5 het geven der gewone kermissen, de vreem delingen zult aanlokken met een krediet van 5o.ooo fr. er bij te stemmen, terwijl andere steden er millioenen aan feesten zullen beste den. De begrooting sluit nu reeds met een tekort van 2.70.000 fr., en wij weten niet op welke manier gij dit tekort denkt aan te vullen. Nu vraagt gij nog 5o-ooo fr. erbij, wat uw tekort op 320.ooo fr. brengt. Het ware wen- schelijk eerst te vernemen waar gij het geld zult halen, misschien dat wij ons toen bij uw voorstel zullen kunnen aansluiten, omdat het altijd beter is iets te geven dan niets. M. Leuridan. Het ware toch beter het geld der stad te gebruiken om een nuttig werk te verrichten, waardoor gij twee of drie ge zinnen zuit kunnen gelukkig maken, dan om toelagen te verleenen voor een beestenprijs kamp of voor het geven van een banket. M. Vermeulen. De Invalidenbond heeft zulks niet gevraagd. M. Leuridan. Staat er in zijn schrijven niet, ten titel van inlichting en om zijne vraag te staven, dat er een banket gratis aan 425 personen zal gegeven worden en dat zulks 25 000 fr. moet kosten M. Vandamme. Er is een tweeden brief, dien ge dan niet gelezen heb. M. Laton. Is het waar of geen waar dat er een banket zal gegeven worden M. Leuridan. 700 de eerste brief nu her roepen wordt, blijft het toch nog waar dat hij geschreven werd. De heer voorzitter geeft lezing van het tweede schrijven van den Nationalen Invali denbond waarbij gezegd wordt dat de ge vraagde toelage van i5.ooofr. uitsluitend moet dienen om de kosten van het openbaar feest te helpen dekken. MLeuridanLaat ons ernstig zijn. Gaat de toelage die gij zuit verleenen aan den Invalidenoond niet in een gemeene kas en zal zij, benevers het geld dat van elders moet -komen, ook niet dienen om het banket te helpen geven De heer voorzitter leest hierop het voorste l, dat de heer Leuridan ondeitusschen op het bureel heeft neergelegd, en 'volgens hetwelk de stad twee werkmanswoningen zou bouwen en een officieel comiteit zou belasten met de modaliteiten der verloting onder de 25 ver dienstelijkste werkei sgèzinnen. M. Sobry. Er kan daarvoor geen feest plaats hebben In ig3o zullen omtrent 2800 gemeenten de ioo£te verjaring orzer onafhan kelijkheid vieren, en Yper mag niet. Mogen de vreemdelingen misschien hier niet aange trokken worden Ik vraag dat men de stad Yper wat meer zou genegen zijn. M. Laton. Wie zegt er dat de vreemde lingen niet mogen komen M. Leuridan. Niets belet u een schoone .gedenkplaat in die hu;zen in te metsen en te dezer gelegenheid een feest te houden. Doch ge zijt demagogisch en zoekt op de volksgunst te sptculeeren met ons als tegenstrevers van r'per voor te stellen. Het is niet met 5o.coo fr. dat gij in de vreemde landen indruk zult -runnen maken, en zonder dit krediet zal er dus niet een buitenlander te minder naar Yper komen. Ik wist niet dat gij zoo een puritein, zoo schijnheilig kon zijn ons te verwijten geen feesten te willen inrichten. M. Missiaen. Verleden jaar stelden wij roo.ooo fr. voor en gij hebt alsdan geweigerd. Waar zult gij r.u het geld halen M. Sobry. Wij zullen geld zoeken. M. Missiaen. Goed, maar gij moet op ons niet rekenen. Thans vraagt gij 5o.ooo fr. voor feesten die ge niet bepaalt. Uw elemen taire plicht is te zeggen wat gij met dit geld zult doen. Vroeger heb ik u veertien belast bare artikelen voorgesteld, genoeg om een millioen inkomsten te bekomen. G'hebt ze allen verworpen en nu moet gij op onze mede werking niet meer rekenen. Nu vragen verscheidene maatschappijen een toelage. Gij moogt niet vergeten dat wat gij aan de eenen toestaat aan da anderen niet tunt weigeren, en ik verwittig u dat de socia listen ook een toelage van i5.ooo fr. zullen vragen. M. Laton. En wij ook. M. Missiaen. Waar zal dit u dan leiden M. Sobry. Ik denk dat het voorstel van de Heeren Declercq en Vermeulen gematigd is, en ik stel voor er over te stemmen. Op aanvraag herleest de Heer voorzitter nogmaals het voorstel van den Heer Leuridan. MVandambie. Ik kan daarmede eenigs maatschappij gesticht werd voor het bouwen van werkmanswoningen vraag ik dat de stad de twee eerst gebouwde woningen dier maatschappij zou aankoopen om ze daarna te verloten. Ik stel voor een krediet van 100.000 fr. te stemmen opdat dit met enkele feestelijk heden zou kunnen gepaard gaan. M. Leuridan. Dan vraag ik de splitsing van dit voorstel. M. Missiaen. Waar zal men het geld halen M. Sobry. De raad zal helpen zoeken. M. Missiaen. 