De Ypersche Vliegers Lijnvlssohen Chronique Financière 5 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Verslag der Algemeene Vergadering ZONDAG 16 MAART 1930 gehouden in het gewoon lokaal Hotel Continental te Yper, den 16-2 iq3o. De heer Voorzitter opent de vergadering om 14 1/2 uur en de heer Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. Voordracht De heer Van der Borght, Staatsvoordrachthouder te Kortrijk, geeft een aangename, zeer leerzame en tevens zeer nuttige les over de kweek van het witloof. De geliefde spreker wordt door het groot getal aanwezige leden in zijne klare rede met aandacht gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. De heer Voorzitter bedankt in welgepaste ■woorden den gevierden spreker namens al de toehoorders. Aanbrengsten Jules Sinnaeve, hovenier op het kasteel te Elverdinghe, bekomt 10 punten voor zijne aanbrengst van groenten, bestaande uit monster porrei en salsifis, eenjarige en tweejarige. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden aanvaard Vanhecke Georges en BruyDOOghe Gaston, voorgesteld door Petit Henri Vandepitte Pierre en Brown Thomas, voorgesteld door Soenen Léonard en Buseyne Hector, voorgesteld door Clae- rebout Ch. Tombola. Vervolgens wordt er overge gaan tot de uitdeeling van zaden, geschonken door het Ministerie van Landbouw ten voor- deele van het Werk van den Akker, en einde lijk tot de uitloting van talrijke pakjes zaden, geleverd door verscheidene zaadhandelaars, leden der Maatschappij, en gedeeltelijk ge schonken door de HH. Casier Hector en Jules. De vergadering wordt hierop om 17 uur -opgeheven. om 14 1/2 uur AI_G£fW9EES3 3 VilG &SE 1ÏRG DAGORDE a) Lezing van het verslag der voorgaande vergadering b) Voordracht. cMededeelingen. d) Aanvaarding van nieuwe leden. e) Beoordeeling der aanbrengsten. f) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, F. DETHOOR. Th. HERREMAN De mooie, prachtige groep De Ypersche Vliegers die hier in den Carnavalstoet van 2n Maart 11. van iedereen terecht bewonderd werd en van de Ypersche groepen den eersten prijs behaalde met gelukwenschen van de jury, .heeft den volgenden dag te Hazebrouck insge lijks den in prijs behaald vóór talrijke andere merkwaardige groepen, waaronder Pope- ringhe Fleurie en de Ypersche Schotten die onderscheidenlijk den2° en3n prijs bekwa men. Ziehier watLe Cri des Flandres over de Ypersche Vliegers schrijft: de Vliegers De Lustige Vrienden van Yper, zeer toegejuicht op gansch den doortocht, prachtige groep die echt kunstige gezamenlijke bewegingen uit voert en waarvan ieder lid boven het hoofd een kleine schroef draagt die bevallig rond draait Door de te groote nederigheid van al de le den dier schoone maatschappij is het ons niet mogelijk geweest veelinlichdngen over haar te bekomen. Al de leden werken er eendrachtig en in stilte om dan, op een gegeven oogen- blik, de Yperlingen met iets puiks op aange name manier te verrassen. Zeggen wij alleen dat de opvatting van de mooie costumen het werk is van al de leden. Ook het prachtig vliegtuig werd gansch ver vaardigd door leden der maatschappij die er, met een onbaatzuchtigen ijver en een niet te prijzen geduld, het grootste gedeelte van hun nen vrijen tijd hebben aanbesteed. Het liedje, waarvan we de woorcen in ons laatste num mer gaven en dat de vliegers geestdriftig zon gen bij het dansen van hun verrukkelijk ballet, werd insgelijks gedicht en getoonzet door leden der maatschappij. Gansch de groep met alles wat er bijhoort is dus het werk van de leden zelf en, het mag gezegd worden, zij halen er eere van. In 1927 kregen we reeds van die maatschap pij, wier lokaal in de herberg Het Gouden Lam gevestigd is, de schoone groep Boum- boum et sa familie te zien. In 1928 gaf ze ons Les Bigophones des Jardiniers Yprois en verleden jaar verbeeldde zij, op uitmuntende wijze, de welgelukte groep Tambour Jan- sens Dit jaar hebben de Lustige Vrienden nog eens iets nieuws weten in te richten dat al het voorgaande ver overtreft. Dit bewijst dat die maatschappij stevig is ingericht, dat er durf en leven in zit. Naar wij vernemen gaande Ypersche Vlie gers met Half Vasten naar Brussel. Zij zullen er eens laten zien dat we hier met ongeduld op de inrichting van ons vliegplein wachten. Ongetwijfeld zullen zij er, zooals hier en te Hazebrouck, ook grooten bijval oogstenen, wat meer is, goede reklaam voor Yper maker. Wij wenschen hen een voorspoedige reis en... een eersten prijs 1 Reeds werd in dit blad gehandeld over de aanstaande verpachting der stadsvijvers Zil- lebeke en Dickebusch en de verlangens der talrijke Ypersche lijnvisschers. In eene zijner laatste zittingen, heeft de gemeenteraad ge sproken over de vischvangst in de stadsgrach ten en heeft een voorstel van verpachting dezer waters voorloopig verworpen. Alle visschers hebben zich hierom verheugd. Wij zijn echter overtuigd dat al de gemeen teraadsleden het goed meenen met de Yper sche visschers, die een aanzienlijk deel der bevolking uitmaken. Voor 't algemeen niet