 fr. 47,). 53) Inkomen der spaarkas van de biervoer ders en lastdragers (270 fr. 48). 54) Inkomen van 't kapitaal bestemd voor 't Chineesch museum (3o3o fr.) 55) Rechten voor akten van den burgerstand en eenzelvigheidskaarten (2IÓ00 fr.) 56) Deel in de opbrengst der buurtspoor wegen Yper-Veurne, Yper Steenwerck-Waas- ten en Yper Gheluwe (3o.ooo fr.) M. Vandamme. Is dit interest ofwel dividend M. Sobry. Dit is de opbrengst der spoor-, wegen na aftrek der kosten. De gemeenten zijn aand'eelhebbers in de trammaatschappij en alswanneer die m atschappij niet zou kunnen bestaan, dan zijn het de gemeenten die in het tekort zouden moeten voorzien. M. Vandamme. In artikel 111 der uit gaven komt dezelfde som van 3o.ooo fr. voor. Gij moet dus weerom uitgeven wat gij ont vangt. M. Sobry. Ja, en wij mogen ons gelukkig- achten dat wij een tram hebben die ons niets kost. 57) Jaardooding te betalen doorde«Société Générale Beige de distribution électrique (100.000 fr.) M. Missiaen. Vroeger reeds heb ik uitleg gevraagd hoe het kwam dat de maatschappij minder betaalde dan hetgeen zij moest beta len. Gij weet juist hoeveel gij gegeven hebt, gij moet dan ook juist weten hoeveel gij nu ieder jaar als afkorting moet ontvangen. M. D'Huvettere. Dit hangt af van de wer ken die in den loop van 't jaar gedaan worden. M. Missiaen. Dit kan niet, want zoo de stad de gedane uitbreidingen van het electriek net ook moet betalen, dan zou de terug te betalen jaardooding nog steeds verhoogen in plaats van te verminderen. 58) Teruggaaf door den Openbaren Onder stand van stad's bijdrage in 'c Gemeen Fonds (137.000 fr.) M. Missiaen. Ik vraag de stemming over dit artikel. Want dit is het geld van den arme dat gebruikt wordt om de rijken te ontlasten. M. Sobry. Dit is de wet. De heer Missiaen beweert van neen en de heer D'Huvettere geeft lezing van het betrok ken wetsartikel, waaruit blijkt dat de Com- missiën van Openbaren Onderstand, die in stan zijn zulks te doen, aan de gemeenten en steden de sommen mogen terugbetalen die deze verplicht zijn aan de openbare weldadig heid te besteden. M. Leuridan. Zooals vroeger jaren zal ik de artikels 58 en 5g stemmen omdat ik overtuigd ben dat de Commissie van Open baren Onderstand van Yper rijk genoeg [is om die sommen te betalen en dat er daar geen reden moet in gevonden worden om het deel van den arme te verminderen, gezien zij t'ein- den 't jaar nog een boni heeft van 600.000 fr. De Commissie van Openbaren Onderstand met twee legaten te doen aan het gemeene- best brengt een ontlasting voor de stadskas zonder last voor haar eigen kas, omdat wij hier het voorrecht hebben een multimillion- naire Commissie van Openbaren Onderstand te bezitten. Maar als de uitdeelingen aan de armen niet voldoende zijn, dan zijn er andere redenen. M. Missiaen. De hoofdzaak is voor mij dat er geen steun genoeg verleend wordt aan de armen. In iedere zitting vraagt zij ons nog een stuksken grond te mogen verkoopen om haar gestichten te kunnen heropbouwen, wat doet zij dan met haar overschot M. Leuridan. Dit valt buiten het kader dezer bespreking. Dit artikel wordt hierop goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen, Bonneten Coutelle stemmen tegen. 5g) Bijdrage door den Openbaren Onder stand inde betaling der ouderdomspensioenen (80.000 fr.). Dit wordt bij zelfde stemming als hiervoren aangenomen 60) Aandeel der Provincie (i/5) in den abonnementsprijs van Staats ontsmettings- dienst (160 fr.). 61) Tusschenkomst der Provincie en der aanpalende eigenaars in de reinigingskosten van waterloopen (8000 fr.). 62) Tusschenkomst der aanpalende eige naars in de kosten van nieuwe voorlanden (10.000 fr.). 2C' Af deeling Ontvangsten voor Orde. 63) Deel der jaarwedde van den cipier van 't doortochthuis (5oo fr.) 64) Teruggaaf der onderhoudskosten van 't doortochthuis (rooo fr.) 65) Teruggaaf der vervoerkosten voor 't strafgerecht (2.5oo fr.) 66) Teruggaaf door den- Openbaren Onder stand der reiskosten van behoeftigen (5oo fr.) 67) Teruggaaf door Provincie en gemeenten der kosten van den werkrechtersraad in ig3o (28 6oo fr M. Sobry. Deze som is ontzaglijk ver meerderd. In 1928 ontvingen wij slechts 4.049 fr. 70. 68) Aandeel der gemeenten (Yper uitgezon derd) in de vergoeding aan den politie officier bij de Rechtbank van enkele politie (4.200 fr.) 3e A f deeling a) Kosteloos lager onderwijs. 69) Betaling door den Staat der jaarwed den van onderwijzers en onderwijzeressen (934.740 fr,). 70) Bijdrage van Staat en Provincie in den aankoop van schoolhehoeften (11.000 fr.). b) Kostelooze Bewaarscholen. 71) Betaling door dén Staat der jaarwedden van onderwijzeressen (116.760 fr.) 72) Bijdrage van Staat en Provincie in den aankoop van Schoolgerief (2.600 fr.) 73) Schoolsoep toelage der Commissie* van Openbaren Onderstand (2000 fr.) 74) Aandeelen van Staat en Provincie in de vergoedingen aan waarnemende onderwijzers en onderwijzeressen in lagere- en bewaar scholen (40.000 fr.) c) Scholen voor volwassenen. 75) Toelage van Staat en Provincie aan de Muziekschool (5.568 fr.) M. Vandamme. Ware er geen mogelijk heid een grooter toelage te bekomen M. Sobry. Wij hebben reeds aangedron- gen, maar de Provincie vraagt integendeel geld terug daar zij, volgens hare bewering, verleden jaar te veel betaald heeft. Volgens de onlangs goedgekeurde begrooting moet de voorziene som van 5.568 fr. op 6.249 ir- bracht wordem

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3