Os Ypersche Handelsfoor is gereed 1 Notre Musée MerghdyacK Handels- en NijverheidsKamer ment, het betracht den groei en den bloei van handel en nijverheid, het behertigt de belan gen van iedereen. Het is in dienzelfden geest, aan denwelken het reeds een tienjarig bestaan te danken heeft, dat Het Yperschc met moed en vol hoop zijn elfde jaar intreedt. De Redactie. De toebereidselen der Tentoonstelling loo- pen op hun einde, en alle maatregelen zijn getroffen om een machtigen bijval te gemoet te gaan. Zooals gemeld, zal de plechtige opening der Foor plaats grijpen op Witten Donderdag om 14 uren tn de zalen der Middelbare School, Mondstraat. Na het bezoek aan de stands in deze school ingericht, zal er in groep naar de Hal len worden gegaan waar eene afdeeling der Tentoonstelling twee vleugels inneemt. Vooraleer de Hallen binnen te treden zal er in naam der Handelskamer eene kroon worden gelegd aan den voet van het monu ment der Ypersche gesneuvelden; door dezen huldeblijk wordt er eene dankbare herinnering geschonken aan onze duurbare dooden, en tevens herdacht wat zij deden en leden voor ons aller heil. 's Avonds worden de deuren der tentoon stelling gesloten om 20 uren. Vrijdag 18 April, opening der zalen, om 9 uren tot 12 uren en van i3 1/2 tot 19 uren. Zaterdag 19 April opening om 8 uren tot 12 u. en van i3 1/2 tot 19 uren. Zondag Paschen 20 April zijn de zalen toe gankelijk van af 8 uren 's morgens tot 12 1/2 en van i3 1/2 uren tot 20 uren. Op 2n Paaschdag 21 April zijn de openings uren dezelfde als op Paschen. Verleden week wierd kenbaar gemaakt dat de koopers kaarten per 100 genomen aan 1 fr. per stuk verkrijgbaar waren men gelieve te willen lezen per 25 in plaats van per 100. Op Witten Donderdag om 18 urén zal er eene reeks van 75 lichtbeelden op het doek vertoond worden door het huis Robert La- cante, in de Studiezaal van de Middelbare school, i* verdiep. Op Zondag Paaschdag en Maandag tweede Paaschdag zal deze vertooning insgelijks plaats grijpen, onderscheidelijk om i5 en 18 uren. Deze lichtbeelden zullen merkwaardige zichten weergeven van Yper, vroeger en heden daags en zullen door den heer Georges Braem, die op verzoek van het comiteit deze taak zeer bereidwillig heeft aanvaard, aangekondigd en uitgelegd worden. Een paar woorden Ypersche geschiedenis zullen dus elke photo opluisteren. De photo tentoonstelling wordt van dag tot dag merkwaardiger en het Bestuur is ver plicht geweest, drie zalen tot dit doeleinde te gebruiken in plaats van twee. Men verzoekt de Yperlingen deze eenige en merkwaardige tentoonstelling bij voorkeur den Vrijdag en Zaterdag te bezoeken, wan neer het gedrang der toeschouwers zoo groot niet zal zijn dan op den hoogdag van Paschen en tweeden Paaschdag. Het Comiteit heeft er voor gezorgd een catalogus op te maken, vermeldende in de beide landstalen den naam der eigenaars, den aard en kortbondige beschrijving der geleen de photos, schilderijen en gravuren in de zaal waar dezelve tentoongesteld zijn. De welwillende medewerking van den heer Verwilghen, Koninklijke hoog Commissaris, schenkt aan de Tentoonstelling een nieuwen luister de door hem aangebrachte photos en documenten, allen merkweerdig, geven een hoofdstuk der geschiedenis van Yper en ver vullen eene gansche zaal. M. Antony, Stadsbibliothecaris heeft ook met veel welwillendheid, merkweerdige aan brengsten gedaan uit de stadsbibliotheek. Waarlijk er mogen geene bijdragen meer inkomen, er ware gebrek aan plaats, en er zijn nochtans veel klassen in de Middelbare School Te veel bijval is ook iets De zevende Handelsfoor gaat dus een machtigen bijval te gemoet, die, als het weder medeslaat, tot een waren triomf zal leiden. Yperlingen, bevlagt uwe huizen als blijk van aanmoediging en erkentelijkheid voor de inrichters en als welkomsgroet voor de vreem de bezoekers. Een afvaardiging der Handelskamer van Nieuwpoort zal een officieel bezoek komen brengen aan de Handelsfoor van Yper. «MUSEUM De Commissie van het Museum maakt het publiek kenbaar dat het stedelijk