bevoordeeligd door de fortuin, vinden deze inwoners, langs de stadswallen, een goed koop, gezond en aangenaam tijdverdrijf. Ongetwijfeld zouden, door het verpachten aan lieden, die vooral geldelijke bate betrach ten, de stadswaters, in korten tijd, uitgevischt worden en vervolgens verlaten door de Ypersche en vreemde liefhebbers. Het klein profijt, dat de stad hieruit zou trekken, kan niet opwegen tegen het kwaad, dat zulke maatregel zou stichten, op stoffe lijk en zedelijk gebied en dit vooral ten nadeele van arbeiders, die, bij het oefenen van hun geliefd sport, in open lucht, een voorraad gezondheid opdoen en nieuwe krachten putten voor den levensstrijd. De Overheid zal niet ongevoelig blijven, bij de uiting dezer verlangens. Zij zou gevaar loopen deze nederigen andere wegen te zien inslaan, waarop zij vermaken vinden, die, maar al te dikwijls het lichaam krenken of den geest verstompen. Wij hebben ons hier de taak niet opgelegd op te treden tegen de kwalen des tijds, die in den naoorlogschen warboel, op ontzettende wijze hebben toegenomen, noch te wijzen op middelen om deze kwalen te bekampen doch het staat vast dat de man of jongeling, die ge ziet voorbijtrekken, met zijn vischalaam, zich weinig bekreunt om zekere vermaken, die anderen, mogelijk, op een dwaalspoor zullen leiden. En hierom alleen zou de Overheid het lijn- visschen moeten aanmoedigen. Wij hopen vast dat de Heeren Gemeente raadsleden deze zienswijze deelen. Het geldt hier geen partijschap, doch enkel een open baar welzijn, een onbetwistbaar nut. Het is rechtvaardig dat de stad, voor politie en toezicht enkel toelating tot visschen verleene, mits de storting eener bijdrage, door de gemeenteoverheid bepaald. Wij denken dat het afleveren van vischver- loven van vijf frank, per lijn, (maximum van twee lijnen per titularis) genoeg zou opbren gen, om deze toezichtkosten te dekken en de vischteelt in de stadsgrachten, op behoorlijke wijze, te vrijwaren. Kinderen, van min dan 14 jaar (aan schoolplicht onderworpen) zouden enkel mogen visschen (en dit zonder verlof) indien zij begeleid zijn van hun vader of hun voogd en op de verantwoordelijkheid dezer laats ten. Het spreekt van zelf, dat, aan de deelne mers aan de prijskampen, ingericht door de Ypersche visschersmaatschappijen, het dragen van bedoeld vischverlof niet wordt opgelegd. Dergelijke vrijstelling wordt insgelijks ver leend, bij prijskampen, in de waters van den Staat. Wij denken hier de zienswijze van de groote meerderheid der Ypersche lijnvisschers uit te drukken en hopen dat de kwestie ten beste zal opgelost worden en dat, in geen geval, de stadsgrachten zulien verpacht worden. De talrijke visschers volgen met gespannen belangstelling deze zaak, die voor hen beslis send is en eerlang nog zal te berde komen op het stadhuis. Een Visscher. Chaque jour amène sa contribution dans lx lutte livrée contre la dépression économique mondiale. Les mesures les plus efficaces sont évidem- ment prises par les producteurs de matières premières extraites du sous sol. La production de pétrole dans deux états américains seulement est en diminution de 65.000 barils par jour les producteurs d'étain ont pris des mesures radicales et l'on estime la diminution volontaire de production pour l'année 1930 a 3o 000 tonnes de métal. Ceux de cuivre en Amérique, réduisent sensi- blement leur production journalière. II va de soi que ces dispositions se montre- ront efficaces avant longtemps. C'est un argu ment spécieux, en effet, de croire que des prix avilis permettent et encouragent une consom- mation plus grande. Tout le monde doit trou- ver son profit dans la production et contrain- dre le producteur de matière première a travailler sans bénéfices est une impossibilité. Quant aux matières premières produitespar le sol, il n'en va pas de même. S'il y a surpro- duction d'articles périssables, a la longue il faut se contraindre a les écouler c'est ce qui se passé actuellement et l'on est fondé a penser que les cours actuellement pratiqués sont les plus bas sinon voisins du plus bas. Ici encore, il y a une limite et c'est le prix de revient. Le marché américain anticipe, dirait on, eet état de choses. Son allure est soutenue. Si les recettes de chemins de fer sont inférieures a celles de l'an dernier, c'est normal et cela découle du fait que l'on écoule les stocks a la mer, c'est a dire prompts a l'embarquement. On est en droit de penser dès lors que l'on va vers la fin de la crise des prix avilis des matières premières et eet élément est capital pour la Bourse. Au point de vue politique mondial, les faits sont moins noirs qu'il y a huit jours. Après la démission sensationnelle du Dr Schacht on enregistre avec satisfaction le vote du plan Young par le parlement allemand la confé rence navale, ainsi que la conférence douanière a Genève, évoluent lentement vers une situa tion améliorée. En France, malgré les trou bles des partis politiques, on constate que le

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5