- het yphrsche- la région d'ypf ms Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht C. S. Y. - BAL DU GÉANT Jaarlijksclrc Foor, gezegd "KATTEFEEST" C. S. Y. - REUZENBAL 10e Jaargang, N' 47 I Maart 1930 10e Année, N° 47 1 Mars 1930 Bijvoegsel Supplement A la Députation Permanente Onderscheidingen Op Zondag 16 Maart 1930 en voigende dagen Bijzondere aantrekkelijkheden Kerkwijding Bedanking ZIELMISSEN Madame Aimé GRUWEZ née Irma SALOMÉ. -... cTTWffr- mjggrr- - ar- m&tJL-rxzz-- -aaasartg» Verleden week meldden wij de ministerieele crisis in Frankrijk, maar wij konden nog de samenstelling van het nieuw ministerie niet geven. Het nieuw Bestuur werd samengesteld door den heer Chautemps. Pas echter was het geboren of men voorspelde dat het niet leef baar was, en inderdaad heeft het maar een en kelen dag geleefd. Men heeft hem juist den tijd gegeven om de ministerieele verklaring af te leggen en daarop kreeg het dadelijk zijn exeat De Heer Paul Raynaud, die tegen de nieu we regeering ten aanval toog, deed ten klaar ste uitschijnen dat het niet aan te nemen was zulk ministerie te steunen vooreerst zegde hij dat de verklaring van den heer Chau temps gansch het programma van den heer Tardieu overnam, buiten eene kleine wijziging die aanwees dat het als anti klerikaal optrad. Daarna wees hij erop dat het onlogisch zou zijn dat Ii5 radicaal-socialisten zouden regee- ren met den steun van 3oo nationale republi keinen, zonder zelf hun raad te vragen. Het tegenovergestelde zou mogelijk zijn te meer daar de n5 willen werken op het zelfde pro gramma der 3oo zonder hunne medewerking. Daarop werd de heer Poincaré uitgenoo- digd het nieuw ministerie weer op te helpen, maar daar zijne gezondheid hem nog niet toe laat deze zware taak aan te nemen, heeft hij gevraagd dat de heer Tardieu daarmede zou belast worden, hem verzekerende dat hij aan dezen al zijn steun zou verleenen. Al de bijzonderheden nopens een gewapen- den opstand in Griekenland zijn thans, na eene vruchtrijke vangst der politie, aan het licht gekomen. Aldus heeft men belangrijke sommen aangeslagen die uit Moskow toekwa men om eene revolutie te steunen,en uit de ont dekte papieren heeft men kunnen opmaken dat de revolutionaire inrichting zeer gewichtig was. Als steun kreeg de grieksche communis tische partij reeds meer dan I 1/2 millioen uit Rusland. Er moest een geweldigen opstand uitbreken te Athenen met beslag op de Krijgs gebouwen, de openbare instellingen en mede werking der burgerlijke bevolking. De hoofd stad moest dan bezet worden door speciale benden aangevoerd door russische bevelheb bers. Een speciaal schrijven van Staline werd daarbij gevonden waarin hij bevel geeft Athe nen ten allen koste te veroveren en dat daar toe een onbeperkt krediet zou geopend wor den. Deze beweging zou waarschijnlijk niet af zonderlijk gepleegd worden, want op verschil lige andere plaatsen zag men deze week den omwentelingsgeest naar boven komen. Zoo waren er reeds machtige geheime wapenplaat sen opgesteld in Tonkin, waar zij echter ook bij tijds ontdekt werden, en de omwenteling brak hevig uit op Sint-Domingo waar de minister der Vereenigde Staten zich als bemid delaar heeft moeten stellen tusschen de op standelingen en de regeering. In Duitschland schijnt er eene beweging te ontstaan tot verzoening. Reeds geruimen tijd is een machtig dagblad bezig met te doen uitschijnen dat het Reich er niets bij winnen kan met te loochenen dat de wereldoorlog zijne zware schuld draagt, dat er onvergeef- bare moorderijen gepleegd werden in België en met de legende der vrijschutters te blijven handhaven. Thans verneemt men nog dat er onderhande lingen zouden aangeknoopt zijn tusschen fran-, sche vredelievende vereenigingen en de Reichs- banier van Duitschland om in Oogst eene reus achtige betooging op touw te zetten bij het beruchte slagveld van Chemin des Dames, ten gunste van den wereldvrede. Er zouden niet minder dan 10.000 duitsche oudstrijders aan deel nemen. Rusland zal binnen kort het berucht geding openen tegen de 45 betichten,die sedert enkele maanden in 't gevang zitten, en aangehouden werden als aanvoerders eener tegen-revolutie, die de sovjetregeering wilde overboord wer pen. RIK Les orphelines de notre Géant Goliath donneront le Mardi 4 Mars, a l'occasion du Carnaval, leur GRAND BAL ANNU EL. Matchen voor den Beker We kregen Woensdag 26 11. in de Bascule, de match te zien Bascule-Katholieke Kring. De Cercle speelde met zijn gewoon peloton uitgenomen de Heeren Seys en Delahaye ver vangen door Heeren, Storme en Nevejans. De Bascule trad op met het gewoon peloton. Heeren Noyez en Devos waren scheidsrech ters. De ie partij was voor de Bascule met 10 tegen 7. 