Gemeenteraad van Yper 3 MILITIE LICHTING 1931 bouwen, kasteelen, dragen in Polen den bouwtrant van onze Vlaamsche monumenten, als de burchten van Gent en Brugge, de Gothische en Romaansche stijl vindt men ook overal terug, en in menige plaatsen zijn de herstellingen en veranderingen in Renaissance stijl geschied, welke een eigenaardigen aan blik schenkt aan deze gebouwen en paleizen. Spreker verontschuldigde zich over de nijverheden van Polen niet te kunnen uit wijden en liet ons, door eenige films, de land bouw en bosschen kennen die met zeer ge waardeerde houtsoorten zijn beplant, maar die, door de oneenigheid welke Polen en Lithauen verdeelt, op moeilijke wijze kun nen uitgebaat worden daar de scheepvaart op den stroom, langs welken het vervoer moet plaats grijpen, door dit laatste land wordt gedwarsboomd. Om te eindigen schetste de voordrachtgever de edele hoedanigheden van dit volk dat streeft om zijn land vrij van allen vreemden dwang te behouden en den weg van vooruitgang en be schaving te doen volgen. Hij maandé de vergadering aan een uit het hert komende hulde te brengen aan dit volk,bij het vieren der honderdste verjaring onze on afhankelijkheid, herinnerende dat zonder hun nen •hopeloozen stiijd wij misschien deze nimmer zouden gekend hebben. Een donder van toejuichingen barstte los en een wezenlijke ovatie werd den spreker ge bracht. De Heer Vermeulen, Voorzitter, dankte in eenige gepaste woorden den voordrachtgever en drukte de hoop uit hem nog dikwijls in ons midden te mogen ontvangen. Dit is een avond die in de annalen van onze Handelskamer met geestdrift mag worden aangebotkt, want nog nimmer hebben wij zulk een bekwamen spreker mogen toejuichen. Julien TAHON. Verslag der Zitting van 31 Maart 1930 Vervolg) io. Openbare Onderstand. Openbare ver- kooping van taillie Proces verbaal. De openbare verkooping van taillie te Zillebeke, Zantvoorde, Hollebeke en Wyt- schaete, die op io Januari 11. plaats had, heeft de som van 5464 fr. opgebracht. Vijf loten werden niet overgeslegen omdat zij den prijs der schatting niet bereikt hebben, .en de Commissie van Openbaren Onderstand vraagt nu de toelating om die koopen taillie zelf te mogen gebruiken als brandhout voor haie gestichten. De heer Voorzitter legt het proces verbaal der verkooping ter stemming, wat eenparig wordt goedgekeurd, en daarna de gevraagde toelating om het brandhout in natura te mogen verbruiken. M. D'Huvettere. De Commissie van Open baren Onderstand heeft dit hout niet noodig, anders had zij dit niet te koop gesteld. Daarom zou ik voorstellen de Commissie van Open baren Onderstand te bemachtigen dit hout, aan den prijs dat het geschat was, uit ter hand te verkoopen. M. Sobry. Dit hout werd niet verkocht omdat er hiervoor geen behoorlijken prijs werd aangeboden in openbare verkooping, en de gestichten van den Openbaren Onderstand hebben ook brandhout noodig. Bij stemming wordt de gevraagde toelating, om dit hout zelf te mogen gebruiken, toege staan. Alleen de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete en Vandamme onthouden zich. XI. Openbare Onderstand Ontslag van pacht en voortverpachting uit der hand. Vanwege de Commissie van Openbaren Onderstand heeft de stad voor advies een beraadslaging ontvangen waarbij de Weduwe Vandevy ver-Popelier op hare aanvraag ont- slegen wordt van haar pacht van 24 aren land te St-Jan. De Commissie vraagt tezelfdertijd de toelating om dit klein perceel land uit ter hand te mogen verpachten aan denzelfden prijs der nabijgelegen landen. Al de raadslecen stemmen ja. 12. Diëtist van het lijkenvervóer Lasten- kohier. Met den heer Voorzitter oordeelen de raadsleden dat het overbodig is lezing te geven van dit lastenkohier daar dit hetzelfde blijft als vroeger. Het wordt dan ook zonder opmerkingen goedgekeurd. 14. Stadsgrachten Vischrecht Ge beurlijke verpachting oj toekennen van vischver- loven. M. Sobry. Zooals gij weet heeft de stad een aanvraag ontvangen om de wateren der Majoorgracht en der twee Gazedijken te pachten voor 3, 6 of 9 jaren mits den prijs van 1000 fr. 