s BS_— niets kunnen doen schilderen. M. Delahaye. Het is een slechte bespa ring de uitgaven voor het onderhoud der ge bouwen te verminderen. M. D'Huvettere. Ik vraag dezelfde som als verleden jaar te willen inschrijven, ver hoogd met i5 7o voor de gestemde verhooging der loonen. M. Vandamme. Het is zonderling dat het schepencollege zich voorafgaandelijk niet kan t'akkoord stellen voor dergelijke kleine zaken. M. Sobry. Ik zoek een middel om ons tekort te dekken. Als wij 37.000 fr. uitgeven voor gebouwen die maar 4000 fr. opbrengen, vind ik dat zulks reeds heel schoon is. Hierop wordt de som van 42.5oo fr., zoo als zij in de begrooting voorzien was, met eenparige stemmen goedgekeurd. 17) Onderhoud der wandelingen, hovingen en beplantingen (89.700 fr.) M. Sobry. Tot op heden werd er 61.182 fr. 32 verteerd. Ik denk dat de voorgestelde som overdreven is en dat wij wel zullen doen met maar 60.000 fr. in te schrijven, te meer dat de begrooting verder nog een ander arti kel voorziet voor vestingen en hovingen. M. Declercq. Die tweede som in de buitengewone uitgaven vermeld dient niet voor het onderhoud maar voor het herstel. M. Delahaye. Ik denk dat er misschien mogelijkheid ware besparingen te doen met het regiem van voor den oorlog terug in gang te steken en een aanbesteding uit te schrijven onder al de hoveniers der stad voor het onder houden van den hof aan de statie. Dit zou voorzeker minder kosten aan de stad en ik vraag aan het schepenencollege dit voorstel eens te willen onderzoeken. Dit ware terzelf- dertijd een middel om de lokale nijverheid te bevoordeeligen. M. Leuridan. In verband met dit artikel zou ik willen vragen dat de stadswerklieden hun 48 uren loon per week zouden gewaar borgd worden. Het tegenwoordig reglement laat aan de werklieden niet toe de verloren uren in te winnen. M. Declercq. Ik heb dit onderzocht en bevel gegeven de verloren uren in te winnen. Ik zal trachten dit te regelen t'akkoord met den opzichter van den arbeid. M. Missiaen. f De opmerkingen van de Heeren Delahaye en Leuridan zijn gegrond. Ook is het rendement der stadswerklieden niet wat het zou moeten zijn. Is het wel noodig 52 of 53 werklieden te hebben Ik weet niet wat ermee gedaan wordt en groo- tere steden dan Yper hebben er veraf zooveel niet.Dit zou dienen eens grondig onderzocht te worden. Wat ook niet kan aangenomen wor den, 't is dat men dezen morgen aan een reeks van 12 werklieden gezegd heeft dat zij niet meer moesten werken. M. Declercq. Deze werklieden waren reeds meer dan een maand op voorhand verwittigd. De eenige missing die begaan werd is dat deze werklieden, buiten mijn weten, slechts dezen morgen verwittigd werden in plaats van Zaterdag avond. M. Missiaen. Het is ook noodig een vast personeel te benoemen. Ik betwist nitt dat gij somtijds geen hulp noodig hebt, maar alle steden hebben een vast personeel en dit is van grooten invloed voor het pensioen dier werklieden. M. Declercq. Overlaatst hadden wij maar 40 werklieden meer die bijna allen gebezigd werden voor bijzondere werken, zooals kas- seiwerk, herstel der vestingen en hovingen. Dit getal zal nu rap verminderen en een bewijs dat 'de werklieden op voorhand ver wittigd werden, 't is dat 7 of 8 hunner ons reeds hebben laten weten dat zij elders werk gevonden hebben. De som in de begrooting voorzien zou misschien op 85.000 fr. kunnen gebracht worden M. Vandamme. Ik