Museum gedurende de feesten van Paschen en der Handelsfoor zal open zijn te rekenen van Donderdag om 2 uur namiddag tot zes uur 's avonds, den Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag, te rekenen van 10 uur 's morgens tot 12 uur en 's namiddags van 2 uur tot 6 uur 's avonds. INGANG VRIJ. II nous serait agréable de pouvoir appren- dre oü l'on en est actuellement avec la ques tion de la reconstruction du Musée Mer- ghelynck. Nous nous rappelons que, lors d'une au dience ministérielle que notre Collége éche- vinal, accompagné de M. Ie Sénateur Mullie, a eue le 16 Octobre 1929 avec M. Jaspar, notre premier Ministre, la délégation Yproise a regu l'assurance formelle que la reconstruc tion du superbe immeuble. qui abritait les riches collections du Musée Merghelynck, serait commencée trés prochainement. Depuis lors de longs mois se sont passés, l'on en entend plus parler. le terrain de l'Hótel Merghelynck reste toujours vague et aucun préparatif n'est fait qui serait de nature a nous donner l'assurance que la promesse formelle de M. le Ministre n'a pas été un vain mot. Malgré le proverbe Point de nouvélles, bonnes nouvelles beaucoup d Yprois consi- dèrent ce long silence concernant la reconstruc tion du Musée Merghelynck comme de mau- vais augure et en congoivent un triste pres sentiment. Cette trop grande attente, cette incertitude dans laquelle les bureaux ministériels se plai- sent a nous laisser, ne peuvent perdurer. II faut que notre Collége échevinai, voire même notre Conseil Communal tout entier, se fasse a nouveau l'interprête de l'inquiétude justifiée des Yprois, rappelle a M. le Premier Ministre sa promesse, veille a ce que celle-ci devienne au plus tót une réalité et tienne la main a ce qu'elle regoive une prompte exécution. Nous sommes convaincus d'ailleurs que nos autorités communales trouveront une aide puissante auprès de Madame la Douairière Merghelynck. La ténacité, qu'elle met a faire respecter les dernières volontés de son auguste époux, nous donne la certitude qu'aucune combinaison, aucune pression ne la détournera de sa décision de poursuivre inébranlablement la reconstruction du célèbre musée, l'oeuvre a laquelle Messire Arthur Merghelynck consacra toute sa vie. Des démarches incessantes et pressantes s'imposent si nous désirons atteindre un résultat et si nous ne voulons pas que, de même que tant d'autres de nos institutions d'avant guerre, le Musée Merghelynck rsous soit ravi a son tour. II est du devoir des autorités communalts de faire ces démarches et. si nécessaire, de les répéter inlassablement jusqu'a ce que le bel immeuble de l'Hótel Merghelynck vienne enjoliver la rue Merghe lynck qui, sans musée, ne mériterait pas cette dénumination. Zaterdag avond laatst greep de aangekon digde voordracht met lichtbeelden plaats, door de Handelskamer ingericht. De heer Maurice De Praeterp, professor te Gent, trad als spreker op Hij had als onderwerp gekozen Polen, zijne geschiede nis en zeden. Twee volslagen uren heeft hij de belang stel ing zijner toehoorders door zijn machtig woord geboeid en de zaal, waarin een ge spannen aandacht heerschte, hing als 't ware aan zijne lippen. Hij gaf ons de beeltenis van den laatsten koning van Polen, een edel gelaat vol van uitdiukking, die echter, te zwak van karakter, zich door den invloed van Rusland's Keizerin, Kathaiina, liet beheerschen en zoo tot de verbrokkeling van dit eeuwenoud Koninkrijk aanleiding gaf. Hij maalde ons de rampspoedige geschie denis van dit volk dat, van af de zeventiende eeuw, aan zijn vrijheidsliefde uiting gaf door de bovenmenschelijke pogingen die het aan wendde om de vreemde dwingelandij van zich af te schudden. Hij deed ons de episoden van deze omwen telingen mêeleven en gaf ons de beeltenis van een van Polen's zonen, een nederige lands man, mismaakt van lichaam, maar edel van ziel die de geest was van een der grootste volksopstanden, die te vuur en te zwaard door het autocratisch tzarenrijk werd be teugeld. Die man was een der boezemvrienden