's jaars. Tijdens de bespreking, die daarover in de laatste zitting plaats had, was de raad niet genegen die vraag toe te staan maar hij was van gedacht er alle visschers te laten visschen met de lijn. De stad ontvangt nu reeds pacht van het eiland der Majoor gracht, van op welks boorden het den huur der toegelaten is met de lijn te laten visschen, en gezien de stad ongeveer 1000 fr. uitgaven doet voor het opleggen van visch in de Ma joorgracht, ware het ook redelijk een kleine taks te eischen van de visschers voor het uit oefenen van hunne liefhebberij. Er werd ons gevraagd den prijs van het vischverlot niet hooger te bepalen dan 5 fr. per lijn. Ik stel voor dit alzoo goed te keuren. Het is goed koop gezien de Staat 18 fr. vraagt voor een vischverlof en de visschers soms uren ver gaan om in de Staatswateren te visschen. Wij ver hopen dat wij hier dus veel liefhebbers zullen hebben- M. Lemahieu. Het is wel verstaan dat men met dit vischverlof mag visschen in al de stadswateren, niet alleen in de Majoorgracht maar ook in de Wieltjegracht, Boterplas en andere, en ook dat men met twee lijnen mag visschèn mits 5 fr. per lijn te betalen. M. S°^ry. Ja, maar hoogstens twee lijnen per persoon. M. Delahaye. Ik ben gelukkig over de genomen beslissing. Maar nu het visschen een inkomst voor de stad zal uitmaken, denk ik dat de stad nu ook voor plicht zal hebben een oog in 't zeil te houden om het visschen met alaam dat verboden is te beletten De politie zou daarop streng moeten toezien. Er zou den ook maatregelen moeten genomen wor den bij het aftrekken der wateren opdat de visschen, die gewoonlijk den stroom van 't water volgen, niet mede afgetrokken wor den. Als 't noodig is zou er voor de sluizen een grillie moeten geplaatst worden. M. Vandamme. Ik ben insgelijks gelukkig over de beslissing door het schepenencollege genomen. Ik had vroeger gehoopt dat men zich bij het princiep van het kosteloos laten visschen zou gehouden hebben, doch gezien de visschers er zelf mede t'akkoord zijn, zie ik er geen bezwaar meer in een kleinetaks van de visschers te eischen. Ik verhoop dat men nu nooit meer op het gedacht zal komen het vischrecht in de stadswateren aan een enkelen persoon te verpachten. Dit moet nu voor goed gedaan zijn. Waarom moet er ook bepaald worden dat men enkel met twee lijnen mag visschen Sommige visschers kunnen daarbij bijvoorbeeld nog een palinglijn leggen. En de vreemdelingen die hier des Zondags komen, zal men die gratis laten visschen M. Sobry. Neen, de vreemde visschers moeten evengoed betalen als de anderen. M. Soete. Hoe zult gij die taks doen betalen door de vreemdelingen die hier slechts den Zondag komen M. Sobry. Dit is hetzelfde als voor de vischverloven van den Staat. Degene die begeeren hier te komen visschen, kunnen altijd iemand gelasten een vischverlof voor hen te nemen bij den stadsontvanger. Het ware toch niet mogelijk daarvoor standvastig een politieagent bij het water te plaatsen om vischverloven af te leveren of na te gaan zoo al de visschers er in 't bezit van zijn. De politie heeft ander werk te doen. Daarbij wij rekenen op den goeden wil van al de visschers die in hun eigen belang de misbruiken, die zouden gepleegd worden, wel zullen willen kenbaar maken. M. Vandamme. Men zou ook moeten wat strenger toezién op het vuilmaken der wateren. M. Leuridan. De Heer Vandamme zegt dat al de visschersbonden instemmen met het betalen eener taks van 5 fr. per lijn. Ik meen te weten dat zulks niet waar is, er is daarom trent geen eensgezindheid onder al de bonden. De Ypersche Lijnvisschers, een der belang rijkste visschersmaatschappijen van stad, hel - ben een brief geschreven waarin gevraagd wordt het visschen kosteloos toe te laten. Er wordt daarin ook nog gevraagd dat de kinde ren beneden de 14 jaar niet zouden mogen visschen tenzij zij van hunne ouders of een verantwoordelijk