Gemeenteraad van Yper 3 Verslag der Zitting van 24 Februari 1930 De Heer Voorzitter opent de zitting om 17 u. 10. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemeester-voorzitterDeclercq, Lemahieu en D'Huvettere, Schepenen Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vandamme, raadsleden Versailles, seereta ris. 1. Proces verbaal der zitting van 3 2 iq3o. De heer Secretaris geeft lezing van dit pro ces-verbaal waarna het zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. M. Sobry. De heer Delahaye heeft ons laten weten dat het hem onmogelijk is dezen avond de zitting bij te wonen. 2.— Stadseigendommen— Verkoop van grond. Er zijn twee aanvragen toegekomen om een perceel grond van het gewezen Waterkasteel te koopen. De eerste, uitgaande van den Heer Vandenbussche, vraagt om, aan denzelfden prijs van vroeger, nog 5 meters grond te mogen koopen bij den grond door hem reeds vroeger aangekocht. Deze grond strekt zich uit op een diepte van q5 m., hetgeen dus samen 475 m2 uitmaakt. De andere, de Heer Vansintjan, vraagt een perceel grond van 11 m. breedte op g5 m. diepte, 't zij 1045 m2, te mogen koopen. Het Schepenencollege stelt voor deze vra gen in te willigen en den gevraagden grond openbaar te koop te bieden op den instelprijs van 20 fr. den vierkanten meter. M. Missiaen. Ik heb gezien op het grond plan, dat bij het dossier is gevoegd, dat daar een groot stuk land l^pgs achter blijft liggen, dat geen uitweg meer heeft en daar als inge sloten is. Wat zal er daarmede gedaan worden M. Declercq. Ik heb reeds in het Sche penencollege voorgesteld voor dien grond een uitweg in de Elverdinghestraat te laten be staan. Doch thans zijn wij nog aan dien grond niet. M. Missiaen. Blijft er daar nog plaats over voor een huis te bouwen M. Lemahieu. Ja, en zelfs voor twee huizen. Die grond langs achter gelegen heeft ook nog uitweg langs den Veurnesteenweg. Voorloopig is er beslist geweest op dien grond een boomkweekerij aan te leggen. MSobry. Ik denk dat het nadeelig ware voor de stad den grond, in de Elverdinghe- straat nog overblijvende, te behouden als uit weg alswanneer hij voor bouwgrond kan dienen, te meer dat de langs achter gelegen stadsgrond uitweg heeft op den Veurnesteen weg, langs het gemeentemagazijn. M. Missiaen. Vermits die grond nog een uitweg heeft, is het voor mij goed. M. Vandamme. Vindt ge niet dat de instelprijs zoo gering is Nergens zult ge nog bouwgrond te koop vinden aan 20 fr. den vierkanten meter. M. D'Huvettere. De verkooping moet toch in gang gestoken zijn en het publiek mag alsdan verhoogen. Alswanneer wij den instel prijs le hoog moesten bepalen, dan loopen wij gevaar dat de kosten van 't lastenkohier en van publiciteit voor rekening der siad zouden blijven, zoo de grond niet verkocht wordt. M. Vandamme. Met een instelprijs van 20 fr. den m2 te bepalen, is het toch dat gij geneigd zijt dien grond aan zoo een bespotte lijk lagen prijs af te staan, zoo de koopers moesten t'akkoord zijn om niet op te bieden. M. Lemahieu. Die prijs is nog zoo be spottelijk niet, want gij moet rekening houden van de ligging der gronden. Het is daar zeer kostelijk om bouwen daar die grond zich juist te midden der gewezen waterbassins bevindt. M. Declercq. De gemeenteraad kan nadien nog altijd weigeren de verkooping goed te keuren. M. Bonnet. De bemerking van den heer Vandamme is nog zoo ongegrond niet. Daar bij zien we dat daar op den hoek der Elver- dinghestraat het stadsreglement op het bou wen, waarbij de koopers verplicht zijn huizen met verdiepen te bouwen, niet wordt nage leefd. M. Sobry. Dit reglement moet en zal gevolgd worden. Wij hebben daarover reeds aan de belanghebbenden geschreven. M Bonnet. Op den hoek der Groote Markt en Dixmuiestraat heeft men een mensch verplicht groote kosten te doen, ter wijl men elders, zooals op de Vandenpeere- bcomplaats, ziet dat het reglement op het bouwen in 'f geheel niet wordt nageleefd. Volgens mij is de bemerking van den heer Vandamme gegrond. M. Lemahieu. Er moet ook ingezien wor den dat die grond zeer diep is en dat gansch de oppervlakte aan detizelfden prijs verkocht wordt. Daarbij is die grond juist te midden de oude waterkommen