Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 23 December 1929 De heer Voorzitter opent de zitting om 17 u. 10. Zijn tegenwoordigde heeren Sobry, burgemeester-voorzitter Declercq, Lema- hieu en D'Huvettere, schepenen Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen, Vandamme en De- lahaye, raadsleden Versailles, secretaris. 1. Proces-verbaal der zitting van 16 De cember iQ2g. Na lezing, door den heer Secretaris gege ven, wordt dit proces verbaal zonder opmer kingen goedgekeurd. 2 Buurtwegen van groot verkeer aYper Pilckem bSt-Jan Zillebeke Onder houdswerken Lastenboek en bestek. Volgens een schrijven van den heer Arron dissements-ingenieur, waarbij het lastenboek der onderhoudswerken van den buurtweg Yper Pilckem gevoegd is, bedraagt het aan deel der stad Yper in dit werk de som van no5 fr. 10. Hierop echter betalen Staat en Provincie nog een zekere toelage. Dit wordt eenparig goedgekeurd. Voor de onderhoudskosten van den buurt weg St-Jan-Zillebeke beloopen de kosten, voor wat de stad Yper betreft, tot de som van 7201 fr. De Staat en de Provincie verleenen hierop ook de gewone toelagen. Dit wordt eveneens zonder bespreking ge stemd. 3. Openbare Onderstand Domeinbos- schen Voorstel. De heer Gouverneur, bij zijn schrijven van 12 December, vraagt het advies van den ge meenteraad over een beraadslaging van de Commissie van Openbaren Onderstand waar bij zij vraagt hare domeinbosschen eener grootte van 68 ha. 40 a., te Zillebeke gelegen, in gemengde beheeren te mogen veranderen. M. Missiaen. Alswanneer de heer Gou verneur of de Commissie van Openbaren Cnders.tand ons advies vragen over iets, zouden zij ons ten minste eenige nadere inlichtingen moeten geven. Thans kunnen wij niet oordeelen zoo het gevraagde in 't voor deel of in 't nadeel van den Openbaren Ondei - stand is. M.' Lemahieu. Zooals gij weet zijn de bosschen van de Commissie van Openbaren Onderstand aan het woudenbehetr onderwor pen en mogen zij dienvolgens niet uitgeroeid noch in zaailand veranderd worden. De vraag van de Commissie vari Openbaren Onderstand wil alleen beduiden dat zij thans, zoo hare vraag toegestaan wordt, zou vrij zijn hare bosschen in land te brengen ofwel bosch te laten blijven. Het is dus in 'c voordeel van den Openbaren Onderstand, gezien de bos schen, zoo zij moeten herplant worden, in lange jaren niets zullen opbrengen, terwijl het land een onmiddellijk inkomen geeft. De heer Capoen komt de raadszaal binnen. M. D'Huvettere. Dit is voordeelig voor den Openbaren Onderstand maar nadeelig voor de openbare gezondheid. M. Leynahieu. Er zullen nog bosschen genoeg overblijven te Zillebeke. Daarbij het woord gemengde beheeren duidt aan dat slechts een gedeelte der bosschen in land zullen gebracht worden. Bij stemming wordt een gunstig advies op deze vraag uitgebracht. Alleen de heeren Missiaen. Bonnet en Coutelle onthouden zich. 4. Overeenkomsten voor oorlogsschade a) Filtreer statie te Zillebeke Voltooi'ingsw er ken b) herstel der schade aan het ondergedeelte van het Belfort. Het voorstel van overeenkomst voor oor logsschade, dat aan den gemeenteraad onder worpen wordt, kent een forfaitaire som toe van i55.ooo fr. voor bijkomende werken aan de filtreerstatie van Zillebekevijver uit te voeren. Een tweede voorgestelde overeenkomst voor oorlogsschade kent, als aanvullende ver goeding voor het ondergedeelte van het Belfort, een forfaitaire som toe van 850.449,x5 frank, interesten inbegrepen. Vroeger werd er een overeenkomst gesloten voor het herstel van het bovengedeelte van 't Belfort, maar thans is er bevonden geweest dat het onder gedeelte in zijn huidigen toestand niet meer in staat was gansch het Belfort te dragen. Het is voor deze versterkingswerken van het ondergedeelte, die vroeger niet voorzien waren, dat er nu een nieuwe overeenkomst getroffen werd. Beide overeenkomsten voor oorlogsschade worden, bij afzonderlijke stemming, eenparig goedgekeurd. 