76) Inschrijvingsrecht der leerlingen (4 900) 77) Toelage van Staat en Provincie aan de Nijverheidsschool (58.37.3 fr. 40) M. Sobry. Deze som moet op 63 912 fr. 60 gebracht worden volgers de goedgekeurde begrooting. 78) Toelage van Staat en Provincie aan de huishoudscholen (60.120 fr.) M. Sobry. Niettegenstaande ons aandrin gen zijn wij nog altijd de begrootingen van sommige huishoudscholen verwachtende. Daarom stel ik voor dit artikel nog eenigen tijd voor te behouden. Eenparige instemming. 79) Toelage van den Staat aan de avond scholen (3oofr.) M. Leuridan. Wat zal de stad doen met dit geschenk van 3oo fr. Zult gij het dan niet gebruiken, vermits de avondschool voor vol wassenen nog niet heropend is M. Sobry. Dit is voor bestaande lagere onderwijsklassen waar tevens bijzondere avondlessen gegeven worden. 4C Afdeeling Buitengewone Ontvangsten. 80) Overschot der rekening van 1928 (352.577 fr. 64) Vermoedelijk beschikbare som in de begrooting van 1929 gebracht (222.282 fr. og), blijft als beschikbaar verschil i3o 2g5 fr. 55. 8r) Kosten der Rechtbank voor Oorlogs schade aandeelen der gemeenten terug gaaf (4 000 fr.) 82) Verkoop van bouwgrond (too.000 fr.) M. Missiaen. Waar is de stad zinnens grond te verkoopen M. D'Huvettere.Wij bezitten nog gronden van het gewezen waterkasteel, langs de Maloulaan, de Maarschalk Fochlaan, bij het magazijn van den Boerenbond, de barmlan- den, enz. Er zijn reeds verscheidene vragen tot aankoop ingekomen. 83) Voorschot van den Staat voor ont eigeningen (6.5oo fr 84) Onvoorziene ontvangsten (5ooo fr.) 85) Ontvangst op oorlogsschadevergoeding a) in gelde (200.000 fr.); b) in titels (120.000 frank). M. Sobry. Daar wij reeds een deel ont vangen hebben moet de eerst vernoemde som op 191.000 fr. verminderd worden. M. Vandamme. De titels die gij voorziet te ontvangen zullen zij titels blijven M. Sobry. Ja, de interest ervan is reeds voorzien in artikel 2 der begrooting. 86) Vermeerdering voor een jaar der tijde lijke kredietopening op de Bank van Kortrijk (5oo.öoo fr.) 87) Toelage der Provincie voor velobanen (63.o 16 fr. 5o). 88) Afkorting voor oorlogsschade van stads museum (25.000 lr.) 8l,) Heropbouw van 't Belfort. Toelage van den Staat (1.060 844 fr.) M. Declercq. Ik denk dat die som zal moeten verhoogd worden. M. D'Huvettere. Dit is van geen belang voor ons daar de uitgaven in dit geval in even redigheid zullen vermeerderen. 90) Vergoeding voor herstel der vestingen en hovingen (100 000 fr.) Op de vraag van den heer Vandamme of dit op rekening is der oorlogsschade wordt be vestigend geantwoord. gO 33o aandeelen van xoo fr. in de Maat schappij voor goedkoope woningen Ons Onderdak (33.000 fr.) 92) Teruggaaf door den Ontvanger der belastingen van de som v orzien onder art. l56 der buitengewone uitgaven (68.885 ir. 19). 93) Opbrengst van verkoop van een grond toebehoorende aan de provincie (heropbouw van 't gerechtshof) (10.000 fr.) 94) Toelagen van Staat en Provincie in verbeteiingswerken aan schoolgebouwen en kosten van badiniichting (5o.ooo fr.) g5) Vermoedelijk achterstal van stadsaan deel in Staatscedulaire belastingen der opvol gende opcentiemen over afgesloten dienst jaren (t3o.ooo fr.) 96) Saldo der vergoeding voor oorlogs schade der landen gelegen langs de Kasteel gracht (33oo fr.) 97) Idem voor landen te Dickebusch (3oofr.) 98) OorlogsschadevergoedingCq.ooo.ocofr.) M. Missiaen. Van waar komen die vier millioen M. Declercq. Van de oorlogsschade der kazerne, van het stadsmuseum, van de stads bibliotheek en van het theater. M. Sobry. Bij de buitengewone ontvang sten moeten wij hier nog twee sommen bij schrijven, namelijk 6311 fr. 24 als ontvangen oorlogsschade voor den gevel van het huis Cousin in de Boterstraat, en 2460 fr. 40 voor verhooging der nijverheidsschool. M. Missiaen. Thans zijn wij gekomen aan de uitgaven. Het is reeds meer dan 8 uur en gezien wij dezen avond toch gansch de begrooting niet kunnen afhandelen, dring ik nog eens aan om thans mijne vraag te willen bespreken. M. Lemahieu. Ik steun het voorstel van den heer Missiaen en vraag dat wij Maandag aanstaande de begrooting