zie dat er in artikel /1700k spraak is van beplantingen. Verder in aitikel 171 hebt g;j nog eer.s 20.000 fr. vo-1r zien voor aankoop en planten van boomen. M. Declercq. Het tegenwoordig artikel is voor het vervangen van planten en boomen die niet gegrepen zijn, terwijl het ander arti kel dient voor het planten van nieuwe boomen op de Kalfvaart, de Noordlaan, langs de Dickebuschbeek of elders. M. Sobry. Wij moeten over het cijfer beslissen. De Heer schepen Declercq vraagt 85.000 fr. en ik stel 61.000 fr. voor, met dit laatste cijfer ware het een besparing van 28.000 fr. M. Declercq. Wat baat zulks zoo wij op 't laatste van 't jaar nieuwe kredieten moeten vragen. M. Delahaye. - Gij hebt toch standvastig geen drie werklieden noodig voor het onder houden van den hof aan de statie. M. Missiaen. Men zou beter het rende ment der werklieden moeten controleeren. M. Soete. De openbare hof aan de statie is zeer goed onderhouden. Er valt daar niets op te zeggen en de Heer Delahaye, als hij vraagt de manier van werken te veranderen, spreekt hier voorzeker in naam van een persoon. M. Delahaye. Als ik hier spreek, Mijn heer Soete, dan is het in naam van iedereen. M. Vandamme. G'Hebt daarvoor zeker door uwen bril gekeken, Mijnheer Soete M. Sobry. Ik stel voor te stemmen over de som van 85.000 fr. M. D'Huvettere. Als wij voor het onder houd der wandelingen wat minder uitgeven beteekent zulks alleenlijk maar een minder verfraaiing, maar dat is geen schade zooals voor de gebouwen. De heer Missiaen zegt dat besparingen mogelijk zijn, ik stel voor den stok in tweeën te doen en 75.000 fr. in de be grooting in te schrij ven- De heer schepen Declercq dringt aan om 85.000 fr. in te schrijven en dit wordt dan ook met eenparige stemmen besloten. 18) Plaatselijke fondsen drukwerk'kosten, bestuurlijk memoriaal en dotatiekas voor gedecoreerde werklieden (,5oo fr.) 19) Kiezerslijsten en kiezingen (5ooo fr.) M. Missiaen. Ik zie dat er thans 5ooo tr. minder voorzien is dan er in 1928 uitgegeven werd. Waardoor komt die vermindering M. Lemaliieu. Dit is omdat er toekomende jaar slechts bijkomende lijsten zullen moeten gemaakt worden. De bestaande kiezerslijsten zijn nog geldig tot in ig32. 20) Belastingen der stadseigendommen. Hiervoor was er slechts 5ooo fr. in de begroo ting geschreven, doch volgens de verklaring van den heer Voorzitter moet dit cijfer op 8.3oo fr. gebracht worden. 21) Onderhoud der straten en openbare plaatsen (144.000 fr.) M. Sobry. Ik stel voor slechts 106.000 fr. in te schrijven, gezien wij dit jaar slechts zooveel verteerd hebben. M. Declercq. Er moet nog iS.ooo fr. be taald worden. M. Sobry. Gij zijt in tegenstrijdigheid met den heer Ontvanger. M. Missaev. De heer Ontvanger weet alleen maar wat hij tot hiertoe betaald heeft. M. Ver gracht. Hier ook zouden er be sparingen kunnen gedaan worden met op een andere manier te werk te gaan. M. Declercq. Wij hebben dit reeds be proefd met de werken die thans in gang zijn op de Kalfvaart. M. Sobry. Men kan ook niet al de werken in een en hetzelfde jaar uitvoeren. Het ware beter nu eenige besparingen te doen en enkele werken tot de volgende jaren te verschuiven. Op aandringen van den heer schepen van Openbare Werken wordt het voorziene kre diet van 144.00Q fr. met eenparigheid van stemmen goedgekeurd. 