'k en doe, 'k en doe. M. Sobry. Daarbij wie zegt er dat het artikel voor feesten in de begrooting voorzien zal behouden blijven M. Missiaen. Nu begrijp ik niet meer. Niettegenstaande den eenparigen wensch van den gemeenteraad werden de engelsche avond lessen niet heropend omdat er geen geld meer was, en nu vraagt men een artikel der begrooting te bespreken vooraleer de begroo ting aan te vangen. M. Sobry. Het gebeurt maar eens in een menschenleven dat wij de iooe verjaring der onafhankelijkheid van ons land kunnen vieren, en het krediet dat wij hier vragen is een buitengewone uitgaaf. M. Vandamme. Ziet gij niet, Mijnheer de Burgemeester, dat het is omdat er dezen avond veel volk tegenwoordig is dat de heer Missiaen zooveel gerucht maakt MLeuridan. Uw krediet heeft geen be stemming. Ik kom nu met een practisch doel het bouwen van twee woningen. Dit voorstel is dus in overeenstemming met uw punt zelf, dan later kunt gij het artikel der stadsfeesten bespreken. Ik verbeter dus uw algemeen krediet. MSobry. De heeren Declercq en Ver meulen hebben u gezegd waarvoor dit krediet van 5o.ooo fr. moet dienen. Uw voorstel zal daarna aan den raad onderworpen worden. MLewidan. Het mijne moet de priori teit hebben. M. Missiaen. Sedert wanneer is het ver boden voorstellen te doen M. Sobry. Dit voorstel is gedaan met het doel opdat er daarna, zoo het gestemd wordt, geen geld meer zou zijn om over het punt, op de dagorde voorgesteld, te stemmen. M. Leuridan. Het sterkste voorstel heeft altijd de voorrang. Dus hier in dit geval moet er eerst gestemdworden over het voorstel van den heer Vandamme om een krediet van 100.000 fr. te bekomen. Dé heer voorzitter vraagt hierop het oordeel van het'schepenencollege en de heer schepen Declercq verklaart zich t'akkoord met den heer Leuridan. M. Leuridan. Ik stel dan de splitsing voor. M. Sobry. Dan stemmen we eerst over de 5o 000 fr. voor eeuwfeesten. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Capóen, Laton,.. M. Leuridan. Over wat stemmen we nu M. Sobry. 't Is goed, de stemming is begonnen voor een krediet van 5o.ooo fr. voor eeuwfeesten. MLeuridan. Dit is een verschalking. Zult gij Capoen en Laton dwingen tegen hunne opinie te stemmen MSobry. Ik heb ze r.iet gedwongen. Na een kleine woordenwisseling zegt de heer Leuridan dat de heeren Capoen en Laton gemist hebben. M. Sobry. Wij zullen dus de stemming herbeginnen. Om alle missingen te voorkomen comman deert de heer Leuridan aan de heeren Capoen en Laton goed op te letten en zegt hen dat zij dezen keer neen moeten stemmen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Vergracht, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Mis siaen, Bonnet en Coutelle. Thans legt de heeVoorzitter het voorstel, een som van 5o.ooo fr. te besteden voor het bouwen van twee woningen, ter stemming. Stemmen ja de heerén ^eclercq, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen, Vandamme en Delahaye neen dë heeren Lemahieu, D'Huvettere en Sobry. M. Missiaen. Nu het gestemd is, zou ik willen weten wanneer het bouwen dier wo ningen zal verwezenlijkt worden. Zoo men dit in 1930 wilt gedaan hebben, valt er geen tijd te verliezen, want eer de aanbesteding kan plaats hebben zal er nog een heelen tijd verloopen. tenware deze woningen hetzelfde lot zullen ondergaan als de stortbaden in de school der St. Janstraat. Niettegenstaande dit reeds beslist werd, is er tot op heden nog niets gedaan. M. Delahaye. De Heer Leuridan