5 en mij dunkt dat hij met wat haastigheid te werk gaat. Er zijn nog andere maatschappijen, onder meer de Invalidenbond, die ook moeten schikkingen nemen. Ik ben t'akkoord met den heer Missiaen om de stemming te verdagen tot na het volgende punt, totdat de feestcom missie benoemd is- M. Lemahieu. Gij moogt de toelage weigeren. M Capoen.— Ik ben t'akkoord om de toelage te stemmen, 't Is een middel om de 5o.ooo fr. nuttin te gebruiken en ook om het Landbouw- comice eens wakker te schudden. Dit is noodig want vele landbouwers weten nog niet wat dit Landbouwcomice is. Ik vraag ook dat de mogelijkheid zou ingezien worden om even eens een varkensprijskamp in te richten. M. Lemahieu. - De verkens zijn ook vee en het Landbouwcomice kan dit evengoed inrich ten. Daarbij niemand zegt dat er geen afdeeling voor de verkens en voor het pluimvee in den prijskamp zal voorbehouden worden. Dit zal kunnen beslist worden nadat men het bedrag <Ier verleende toelagen zal kennen. De heer Capoen zegt nog dat het Landbouwcomice niet gekend is, nochtans heeft iedereen de gelegenheid daarvan lid te zijn. Ieder jaar wordt hier op Asschenwoensdag een paarden- prijskamp ingericht en het zou mij verwonde ren moest de heer Capoen nog nooit met zijn paarden naar dien prijskamp gekomen zijn. M. Capoen. Zullen al de landbouwers de gelegenheid hebben aan dien prijskamp deel te nemen M. Lemahieu. Ja, allen zonder onder scheid, 't zij zij lid zijn of niet van het Land bouwcomice. Die prijskamp is toegankelijk voor al de landbouwers die in het bestuurlijk arrondissement Yper wonen. M. Leuridan. Ik voorzie dat wij allen goed t'akkoord zullen zijn, het zal een ver pletterende meerderheid zijn, immers heel de raad is gewonnen voor het verleenen dier toelage op voorwaarde dat zij afgenomen worde van het gestemde krediet voor de eeuwfeesten. Ik treed de zienswijze bij van mijnen vriend Capoen als hij zegt dat het Landbouwcomice een zeer onbekende inrich ting is. Van een anderen kant weet ik, mis schien door een onbescheidenheid, dat dit Landbouwcomice niet te beklagen is. Het heeft ongeveer 10.000 fr. spaargeld dat ligt te. vinnigen. Het inrichten van een grooten vee prijskamp ware een goede gelegenheid om die reserve eens aan te spreken, maar het is goed voor Yper hier een toelage te verleenen. En om te toonen dat het landbouwbedrijf ons niet onverschillig laat zullen wij, nationalisten, zoo wij door anderen niet voorgeloopen wor den, het initiatief op ons nemen hier voor te stellen om met Tuindag een voortdurende tentoonstelling van veldvruchten in te richten die zou gepaard gaan met een reeks voor drachten. Hiervoor zouden wij de medewer king van den Boerenbond kunnen aanvragen en alzoo zouden wij het bewijs geven dat wij de boeren meer genegen zijn als het de heer Lemahieu wel denkt. M. Lemahieu. In de Oogstmaand is der gelijke tentoonstelling een volstrekte onmoge lijk. Als wij een laten zomer hebben dan staat de oogst nog te velde. Hier te Yper werden nog zulke tentoonstellingen gehouden, maar zij hadden altijd op 't laatste van September plaats. M. Leuridan. De voordrachten kunnen toch in Oogst gegeven worden, en er ware mogelijkheid een tentoonstelling van groensels en kleingewassen in te richten. Geen enkele dorpskermis heeft plaats of er worden zulke tentoonstellingen gehouden. Veel kleine bui tengemeenten zijn een voorbeeld voor Yper. De Boerenbond hier te Yper rust op verwor ven lauweren die reeds zeer verslenst zijn. Ik stel voor de gevraagde toelage te nemen op het krediet van 5o.coo fr. M. Lemahieu. De heer Leuridan zegt