- HET YPERSCHE - L,A RÉGION D'YPF *ES Supplément Robaos poor Machines a écrire Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Guido Gezelie Hulde 11' Jaargang, Nr A - 12 April 1930 11' Année, N° A 12 Avril 1930 R1jvnögr«e| In Engeland houdt men zich nog steeds bezig met de Conferentie van Londen. Over 't algemeen houdt men er niet aan dat de besprekingen zouden ophouden, maar om eene overeenkomst te treffen gaat het ook niet gemakkelijk, want niemand der deelnemers houdt eraan zijn zeemacht te verminderen. Er zijn voor 't oogenblik drie uiteinden mogelijk i geen verdrag met vijf mogend heden ondereenen terugtrekking van Frankrijk en Italië. 2. Verdrag met vijf om beper kingsmaatregelen te treffen en de onderzee macht te bepalen. 3. Verdrag met drieën en overeenkomst tusschen Engeland-Amerika en Japan. Merkenswaardig is het dat men inmiddels in Italië nog deze maand 5 groote oorlogs schepen zal te water laten en dat deze plech tigheid met groote feestelijkheden zal gepaard gaan. En dat men in Amerika het wetsvoor stel aangenomen heeft dat 10 millioen voorziet om verschillende zeebasisplaatsen te verster ken op de westelijke kust. Te dier gelegen heid werd in de Vereenigde Staten erop gewe zen wat hunne deelname aan den wereldoor log heeft gekost de kleine bagatel van omtrent 5i milliard 400 millioen dollars, 't zij 70 p. c. der uitgaven. Engelsch Icdië is nog immer zeer beroerd door den veldtocht van Gandhi. Er werden deze week nog al eenige aanhoudingen gedaan van aanvoerders der opstandelingen die zout vervaardigden en weigerden den tol te beta len. Echter zijn er, buiten eenige opstootjes, geen groote gewelddaden voorgevallen. In 't Noorden van Indië schijnt men zich daarentegen maar weinig gelegen te laten met de beweging en de kruistocht van Gandhi wordt er niet in acht genomen. Deze laatste heeft een smeekschrift gestuurd aan de Ame- rikaansche bladen opdat de Vereenigde Staten zich volledig zouden verklaren ten voordeele der onafhankelijkheid van Indië. Had men Gandhi dadelijk aangehouden, er zou waarschijnlijk een opstand ontstaan zijn, en nu men hem heeft laten voortdoen denken de muiters dat de Regeering zich zwak voelt. De toestand in China blijft voortdurend duister en eilendig. De verwikkelingen die het gele rijk kent zijn immers zeer verward. De oude partijen van Moekden houden het met Yen-Shi-Shang tegen het jonge oploopende China. Anderzijds is Japan in onderhandeling met Nankin om een handelsverdrag te treffen en in geval van welslagen belooft het zijn steun aan Marid choerije. Maar terwijl de Japansche regeering aldus hare plannen op stelt, is er eene Japansche militaire partij die het meer over heeft voor de noorderlingen. En de Sovjets van hunnen kant zoeken den ondergang van Chiang- Kaï-Shek. Men ziet, hoe meer men de kaart draait, hóe meer kleuren er te zien zijn en hoe min klaarte. RIK. Allerhande; Nieuws Yper. Landlooper aangehouden. Vrijdag morgen heeft de Politie Rechtbank van Yper, den genaamden Claeys Remi van Passchendaele, 29 jaar oud, voor twee jaar naar het bedelaarsgesticht van Merxplas ge zonden voor landlooperij. Deze kerel had zich in een taxi auto doen vervoeren van Yper statie, doch op het oogen blik van betalen was hij zonder geld, en werd alsdan in de handen van de politie gegeven. Naar het schijnt is hij aan zijn eerste proef niet au bureau de ce journal Distinctions Nous apprenons avec plaisir que Sa Majes- té le Roi Albert a conféré le titre d'Officier de l'Ordre de Léopold, a notre ancien con- citoyen le Docteur A. Delie en récompense de ses 5o années d'active, honorable et bril- lante pratique médicale le titre de Chevalier de l'Ordre de Léopold II a Monsieur Charles Pieters de Reninghe et de Chevalier de l'Ordre de Léopold a Monsieur Henri Petit, Capitaine de Gendarmerie a Ypres. A tous nos plus vives félicitations. Bij koninklijk besluit van 8 April, werd het Nijverheidseereteeken van 2e klas verleend aan Camille Carpentier, sedert 1901 in dienst der heeren Armand Donck - Vermeulen en Georges Decoene. Onze beste gelukwenschen. La Belgique Prévoyante Het bestuur van de Ypersche Vooruit- zienden heeft de eer aan de leden te laten weten dat de Algemeene Vergadering van La Belgique Prévoyante dit jaar zal plaats hebben te Antwerpen op Zondag 4." Mei, in het Gymnasium, Isabella laan 102, om nuren stipt. Om I uur banket voor 400 personen. De eerste ingeschreven