Zondagmst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht De Tuinklokke CARNAVAL 10e Jaargang, Nr 48 - 8 Maart 1930 10' fcnnée, N° 48 - 8 Mars 1930 - HET YPERSCh IE - LA RÉGION D'YPF *E£ Rijvoöjrüusl Supplement Het nieuw Ministerie in Frankrijk, samen gesteld door den heer Tardieu, heeft de woe de der tegenpartijen gaande gemaakt, omdat het beter lukte dan het ministerie van een dag bijeengebracht door den heer Chautemps. De radicaal- socialisten zullen allesin 't werk stellen om de nieuwe regeering zoo gauw mogelijk te doen kantelen, al ware het maar om de vol doening te genieten van te bewijzen dat de heer Tardieu niet beter kan dan zij. De democratische linkerzijde heeft drie se natoren uitgesloten uit haar midden, omdat zij, niettegenstaande het verbod, toch hunne mede werking verleend hebben aan den heer Tar dieu. En terwijl men aan 't krakeelen is over die ministerieele crisis, wordt een gedeelte van Frankrijk zoo erg geteisterd door een water vloed, dat men spreekt van eene ramp die zonder voorbeeld is in de geschiedenis. Dor pen en landerijen werden overstroomd, hon derden menschen werden dakloos gesteld, vee en vruchten werden vernietigd en huizen met geweld plat gelegd. De berokkende schade is zoo groot, dat de regeering voorgesteld heeft dadelijk een voorloopig krediet van 3o mil- lioen te stemmen om de geteisterden ter hulp te komen. Een der sterkste bewijzen der rampen tot dewelke de burgerlijke oneenigheden kunnen leiden is wel gegeven door China. Men moet uit welingelichte bron bewijzen ontvangen om de diepte der ellende te kunnen meten, waar in dit land gedompeld ligt. Aldus zijn er te Rome, uit volstrekt be trouwbare bron, inlichtingen gekomen die schatten dat de burgeroorlog met zijn sleep van revolutie, hongersnood en moorderijen de dood kostte aan twintig millioen menschen in China. Op sommige plaatsen ziet men de lijken als rondgezaaid blijven liggen, 't zij dat er geen levenden meer overblijven om ze te begraten, 't zij dat de overlevenden te zwak zijn_ om dit werk te verrichten. Zelfs zeer rijke familiën offeren al hunne bezittingen om voedsel te bekomen. En intusschen woedt de krijg steeds voort op andere gedeelten van het land. In Engeland heeft men in de Kamers ver klaard dat de Bondgenooten reeds 41 825.000 pond sterling hebben terug betaald aan de engelsche regeering op de leeningen die zij aangingen gedurende den oorlog. De EE. HH. Pastoor-Deken en onder pastoors van St Maartens onzer stad hebben een schoon initiatief genomen met het uit geven van een klein maandblad De Tuin klokke waarvan het eerste nummer komt te verschijnen. De Tuink'.okke» handelt over al wat de parochiediensten en geestelijke belangen van St-Maarters aangaat, zooals missen, geboor ten, huwelijken, sterfgevallen, congregatiën, enz., enz., en daarenboven ook, bij gelegen heid, zal het handelen over sommige kwesties die betrek hebben op de geschiedenis der parochie. Zoo geeft het eerste nummer een historisch overzicht van een schoon tafereel van den schilderThomas,leerlingvan Rubens, dat vóór den oorlog in de Deken's kapel hing en dat ons het binnenste van St-Maartenskerk voor oogen stelde. Een schoone photo eivan is bij dat nummer gevoegd.. -iB Wij twijfelen er niet aan of De Tuin klokke zal in gansch onze stad grooten bijval genieten en veel goeds uitwerken. Wij wenschen haar hartelijk welkom en algemeene uitbreiding. Maatschappij voor bouwen van goedkoope Woningen ons ondsbdah: Wij vernemen dat de aanbesteding voor het bouwen van twintig werkmanshuizen zal plaats hebben op 24 Maart. De opening der inschrijvingen zal plaats hebben in de benedenzaal van het stadhuis, te II uur 's morgens. Het bestek beloopt tot 612 497 franken. Alles laat voorzien dat de huizen zullen be woond zijn voor den winter. Matchen voor den BeRer De Statiebolders bezochten de Coöpera tieve Woensdag 5 11. Beide maatschappijen traden op met hun gewone spelleider en peloton. De ie partij kwam toe aan de Coo met 10 punten tegen 7. De twee andere partijen waren voor de Statiebolders met 10 tegen 3 en 10 tegen 1. Zoo komt er een punt bij in het klassement van de Statie Ze hadden evengoed de ie partij kunnen winnen, maar ze speelden deze slecht en voor de Coo viel het laatste spel van die partij mee. De 2® en 3e partijen werden zeer flauw gespeeld door de Coo. We hadden mogen meer ver wachten van hen in eigen tra en ze bolden toch zoo traag. Dat werkte op de zenuwen van de toeschouwers die d'eene na d'andere er van door trokken. Scheidsrechters Heeren Salomé R. en Ver vereken H. Woensdag 12 Maart gaan de Basculemannen het Postje bezoeken. RANGSCHIKKING Katholieke Kring 6 4 Statie 6 2 Coöperatieve 6 2 Postje 6 1 KRABBER De Apotheek van I La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat -o- Rue au Beurre is AtLEEN OPEN op Zondag 9 Maart reste seule ouverte le Dimanche 9 Mars Hyrriénée Mardi 4 Maïs, a été béni en l'Eglise de Notre Dame du Sacré Coeur a Etterbeek, le mariage de Ml!1' Antoinette Merghelynck avec le Comte Richard de Borchgrave d'Altena. La mariée est la fiile de Mr et Mm' Merghe- lynck-de Marotte de Montigny et petite fille de feu M. Merghelynck, ancien commissaire de l'arrondissement d'Ypres et de Mme Mer ghelynck, née Hynderick de Theulegoet. Le Comte Richard de Borchgrave d'Altena est le fils du Comte Adolphe de Borchgrave d'Altena et de la Comtesse, née Baronne de Wyckerslooth de Rooyestein. Nous adressons aux jeunes époux nos voeux de bonheur. NÉCROLOalE Nous apprenons le décès a Charleroi, après une courte et pénible maladie, a l'age de 22 ans, de Mademoiselle Jeanne - Marie S O E N E N Nous présentons aux parents, ainsi qu'a toute la familie, nos bien vives condoléances. Le 28 Février ig3o est décédé a Ostende le Sieur Joseph GOETHALS né a Molenbeek-St-Jean, le 7 Septembre 1867 Avant la guerre il habitait Ypres depuis de nombreuses années. Encore une ancienne figure Yproise qui disparait. t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 Maartom 8 Y.uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Felicie SEGHERS echtgenooote van Raymond Swingedouw. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 Maart, om g uur, in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Mevrouw Aimé GRUWEZ geboren Irma SALOMÉ. Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 9 Mars, a 9 heures, en l'Eglise des RR. Pères Carmes, pour le repos de l'ame de Madame Aimé GRUWEZ née Irma SALOMÉ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 9 Maart, om 11 y» uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Georges VANDEBUERIE geboren Gabriella - Maria MESTDAGH. Vrouw Weduwe Aug. Cameilyrck Vrouw Weduwe Maurice Dumortier Ca- merlynck en kinders noodigt n vrienden en kennissen uit tot de J AAR VHS die zal gezon gen worden op Zondag 16 Maart, om 7 u.. in de kerk van BRIELEN tot lafenis der zitl hunner teerbeminde dochter, zuster en tante Jufvrouw Emma CAMERLYNCK Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Maart, om 8 y« uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Prosper VERHAEGHE geboren Anna DEPUYDT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Maart, om 8y. uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Martin BOLLEYN en zijne Vrouw Lucie MALLENGIER België heeft deze week een feit zien verwe zenlijken, waar zeker meer inkt over gevloeid heeft, dat ooit een andere zaak op 't papier bracht. De Kamers hebben met 125 stemmen tegen 24 en 7 onthoudingen de volledige ver- vlaamsching gestemd der Gentsche Hooge- sehool. Het is een ware voldoening te besta- tigen dat ter gelegenheid der honderdste verjaring van zijn bestaan, een verzoenings geest over de Kamers is gekomen, die het waalsch gedeelte van het land tot toegevingen heeft gebracht, die men vroeger nooit had mogen verwachten. Het is te verhopen dat de algemeene toestand van het land er zal bij winnen en moge overgaan tot een nieuw bloei tijdperk, dat in de laatste jaren, erg belem merd werd door een onverzoenbaren politie- ken strijd op taalgebied. Amerikahad gedacht een schoon en mensch- lievend werk te doen met alle alcoolische dranken uit zijn rijk te bannen. Maar de on dervinding heeft geleerd dat de bekomen uit slagen gansch tegenstrijdig zijn. Eerst en vooral komt het stelsel hem duur te staan tien jaar geleden, vóór de intreding der drankwet, had het 2000 man noodig voor zijn toldienst, nu zijn er 10.000 man noodig, voor zien van schepen (346 schepen) en vliegtuigen om de jacht te maken op smokkelaars. En waar er vroeger 10.000 openbare drankhuizen waren, dierechten betaalden, zijn er nu 35.000 geheime kroegen,waar drank verkocht wordt, en tot kinderen toe loopen met hun klein fleschje whisky op zak. RIK. Ypres, atrocement mutilée et meurtrie Par un peuple éhonlé qui désirait ta mort, Tenaces, tes enfants t'ont rendue a la vie Ne marchandant pour toi ie prix d'aucun effort lis veulent que tu sois joyeuse et rajeunie, Qu'on entende sonner ton nom partout, bien fort, Et qu'en te revoyant vivante et plus jolie L'on cesse de pleurer encor ton triste sort. Et ce fut d'une foule ardente, émerveillée, Que le Roi Carnaval a sa joyeuse entrée Re^ut les ovations et les cris de bonheur I Et son long défilé de travestis comiques, Chantant, dansant au son des alertes musiques, Seniait la confiance et la joie en nos coeurs. Gespeeld* matchen Behaalde punten Bascule 6 6 fille de Monsieur Georges SOENEN Vice Président du Tribunal de Première Instance de Bruges et de Madame née DE BOUCK.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9