5. Landbouw comice Aanvraag om toelage. De heer Voorzitter geeft lezing van een schrijven van het Landbouwcomice Kemmel- Yper dat besloten heeft, om de iooe verjaring der onafhankelijkheid van België waardig te herdenken, hier te Yper in April tg3o een buitengewonen veeprijskamp in te richten, en hiervoor aan de stad een toelage van 5ooo fr. vraagt. M. Missiaen. Is dit nu nog een speciale subsidie die gevraagd wordt of is dit begrepen in hetgeen verleden week gestemd werd M. Sobry. Verleden week werd er hier voor geen subsidie gestemd. M. Missiaen. Maar er werd toch een som van 5o.ooo fr. gestemd voor de eeuw feesten. M. Sobry. Het Landbouwcomice moet weten welke toelagen het zal bekomen om de noodige schikkingen te kunnen nemen en 't is daarom dat deze vraag op de dagorde van heden gebracht werd. M. Missiaen. Op de dagorde staat even eens de aanstelling eener Eeuwfeestcommis sie. Wanneer gij nu reeds geld neemt van het krediet dat ter beschikking dier commissie gesteld werd, wat zal zij dan doen M. Lemahieu. Het Landbouwcomice heeft besloten de eeuwfeesten te vieren. Dat is zijne zaak en het heeft daarover aan nie mand rekening te geven tenzij aan de be voegde overheid, die hier in dit geval bestaat uit de provinciale landbouwcommissie en den minister van landbouw. Het Landbouw comice heeft besloten dien prijskamp te Yper te geven, dit valt dus buiten de feesten die door de stad zullen ingericht worden. Die vraag om toelage is een billijke, verrechtvaar digde vraag en dit zal ik bewijzen. Neemt de begrooting en gij zult zien dat, onder artikel 42 der ontvangsten, er een som van 70.000 fr. voorzien is als opbrengst van het plaatsgeld op de boter- en eiermarkt. Die 70.000 fr. zijn uitsluitend en alleen door de landbouwers betaald, het is dus billijk dat wij hen nu ook itts zouden geven. Die veeprijskamp heeft telkenjare plaats beurtelings te Poperinghe en te Kemmel, hier te Yper wordt ieder jaar een paardenprijskamp ingericht. Thar.s is er be sloten dien veeprijskamp in ig3o luisterlijker te maken. Te Luik worden er groote veeprijs kampen ingericht, maar hier zijn wij te ver van Luik verwijderd opdat onze landbouwers in die prijskampen zouden kunnen mededin gen en daarom werd er besloten hier te Yper zelf een prijskamp te houden voor al de land bouwers van het arrondissement. De ge vraagde toelage is slechts het veertienste deel van de betaalde taks en daarbij is het een vraag die slechts bij uitzondering gedaan wordt. Veronderstelt nu dat die toelage niet gestemd worde, welken indruk zal dit op het buitenvolk teweeg brengen Als onze boter markt vervalt, wat zal er dan nog overblijven van de andere marktkramers Die 70.000 fr. die de landbouwers aan de stad betalen zijn een geschenk, want gij moet niet denken dat zij de markt van Yper noodig hebben om hunne waren te verkoopen. De heer Capoen zou dit insgelijks kunnen bevestigen. De markt van Yper is ook zeer voordeelig voor al onze winkeliers en neringdoeners van stad, want allen zijn het eens om te bekennen dat zij