10e Jaar, N° 43 - 1 Februari 1930 - 10e Année, N° 43 - 1 Février Handels- en Nijveihsidsbond nan Yper Hlgemeene Vergadering Het Betoflafial dar Onderstanden Weekblad - bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres Beheer, Opstel en Aankondigingen 15. Boterstraat, 15, Yper 35 ct. het nummer Rédactton, Administration et Publlcité 15, rue au Beurre, Ypte Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. 35 ct. Ie numéro Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d*Ypres De Fiscus en de Oorlogsschade Besluit van 't Verbrekingshof HET YPERSCHE 4ar V nr;»nlging der Gs'Cafsttixlen. éar Tpersche Duba, ecu. LA REGION D'YPRES Otk/jjw) de ('Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kén intthrl/ven in alle Belgische postkantoren Naamloott artikelt geweigerd On pent s'abonner dans tons les bureaux it poste Beiges Les articles non stgnis sent refuses - Op Zaterdag 1n Februari 1930 om 8 uur 's avonds, in het lokaal Hotel du Sultan DAGORDE Verslagen en briefwisselingen. Gedeeltelijke herkiezing van het Bestuur 4 uittredende leden. De aanstaande maandelijksche verga dering van de Afgevaardigden der Bonden van geteisterden zal plaats hebben op Zondag 9 Februari 1930, te 14 i/2 u. zeer stipt, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) Onderzoek van den toestand. 2) De kwestie der Onderstanden Kennisneming van de beslissing door de gemeen ten genomen. Onderhoud met afgevaardigden van het Ministerie van Financiën. 3) Mededeelingen. 4) Wenschen voor de dagorde der aanstaan de vergadering. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente - overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de vergadering te zenden. Ingang vrij aan alle geteisterden. La prochaine réunion mensuelle des Délégués des clubs de sinistrés aura lieu le Dimanche 9 Février 1930, 14 1/2 h. trés précises, a 1' Hotel Continental Place de la Gare, YPRES. ORDRE DU JOUR 1) Examen de la situation. 2) La question des Abris Information de la decision Prise par les communes. Entre- tien avec des délégués du Ministère des Finances. 3) Communications. 4) Vceux a mettre d l'ordre du jour de la prochaine réunion. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont in- stamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. De Voorzitter, - Le Président Arth. BUT AYE, av., Ypres. Sedert meer dan een jaar reeds wordt de kwestie der onderstanden door de afgevaar digden der geteisterden, op de algemeene vergaderingen der Federatie van het arron dissement Yper, besproken. De bijeenkomst van Zondag, 8 December 1!., was bijzonder belangrijk en het schijnt wel dat wij de op lossing nabij zijn, dank aan de tegenwoordig heid der hooge ambtenaren van het Ministerie van Financiën die van Brussel, Oostende en Brugge gekomen waren om de vergadering bij te wonen. De voornaamste klacht der landbouwers bestaat in de overgroote schade die hen be rokkend wordt door het onbepaald blijven liggen op hunne landerijen der betonblokken voortkomende van de vernieling der onder standen. Na het doei. spi .n'geh dér onderstan den is er steeds een veel grooter oppervlakte land met betonblokken van alle afmetingen bezet. Het komt den aannemer toe deze weg te ruimen, want al het betonafval is zijn eigendom en hij mag het te gelde maken. Ongelukkiglijk gebeurde het, ten tijde van den aannemer Villain, dat deze de betonstukken in 't geheel niet wegnam. Alzoo zijn er landen die sedert jaren niets hebben kunnen op brengen. Gemeenlijk denken de eigenaars en de landbouwers dat zij tegenover den Staat en den aannemer niets vermogen en dat, zoo zij deze hinderende betonblokken moesten weg halen, de rijkswacht tegen hen een proces verbaal uit hoofde van diefstal zou opmaken Dit is totaal verkeerd en de laatste verga dering der Federatie heeft daar een einde aan gesteld. Immers het artikel 7 van het contract van 9 November 1928, tusschen den Staat en de Société travaux en ciment», luidt als volgt Art. 7. Van aan de afbraak moet al het puin zorgvuldig op den ondergrond van den abri verzameld worden. De bouwstoffen, van gansch de vernieling voortkomende, moeten uiterlijk drie maand na het afbreken van iederen onderstand weg geruimd worden. Die termijn is niet toepasselijk op het beton der reeds afgebroken onderstanden. Voor het wegruimen van dit beton wordt den aannemer een termijn van een jaar verleend ingaande met 9 November 1928, onder de uitdrukke lijke voorwaarde dat, op 3i Maart 1929, minstens de helft der gezegde bouwstoffen zal weggevoerd zijn. Bij het verstrijken dier termijnen zal de eigenaar of huurder van den ondergrond over die afbraakbouwstoffen mogen beschikken. De Staat behoudt zich nochtans het recht voor dit wegruimen door de Société Tra vaux en Ciment of op haar kosten te doen uitvoeren. Hieruit spruit dus duidelijk dat de Staat en de aannemer het recht verleenen aan den eigenaar en den pachter over het betonafval zelf te beschikken, wanneer dit langer dan den voorzienen tijd de landen blijft belem meren Daar het tegenwoordig contract nu reeds sedert meer dan een jaar van kracht gewor den is, hebben de landbouwers het recht al de betonblokken, die nog dagteekenen van ten tijde van den heer Villain, weg te nemen. Over 't algemeen zijn er geen andere. De gendarmen mogen tegen hen dus geen proces verbaal opmaken op voorwaarde, wel te ver staan, dat men het ijzer ter plaats laat liggen. De pachters en eigenaars mogen maar moeten niet Zij hebben het recht dit beton afval te nemen om hunne wegen te verbeteren, zelfs om het te verkoopen. Onder dit opzicht werd er niet het minste voorbehoud gemaakt. Na efen jaar voor de onderstanden die afge broken werden ten tijde van den aannemer Villain, na drie maanden voor deze onder het huidig stelsel vernield, mogen de landbouwers de gesprongen betonblokken wegnemen, zon der daarvoor iets te moeten betalen. Het is goed dat al de belanghebbenden dit weten velen zullen er ongetwijfeld van ge bruik maken. Ongelukkiglijk zijn er soms zulke groote en zware betonblokken dat zij onmogelijk kun nen weggenomen worden en tot niets kunnen dienstig zijn. Een nijveraar wiens materieel, tijdens den oorlog, door de Duitschers in beslag genomen was, had eene belangrijke som als vergoeding voor oorlogsschade bekomen. De fiscus tak seerde deze som als inkomsten. De nijveraar weigerde te betalen. Hij werd door de recht bank van eersten aanleg en door het Beroeps hof van Brussel veroordeeld. Het Verbrekingshof heeft nu dit vornis te niet gedaan. Het oordeelde dat de wetgever het inzicht had de slachtoffers van de Duit- sche bezetting in huri vooroorlogschen toe stand te herstellen, met te zeggen dat hunne schade zal vergoed worden. De sommen be taald als vergoeding voor oorlogsschade kunnen niet als inkomsten beschouwd en mogen door den fiscus niet belast worden. Dit vonnis is eene rechtsuitspraak. Waar schijnlijk zijn andere oorlogsslachtoffers in hetzelfde geval als den nijveraar, die zijn proces komt te winnen. Wij stellen ons voor op dit arrest terug te komen zoodra de officieele tekst van het vonnis, door het Verbrekingshof uitgesproken, zal bekend zijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 1