van Georges Washington, en even als dezen is hij in Polen vereerd en geliefd, bij zoover dat zijne beeltenis schier in elke woning prijkt en dat de Russische overheersching moest toe laten hem in vele plaatsen zijn standbeeld te laten oprichten. Hij sprak ons van Chopin, de ongeëve naarde componist, die den Calvarieberg van zijn volk door zijne heerlijke melodiën heeft weergegeven, en liet ons zijn standbeeld zien onder een treurwilg, waar de groote dichter zijne blikken over zijn duurbaar vaderland laat dwalen. Vervolgens onderhield hij zijne toehoorders over de groote omwenteling van i83o, die door de afgrijselijkste wandaden van het Rus sische keizerrijk werd onderdrukt, zoodanig dat de Russische legeraanvoerder aan den tzar meldde Alles is rustig in Warschau Ja, alles was er rustig, doch het was de rust van den dood De stad was te vuur en te zwaard vernield en aan de woede van de Kozakken en Tarta ren ten prijs gegeven, de inwoners waren gesneuveld, vermoord, verkracht of gevlucht, én degenen welke overbleven, werden in eindelooze scharen naar de steppen van Azië; en Siberië opgejaagd waar zij, in de doodende kopermijnen, een langzamen dood van ontbe ringen en mishandelingen stierven. Hij liet ons eenige dier films zien waar in een slaap kamer man, vrouw en kinderen, tusschen den. vernielden huisraad, door de woedende krij gers werden afgemaakt. Een ander film verbeeldde ons de balling schap der bevolking naar Siberië onder geleide van de Kozakken, die de geboeide gevangenen onder zweepslagen en mishande lingen voortdrijven en slechts rusten toen eenige dezer ongelukkigen, door ontberingen uitgeput, aan den rand van den weg werden achtergelaten waar zij de prooi werden van de uitgehongerde wolven die door de steppen dwalen Spreker deelde ons mede dat wij Belgen, in een zekere mate, onze vrijheid te danken hebben aan de Poolsche opstandelingen. Toen de revolutie van i83o in België losbrak was de Sainte Alliance in i8i5 gesticht na den val van Napoleon, er niet erg op gesteld toe te laten dat de kaart van Europa wijzigingen zou ondergaan. Graaf Metternich, de Oosten- rijksche diplomaat, vreezende dat het welsla gen der Belgische omwenteling aanstoot zou geven aan de kunstmatig samengestelde volkstammen, welke het Oostenrijksche kei zerrijk uitmieken, om op hunne beurt te pogen het juk af te schudden, verkreeg van boven genoemde Alliance dat Rusland gelast werd om met zijne legerbenden de Belgische revolutie te komen dempen. Op den vooravond echter van den opmarsch der Kozakken naar ons land, brak de geweldige Poolsche opstand los, die de Russen verplichtte al hunne soldaten aan te wenden om Polen te onder werpen. Toen een jaar later deze taak ten einde was hadden de Europeesche mogendheden België als onafhankelijke Staat erkend <n waren wij bevrijd van dezen woesten inval welke voor ons land een geesel zou geweest zijn gelijk aan den inval der Noormannen. Het slot zijner geschiedenis was het ver haal van de pogingen van den huidigen Poolschen Voorzit'er der Republiek, vvelk^ na verschillige malen schipbreuk geleden te hebben door de Russen werd opgesloten te Petrograd in cd n' ro welke gelijk stond als een verooi deeling tot het schavot. Hij liet ons het drama kennen dat zich toen afspeelde. De gevangene, die zinneloosheid voorwendde, werd naar het gasthuis overge bracht, waar het hem door den bestuurder, een Pool in Russischen dienst, mogelijk werd gemaakt te ontvluchten om verder zijn vader land te kunnen dienen, en die aldus zich zelf in het verderf stortte voor de vrijheid van zijn land. Deze aangrijpende geschiedenis van ellen den en weeistand van een vrijheidsminnend volk werd door de toehoorders in een plech tige stilte aanhoord en menigeen was in hoogste mate ontroerd door het machtige woord van den spreker. Daarna was het de beurt om de merkwaar digheden van land en stad op het doek te zien verschijnen, die door den redenaar vloeiend en vlot beschreven werden. Kerken, ge-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2