zullen dus alleen plaats vinden. Na het banket, bezoek van de ten toonstelling met afslag op den ingangsprijs. De prijs van het banket is vastgesteld op 3o fr. een halve ffesch wijn en den dienst bij begrepen. Maandag 5" Mei Voor de liefheb bers bezoek aan de tentoonstelling van Luik en eetmaal waarvan de prijs vastgesteld is op 25 fr. De algemeene bestuurder van La Belgi que Prévoyante zal slaping kunnen ver schaffen aan den hoogsten prijs van 20 Jr. Laat u zoo haast mogelijk inschrijven bij den Secretaris A. Gaimant, 10 Meenenstraat. Weldadigheidsmaatschappij Ypersche Schotten Wie gaat er mede naar Cassel Op Maandag 2° Paaschdag gaan onze Schotten naar Cassel. Wie van deze gelegen heid wil gebruik maken, om het beroemd standbeeld van den grooten Franschen Maar schalk Foch te bewonderen, alsook om te genieten van het prachtig panorama van op de hoogte waarop het standbeeld geplaatst is, waar men uren ver het gewezen Fransch slag veld kan bezichtigen, mag zich laten inschrij ven bij Arthur De Vos (In den Rozenboom), alsook in het lokaal bij Camille Souxdorf, (Café l'Etoile). Vertrek om 12 uur stipt aan het Hotel Aux Trois Suisses Groote Markt. Prijs 10 franken. Degene die verre kijkers bezitten, raden wij aan van deze mede te nemen. Het Bestuur. De Ypersche Wielrijdersclub laat weten dat zij op Paasch Zondag 20 April een gezamenlijke reis per autobus inricht naar Roubaix om er de aankomst van den koers Parijs-Roubaix bij te wonen. Prijs 10 fr. Alwie begeert mede te gaan moet zijn naam laten opschrijven in het lokaal Café Sport wereld van heden af tot ten laatste den Zaterdag avond 19 April, om 8 uur. Uitstap naar Roubaix per autocar, op Paschen, 20 April, om er de aankomst Paris-Roubaix te zien. Vertrek uit Yper om 10 uur. Prijs 8 fr. Plaats aanvragen vóór den 17 April bij Pinket, Meenensteenweg, 123, Yper. Notariaat Het Staatsblad van 10 April kondigt de benoeming af van den Heer Masureel A. eere-notaris te Staden, als notaris ter stand plaats Couckelaere, in vervanging van den Heer Masureel L., overleden. Onze hartelijkste gelukwenschen In Mei 1930 is het honderd jaar geleden dat onze grootste vlaamsche dichter Guido Gezelie, te Brugge geboren werd. Benevens zijne geboortestad, die hem een standbeeld opricht en grootsche plechtigheden op touw zet, wordt die geboorteverjaring van onzen grooten priester-dichter dit jaar in alle steden en derpen, tot zelfs in 't buitenland, herdacht en gevierd. Hier te Yper ook wordt er door het Christen Werkers verbond, op Palmzondag, l3 April, om 8 uur 's avonds, in de zaal van 't Christen Volkshuis, een Gezelie avond ge houden. Als feestredenaar zal de E. H. Cesar Gezelie optreden. Veel oude Yperlingen herinneren zich nog de begaafde welsprekend heid van E. H. Cesar Gezelie, en vooral zijn aangrijpende en roerende passiesermoenen die hij, als onderpastoor van St-Maartens, korts vóór den oorlog hield en die telkens honderde en honderde Yperlingen naar Sint- Maartenskerk deden toestroomen. Declamator Antoon Vanderplaetse van het Vlaamsche Volkstooneel treedt op met de schoonste dichtstukken van den Vlaamschen Meester. Ter afwisseling zullen de Lentemeisjes enkele liederen uitvoeren. Kaarten zijn te bekomen in het Christen Volkshuis, St-Jacobstraat, 3o. t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 April, om 8 y, uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Emile VERHACK van wegens de Maatschappij De Ware Bolders van 't Postje. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 April, om 11 *4 uur, in de nieuwe Kathedraal van St-Maartens, tot zielelafenis van Heer Leon BEDDELEEM Echtgenoot van Vrouw Irma DURNEZ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 April (Paschen), om fVt uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Camille VAN WYNSBERGHE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 April (Paschen), om 8*4 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jéróme DEPUYDT Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 21 April 2e Paasch dagom 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot ziele lafenis van Heer Henri LABAERE en zijne overledene Echtgenoote. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat o— Rue au Beurre is ALLEEN OPEN [I reste seule ouverte le op Zondag 13 April Dimanche 13 Avril Zaterdag en Zondag PRONOSTIEK, Ronde van Vlaanderen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9