5 wet en't is enkel wanneer geen overeenkomst mogelijk is, dat een nieuwe verpachting moet gedaan worden. Ik zeg niet dat de Commissie van Openbaren Onderstand het recht niet heeft zoo te handelen, maar ik vraag mij af waarom zij haar niet schikt naar den geest der wet. Een tweede bemerking heeft betrek op het lasten- kohier zelf. Er zijn daarin ook nog bepalingen die met den geest der wet niet overeenkomen. Zoo onder meer de karweidienst. Dit is wel geen levering in natura, maar het mag eraan vergeleken worden gezien er kwestie is enkele dagen in dienst van den Openbaren Onder stand met paard en wagen te moeten werken. Volgens de nieuwe pachtwet moet dit niet meer gedaan worden en die bepaling zou dan best weg vallen. M. Missiaen. Het is mij ook onmogelijk een gunstig advies uit te brengen, omdat de Commissie van Openbaren Onderstand ons aanziet als een quantité négligeable Zij vraagt ons advies zonder het noodig te oor. deelen ons eenigen uitleg te moeten geven. In haar beweegredenen zegt zij dat deze ver pachting voor haar voordeelig is en wij moeten ons daarmede maar tevreden stellen. Wat mij betreft, ik wensch de redenen te kennen waarom dit voordeelig is. De stemming, die hierop plaats grijpt, geeft volgenden uitslag ja de heer Sobry neen de heeren D'Huvettere, Capoen, La- ton, Leuridan, Missiaen, Coutelle, Vandamme en Delahaye onthouden zich de heeren Declercq, Lemahieu, Vergracht en Vermeulen. De raad brengt dus een ongunstig advies uit op de vraag van den Openbaren Onder stand. 7. Kerkfabriek van St-Maartens Reke ning over het dienstjaar IQ2Q. Die rekening wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen, Coutelle, Vérgracht en Vermeulen onthouden zich. 8. Kerkfabriek van St-Pieters Rekening over het dienstjaar ig2g. Goedgekeurd bij zelfde stemming als hier- voren. g. Honderdste Verjaring der Geboorte van Guido Gezelle Viering Ypersche Studie kring Voorstel. De Ypersche Studiekring heeft aan de stad een brief gezonden waarin gevraagd wordt, ter gelegenheid der honderdste verjaring van Guido Gezelle's geboorte, de leeuwenvlag op het stadhuis te doen wapperen en tevens de bevolking uit te noodigen om op dien dag de huizen te willen bevlaggen. In dit schrijven wordt ook nog gevraagd den r aam van Guido Gezelle aan een straat of plein der stad te willen geven, en bij voorkeur aan St-Jacobs- kerkhof dat volgens den Yperschen Studie kring daarvoor de best geschikte plaats is. M. Sobry. Ik denk dat wij aan dit schrij ven voldoening kunnen geven en dat wij het allen eens zullen zijn om den grooten dichter Guido Gezelle te vieren. M. Lemahieu. Dit schrijven behelst twee vragen indien ik het "goed begrepen heb. Vooreerst de vraag om op iD Mei de leeuwen vlag aan het stadhuis uit te hangen. Ik ben daar niet tegen maar ik zou toch willen dat daarbij ook de nationale en de Ypersche vlag gen uitgestoken worden, en dat de bevolking bij middel van plakbrieven zou uitgenoodigd worden om hare huizen te bevlaggen. Voor wat de benaming der straten betreft, dit valt uitsluitelijk in de bevoegdheid van het schepenencollege M. Sobry. Vermits er geen verzet is denk ik wel te doen met het voorstel tot bevlagging als aanvaard te aanzien. M. Leuridan. Zonder te ontkennen dat dit uitsluitend in de bevoegdheid van het schepenencollege valt, meen ik toch dat het wel zou doen van nu reeds te laten door schijnen of het van oordeel is op de vraag van den Studiekring, voor wat betreft het St-Jacobskerkhof, in te gaan of zoo het iets anders m 't oog heeft. Ik heb mij reeds laten gezeggen dat het schepenencollege van ge dacht was de naam van Guido Gezelle te geven aan een verafgelegen straat buiten de stad, ievers langs de Kalfvaart. M. Lemahieu. Neen, tot heden werd nog niets beslist. M. Leuridan. Dit had te betreuren ge weest en het ontkennend antwoord van den heer schepen Lemahieu verheugt me. Het St-Jacobskerkhof, een stille plaats, past juist in den geest van Gezelle en het is een zeer goede keus vanwege den Studiekring. Moge lijks heeft er bij St-Jacobskerk vroeger wel een kerkhof geweest, doch St-Jacobskerkhof is slechts een historische benaming zonder waarde, en volgens mij is er niets dat zich tegen de verandering van dien naam verzet. Met eenige beplantingen te doen zou dit Gezelleplein later een heel schoon en dich terlijk plaatsje kunnen worden. M. Lemahieu. Het schepenencollege heeft die zaak nog zoo ver niet onderzocht, maar als wij nog eenigen tijd te leven hebben zult ge later misschien nog meer voldoening be komen dan gij wel denkt. M. Vandamme. Voor de benaming der Deken Debrouwer, Deken Delaere en Arthur Stoffel straten hebt gij ook reeds het advies van den gemeenteraad gevraagd. Er bestaat dus een voorgaande .en niets belet nu het zelfde te doen. M. Lemahieu. Zoo gij er aan houdt zal het schepenen college later dan ook een voor stel aan het advies van den gemeenteraad onderwerpen, alhoewel dit niet noodzakelijk is. 10. Mededeelingen. 