dien dag meer ontvangen dan op andere dagen. M. Capoen. Iedere week vermindert het getal landbouwers die hunne waren naar de markt brengen omdat zij die thuis gemakkelij ker kwijt geraken. M. Lemahieu. Wij hebben er dus allen interest bij, en dit in 't voordeel van Yper, de landbouwers niet te misdoen. M. Missiaen. Beteekent de weigering van de toelage dat de landbouwers naar de markt niet meer zullen komen M. Lemahieu, Neen, maar zij zal een slechten indruk maken en wij zullen in alle geval er nader bij zijn onze markt dood te doen dan voorts te laten leven. Zoo de toelage geweigerd wordt, zal die prijskamp toch plaats hebben maar te Poperinghe of te Kemmel gegeven worden. M. Missiaen. We beraadslagen hier dus onder de bedreiging der landbouwers. M. D'Huvettere. De gezegden van de heeren Lemahieu en Capoen zijn overwaar, en het is in 't belang van Yper de boeren aan te moedigen. Ik weet uit goede bron dat er aan verscheidene landbouwers een verdrag werd voorgesteld om ten huize de boter en de eieren te komen afhalen aan prijzen die tot hiertoe op .de markt nog niet bereikt werden. Gelukkig hebben zij dit verdrag niet aanvaard en verkozen zij voorts naar de markt te komen. M. Bonnet. En in geval de subsidie ge stemd wordt, is het bestaan onzer markt daardoor verzekerd M. Lemahieu. Neen maar de landelijke bevolking zal zien dat wij geen vijandige houding tegen hen hebben. M. Missiaen. - De bevolking weet genoeg wat ons advies is over de eeuwfeesten. M. Lemahieu. - 't Is het Landbouwcomice dat de eeuwfeesten viert. Het zegt niet dat Yper eeuwfeesten moet inrichten, maar het vraagt eenvoudig een toelage om de groote onkosten van den prijskamp te helpen dekken. Men moet ook niet denken dat het geven van een beestenprijskamp onweerdig is, gezien Luik, de groote nijverheidsstad, groote toela gen verleent voor het inrichten van beesten prijskampen. M. Missiaen. In den brief staat er wel - dat het is om de eeuwfeesten te vieren dat de veeprijskamp ingericht wordt. Kan ik dan niet meer lezen of zijn het de anderen die niet meer kunnen schrijven Waarom die vraag dan niet onderwerpen aan de eeuwfeestcom- missie die hier straks zal aangesteld worden M. Lemahieu. Ik herhaal het nog eens voor de laatste maal en zoo gij het niet ver staat, moet gij het weten. Dit is niet voor het inrichten van eeuwfeesten te Yper maar 't is alleen een vraag om toelage voor het geven van een prijskamp. M. Missiaen.— Dan zal de heer Vandamme op zijne beurt afkomen om een toelage te vragen voor het turnfeest Tot wat zal het gestemde krediet van 5o.ooo fr. dan dienen M. Lemahieu. Yper is vrij die toelage te verwerpen, maar dan zal de prijskamp te Poperinghe of te Kemmel plaats hebben. M. Missiaen. Wie zegt dat wij er tegen zijn Waarom dit punt niet verdagen totdat het volgende punt afgehandeld is Die vraag om toelage moet naar de eenwfeestcommissie verzonden worden. M. Lemahieu. Neen, geen verzending- Die vraag is deze niet van een vogelpikmaat- schappij noch van een stierenkeuring. Het Landbouwcomice is een officieel organisme dat door de provincie en het Ministerie van Landbouw ondersteund wordt en tegen den l5 Januari a.s. zijn begrooting en rekening moet indienen. Wij moeten dus vandaag over die toelage stemmen. M. Missiaen. - En ik stel de verzending voor. M. Vandamme. De heer schepen Lema hieu verdedigt goed zijne zienswijze. Die prijskamp moet slechts in April plaats hebben

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4