Handelsfoor 1930 Harmonie Ypriana Het Conceit der Harmonie Ypriana 1" Partie Ruy Bias, ouverture de Mendelssohn (arran- gée par G. Carlier) iüt enlevée avec décision et süreté par l'harmonie. Madame Lisette DEN1É, Cantatrice Monsieur Guillaume MOMBAERTS Toen men, ten jare 1924, op de muren onzer herlevende stad voor de eerste maal de aanplakbrieven zag, een Handelsfoor aankon digende, lazen de voorbijgangers, schok schouderden, lachten en gingen henen. Wat zou men ook denken een Foor inrichten net als te Brussel», de Yperlingen zijn zeker door den oorlog den kluts kwijt geraakt, zoo dachten velen, en hielden het voor onmogelijk iets degelijks tot stand te brengen. En zie, niettegenstaande bovenmenschelijke moeilijkheden, gelukte deze onderneming wonderwel en ze werd van jaar tot jaar belangrijker en grootscher, zoodanig dat, moest de Foor op heden geèn plaats grijpen, de bevolking van stad en streek een groote ontgoocheling zou ondergaan. Wanneer men heden op reis gaat en de dagbladen overziet, vindt men algauw een mededeeling uit Yper de aanstaande Foor aankondigende. Tot in de kleinste gemeenten en gehuchten vragen de inwoners van ons arrondissement wanneer de jaarlijksche Foor zal plaats grijpen en of het nog zal «wel» zijn. Welnu, getrouwe bezoekers onzer stad, de Foor zal vele aantrekkelijkheden bevatten en haar bezoek zal de moeilijksten zelf tevreden stellen van alles zal er te zien wezen en dat het muzikaal gedeelte ook niet vergeten zal zijn is van nu af reeds verzekerd door de toe treding der muziekmaatschappijen van stad, die op Paschen een concert geven, en deze van Proven, van den Katholieken Kring van Poperinghe. der muzieken van Waasten en Le Bizet, die op 2" Paaschdag de beste stukken van hun repertorium zullen ten gehoore geven. Julien Tahon. Bij het ter pers gaan vernemen wij dat het Bestuur der llandelskamer, vanwege Jw De- groote, wonende vroeger te Yper, Dixmude- straat, en thans te Ukkel, een wonderbare verzameling photos ontvangen heeft. Die photos verbeelden onder meer enkele zichten van de feesten hier ingericht rond de jaren 1880, van de opstijging van den luchtbal met het paard van Karei Lelong, enz. er.z. 11 Mardi soir, l'Harmonie Ypriana nous a permis d'apprécier, une fois de plus, le bon goüt de son vaillant comité dans l'organisa tion de ses soirées musicales, la Direction précise et süre de son chef M. Lionel Blomme et le talent de ses musiciens dévoués. Un programme sélectionné a charmé, au plus haut point, un public enthousiasmé qui manifestait sa grande satisfaction par des salves d'applaudissements. Mme Lisette Denié, cantatrice au Théatre Royal de la Monnaie a Bruxelles, interprêta de sa voix merveilleuse, avec un sentiment pénétrant et gracieux a) La Cavatine de Leïla dans Péckeurs dePerles de Bizet; b) Si les Fleurs avaient des yeux de Massenet. Monsieur Mombaerts, pianiste virtuose, exalta d'une fac^on éblouissante l'expression du style et la profondeur du sentiment dans 3 oeuvres sublimes de Chopin a) Deux études Mi op 10 - Sol b op 10 bNocturne en Fa dièze majeur c) Valse en Mi majeur. Monsieur Jules Salès, Baryton au Théatre Royal de la Monnaie a Bruxelles, de sa puis- sante voix, agrémentée d'une diction parfaite, nous délecta dea) Air de la jolie fille de Perth de Bizet bLe Cor de Flégier. Pour terminer l'harmonie interprêta magis- tralementDeux Me mets d» Mozart. 2m" Partie Avec brio et grande cohésion l'Harmonie exécuta les trés capricieuses Danses Hon- groises, 5 6 de Brahms. M. Jules Salès revint sous un tonnerre d'applaudissements pour nous chanter a) Le Prologue de Paillasse de Léocavallo b) Le Sonnet de Huberti. Rappelé par le public trepidant il fit entendre une jolie romance flamande. au Théatre Royal de la Monnaie d Bruxelles Mm' Lisrtte Denié nous ïévéla lout son talent dans<7) 1'Air de Mimi, dans La Bohème de Puccini b) la Cavatine du Pege, dans Les Huguenotsde Meyerbeer. M. Guillaume Mombaerts captiva tcus ses auditeurs par l'intei p; étalion charmante de a) Elude de Concert de Pierné b) Une Taba- tière a Musique de Liadow c) Seguedillas de Albeniz. Le public en déüre le rappela. II nous joua Marche Turque de Mozart. Que dire du Duo des Dragons de Villars de A. Maillait, chanté par Mm Lisette Denié et M. Jules Salès Ce fut une apothéose qui nous vslut d'entend'e comme b;s Les Hiron- d'.lles de Mignou d'Ambrois- Thomas. Pianiste Diplome de virtuosité Cette belle soiiée se termina par l'éclatante exécution par l'Harmonie de la Marche du Couronnement