dat de Boerenbond niets doet, dat is niet waar. Met zijn beperkte middels... jMW-jMimWJüüP'-'MJ.JjLTnornuiilliWIllll lil n "II I*'IMI M. Leuridan. Die zeer groot zijn. M. Lemahieu. Toch niet voor wat den plaatselijken bond van Yper betreft, gezien het landbouwgebied van Yper geen groote uitgestrektheid heeft. Het zijn meest al be bouwde eigendommen die het grondgebied der stad uitmaken. Niettegenstaande zijn zeer beperkte middels richt de plaatselijke boeren bond nog ieder jaar een veeprijskamp in die op Sacramentsdag plaats heeft. Hij doet nu reeds meer dan hij moest doen. Over acht jaren werd er hier een veekweeksyndicaat pompeus ingesteld dat bestuurd werd door mannen uit Brugge. Zooals ik het van den eersten dag voorzien had, heeft zulks niet gegaan en ik heb dan den stier overgenomen, anders had men verplicht geweest het dier te dooden. M. Leuridan. Dit is de lijdensgeschiede nis van het veesyndicaat. M. Sobry. Laat ons weerkeeren tot het punt onzer dagorde. Ik vraag dat wij thans zouden overgaan tot de stemming over de ge vraagde toelage. M. Missiaen. Neen, verschuift dit punt der dagorde voor enkele oogenblikken en dan zal uwe eeuwfeestcommissie bestaan. M. Leuridan. Gij moet niet vreezen dat de beesten die 5.ooo fr. niet zullen krijgen. M. Delahaye. 't Gevolg van de vraag van den heer schepen Lemahieu is dat er in iedere zitting vragen om toelage zullen toekomen. M. Leuridan. Ik wil onderlijnen wat de heer Lemahieu zegde dat het Landbouw comice geen vogelpikmaatschappij is, en ik vraag dat het gestemde krediet van 5o.ooofr. voor het inrichten van nuttige feesten zou ver deeld worden. Alleen het overschot zou mogen dienen voor den vogelpik. Laat ons dan nu reeds de gevraagde toelage stemmen met dien verstande dat zij van het krediet der eeuw feesten afgenomen worde. De heer schepen Lemahieu en de meeste raadsleden verklaren zich eindelijk met deze zienswijze t'akkoord, M. Missiaen. Hadt gij dit seffens zoo moeten willen verstaan, dan was die bespre king reeds lang geëindigd. De toelage van 5ooo fr. aan het Landbouw comice wordt hierop met eenparige stemmen toegestaan. M. V andamme. De Heer schepen Lema hieu had een slecht gedacht van ons. M. Lemahieu. Van u niet. M. Leuridan. Maar wel van anderen. 6. Aanstelling een er Eeuwgeest commissie. De Heer voorzitter zegt dat de gemeente raad verleden week twee kredieten stemde ieder van 5o.ooo fr., het eerste voor het inrichten van feesten en het tweede voor het bouwen van twee werkmanswoningen. Thans stelt hij voorde Commissie der feestelijkheden samen te stellen door de acht raadsleden die dit krediet verleden week stemden, en de Commissie voor de twee werkmanshuizen door de twaalf leden die voor het bouwen dier huizen gestemd hebben. Op die manier, meent hij, zal er aan eenieder voldoening gegeven worden en zal ieder Commissie het voorgestelde doel behertigen. M. Lemahieu. Ik heb daar niets tegen, maar gezien de benoeming dier feestcom missies een kwestie van personen geldt, moet dit naar de geheime zitting verschoven worden. M. Missiaen. Wij zijn volledig t'akkoord met de gedachte. Zonder iemand te noemen is de Commissie samengesteld en zal zij uit acht leden bestaan voor de feestelijkheden en uit twaalf leden voor de werkmanswoningen. M. Leuridan. Mijnheer de Voorzitter, dit is een behendig voorstel en moesten wij met u willen vechten, wij zouden thans niet kunnen. M. Vandamme. Mijn gedacht is dat heel de gemeenteraad de feestcommissie had moeten uitmaken, dan zou er maar een com missie moeten zijn. M. V er gr acht. Ik aanvaard ook het gedane