De Nieuwe Ambulance Auto van het Roode Kruis Red i van de» Heer Notaris Norbert D'Huvettere, 5 Zooals wij het verleden week reeds meldden, ïeeft het plaatselijk Comiteit van het Roode <ruis zich een gansch nieuwe auto-ambulance langeschaft om het snel vervoer van zieken :n gekwetsten in Yper en omliggende ge- neenten te kunnen verzekeren. Deze prach ige en gansch modern ingerichte ambulance- vagen, waarvan de kosten voor de helft door iet Middenbestuur van het Roode Kruis van België werden afgedragen, is Zaterdag 11. ilechtig overhandigd geworden aan het ver dienstelijk Comiteit van Yper, waarvan de leer Notaris Norbert D'Huvettere de ijverige voorzitter is. Om 17 uur had te dier gelegenheid, in t bijzijn van den heer H. Sobry, burge meester, C. D'Huvettere, schepen en G. Versailles, gemeentesecretaris, een kleine ontvangst plaats in de bovenzaal van het stadhuis. Benevens verscheidene dames en heeren, verdienstvolle leden der Ypersche afdeeling van het Roode Kruis, hadden tal rijke overheden en vooraanstaande personen van stad den oproep van het Comiteit beant woord en er aan gehouden die plechtigheid door hunne tegenwoordigheid te vereeren, alzoo een blijk gevende hunner hooge waar deering van de verhevene en menschlievende taak die bestuur en leden zich vrijwillig heb ben opgelegd en die zij met zooveel opoffering en toewijding weten te vervullen. Hieronder geven wij de redevoeringen die op deze plechtigheid werden uitgesproken en die allen uitbundig werden toegejuicht. Voorzitter van het plaatselijk Comiteit van het Roode Kruis. Damen en Heeren, Laat mij toe, in naam der afdeeling Yper van het Roode Kruis van Belgie, mijne ge voelens van dankbaarheid iegens U allen, hier zoo talrijk uit genegenheid voor onze inrich ting opgekomen, uit te drukken. Ik bedank namelijk de Heeren leden van het Schepe nencollege ons te hebben willen ontvangen op het Stadhuis van Yper. Wij zijn ook dankbaar jegens onzen provin cialen Voorzitter, Heer Doctor Sebrechts, die, niettegenstaande zijne menigvuldige be zigheden te Brugge, den tijd gevonden heeft om hier zijne verkleefdheid jegens het groot internationaal gedacht van het Roode Kruis te komen openbaren. Wij beleven tijden waarvan de levensbe hoeften gansch verschillend zijn van deze van vóór eenige jaren. De snelheid en de aard van de vervoermiddelen hebben het getal baanon- gevallen merkelijk doen aangroeien. De heelkunde heeft zulken vooruitgang ge daan dat er zich bijna geen ongevallen meer voordoen die zij niet kan verhelpen, indien de noodige maatregelen rap genoeg aangewend worden. Daarom moest er uitgezien worden naar het middel om zoo spoedig mogelijk de zieken en gekwetsten naar de klinieken en hospitalen te kunnen vervoeren. Naar dat middel heeft het Roode Kruis van België gezocht en heeft het gevonden, met hier in Vper een hulpdienst iu te richten. Daar mede was het vervoer van zieken en gekwets ten verzeke, d Bleef nu het spoedig vervoer. Ook hieraan wist het Roode Kruis van België te voorzien met aan zijne afdeeling, hier te Yper, een schoone en wel aangelegde auto-ambulance te schenken, die gij straks op den koer van het stadhuis zult kunnen bewonderen. Yper is een der enkele steden die zulken dienst bezitten en wij mogen er fier over zijn. Het middenbestuur van het Roode Kruis van Belgie heeft de helft der kosten van de auto op zich genomen, en na dien blijk van behulpzaamheid durf ik staat maken op de geldelijke medewerking der openbare diensten der stad en op de milddadigheid der Yper- sche bevolking om het kwijten der wederhelft dezer som te kunnen verzekeren. Wij gelasten den Heer Afgevaardigde Depraetere de dankbaarheid vatide Afdeeling Yper en van de Ypersche bevolking aan het Middenbestuur te willen overmaken. Rede van den Heer Maurice De Praetere, Afgevaardigde van Het Middenbestuur van het Rood-Kruis. Mijnheer de Burgemeester, Dames en Heeren, Met genoegen neem ik, in naam van het Middenbestuur van het Rood-Kruis, den dank van het Ypersche Comiteit in ontvangst, bij het overhandigen aan deze afdeeling van een auto ambulance