22) Straathersiellingskosten (verordening van 5 g 25) (17.500 fr.) 23) Aandeel der stad in de uitgaven van den werkrechters;aad in 1930 (2-600 fr.) 24^ Dienst der fooren en markten (12.000 f.) M. Sobry. Dit is nog eens met 1000 fr. verhoogd en wij trekken min. M. Vandamme.Tot wat dient die uitgave M. Declercq. Dit is voor de werklieden die tijdens de feesten het materiaal der stad bijbrengen en wegnemen en die de banken naar de markt doen. 25) Dienst der openbare weegschaal (1000) 26) Oninbare aandeelen op de taks op de honden (5oo fr.) 27) Oninbare aandeelen op 't spelen van muziekinstrumenten (5oo fr.) 28) Oninbare aandeelen op de taks der terrassen (200 fr.) 29) Verzekering der stadswerklieden (10.000 fr.) 30) Zegels, papier en boeken van den bur gerstand voor ig3o (5ooo fr.) 31) Waterloopen Onderhoud (34.5oofr.) De heer Voorzitter vraagt nogmaals deze som te verminderen. M. Lemahieu. Wij moeten nog een beta ling doen aan de gemeente Zonnebeke die gansch de Hanebeek hersteld heeft. Laat ons de som van 3o.ooo fr. inschrijven. Al de raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. 32) Buurtwegen Onderhoud (17.200 fr.) M. Sobry. Hierop werd er tot nu slechts 14.821 fr. verteerd. Ik denk dat het voordeelig ware hier een besparing te doen. M. D'Huvettere. Hetgeen gij dit jaar be spaart moet gij 't volgende jaar dubbel uit geven. M. Declercq.Wij hebben hier nog talrijke buurtwegen die in slechten staat zijn. M. Lemahieu. Laat ons de som op 17.000 fr. brengen. Dit voorstel, dat een besparing van 200 fr. daarstelt, doet eens hartelijk lachen maar wordt toch eenparig goedgekeurd. 33) Aanleggen van nieuwe voorlanden (25.000 fr. M. Sobry. Dit is een nieuw artikel en daar dit een buitengewoon werk is zou dit artikel naar de buitengewone uitgaven moeten ver schoven worden. In de ontvangsten voorziet artikel 68 de som van 10.000 fr. als tusschen- komst der aanpalende eigenaars' in de kosten van nieuwe voorlanden. Dit artikel zou dan eveneens naar de buitengewone ontvangsten moeten verplaatst worden. Al de raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. 34) Dienst der Vleeschhalle (2.200 fr.) M. Lemahieu. Wij hebben hiervoor slechts 1600 fr. ontvangsten voorzien daar de pachten in de maand Mei ten einde zijn en er alsdan zal moeten besloten worden wat wij met het vleeschhuis schikken te doen. Ik denk dat wij- nu dus ook geen zooveel uitgaven móeten voorzien en dat een som van x 100 fr. zal voldoende zijn. Al de raadsleden stemmen ja. 35) Allerlei gewone uitgaven in voorgaande artikelen niet voorzien (2000 fr.). M. Vandamme. Verleden jaar werd dit artikel ook voorzien. Ik zou willen weten tot wat die som gediend heeft. M. Sobry. Thans kan ik u niet antwoor den maar als gij zoo goed wilt zijn te wachten tot morgen, dan zal ik u de gewenschte in lichtingen geven. 2. Pensioenen.36) Bijdrage der stad aan de centrale voorzieningskas der gemeentese cretarissen (1400 fr.) 37) Bijdrage aan de provinciale pensioen kas der gemeenteambtenaren en bedienden (31.400 fr.). 38) Bijvoegsel van pensioen der stad aan gewezen gemeenteambtenaren, bedienden en stadswerklieden (14.000 fr.). M. Missiaen. Ik vraag de verzending van dit artikel naar de geheime zitting. 3g) Bijdrage der stad in de pensioenen van gemeenteleeraars en onderwijzers (40.000 fr.) 40) Bijdrage der stad in de pensioenen der weduwen en weezen der gewezen gemeente leeraars en onderwijzers (2000 fr-).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 6