persoon vergezeld zijn. Ik vind dat dit verbod zou moeten gehandhaafd wórden. Sommige pachters van een strookje grond, langs de buitenwandeling gelegen, heb ben ook voor gewoonte allerhande afval of vuiligheid in de Majoorgracht te werpen. Ik denk dat dit zou moeten gestraft worden. M. Lemahieu. Ik ben altijd van gedacht geweest dat het visschen kosteloos moest toe gelaten worden en ik ben het nog, maar ge zien het op aanvraag is der visschers zelf, kan ik ook met die kleine taks instemmen. Het was ook het inzicht van het schepenen college de kinderen beneden de twaalf jaar niet toe te laten te visschen. Maar ieder persoon mag niet meer dan twee lijnen leggen- M. Vandamme. En waarom, de stad zou alsdan zooveel maal meer 5 fr. trekken. M. Leuridan. Al dat meer is of twee lijnen heeft reeds een ander doel dan lief hebberij. M. D'Huvettere. Ik bestatig met vreugde dat er over dit punt zulke goede overeenkomst en groote eensgezindheid bestaat. Voor het bevuilen der waters zou er moeten gezorgd worden, maar de stad heeft ook waters waar het niet moet ingeworpen worden maar waar de vuiligheid er van zelf inloopt, zoo onder meer de Wieltjegracht. Nu men aan de visschers voldoening heeft gegeven zou men ook eens moeten denken de wandelaars tevre den te stellen. Daarom zou ik den Heer schepen van openbare werken willen vragen die gracht eens te doen reinigen. M. Declercq. Zoo de raad mij daarvoor een krediet wil geven, ben ik bereid dit werk te doen uitvoeren. Doch de groote schuld daarvan is dat daar in de Wieltjegracht na den oorlog een riool werd gelegd en dat de obusputten met steenafval werden gevuld, zoodat wanneer er water ingestoken wordt dit seffens door den grond weg loopt. Moest de Wieltjegracht een meter hooger in water staan, dan ware het uitzicht ervan reeds veel verbeterd, maar daarvoor zou er dienen een vloer gelegd te worden. M. Sobry. Ik vraag dat de raad thans zou willen beslissen over het gedane aanbod van pacht van de Majoorgracht voor 3, 6, of 9 jaren mits den pachtprijs van iooofr. 'sjaars. Daar zulks den wensch is der raadsleden leg ik de verwerping dier vraag ter stemming. Dit wordt met eenparigheid gestemd. M. Sobry. En nu stel ik voor te stemmen over het voorstel van 5 fr. per lijn te vragen en hoogstens twee lijnen per persoon toe te kennen. M. Vermeulen. Dit werd hier nog niet gezegd, maar het is eveneens den wensch van vele liefhebbers dat de kinders, die den Zondag hunnen vader vergezellen, kosteloos zouden mogen visschen. M. Lemahieu. De'vader heeft recht op twee lijnen, hij kan er een van aan zijn zoon geven. M. Vandamme. Alswanneer er een prijs kamp of.wedstrijd ingericht wordt dan is het visschen kosteloos. Al de raadsleden stemmen hiermede in M. Sobry. De kinders die hunne ouders vergezellen moeten ook 5 fr. betalen. Doch het ware beter slechts een vischverlof te ver- leenen aan de kinderen boven de 14 jaren, want de plaats der kinderen is niet bij het water. Dit voorstel wordt alzoo eenparig goedge keurd. Vervolg in ons aanstaande nummer). STAD YPER ZEER BELANGRIJK BERICHT Zijn verzocht zich bij het Gemeentebestuur aan te melden tusschen 1° en 20 Mei aan staande (en niet zooals voor de vroegere lich tingen van 1 Oogst tot 31 Oogst) om er het vereischt formulier in te vullen of om hunne aanvraag schriftelijk te laten geworden aan den Burgemeester binnen hetzeltde tijdperk i°) De jongelingen geboren in 1912 of igi3 die begeeren hunnen militairen dienst te doen met de lichting ig3i 2°) De miliciens der klas xg3i, de uitgestel- den en de bij deze klas gevoegde verdaagden die om een uitstel van onbepaalden duur ver zoeken 3°) Die om een uitstel van één jaar of om de vernieuwing van een uitstel verzoeken Na 2011 Mei zullen er geene vragen meer kun nen aanveerd worden. De vragen om intrekking van uitstel worden: na i5D September niet meer aangënomen. Yper, den 9 April ig3o. De Burgemeester H. SOBRY.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3