6oed nieuws «oor oos Caiillon Maatschappij Ons Onderdak Een Vliegplein te Yper Op 31 December sluit hij als volgt ACTIEF. I. Onroerend gemaakt Meubelen 840,07 II. Verwezenlijkbaar 1°) Portefeuille 60 loten, leening 1921 11640,00 80 loten, leening 1922 19520,00 5o loten, leening 1923 24950,00 73/5oo Inlandsche met premiën 36135,00 6o/5oo Belgische Spoorwegen 34919,00 127164,00 2°) Samenwerkers ongekwetene onderschrijvingen 161935,00 III. Beschikbaar i#) In kas 96,05 2°) Postcheckrekening 61,21 157,26 290096,33 PASSIEF. I. Jegens haarzelve i°) Kapitaal 201725,00 2°) Afkortingen 840,07 3°) Wettelijk voor behoud 7094,91 209659,98 II. Overschot van voorraad voor algemeene onkosten 80436.35 290096,33 Gelief dien bilan goed te keuren. Gij zult derwijze ons bewijzen dat Gij onze werk zaamheden op prijs weet te stellen. Wij stel len U ook voor te willen ontlasting geven aan de Heeren Beheerders en Commissarissen, die zoolang reeds ten uwe dienste waren en uw vertrouwen ten volle verdienen. Het mandaat van twee Beheerders, de Heeren Baron P. de Vinci: en L. Van Alleyn- nes, is te vernieuwen en zij zijn herkiesbaar. Wij stellen U voor hen opnieuw te benoemen. Zij zullen uwe belangen voort blijven behar tigen. Het mandaat van den Heer Commissaris Em. Gaimant is ook voltrokken en hij ook is herkiesbaar. Gelief hem her te benoemen. Daardoor zult Gij aan die Heeren een blijk van erkentenis geven. Zij zijn er waardig van. De bestuurder neemt zijne taak voortdu rend waar en blijft ter beschikking van alwie zijne toevlucht tot de Vennootschap neemt. Allen worden er vriendelijk onthaald en elkeen mag op zijne dienstwilligheid rekenen. In den Beheerraad en in den Raad der Commissarissen moogt Gij vertrouwen heb ben. Zooveel zij kunnen zullen zij steeds allen helpen, opdat zij voldoening bekomen naar wet en recht. Voor dat vertrouwen zijn zij U zeer dankbaar. Toejuichingen begroetten die rede. De Heer Burgtipeester gaf vervolgens ver slag over de werkzaamheden van den Raad der toezichters in de volgende bewoordingen A chtbare A andeelhouders, De wet en de standregelen onzer Vennoot schap schrijven den Raad der Commissarissen als plicht voor de werkzaamheden van den Beheerraad te bewaken en na te zien. Aan dien plicht zijn wij niet te kort gebleven. Het onderzoek der boekhouding liet ons toe de werkzaamheden na te gaan. Wij hebben de goede inrichting der dien sten vastgesteld en ook de zorgen, waarmede de boekhouding gedaan wordt. De Beheer raad en de bestuurder kwijten zich met nauw gezetheid van hunne wederzijdsche taak en het is voor ons aangenaam hun hier gansch onze voldoening er voor uit te drukken. De bilan is het voorwerp geweest van een nauwkeurig onderzoek van onzentwege. Wij hebben gezien dat alles volkomen overeen stemt met de verschillende boeken en, bijge volg, moogt Gij, in volle vertrouwen, er uwe goedkeuring aan geven, want wij hebben alles in regel bevonden. Hij werd ook algemeen toegejuicht. Dan werden die verslagen en den bilan met eenparige stemmen goedgekeurd, ontlasting aan de Beheerders en Commissarissen gege ven en de uittredende Beheerders en Com missaris herbenoemd. De bestuurder, in eene bondige rede, wees op de groote genegenheid van den algemeenen Raad, die ten dienste blijft van zijne geteisterde medeburgers tot dat de laatste voldoening bekomen heeft. Hij is overtuigd de tolk te wezen van al de geteisterden om die Heeren openlijk dank te betuigen. Handgeklap bekrachtigde die rede en iedereen ging voldaan heen. Op 9n April heeft de Heer schepen Declercq, samen met den Heer Verwilghen, Koninklijke Hoog Commissaris, een onder houd gehad met den befaamden Mechelschen beiaardier, Jef Denyn, aan wien de stad ge vraagd had zijn advies te willen geven voor het herstellen van ons Carillon. Wij vernemen met uiterst veel vreugde dat de Heer Denyn zich heeft uitgesproken voor de oplossing zooals die door alle Yperlingen gewenscht was, namelijk voor het herstellen van de twee carillons die we hier vóór den oorlog bezaten. Volgens er werd overeenge komen zal het klokkenspel, dat in de campa nile van het Belfort zal geplaatst worden en dat moet dienen voor de uren aan te kondigen, twee klokken minder tellen dan vóór den oorlog en thans bestaan uit dertig klokken, die een gezamenlijk gewicht van 1828 kg. zullen hebben. Het tweede klokkenspel, het belangrijkste, dat zijn plaats zal hebben in den toren en voor de concerten dienen moet, zal 42 klokken bevatten en een totaal gewicht van 2900 kg. hebben. Het ware hoogst wenschelijk, ja zei s nood zakelijk, dat de overeenkomst voor oorlogs schade, die daarvoor nog moet getroffen worden, toelate vooral dit laatste klokken spel uiterst wel te verzorgen en zoo belang rijk mogelijk te maken. Nu dat Yper, sedert den oorlog, zooveel bronnen van voorspoed en welstand ontnomen werd, nu dat het vreemdelingenverkeer voor onze stad een harer voornaamste bronnen van inkomsten geworden is, moet men deze trachten dóór alle m.