gelegen. M. Missiaen. Dit belet niet dat die grond aldaar door een vorigen kooper werd voort- verkocht en dat hij meer heeft opgebracht. M. Lemahieu. Er is hier ook nog andere grond die meer heelt opgebracht. M. D'Huvettere. Aan den hoek der Maar schalk Fochlaan en Capronstraat ligt nog steeds een vagen grond waarvoor zich geen liethebber aanbiedt, zelfs niet aan i5 fr. den vierkanten meter. Wij kunnen toch geen koo pers uit den grond doen rijzen. Het heeft vroeger zelfs eens gebeurd dat een persoon zijn gedane aanbod terug introk, alswanneer hij al de hem opgelegde voorwaarden kende. Als de gelegenheid zich nu voordoet om een perceel grond te verkoopen, moeten Wij ze te baat nemen, want de stad heeft geld noo lig. De heer Vermeulen komt de raadszaal binnen. M. Vandamme. De mogelijkheid bestaat dus dat die grond aan 20 fr. den m2 verkocht worde in den overslag. Hoe wilt gij dan nadien die verkooping intrekken als gij zelf dien in stelprijs gesteld hebt. Ge zoudt u belachelijk maken met niet goed te keuren at gij zelf hebt voorgesteld. M. D'Huvettere. Dit is maar een instel prijs en niets is wisselvalliger dan een ver kooping. Daar iedereen nu zijn oordeel heeft kunnen uitdrukken en de zaak genoeg inge studeerd werd, zou ik voorstellen thans tot de stemming over te gaan. De heer Voorzitter legt hierop het gedane voorstel,om de gevraagde gronden openbaar lijk te verkoopen, ter stemming. Al de raadsleden keuren dit voorstel een parig goed. 3. Wegenis Aankoop van grond. Om de Beluikstraat te kunnen verbreeden heeft de stad een akkoord gesloten met den heer Verbeke om een kleine strook grond, ter grootte van 22 mz^ll, van dezes eigendom te koopen aan 18 ir. den ttjs't zij voor de totale som van 3g7 fr. g8. Dit voorstel wordt zonder bespreking goed gekeurd. 4 en 5. Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar 1928 Bcgrooiing-voor het jaar iq3o. M. D'Huvettere. Ik heb de eer u een zeer kortbondig verslag voor te brengen over de rekening van het jaar iga8 en ook over de begrooting voor ig3o neergelegd door de C mmissie van Openbaren Onderstand der stad. De twee bestuurlijke stukken zijn beiden vergezeld van een aaögevöegd blad van aan merkingen en uitleggingen die groot licht spreiden op dc ingediende rekening en meer dan een onregelmatigheid ten volle uitleggen en verrecht veerduen, zooals de aanzienlijke overschrijdingen van kredieten voor het aan schaffen van brandstoffen, noodzakelijk ge maakt door den kouden, strengen en lang- durigen winter van ig28, alsook deze ver oorzaakt door de economische toestanden en het verhoogen der prijzen van onderhoud in de gestichten. Maar deze laatste zijn meer oogenschijnlijk dan wezenlijk, aangezien zelfde oversein ijdingen grootelijks gedekt zijn door een gelijkstaande verhooging van ont vangsten ten behoeve dézer gestichten, juist om denzelfden reden van-verhooging van den onderhoudsdagin de gestichten. Deze medegedeelde uitleggingen maken het biina nutteloos de menigvuldige artikelen in afzonderlijk overzicht te nemen. De rekening van 1028 sluit in gewonen dienst met 1.511.442 fr; 40 ontvangsten en 1.424.858 fr. 4Q uitgaven, 't zij met een over schot van 86.583. fr. gi. en in buitengewonen dienst met 2.664.602 fr. 64 in uitgaven en 2.333.t57 fr.2g in ontvangsten, of met een tekort van 331.445 fr. 35. De begrooting ig3o voorziet in gewonen dienst 2.084.230 fr. 21 ontvangsten en 2.o83.532 fr. g5 uitgaven en in buitenge wonen dienst 2.334.470 fr. 20 ontvangsten en 2.3o4.o36 fr. 80 uitgaven, latende alzoo een algemeen overschot van 3i.i3o fr. 66. Ik stel dus voor van een goedkeurend ad vies uit te brengen voor wat aangaat de reke ning van het dienstjaar ig28. Voor wat betreft de begrooting van het jaar ig3o, deze getuigt van den wil der Commissie van Openbaren Onderstand steeds hare ge stichten op de hoogte te houden en te voor zien van de hedendaagsche heelkundige gereed schappen en nieuwe uitvindingen tot meerder voordeel en geruststelling der zieken in de ge stichten bezorgd alsook van de inwoners der stad. Zij is nog gekenmerkt door de inschrij ving van een aanvankelijk krediet van 3oo.ooo fr. dienende voor het opbouwen van het ge sticht' der