zouden voortzet ten. Doch ik vraag mij af of het wel noodig is de vraag van den heer Missiaen te bespre ken. II. Vraag van den heer Missiaen Knech- tenweezenschool Plaats waar ze dient gebouwd te worden. M. Missiaen. Dit is meer dan noodig en gij zult het met mij moeten bekennen als gij mijn brief gelezen hebt. Wanneer wij rekening houden hoe de Commissie van Openbaren Onderstand staat tegenover den gemeente raad, dan stellen we vast dat zij de opinie der bevolking niet vertegenwoordigt. Toekomen de jaar zal die Commissie moeten vernieuwd worden en daar het de gemeenteraad van nu is die ze zal benoemen, is het noodig dat de tegenwoordige beheerders het oordeel hunner navolgers kennen. Zoo zij van nu reeds weten van welk oordeel de volgende Com missie zal zijn, zullen zij mogelijks voortaan reeds in dezÊn zin handelen. Volgens mij is het besluit, door de Com missie van Openbaren Ondei stand genomen, onder alle opzichten ongelukkig. De wees kinderen moeten het openbaar leven kunnen meeleven, en omdat zij het ongeluk hebben gehad hunne ouders te verliezen moeten zij niet als gevangenen aanzien worden. Nu zijn zij afgezonderd van de stad, hebben niet de minste aanraking met andere kinders en het is hun niet mogelijk de lessen der muziekschool, nijverheidsschool of andere te volgen. Zij ondergaan een straf voor iets dat zij niet mis daan hebben. En waar gaan die kinders nu naar school Ter plaats zelf, zal men zeggen. Maar wie iets van pedagogie kent weet dat twee of drie onderwijzers niet al de lessen van het lager onderwijs behoorlijk kunnen geven en dat zulk onderwijs onvolledig moet zijn. Hier in de stad hebben wij uitmuntende stadsscholen, waarvan die kinderen niet ge nieten kunnen. En op welke manier wordt aan die kinderen een stiel aangek-erd Daar kan dit niet gedaan worden. Zoo de weezen- school echter in df srad moest gebouwd wor den, zouden de kinderen daartoe alle gemak hebben en wij allen een grootere waarborg voor de goede opvoeding der kindeis. En dit is niet alles, wij moeten ook trachten die kinders eenig genot te verschaffen. Zij die aanleg hebben voor muziek, tooneelkunst of een andere liefhebberij, moeten daartoe in de gelegenheid gesteld worden en zich, evenals alle andere kinders, dit genoegen kunnen ver schaften. Hoe ;s dit thans mogelijk Zoo de ligging dier school buiten de stad alle nadee- len en gevaren oplevert, zie ik niets dan alle gemak en voordeel wanneer zij in de kom der stad zal opgericht zijn. Daarom stel ik voor dat de raad een wensch zou uitdrukken om de Commissie van Openbaren Onderstand op haar besluit te doen terugkomen. M. Delahaye. Wij staan voor het vol gende feit de eene helft der Commissie van Openbaren Onderstand wil de beslissing in 1923 genomen goedkeuren, terwijl de andere helft van gedacht is een nieuwe beslissing te moeten nemen. Alle twee die fracties beoogen beide het welzijn der kinders. De beslissing van 1923 zegt dat de plaats, waar de weezen- school voorloopig opgericht is, op 1 km. der stad, buitengewoon goed gelegen is om er een bestendig gesticht op te richten met een boerderij erbij, en dit werd onderteekend door een beheerder van den Openbaren Onderstand die nu het protest indient. Volgens dit protest zijn er twee gronden voorgesteld. De ie grond is deze van de oude gencarmeriekazerne. Welnu er werd vroeger algemeen besloten de weezenschool voor meisjes daar op te richten. De tweede grond, die voorgesteld word, ligt nevens het gast huis, en deze moest dienen om er de huisjes voor oude, behoeftige menschen weer op te bouwen. Deze beslissing van den Openbaren Onderstand werd toen door den gemeente raad met eenparige stemmen, dus ook door den Heer D'Huvettere, goedgekeurd. En nu, zooveel jaren nadien, komen ze af met een protest. Er moet daarvoor een gegronde reden zijn, en t is volgens dit protest dat de kinderen de lessen der muziekschool en der nijverheidschool niet kunnen bijwonen. Wat is de weezenschool Daar zijn thans een 45 of 5o tal kleine kinderen die, na hun veertien jaren, meest al de school verlaten. Thans zijn er opnieuw vier kinderen die gereed zijn om weg te gaan. Wat hun onderwijs betreft moeten zij in niets onderdoen voor anderen! Maar wanneer wij onze weezen van vóór den oorlog,voor die ze gekend hebben, vergelijken met deze van nu, staan wij verwonderd over hunne gezondheid. Zij zijn allen blozend van gezondheid, en wanneer wij 's avonds daar voorbijgaan hoort men er de kinders spelen en schreeuwen dat het een plezier is. 