van het laatste model, voor zien van alle wetenschappelijke en practische verbeteringen door de ondervinding geleerd. Maar ik verhaast mij, op mijne beurt, het Ypersche Roode-Kruis Comiteit te danken, dat in de moeilijkste omstandigheden, spijts vele hinderpalen soms, met een voorbeeldige toewijding zijn taak tot een goed einde wist te brengen. Wij weten hoe zwaar die taak soms is. Hoe het hooge ideaal van het Roode Kruis soms niet altijd bereikbaar is voor alle geesten. Hbe men het werkelijk tastbaar moet maken om er al het nut en de noodzakelijkheid te doen van uitschijnen. Dat hebt ge heerlijk begrepen, Mijnheer de Voorzitter, en f rachtig verwezenlijkt. Sinds tien jaar is het Roode-Kruis gansch ons land door dien weg opgegaan en is, door zijne vredeswerking, tot alle klassen, tot alle standen doorgedrongen. In 1922 telde het Roode-Kruis 35 afdeelin gen, nu 186. Tijdens de 6 laatste jaren ontston den er 72 in het Vlaamschéland alleen West- Vlaanderen telt er 22 maar Yper is zeker de baker voor 't Westland, het ledental steeg er van 3ooo tot 9000. 6800 Assistenten der Openbare Gezondheid bekwamen hun diploma. Moet ik wijzen op de tusschenkomst van het Roode-Kruis bij rampen Bij den watersnood der Maasvallei in 1926 en van den Schelde- arm bij Dendermonde in 1928. Overal verdien de het Roode Kruis den dank der bevolking. Was het Roode-Kruis niet steeds onmiddel lijk ter plaats bij de mijnrampen als te Water schei, te Paturages, te Marcinelle en gisteren nog ,te Elouges Redde het geen menschen tevens bij spoorwegrampen als te Halle, Geeraardsbergen en Namen Overal staat het in de bres als beschermster der volksgezond heid en helpster der Openbare Besturen. Daar om meent het recht te hebben op de sympa thie van het publiek tijdens de Roode-Kruis- week van 6 tot i3 April, waar gansch ons land door de aandacht zal gevestigd worden op de weldaden van het Roode Kruis. Rede van den Heer fldvokaat Henri Sobry, Burgemeester der Stad Yper Hooggeachte Heeren Doctor Sebrechts, Provinciale Voor zit er, Notaris D'Huvettere, Stedelijke Voorzitter, en De Praetere, Vertegenwoordiger van het Middenbestuur van het Rocd Kruis Allerverdienstelijke Damen en Heeren werkzame leden van het Rood Kruis, 't Is met vreugde en voldoening, dat de stad Yper U op het stadhuis ontvangt ter gelegenheid der gelukkige aanwinst van een auto-ambulance die, in nood en dood, veel deugd en dienst kan doen. Wij zijn gelukkig om het bestaan van een Ypersche afdeeling van het Rood Kruis en om hare macht en mogelijkheid om veel onge- lukkigen ter hulp te komen. Bij het overwegen van het lijden en den lastigen doodstrijd, die de oorlogsgekwetsten in vroegere tijden ondergingen, toen zij door de wederzijdsche vechtende legers onmeedoogend op het slag veld achtergelaten werden en ten prooi vielen aan raven en roofdieren, moet alwie mensche- lijke gevoelens heelt, zich verheugen omdat er, den 22 Oogst 1864, te Geneve tusschen verscheidene Mogendheden een welerzijd- sche overeenkomst gesloten werd, waarbij in elk leger een red- en geneesdienst moest inge richt worden voor de oorlogsgekwetsten die zoohaast mogelijk van het slagveld moesten vervoerd worden, de dooden naar een kerk hof, en de gekwetsten naar een hospitaal, 't Is na die overeenkomst, dat edelmoedige zielen het gedacht en de goesting kregen van het Rood Kruis tot stand te brengen, om het ten dienste te stellen en van de oorlogsge kwetsten en van alle verongelukten die in nood en dood verkeerden. Zij dachten mis schien op een verhaal, dat gij allen kent en dat hierop uitkomt Over 1900 jaar was er een welhebbend man uit Samarië die te peerde een reis ondernam in het vijandig Judea gekomen op een eenzame plaats hoort hij almeteens iemand kennen en klagen en hulpe vragen hij springt van zijn peerd en vindt weldra een Jood, een vijand, uitgestrekt ten gronde, uitgestroopt tot op het vel, en 't lijf doorkorven met bloedende wonden zonder aarzelen, geeft hij dien ongelukkigen zijne veldflesch te drinken om zijn branden den dorst te lesschen, hij wascht het bloed uit zijne gapende wonden, zalft ze met olie en verbindt ze met linnen banden hij hijscht den man op zijn peerd, voert hem naar een nachtverblijf, legt hem daar op een rustbed en belooft zijne reis en verzorging te betalen. Niemand meer dan den God- Mensch,. die alsdan in Judea zijne liefdeleering prak, prees het edelmoedig medelij ien en de deugd doende menschlievendheid van dien goeden Samaritaan, en verhiel ze ver boven de ijs koude onverschilligheid van een priester en een leviet, die hunnen landgenoot, zonder hulp bieden, waren voorbijgegaan. 