knechtenweezenschool langs den Vlamertinghesteenweg. Dit belangrijk vraag stuk is over Weinige dagen aan het onderzoek en de goedkeuring onderworpen geweest van den gemeenteraad, die een bevestigend advies verleend heeft. Het is niet te veronderstellen dat de Raad op zijne beraadslaging en goed keuring terugkeere en verbrande wat hij aan beden heefc. Ik acht het mij een wezenlijken plicht van nog eens, zooals verleden jaar, een openbkre hulde te brengen aan de leden der Commissie van Openbaren Onderstand der stad, te meer daar deze hulde, voor enkelen onder hen, mis schien de laatste zijn zal hen hier in deze zaal toegebracht. Zij hebben gedurende een moei lijk tijdperk van zes jaren onverpoosd en on- vergeld hunne zorgen en kennissen toegewijd aan het beheer der goederen van den arme. Dat er onvolmaaktheden waren is menschelijk en onvermijdelijk, maar het is even onbetwist baar dat zij hunne kiesche en moeilijke taak met vlijt en wel eens met verzuim van eigen belangen behartigd en nageleefd hebben. Dit is niet te miskennen en daarom wil ik,ten min ste ten persoonlijken titel,er hen een blijk van" dankbaarheid over toesturen. M. Missiaen. Ik was eerst van gedicht de bespreking der rekening en der begroo ing van den Openbaren Onderstand onopgemerkt te laten voorbijgaan, om den reden door den Heer Schepen D'Huvettere aangehaald. Im mers, zooals de Heer Schepen het zegde, zijn de Heeren der Commissie van Openbaren On derstand bezig met hunnen zwanezang te zin gen, en daarom meende ik ze nu maar te laten begaan om dan later na te zien hoe het er toe gegaan is. Doch ik heb niet kunnen nalaten de ons voorgelegde rekening en begrooting eens te onderzoeken, en ik heb er zoodanig veel feiten in gevonden dat het mij onmogelijk is dezelfde goed te keuren, .oureeisi is het ongepast slechts in ig3o de rekeningen van het jaar ig28 goed te keuren.-De stad is ver plicht haar eigen rekening korten tijd na de afsluiting ervan aan de goedkeuring van den gemeenteraad te onderwerpen. Ik weet niet waarom de Commissie van Openbaren Onder stand zoolang wacht ons hare rekening voor te leggen. Wanneer dit slechts twee jaar later gedaan wordt is het ons moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, de rekeningen na te gaan- en te wijzigen. Doch wat mij het meest getroffen heeft is het princiep zelf van de Commissie van Open baren Onderstand, namelijk de overschrijding der artikelen van de begrooting. Er wordt niet de mitste rekening gehouden met de begrooting. Niet min dan 33 artikelen werden overschreden voor een totaal bedrag van 138.720 fr. Alswanneer zij ertoe geraken, zon der de minste vraag of zonder inschrijving van bijgevoegde kredieten, de artikelen der be grooting 00 zulke wijze te overschrijden, dan vraag ik mij af waarom het nog noodig is een begrooting op te maken. Dat sommige over schrijdingen onvermijdelijk zijn, dat zal ik niet betwisten. Maar als het Schepenencol lege zich in dergelijke omstandigheid bevindt, dan vraagt het eenvoudig aan den Raad een bijgevoegd krediet te willen stemmen en het is in regel met de wet- Zoo, onder meer, voorziet artikel 14 d.r begrooting van den Openbaren Onderstand een som van 8o.eoo fr. en er werd meer dan 100 000 fr. uitgegeven artikel 17 voorzag 20.000 fr. en er werd meer dan34 000 betaald voor artikel 25 was er 40.000 fr. voorzien en men heeit 55.coo fr. uitgegeven urtikel 46 voorzag 28.000 fr. en er werd 52 800 fr. uitge geven, 't zij bijna het dubbel artikel 84 voor zag 2,5oofr. en men gaf 6.3oo fr. uit, 't zij twee maal en half de voorziene som. Voor dit laatste is de som maar van weinig belang, maar de verhouding is des te grooter. Ik heb naaf de verrechtvaardiging dier uitgaven gezocht maar niet gevonden, anders niet dan bewijsschriften gegeven door de klooster oversten of door den heer Secretaris der Com missie. En voor mij zijn dit geen bewijzen. Er werd ook nog 7 300 fr. min ontvangen als pacht omdat, beweert de Commissie van. Openbaren Onderstand, er grond verkocht werd. Doch verder zien wij dat er voor een derde min groud verkocht werd dan voorzien. Alswanueer zij wist dat zij zooveel grond ging

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3