't Is oprecht een openlucht school. Volgens mij is dit protest antidemocratisch, bijzonderlijk nu dat er overal gevraagd wordt de kinderen voor eenige maanden in de open lucht te mogen uitdoen. De plaats aangeduid nevens het gasthuis schikt ook in 't geheel niet daar de omgeving van een gasthuis, waar aller hande zware zieken verblijven, een stille plaats moet zijn. En zoo de knechtenweezen- school te ver van de stad is afgelegen, dan vraag ik mij af waarom de meisjes, die nu voorloopig te Locre verblijven, hier nog niet zijn Ik zal dus met plezier de beslissing, om de school op haar huidige plaats te laten blijven, goedkeuren. M. D'Huvettere Ik kan niet instemmen met den Heer Delahaye. Wij moeten al doen wat wij kunnen om in stad te behouden wat nuttig en schoon is. De gift werd voor niets niet gedaan en het is volstrekt noodig dat die school heropgericht worde. Daarbij het gege ven onderwijs is geheel het tegenovergestelde van hetgeen de Heer Delahaye beweert. Wij hebben groote onkosten gedaan om de zwem kom weer in te richten en ginder moeten de kinders zich met een kuip vergenoegen. En bij een tijdelijke ongesteldheid, waar zouden de kinderen beter kunnen bezorgd worden dan in de kom der stad Ik sluit mij ten volle aan bij de gezegden van den Heer Missiaen. M. Vandamme Dit verwondert ons niet. M. D'Huvettere. Ginder kunnen de kin ders geen bedrijf aanleeren, en deze die de muzieklessen willen volgen moeten 's avonds die lange, eenige baan volgen en hebben dan nog iedermaal het gevaar van den overweg. De bestemming der gift Godtschalck was voor de kinderen een landbouwinrichting te Wyt- schaete te bouwen, en daarmede is men nog niet begonnen. Door het opbouwen der wee zenschool in de stad zelf, zal de kleine ver mindering van gezonde lucht rijkelijk vergeld worden door tal van andere voordeelen. Daarom zal ik tegen de genomen beslissing stemmen. M. Vermtulen. - Ik sluit mij aan bij de heeren Missiaen en D'Huvettere. De sioetse- school is altijd in de stad geweest en moet er terugkomen. Hier in stad bezitten wij aller hande inrichtingen van waterverdeeling, riolen enz. waarvan de anderen ook moeten kunnen genieten. M. Ddahaye. In de school ginder hebben ze ook het stadswater. M. V er gr acht. Wanneer de landbouw inrichting te Wytschaete zal weerkeen n. dan zullen er twee boerderijen zijn, gezien tij de school hier ook een hotstede is. M. Lemahieu. De boerderij te Wytschaete zal daar moeten terugkeeren gezien deze daar, volgens den wil van den schenker, gesticht werd ten bate der kinders van Yper die het landbouwbedrijf willen aanleeren. Zoo de kinders van Yper niet in voldoende getal zijn, dan worden de kinders van het arrondisse ment Yper en vervolgens deze van gansch de provincie er aangenomen. Doch in de ver onderstelling dat de weezenschool op den Vlamertinghesteenweg gebouwd worde, is het niet noodzakelijk daar een hofstede bij te hebben. De gronden kunnen verpacht worden. De school kan op haar vroegere plaats niet meer terugkomen, gezien de grond verkocht is geweest gevolg aan de vroeger genomen beslissing. M. Capoen. Ik ben wel overtuigd dat het behouden der hofstede goed is omdat zij wel uitgebaat wordt en dat er alzoo mogelijkheid is melk en eieren in eerste hand aan de kinders te bestellen. M. Vermeulen. Die school bestond in stad sedert eeuwigen tijd en wanneer wij nu nog oude sloetsen tegenkomen zijn deze fier tot die school behoord te hebben. Het zijn allen bekwame vakmannen en ook goede muzikanten, terwijl die kinders nu deze gele genheid niet hebben. M. Leuridan. Degedachten zijn gevormd, eikendeen is er reeds vóór deze zitting mede bezig geweest, zoodat al de welsprekendheid

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4