Bet Ypersch Gerechtshof P&^DJAiiriAi LlPii BHUM j Voor de Bouwers van Goedkoope Woningen 4. >JI In het verslag der zitting van den gemeente raad van 21 October 1929. verschenen u Het Ypersche van dezelfde maand, namen wij kennis van de woordenwisseling die plaats greep tusschen den Heer Burge- meester en «ijlen Heer Va» N.eu»enhove raadslid, aangaande de toelagen door Staat en Provir.cie verleend voor de feestviering der honderdjarige onafhankelijkheid van België in 1930. De Heer Burgemeester zegde er onder meer Tous les délégués ont insisté, chacun de 'eur cóté, pour obtenir un subside pour leur ville, mais le Gouverneur a dit que c'était le vceudu Gouvernement de voir les fétes se dormer dans les capitales de chaque province et il n a pas été possible d'obtenir une autre repartition aue celle proposée par le Gouverneur. Hierop antwoordde de Heer Van Nieuwen hove met klank, zooals de lezers van Het Ypersche dit in 't verslag hebben kunnen bestatigen, en bood den heer Burgemeester zijne beste gelukwenschen aan. Maar deze laatste ging verder en voegde bij zijne eerste gezegden M. le Gouverneur a dit toutefois qu'il voudrait bien voir installer le Palais de Justice d'Ypres, qui est un batiment provincialdans le courant de l'année ig3o et qu'il pensait bien qu'd cette occasion la Province accordera un subside d la ville. En dat was ^Daarmede weten wij, Yperlingen, dat M. le Gouverneur voudrait bienet qu'il pensait lie„Maar laat ons maar gerust op onze twee ooren slapen, wij zullen dit jaar voor zeker niet veel hoeven uit te geven om onze gevels te versieren ter gelegenheid der inhuldiging van onze Rechtbank Maar die kwestie van Rechtbank, die inder- daa t een provinciaal gebouw is, brengt ons iets ter hetinnéring dat veel oude Yperlingen zckir nog zui-en onthouden hebben. Onze Rechlba: k van vóór den oorlog was ook een provinciaal gebouw, bouwvallig tot in den hcogsten of laagsten graad. De zittingszaal leverde het grootste gevaar op voor de HH. Rechters, Rechtsbedienden, gendarmen, publiek en betichten. Meermalen had de toenmalige Heer Burgemeester, Baron Sur mont de Volsberghe, de aandacht van den Gouwheer op dien gevaarlijken, bouwvalligen toestand gevestigd. Maar in plaats van de noodige herstellingen te doen, om eènieder van ongelukken te vrijwaren, had de Gouw- heer zich vergenoegd zware balken te doen plaatsen die de zoldering moesten opschoren, hetgeen toch niet belette dat, van tijd tot tijd, in volle zitting, heele stukken van het plafond op den vloer terecht kwamen. 't Werd Nieuwjaaravond en volgens aloude gewoonte was er een dansfeest ingericht in 't Paleis van den Gouwheer te Brugge. Alles was er prachtig verlicht en versierd, een rijke schenktafel voorzien van de beste spijzen en dranken was gevormd geweest, Heeren en Vrouwen in balkleedij waren volop aan 't dan sen. De Gouwheer, van zijnen kant, had de handen vol en ging van rechts naar links om zijne talrijke genoodigden te groeten. Opeens bracht men hem een draadmare, hij nam kennis van den inhoud en veranderde van kleur tl! De draadmare was opgestuurd door den Heer Voorzitter der Rechtbank van Yper die den Gouwheer liet weten dat Baron Surmont de Volsberghe, burgemeester der stad, uit reden van onveiligheid de Rechtbank had doen ontruimen. De twee Vredegerechten waren vérhuisd naar het Stadhuis en het mobilair van de Rechtbank van Eersten Aanleg vond plaats, 's avonds 3i December 1894, op volle straat Zoo wist een gewezen karaktervollen burgemeester van Yper te handelen tegenover