voorstel niet. M. Missiaen. Vermits we nu van de Com- missie der feesten weigeren deel te maken, is het onnoodig gansch den gemeenteraad daar voor aan te stellen. M. Vandamme. Alle gedachten moeten in die Commissie vertegenwoordigd zijn. Thans wilt gij niet, maar later kunt gij moge lijks van gedacht veranderen. M. Leuridan. Stemt eens over uw voor stel. Wij antwoorden neen en gij zoudt ons van ambtshalve lid dier Commissie willen maken. De Heer Vandamme wil ons ver plichten, dit is onsamenhangend. M. Sobry. Men moet toch mannen hebben die de zaak genegen zijn. Het voorstel van den heer voorzitter wordt hierop goedgekeurd. Alleen de heer Vergracht stemt tegen en de heer Vandammme onthoudt zich. De heer Bonnet had ondertusschen de raadszaal verlaten en nam dus aan die stem ming geen deel. Vooraleer de bespreking der begrooting aan te vangen wordt, op voorstel van enkele raadsleden, het laatste punt der dagorde eerst afgehandeld. 8. Openbare werken i) Bouwen van een gemeentemagazijn Veurnesteenweg 2) Maken op 't Gemeentekerkhof van a) eene schuilplaats b) een grafkelder Aanbesteding Proces verbaal. Voor het bouwen van een gemeentemaga zijn langs den Veurnesteenweg werden vol gende aanbiedingen gedaan 1) Soete Jules, Yper, 71. 670 fr. 2) Mahieu Joseph, Yper, 69.819 fr. 3) Deweerdt Jean, Brielen, 71.700 fr. 4) Bollengier J., Yper, 5o.4i5 fr. i5, maar in een lateren brief heeft deze aannemer verklaard dat hij mis geschreven heeft en dat het 70.415 fr. i5 moet zijn 5) Delhem Henri, Yper, 68.819 fr- 6) Waterbley Ferdinand, Yper, 77.400 fr. 7) Vander Ghote Honoré, Yper, 74 980 fr. Het laagste aanbod is dit van den Heer Delhem Henri, daar de raad het schrijven van den Heer Bollengier in aan merking neemt en de vernietiging van zijn aanbod aanvaardt. Deze aanbesteding wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. Zes aanbiedingen werden gedaan voor het maken van een schuilplaats en een grafkelder op het kerkhof, namelijk deze der Heeren Soete Jules,34.500 fr.; Bollengier J., 22.25o fr. voor de schuilplaats en 7-556 fr. 42 voor den grafkelder Mahieu Joseph, 23.200 fr. en 785o fr., 't zij samen 3i.o5o fr. Deweerdt Jean, 32.800 fr. Waterbley Ferdinand, 27.000 fr. en 85oo fr., samen 35.5oo fr. en Vander Ghote Honoré, 33.869 fr. 3o De heer Joseph Mahieu, laagste aanbieder, wordt met algemeene stemmen als aanbe- steder voor deze werken uitgeroepen. 7. Stadsbegrooting voor ig3o. Gewone Uitgaven. A. Verplichtende. 1. Plaatselijk bestuur. M. Sobry. De eerste artikelen der uit gaven, daar zij betrek hebben op personen, werden verleden week in de geheime zitting afgehandeld. Thans zijn wij gekomen aan artikel 14. 14) Bureelkosten van het bestuur (3o.ooo fr.) 15) Drukken van stadsreglementen (iooofr.) 16) Onderhoud der bebouwde eigendommen (42 5oo fr. M. Sobry. Ik stel voor deze som te ver minderen uit reden dat er in 19529 slechts 37.000 fr. voorzien en betaald werd en daar de Heer Stadsontvanger voorziet dat er geen andere sommen nog te betalen blijven. Alzoo zouden wij een besparing van 5200 fr. ver wezenlijken. Thans hebben wij reeds 190.000 fr. meer gewone uitgaven dan ontvangsten, het is dus noodig dat wij dit tekort trachten te verminderen waar het mogelijk is. Ik denk dat wij met 37.000 fr. kunnen toekomen. M. D'Huvetiere. Ik kan mij niet aanslui ten bij de redeneering van den Heer Burge meester. Wij hebben verleden jaar maar 37.000 fr. uitgegeven maar wij hebben ook geen werken genoeg gedaan. M. Declercq. Verleden jaar hebben wij wmmmmemtrnm

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 5