't Is het edelmoedig medelijden en de deugddoende menschlievendheid van den goeden Samaritaan die door het Rood Kruis overgenomen en nagevolgd worden 't zijn die edele gevoelens van naastenliefde die de doctors en dames van Yper bezielden lij lens de vierjarige bestorming en beschieting van Yper, toen zij dag en nacht de militaire en burgerlijke slachtoffers van den oorlog be waakten, bezorgden en zooveel mogelijk genazen 't is die kristene bedienstigheid die de Ypersche afdeeling van het Rood Kruis ter hulp deed snellen bij alle verongelukten door ontploffing van achtergelaten oorlogs tuig, of door werkongevallen, of door andere onverwachte rampen 't is dat ideaal van onbaatzuchtige menschlievendheid dat het YperSch Rood Kruis, dank aan zijn auto ambulance, nog beter wil dienen en verwe zenlijken, en daarom, in den naam der stad Yper, en in den naam van al de zieken en gekwetsten die hulp en heeling door het Rood Kruis bekwamen of zullen bekomen, loof en dank ik het zeer verdienstelijk en deugddoend Rood Kruis en zijne voortreffe lijke Ypersche afdeeling. Daarna gingen allen samen de nieuwe auto bezichtigen en bewonderen. In de auto is er plaats voor twee zieken of gekwetsten en voor twee verzorgers. De berries zijn zoodanig ge schikt dat ze met alle gemak uit de auto kun nen getrokken worden, om er dan zieke of gekwetste op nèer te leggen, en daarna weer even gemakkelijk in de auto kunnen gerold worden. Een kasje is er eveneens in voorzien dat de allereerste en noodwendigste hulpmid delen en verbanden moet bevatten. Niets ont breekt, de plaatsen zijn ruim en alles is tot in de minste bijzonderheden verzorgd om zoo veel gemak mogelijk te verschaffen. Ongetwij feld is deze ambulance wagen geroepen om, bij rampen en ongelukkenuitstekende diensten te bewijzen. Maar benevens die prachtige auto heeft het Roode Kruis ook nog een andere, niet min belangrijke aanwinst gedaan, iets waarvan het tekort zich hier reeds dikwijls, jammer genoeg, deed voelen, namelijk een kleine overdekte berriewagen op twee wielen om in stad of voor een korten afstand dooden en veronge lukten te vervoeren. Dit washier reeds sedert lang onontbeerlijk geworden, meermalen heb ben wij het treurig schouwspel te zien gekregen van verongelukten die op etn onbehoorlijke, om niet te zeggen onmenschdijke wijze, naar het doodenhuis werden vervoerd. Die tijd is nu gelukkiglijk voorbij en dank zij het Roode Kruis zal ook dit vervoer voortaan op een behoorlijke wijze kunnen verzekerd worden. Alhoewel wij vurig wenschen dat en auto en vervoerbenie zoo weinig mogelijk zouden moeten gebezigd worden, toch verheugen wij ons dat Yper dit alles nu bezit en dat dit, bij mogelijke ongevallen, aan de verkleefde leden van het Roode Kruis zal toelaten alle ge- wenschte hulp met den noodigen spoed en be hoorlijkheid te verleenen. Het Roode Kruis van België en inzonder zijne zeer verdienste lijke Ypersche afdeeling ontvange hierom den welgemeendsten dank van al de inwoners van Yper en van het Arrondissement. Daar de garage van het hospitaal echter te klein is om de groote ambulance auto te ber gen, zal deze bij den Heer Notaris D'Huvet tere geplaatst worden, 't Is dus daar dat men zich zal moeten wenden om het gebruik ervan aan te vragen. Bij dringende gevallen mag men zich ook telefonisch t wenden 't zij naar het hospitaal, 't zij naar het politiebureel van Yper, die onmiddellijk het noodige zullen doen om de auto zoo spoedig mogelijk naar de plaats dei" ramp te sturen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5