een Gouwheer die Yper en zijn bouwvallige Rechtbank in een verloren hoeksken dacht te steken. Dit is geen legende maar een gebeurd feit, waarvan menige Yperlingen het geheugen hebben bewaard en zich nog de verhuizing herinneren. De Rechtbank verbleef tijdelijk gedurende 6 maanden in de Belle en later nog voor 18 maanden in een heerengebouw der Oude Houtmarktstraat, dat de Gouwheer, op kosten der Provincie, haastig in huur moest nemen in afwachting dat de noodige herstellingen aan de Rechtbank volbracht werden. Die burgemeester van durf steeg hoog in aanzien, en werd later Minister benoemd. Van hem mocht men zeggen Hij wilde wat was recht en won wat hij wilde. Uit een onderzoek ingesteld door het Pro vinciaal Bestuur is er gebleken dat de uitkee- ring der bouwpremiên van Staat en Provincie, niet vooruitgaat zooals het behoort. In een vergadering vóór enkele dagen ge houden te Rousselare, waar al de Bescher- mingscomité's en de Kredietmaatschappijen der Provincie uitgenoodigd werden en waar een afvaardiging van het Ministerie aanwezig was, is er vastgesteld geweest dat de vertra ging deruitbetalingderpremiënvooralte wijten is aan het onregelmatig en onnauwkeurig invul len der betreffende formulieren. Ten einde zulks in de mate van de mogelijkheid te verhelpen, werd er besloten naar alle dag en weekbladen der Provincie een schrijven te sturen beknopt de te vervullen pleegvormen opsommende in de volgo de waarin zij zich voordoen. Doch eerst en vooral dient de aandacht der belanghebbenden gevestigd op de noodzake lijkheid, bij het ontvangen hunner stukken uit Brugge, deze aandachtig ie lezen en voor het invullen der formulieren ze stipt te volgen. Meer dan eens werd er ondervonden dat de premie aanvragers aleens niet lezen wat ze ontvangen en hunne stukken invullen gced komt het uit. Het zijn dan gewoonlijk ook deze die eerst en meest klagen over het uitblijven der premiën. Hier is voor de organisaties van werklieden en kleine burgers gelegenheid om goed werk te verrichten met hunne leden terzijde te staan en hunne formulieren te helpen invullen. Wie eene bouwpremie bekomen wil moet eene aanvraag doen, 't is te zeggen een brief schrijven, aan den Heer Minister van Nijver heid, Arbeid en Sociale Voorzorg, Dienst der Goedkoope Woningen, te Brussel. Op dezen brief moet hij, juist adres, naam, voornaam, straat, Nr en woonplaats zetten en zoo hij reeds beginnen bouwen is, den da tum aanduiden waarop de werken aangevangen zijn. Deze brief moet aangeteekend zijn t. t. z afgegeven aan het winket van het postbureel, met de melding erop aangeteekend, en een zegel van 2,10 fr. De afzender krijgt een bewijs van dezen brief in de post. Het Ministerie be richt ontvangst van dezen brief en geeft een nummer, dat het nummer van het dossier is en dat de belanghebbende goed moet bewaren en altijd op zijne brieven, die hij voor het be komen der premie zal schrijven of te schrijven hebben, vermelden. De bouwer moet tezelfdertijd aan de Kre dietmaatschappij bij dewelke hij geld ontleent om zijn huis te bouwen en in het tegenoverge stelde geval aan het Beschermingscomiteit van zijn gewest, zenden in het dubbel het grond plan van den bouw waarop de heele bouw grond of perceel, waar hij verlangt op te bou wen, wordt aangeduid; de indeelingsplannen onder opgave van de bestemming der voornaam ste lokalen en aanhoorigheden, van de hoogte der kelderverdieping, der benedenverdieping, der bovenverdieping en der zolderverdieping van een voldoend aantal lengte- en dwarsdoor