heeft gezegd een commissie te benoemen die met de uitvoering van dit besluit zou belast worden. M. Declercq. Voor wat betreft de stort baden in de school der St. Janstraat, zal er in 't kort een nieuw voorstel gedaan worden gezien wij met het ontleende millioen niet zullen toekomen voor al de ontworpen wer- ke 3. M. Vandamme. Ik heb den wensch uit gedrukt de twee eerst gebouwde woningen der maatschappij Ons Onderdak aan te koopen, alzoo zal dit dus niet blijven aanslepen. M. Leuridan. Ik stel voor op de dagorde der aanstaande zitting volgende punt te brengen Aanstelling der Commissie belast met de regeling van het gestemde besluit. Deze Commissie zou gekozen worden onder de vertegenwoordigers van den gemeenteraad en van de maatschappij Ons Onderdak en de modaliteiten bepalen- om die werkmans woningen aan den man te brengen. M. Vermeulen- Vermits er nu besloten is feesten in te richten zou ik voorstellen hier een grootsch feest te gqven waarop onze bondgenooten zouden uitgenoodigd zijn ter verheerlijking der heldenfeiten die hier binst den oorlog plaats grepen. In de hoofdplaatsen van het land zullen stoeten ingericht worden die de geschiedenis van België tot ig3o zullen weergeven en hier zouden de feiten van 1914-1918, dank aan dewelke het ons gegeven is nu de 100 ste verjaring onzer Onafhankelijk heid te kunnen vieren, op plechtige wijze moeten herinnerd worden. Hierom stel ik voor volgende dagorde te stemmen De Gemeenteraad van Yper vergaderd in zitting van 16 December 1929. Overwegende dat de strijd van i83o thans niet zou te vieren vallen indien deze van 1914 1918 niet had geleid tot de herwinning der onafhankelijkheid van het vaderland Overwegende dat deze tweede strijd duizendmaal kostelijker was aan levens en opofferingen dan den eersten en dat deze feiten bij het vieren der onafhankelijkheid.niet mogen vergeten worden Overwegende dat de stoeten, welke in de hoofdplaatsen van het land zullen ingericht worden, slechts de geschiedenis van België tot i83o zullen voorstellen Overwegende dat de behrigrijkheid der nog zoo versch gebeurde voorvallen en de ver plichtingen jegens de bondgenooten eischen dat de feiten van 1914 ig;8 gedurende het jaar ig3o op merkwaardige wijze herinnerd worden Overwegende dat deze herinnering dient plaats te grijpen waar da tweede onafhanke lijkheid veroverd werd en waar zooveel honderd duizenden graven van den ontzag lijken kost dezer verovering betuigen Belast het Schepenencollege bij het Ministe rie van Binnenlandsche zaken aan te dringen tot het bekomen van een krediet van twee honderd duizend franken bestemd om deze herinneringsfeesten in te richten. Belast het Schepenencollege den steun te vragen der mandatarissen van Kamer en Senaat tot het bekomen van dit krediet. M. Leuridan. Ik moet den heer Vermeu len geluk wenschen om zijne behendigheid. Dat is niet lastig voor u van te vragen. Als ik goei begrepen heb is het wel bedoeld die 200.oco fr. enkel te gebruiken voor de uit- noodiging der bondgenooten. De heer Vermeulen herhaalt zijn voorstel en zegt dat de heer Gouverneur deze; vraag, vroeger reeds door de Handelskamer gedaan, heeft ondersteund. Een te stichttn officiéél comiteit zou belast worden met de gezant schappen der landen die ons binst den oorlog ter zijde stonden, te onderhandelen en met de in te richten feestelijkheden te bestudeeren. Hij vraagt aan den heer Leuridan dezen wensch in het Ministerie te ondersteunen. MLeuridan. Ik ben daar niet bemind in het Ministerie. M. Vermeulen. Met de belangen van Yper te behertigen is het een middd om u daar bemind te maken. M. Missiaen. Ik wil mij niet belachelijk maken. Dat bestaat niet een stad die een toelage van het gouvernement verkregen heeft, j en m^n zal u zeggen als gij wilt feesten inrichten, gij moet ze zelf bekostigen. In die voorwaarden kunt gij evengoed een millioen vi ge, vt- mits gij toch nooit 1t.1s.zalt «.rijgen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 5