de Saint-Saëos. Madame Salès excellente accompagnatrice mérite tous r.os éloges. Nous conserverons tous le meilleur souve nir de cette remarquable soirée, hélas trop vite passée. Au comité de l'Harmonie Ypriana, au Chef de cette vaillante phalange artistique, aux musiciens, enfin aux artistes qui rehaussèrent de leur concours cette magnifique audition, toutes nos félicitations. A. G. Met haar groot Kunstconcert van Dinsdag avond heeft de Harmonie Ypriana eens te meer aan hare talrijke leden, die tot proppens toe de ruime feestzaal van Oud Yper ver vulden, een uiterst genoeglijken avond ver schaft en eens te meer is het ons gegeven geweest den goeden kunstsmaak waarvan haar Comiteit in de inrichting der muziekuit voeringen steeds getuigt, de vaste en tevens kunstige leiding van haar Bestuurder, Heer Lionel Blomme, en het talent van haar ver kleefde muzikanten te waardeeren. Een keurig en uitgelezen programma, waar van de uitvoering tot in de kleinste punten verzorgd was, heeft de ontelbare toehoorders in vervoering gebracht en van overheerlijk genot doen trillen, 't Was effenaf prachtig 1 Ook was de bijval overgroot en de begeester de menigte betuigde zijne groote tevredenheid door zijne langdurige en herhaalde toe juichingen. Van de Harmonie kregen we Ruy Bias openingstuk van Mendelssohn (G. Carlier), dat echt meesterlijk en met veel samenhang werd vertolkt. Mevrouw Lisette Denié, kunstzangeres aan den Koninklijken Muntschouwburg te Brussel, zong ons met haar lieve en heldere stem en met een innig diep gevoel Les Pécheurs de Per les cavatine de Leila (Bizet) en Si les Fleurs avaient des yeux (Massenet). M. Guillaume Mombaerts, pianist, diploma van virtuositeit, heeft door de volmaaktheid en de zekerheid van zijn betooverend spel, de faam die hem hier was voorafgegaan ten volle verrechtvaardigd. Deux études Mi op 10 - Sol b op 10 Nocturne en Fa dièze majeur en Valse en Mi majeur drie verhevene werken van Chopin, werden op verrukkelijke wijze en met een uiterst fijn gevoel uitgevoerd. Dan hadden we het genoegen den Heer Jules Salès, baryton aan den Koninklijken Muntschouwburg te Brussel, in ons midden terug te zien. Deze begaafde kunstenaar, met zijnemachtigeen welluidende barytonstem, ver gastte ons op het mooie Air de la Jolie Fille de Perth van Bizet en Le Cor van Flégier. Tot slot van dit eerste deel gaf de Harmonie Twee Menuetten van Mozart die met heel veel kunde werden uitgevoerd. Bij de herneming vertolkte de Harmonie met brio en een bewonderenswaardige juist heid de moeilijke en grillige Danses Hon- groises, 5 6 van Brambs. De heer Jules Salès, op oorverdoovend handgeklap begroet, zong ons de Proloog van Paillasse (Léocavallo) en Le Sonnet (Hu- brrti). Door de in verrukking gebrachte toe hoorders teruggeroepen, liet hij nog een aandoenlijke vlaamsche romance hooren. Mevrouw Lisette Denié veropenbaarde gansch hare begaafdheid in La Bohème, air de Mimi (Puccini) en Les Huguenots, Cavatine du Page (Meyerbeer). De heer Guillaume Mombaerts wist vervol gens zijne toehoorders heel en al te winnen door de aanlokkelijke vertolking van Etude de Concert (Pierné), Une Tabatière a Musique (Liadow) en Seguedillas (Albe- niz) Een schier eindelooze ovatie viel hem te beurt en als bekroning sloot hij die pracht- auditie met de mooie Marche Tut que van Mozart. Mm<! Denié en Mr Salès behaalden een onge- hoorden maar verdienden bijval met het prachtig Duo des Dragons de Villars (A. Maillart), en de herhaalde toejuichingen beantwoordende gaven ze ons nog Les Hirondelles een heerlijke, zangerige brok uit Mignon van Ambroise Thomas. Deze kunstavond werd waardig gesloten met de Marche du Couronnement (Saint Saëns), door de Harmonie op schitterende wijze uitgevoerd. Mme Salès wist opperbest de zeer moeilijke taak van begeleidster te vervullen en verdient hierom den grootsten lof. Allen die het vooi recht hadden dit Kunstcon cert bij te wonen en ze zijn talrijk, want wie zou een Concert der Harmonie Ypriana willen derven, zijn het eens om te bekennen dat het de schoonste verwachtingen heeft overtroffen. Aan het Bestuur van Ypriana dat er steeds aan houdt de kunstminnende Yperlingen meer en meer te voldoen, aan den talentvollen leider dier keurbende muzikanten, aan de muzikanten zelf en ook aan de artisten die deze kunstuitvoering door hunne medewer king opluisterden, een welgemeend proficiat en onzen hartelijksten dank voor de genot volle uurtjes die ze ons gegeven hebben.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4