sneden, van de hoogte der kamers, der hoofd en zijgevels, der aanhoorigheden en, in voor komend geval, der spitsterugloopende gevel muren, enz.. Twee exemplaren van de be schrijving dienen eveneens voorgelegd. De adressen der Kredietmaatschappijen en Be- schermingscomiteiten zijn in het gemeentehuis te bekomen- Kort daarop krijgt de bouwer van het Pro vinciaal Bestuur twee formulieren A en B. Zoodra die zorgvuldig ingevuld zijn zendt hij ze terug naar den Heer Gouverneur der Pro vincie, Op deze formulieren en op eenen bij- gaanden brief staan al de noodige onderrich tingen voor het invullen. Bij deze formulieren moet ook een bewijs van goed gedrag en zeden en van Belgische nationaliteit gevoegd worden dat bij het gemeentebestuur kan bekomen worden. Nadat het Provinciaal Bestuur bovenver melde formulieren heeft onderzochten in regel bevonden, krijgt de bouwer van den Gouver neur eenen brief om dit te laten weten en te zeggen, dat, zoo plans en beschrijvingen nog niet werden gezonden naar het Beschermings comiteit of naar de Kredietmaatschappij, zulks ten spoedigste dient gedaan te worden. Daarbij krijgt de bouwer ook een verbinte nis-formulier klein formaat, dat hij moet invul len, erop schrijven ^ooals het aangeduid is: «goed voor volmacht» en onderteekenen. Ook de vrouw moet teekenen en de voorgeschre ven formule voor h">ren naam plaatsen. Dit briefje moet behouden blijven totdat de afge vaardigde der Kredietmaatschappij of van het Beschermingscomiteit het huis komt nazien. Zoodra het huis gereed is moet er aan de Kredietmaatschappij of het Beschermings comiteit gevraagd worden, het huis te komen nazien Ook deze vraag wordt best per aange- teekenden brief gedaan. Het Comiteit moet immers binnen de dertig dagen het onderzoek van het huis doen; zoo het niet gedaan is hoeft de Heer Gouverneur verwittigd te wor den. Men vergete niet dat het huis eerst moet verzekerd zijn tegen brand aan eene Belgische maatschappij. Wanneer het huis is geschouwd moet het onderzoeksorganisme (beschermingscomiteit of kredietmaatschappij) een formulier Cl zen den waarop er staat of het een gunstig of een ongunstig advies geeft voor de uitkeering der premie en waarom. Zoo het advies ongunstig is mag er binnen de dertig dagen in beroep gegaan worden bij den Minister van Nijverheid, Arbeid en So ciale voorzorg. Aaqvragers die beschikken over meer dan 3/4 van het kapitaal noodig voor hun huis, kunnen geen premie hebben. Wan neer ze, in plaats van geld te ontleenen aan de Kredietmaatschappij, er krijgen van hunne ou ders, of een ander familielid of vriend, moeten zij zorg dragen dat ze dit op hunne stukken (formulier B) vermelden, zooniet loopen zij gevaar aanzien te worden als bezittende zelf het geld in quaestie. Zoodra het onderzoeksorganisme en de Pro vincie nagezien hebben of alles in regel is wordt de aanvraag naar Brussel verzonden en de staatspremie wordt uitbetaald. Het Minis terie verwittigt den bouwer daarvan, alsook de Provincie die op hare beurt hare premie doet uitbetalen. De personen die bouwen met eene krediet maatschappij ontvangen zelf hunne premie niet, deze wordt betaald aan de kredietmaat schappij. Degene die hunne rechten op de premie aan hunnen aannemer afgestaan hebben, ont vangen ook zelf de premie niet. In alle ande re gevallen ontvangen de aanvragers zelf de premie. Wie denkt dat zijn aanvraag op eene niet te-rechtvaardigen manier vertraging lijdt, wende zich tot den Heer Gouverneur der Provincie.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4