«gelijke miadtlen steeds meer en meer uit te breiden. De beiaardconcerten die we toekomend jaar reeds, wij verhopen het vast, van op ons heropgebouwd Belfort zullen kun nen geven, moeten in luister en belangrijkheid die van vóór den oorlog overtreffen. Men moet Yper voor de vreemdelingen steeds aantrekkelijker weten te maken, en onze beiaard zal daar niet weinig aan medehelpen. Wij weten, ten andere, dat we daarvoor op onzen ijverigen en verdienstelijken sche pen van openbare werken, Heer Robert De clëicq, mogen rekenen en dat hij ervoor zal weten te zorgen om aan de rechtmatige ver langens der Yperlingen zooveel mogelijk voldoening te geven. Hij is met hart en ziel aan de belangen zijner moederstad verkleefd, dit heeft hij reeds menigmaal bewezen, en alle Yperlingen zijn er hem ten zeerste erken telijk voor. De af braaks werken van het Belfort zijn bijna ten einde en weldra zal er met den herop bouw ervan kunnen aangevangen worden. De noodige steenen en materialen bevinden zich reeds ter plaats en alles laat voorzien dat, met een weinig goeden wil vanwege den aannemer, de werken snel zullen vorderen. Binnen afzienbaren tijd zullen wij dus de innige voldoening hebben ons statig Belfort in het midden onzer herbouwde stad weerom te zien oprijzen en zal het ons gegeven zijn de blijde tonen van onzen beiaard te mogen hooren. Daar er van nu voort ook weldra zal moe ten gezorgd worden voor het uurwerk van ons Belfort, drukken we nu reeds den wensch uit dat, zoo dit mogelijk is, een wijzerplaat op alle vier de zijden van het Belfort zou aange bracht worden. Dit ware, ons dunkens, een zeer nuttige verfraaiing die met weinigen kost zou kunnen verwezenlijkt worden. De aanbesteding voor het bouwen van twintig werkmanswoningen in de Tegel- en Neerstraten te Yper, die op 24 Maart 11. plaats had, werd dezer dagen door de be voegde overheid goedgekeurd en de Heer Em. Planckaert van Passchendaele, die de laagste aanbesteder was met de som van 577.738 fr., als aannemer aanvaard. Laat ons verhopen dat de werken voortaan spoedig zullen aangevangen worden en snel zullen vorderen opdat, met den ingang van den winter, die twintig huizen reeds allen zouden kunnen bewoond zijn. Sedert eenigen tijd was het gerucht in om loop dat het militair vliegplein van Wevel- ghem, dat ginder maar over een zeer beperkte oppervlakte kan beschikken, naar per ging verplaatst worden. Dit goede nieuws werd ons dezer dagen door onzen verkleefden volksvertegenwoordiger, Dr H. Brutsaert, bevestigd en we zijn zoo gelukkig onze lezers te mogen mededeelen dat de militaire over heid thans bepaald besloten heeft de vlieg- dienst van Wevelghem binnen kort over te brengen in de nabijheid van Yper, op een uitgestrekt domein van den Staat, waar de verschillende diensten, met alle gemak en zonder het minste gevaar, over al de ver- eischte plaats zullen kunnen beschikken. Dit verheugend nieuws zal door alle Yper lingen en door gansch het arrondissement met de grootste voldoening vernomen worden. Dit zal voor Yper een nieuwe en niet te ver smaden bron van inkomsten zijn, die ons eenigermate het verlies van de Rijschool zal vergoeden. Onder opzicht van het vaderlandsch gevoel is dit ook een gebeurtenis van het grootste belang. Sedert jaren is de stad Yper van alle troepen btroofd, alhoewel zij haar daarvan nooit onwaardig heeft getoond, ver van daar. Wanneer het ons gece.urt hier enkele soldaten in groep te zien, dan zijn het jongelingen die van dit nst aftredtn en hun toestand ts juist niet gesteld om ons den.eerbied voor het leger in te boezemen. Het is integendeel troef in de kaarten van dezen die er op uit zijn het leger en ons land te kleineereri. De nationale gedachte en het aanzien van het leger zullen hier in korten tijd terug winnen wat ze ver loren hadden door de volledige afwezigheid van alle betrekking met hetgeen het levend Symbool van het Vaderland uitmaakt. Dit is een eerste vaderlandsche maatregel die de regeering eindelijk neemt, en de terugkeer van ons bataljon zal de uitwerking ervan nog volledigen. De moedige pogingen van enkele onzer stadgenopten, die zich reeds sedert meer dan een jaar met die kwestie van het vliegplein bezig houden, zullen dus weldra beloond worden. Zij werden nochtans zoo weinig ge steund en velen vonden al hun werken nutte loos, gezien er toch nooit iets van te ver wachten zou zijn voor Yper. Dit is de redeneering van al dezen die niet het minste initiatief bezitten. Had men naar hen moeten luisteren, zouden wij dan gekomen zijn tot de merkwaardige uitslagen die we reeds ver wierven en tot de nog grooter die we hetl in 't kort nog zullen bekomen Gelukkiglijk heeft het Bestuur onzer Handelskamer, ge steund door al de leden, in zijne pogingen volherd. Zijne onverpoosde werking heeft een na een al de overheden, die bij de kwestie betrokken zijn, voor de zaak weten te winnen. Wij zijn dezen nieuwen bijval aan onze Handelskamer en aan dezen die er aan het hoofd van staan verschuldigd. Onzen welge- meendsten dank gaat tot hen, alsook tot alle overheden, zoo gemeentelijke, politieke als militaire, die de Handelskamer in hare po gingen geholpen hebben.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2