T HANDELSFOOR 7e Foire Commerciale I0e Jaar, N° 51 - 29 Maart 1930 10e Année, N° 51 - 29 Mars Van Wifien-OoRderdag I7n tot 2n Paaschdag 21 April !930 Ou Jevdi - Sainl 17 au Lundi da Paques 21 tuil 1930 Handelsfoor 1Q30 Voor onze Vaart Nos Fêtes Jubilaires Weekblad bet Arrondissement Yper «r Varaeniglng der GeteJetwdea ter Tpersche Clubs, enz. Journal hebdomadak e de ['Arrondissement d' 'pres Terugziende Photo - Tentoonstelling van Yper - Martelares Exposition Photographique Retrospective d' Ypres - Martyre Handels- en NijverheidsRamer HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Orgau-»© «is l'Assoüitition des .^iiustrée, des Clubs Yproia, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen IS. Boterstraat, 15, Yper Abonnement18 ft. 00 per jaar Buitenland 32 Ir. Men kan '.nuhrtjien in at It Belgisthe postkantoren 35 ct. het nummer NmtmlaoMt artikels gewigerd Ridaction, Administration etPublicité 15, rue au Beurre, Ypre Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On pent t'abonner dans tons les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Let articles non signès sent refasès W A **•- Al ingericht met de ondersteuning der Stad Yper Organisèes avec Vappui de la Ville d'Ypres VAN YPER Het Bestuur maakt de leden der Handels kamer bekend dat, gezien de talrijke werk zaamheden welke het voorbereiden der aanstaande Handelsfoor vergt, het maande- lijksch Bulletijn met April eerstkomend niet zal verschijnen. Ieder lid zal een uitnoodiging ontvangen tot de Algemeene Vergadering die op Zaterdag 5 April a. s., om 8 uur 's avonds, in het lokaal Hotel du Sultan zal gehouden worden. Tijdens deze vergadering zal een belang rijke VOORDRACHT gehouden worden door den befaamden spreker Heer M. DE- PRAETERE, professor te Gent, die hande len zal over POLEN, zijne geschiedenis, zeden en nijverheid. Het Bestuur. het Bestuur heeft de Eerweerde Heer Deken toegelaten deze te bezoeken buiten de uren der Goddelijke diensten. Eenieder die kunstgewrochten waardeert zal niet willen nalaten dit juweel van bouw kunst te gaan bewonderen. Voor ons, Yper- lingen, zal dit bezoek deugd aan het herte doen en tevens de zoete bestatiging verwek ken dat wederom één onzer zoo talrijke schat ter, die tot vernieling werden gedoemd, ons teruggeschonken is. JulienTAHON. De oproep van het Comiteit, tot de deel nemers aan de tentoonstelling gericht, om op de Algemeene Vergadering aanwezig te zijn, is goed beantwoord geweest. Een talrijke groep verdrong zich in de zalen van het lokaal en in een gemoedelijke stemming werden vragen tot het Bestuur ge richt nopens de maatregelen te nemen tot het houden der aanstaande Foor. Aan eenieder werden de noodige inlichtin gen verstrekt en dan werden, in groep, de lokalen der middelbare school bezocht alsook dein opbouw zijnde vleugel der Hallen, waar een sectie der Tentoonstelling zal ingericht worden. De wenschen der tentoonstellers werden zorgvuldig aangeboekt en hunne plaatsen voorloopig aangewezen. Tijdens de naaste bestuursvergadering zul len de plannen der zalen en der stands voor goed opgemaakt worden en de detl- nemers zullen ervan inzage krijgen. Een nieuwe aantrekkelijkheid gedurende de dagen der Foor zal het bezoek wezen der nieuwgebouwde Kathedraal. Op verzoek van Tijdens de bespreking der begrooting van verkeerswezen drukte de heer Senator Mullie den wensch uit dat de spoorwegbrug te Boesinghe, over de vaart van Yper naar den Yzer, spoedig zou herbouwd worden. De heer Lippens, minister van verkeers wezen, liet hierop weten dat de plans dezer brug reeds ingediend zijn en dat de werken zullen kunnen aangevangen worden zoodra de kwestie der verdêeling van de lasten zal ge regeld zijn. Wij danken den heer Senator Mullie voor zijne gepaste tusschenkomst ten voordeele van onze vaart en verhopen dat hij voorts, bij elke gelegenheid, er zal willen op aan dringen om het herstel der spoorwegbrug zoo spoedig mogelijk te bekomen. Immers dit is het laatste werk dat nog in aanbesteding moet gegeven worden en het ware doodjammer meest het niet tijdig herbouwen dier brug, eens dat al de overige werken voltooid zullen wezen, een beletsel zijn voor de schepen om tot aan Yper-kaai te komen. Passons du grave au doux, comme dit Boileau, et, après avoir examiné les chances de possibilité de la reconstitution du siège d'Ypres de 1648, abordons résolument ce qui constitua, de tout temps, ce que nous pour- rions appeler la pièce de résistance de nos fêtes flamandes, le cortège, la procession, ou plutót 1' Ommeganck comme disaient nos peres. Disons d'abord ua mot de ces cavalcades si célèbres en nos .régions, dans les siècles pas sés. C'étaient généralement les gildes qui organisaient les Ommegangen et les mem bres des corporations, les magistrats et le clergé prenaient part a la fête. La présence du clergé rend assez difficile la distinction entre 1' Ommegang. et la procession du moyen-age et certains auteurs, qui ont fait des recherches spéciales sur la question, ne sont pas arrivés a bien séparer ces deux genres de cortèges. Un tableau des plus curieux, du musée de Bruxelles, dü au pinceau de Sallaert, repré- sente la Grand'Place de cette ville, lors de 1' Ommegang de 1616, et donne une idéé assez exacte de ce genre de cortèges. C'est un fourmillement de détails plutöt grotesques, détails qui, d'autre part, or.t été minutieuse- ment consignés par Henne et Wauters, les savants historiens de la ville, dans leur des cription de 1' Ommegang de Bruxelles tel qu'il sortit, en 1549, a l'occasion de l'inaugu- ration de Philippe II. Ce petit préambule historique n'a d'autre but que de chercher a fixer le caractère a donner a notre cortège jubilaire, que nous voudrions voir fortement teinté du plus sa- voureux archaïsme. Si, d'une part, les senti ments religieux actuels n'admettent plus, dans les processions, l'intrusion de détails gro tesques, tels que ceux qu'on trouve décrits dans Vandenpeereboom, pour la procession jubilaire de l683, parcontre nos cortèges mo- dernes lont généralement la part fort belle a l'élément folklorique, qui a le double avan- tage d'intéresser et de divertir. L'immense succès obter.u a Rome par le cortège folklo rique, lors du mariage du couple princier, n'a pas d'autre cause. Sans chercher a composer ici un pro- gramme avec un nombre imposant de numé- ros, soin qui incombe seul a une commission, nous nous permettons, toutefois, d'établir une sorte de schéma provisoire de ce que pourrait être notre futur cortège. Si l'histoire ne trouve plus d'adeptes parmi nos peintres, plus inquiets de rendre la beauté

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 1