't Spel werd nogal betwist langs weerszijden en duurde twee uren. De 2e partij was voor den Kring met 10 tegen 3 en duurde 1 uur. De Basculemannen speelden hier flauwtjes, de Kring beter. De 3' partij welke uur drie kwart duurde en den doorslag moest geven voor 't punt, werd zeer betwist. Maar 't moet gezegd, beide ploegen speelden niet wat men van hen verwachten kon. De strijd bleef gespannen tot de voorlaatste en laatste enden zoodanig dat men niet kon bepalen wie winnen zou Beide ploegen heb ben occasies laten voorbijgaan om in korten tijd de partij te winnen. Maar alle spelers waren eenigszins zenuwachtig. Kortom de zege bleef aan de Bascule met 10 tegen 6. Veel volk gedurende den ganschen avond. De tra was vol kijklustigen. Woensdag 5 Maart, match Coo-Statie in de Coo. RANGSCHIKKING Gespeelde matchen Behaalde punten Bascule 6 6 Katholieke Kring 6 4 Coöperatieve 5 2' Statie 5 1 Postje 6 1 KRABBER Nous apprenons que le Conseil provincial de la Flandre Occidentale, voulant témoigner a M. Jean Verhaeghe de Wervicq, ancien député permanent, sa reconnaissance pour les longs et dévoués services qu'il a rendus a la Province pendant une carrière de cinquante ans, vient de le nommer Député Permanent Honoraire. Nous adressons a M. Verhaeghe toutes nos félicitations au sujet de cette marque d'estime qu'il a si noblement méritée. De Heer Eere-Voorzitter Veys, gewezen Voorzitter der Rechtbank voor Oorlogsschade van Yper en de Heeren Rechters Matton, De Vlieger en Vandendaele. gewezen Kamer voorzitters der Rechtbank voor Oorlogs schade, komen het eeremerk te ontvangen van het Nationaal Herstel. Onze hartelijke gelukwenschen. STAD YFKR Roue joyeuse Flas. Carrousel-Salon Devos. Boy au infernal Andersen. Auto-skooter electrjccar C. Shenoff. Le Cygnolare E. Shenoff. Luna Park Vandekerckhove. Menagerie Descendre. Eden Theater Minnaert. The foot autocars t)riessen-Semay. Palais des Glacés Roose-Ceuninck, enz. enz. Ter gelegengeid van Carnaval zullen de Reuzinnetjes haar J AAhLIJKSCH BAL geven in 't Oud Yper, op Dinsdag 4 Maart. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN reste seule ouverte le op Zondag 2 Maart Dimanche 2 Mars Voor St-Jozefskerk der Paters Karmelieten te Yper, was het Maandag laatstleden waar lijk een hoogdag. De kerk en de altaren werden plechtig gewijd of geconsacreerd door Z. D. H. Mgr. Benziger, Ong. Karmeliet, bisschop van Qui- lon in Engelsch-Indiè. Wie een kerkwijding ten volle heeft bijgewoond en de wijdingsge beden heeft gevolgd, kan alleen al de schoon heid en aandoenlijkheid ervan beseffen en smaken. De plechtigheid begon rond 7 u. met de Boetpsalmen en de processie met de relikwieën van het klooster naar de kerk daarop volgde een reeks ceremoniën met ge sloten deur tot rond 9 u., wanneer de geloo- vigen de kerk binnen mochten en" de wijding der altaren en kerkmuren konden volgen. Stil was de aandacht gespannen, want bijna allen hadden nog nooit zoo'n plechtigheid gezien. Rond n u. begon dan de hoogmis met pontificale assistentie. Voor de vele geloovigen, daar aanwezig, was het alleszins een schoone voormiddag in de hoogere stemming van de schoone liturgie der wijding eener kerk. Aandoenlijk en zieletreffend was het al die gebeden en ceremoniën te volgen en den rijk dom der kerkliturgie te smaken. 's Avonds om 5 r/2 u. werd de schoone dag: gesloten met de plechtige Vespers en Lof met Te Deum. Er was veel volk. De menschen vonden het zoo schoon, die vespers gezongen door een dertigtal witgemantelde paters. Nu heeft Yper een geconsacreerde kerk, en ging het reeds zoo goed voor de menschen om te bidden in de paterskerk, nu dat zij gecon sacreerd is, zal het nog eens zoo goed gaan om met betrouwen en onder de bescherming van St. Jozef Gods zegen en gunsten te komen afsmeeken, vooral nu de Maartemaand ter eere van St". Jozef zal beginnen. Heer René DECADT én familie danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven hunner teerbeminde echtgenoote, moeder, schoonmoeder en bloedverwante Vrouw Maria Ludovica HEUGEBAERT Dickebuschsteenweg, 281. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 Maart, om 8 uur, in 't Belle Godshuis, tot zielelafenis van Mejuffer Ivonne VERLfcURE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 Maart, om 8 y, uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Emiel GRIMONPREZ - WOLLAERT Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 Maart, om g uur, in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Mélanie VAN EECKHOUT Echtgenoote Heer Auguste COUTRE£ Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 Maart, om 9 uur, in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Mevrouw Aimé GRUWEZ geboren Irma SALOMÉ. Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 9 Mars, a 9 heures, en l'Église des RR. Pères Carmes, pour le repos de l'ame de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9