1) Het Nationaal Syndicaat der Spoor wegen bedankt de stad voor de verleende toelage van 1000 fr. en noodigt den gemeen teraad uit te willen deel nemen aan den stoet die op 18 Mei, om 14 u. 3o, aan de statie zal gevormd worden om daarna de bijzonderste straten der stad te doortrekken. 2) Het Nationaal Verbond der Oorlogs invaliden noodigt de leden van den gemeen teraad uit op de feestelijkheden van 25 Mei aanstaande tegenwoordig te zijn en deelt het programma mede dat volgende plechtigheden bevat 9 u. 3o in 't lokaal Algemeene Vergade ring N. V. I. 10 u. i5 Statie, Ontvangst der Federale en Provinciale Hoofdmannen. 10 u 45, Officieele Ontvangst op 'tstadhuis. Iiu. 3o, Solemneele Dienst in de Kathe draal ter nagedachtenis der Ypersche gesneu velden en afgestorven Invaliden. De Profun- dis van den heer Blomme, bestuurder der stedelijke muziekschool en der Harmonie Ypriana, uitgevoerd door gemengd koor en muziek. 12 u. Ontvangst der Invaliden, Hoofd mannen en stadsoverheden in 't lokaal. 13 u. Groot Banket kosteloos aangeboden door de afdeeling aan al haar leden en de uit- genoodigde overheden. 14. 3o Vorming van den stoet, Statieplein. 15 u. Vertrek van den stoet door de vol gende straten Statiestraat, Tempelstraat, Boterstraat, Vandenpeereboomplaats, Boe- singhestraat, Surmont de Volsberghestraat, Cartonstraat, Lange Thouroutstraat, Britsch Gedenkteeken, Meenenstraat, Groote Markt, Hondstraat, Merghelynckstraat, Rijselstraat en Groote Markt. 16 u. Groote Markt, Toespraken per luid spreker door de heeren Leclercq, Federale Voorzitter Timmerman, Algemeene secre taris Moerman, Provinciale Voorzitter en Gruwez Isaï, plaatselijke Voorzitter. 17 u. Trekking der premiën in 't lokaal Au Saumon 7, Seminariestraat. Concerten op de verschillige plaatsen van stad. 20 u. Zaal Lapiere, Groot privaat Bal per uitnoodiging. 21 u. Tramstatieplein, Prachtig Vuurwerk. M. Missiaen. Ik wensch wat nader inge licht te worden over het feest der Invaliden, daar er hier vroeger reeds zekere betwisting ontstond over het karakter van dit feest. Niemand onder ons heeft iets tegen de strek king van het Nationaal Verbond der Oorlogs invaliden dat alleen maar grooteren welstand voor zijne leden beoogt. Doch wanneer dit verbond een feest inricht van het vieren van zijn tienjarig bestaan, dan heeft dit niets te zien met de iooe verjaring der onafhankelijk heid van België. Dit verbond deed een vraag om toelage die door de eeuwfeestcommissie mildelijk ingewilligd werd. Nu zijn de plak brieven, die de feestelijkheden aankondigen, in stad uitgehangen en daarop zie ik niets dat met de eeuwfeesten van België betrek heeft. Ik moet bekennen dat zulks mij genoegen doet, maar ik vraag mij toch af zoo het voor wendsel mede te werken aan de opluistering der eeuwfeesten geen list is geweest om een grootere toelage te bekomen, of is dit Verbond soms, sedert het verleenen der toelage, van gedacht veranderd Alswanneer nu dit feest ingericht wordt voor het vieren van het tien jarig bestaan van het verbond, dan ben ik bereid er met hert en ziel aan deel te nemen, maar zoo het is voor de eeuwfeesten dan kan ik mij er niet bij aansluiten. M. Leuridan. Dit voorbeeld werd even eens gevolgd door de turners. M. Missiaen. Aan eeuwfeesten doe ik niet mee maar wel aan een feest voor de invaliden. M. Declercq. Aangezien de invaliden een historische stoet inrichten, dan is zulks wel voor het opluisteren der eeuwfeesten. M. Missiaen. Ik wensch te weten aan wat de gemeenteraad zich moet houden. M. Declercq. Dit zal een vergetelheid geweest zijn. M. Sobry. Wij zullen van uwe vraag mededeeling geven aan het Nationaal Ver bond der Invaliden. 3) De Commissie van Openbaren Onder stand deelt den uitslag mede van het gedane onderzoek harer kas. 4) M. Sobry. Wij hebben een brief ont vangen waarbij gevraagd wordt een regle ment der stad te willen veranderen. Het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden vraagt dat de invaliden, die. boven de 5o graden invaliditeit hebben en die meest allen het visschen als eenig verzet hebben, koste loos in de stadswateren zouden mogen vis schen. Ik denk dat er op die vraag om het reglement te veranderen niet moet ingegaan worden, tenzij de raad er anders over zou beslissen en dit punt bij hoogdringendheid op de dagorde wenscht te brengen. M. Vandamme. Dit is geen verandering maar enkel een bijvoegsel aan het vroeger gestemde reglement. M. Lemahieu. 't Is toch een verandering en is het wel noodig daarvoor zoo aan te drin gen voor de kleine som van 5 fr. Er zal mij niemand kunnen doen aannemen dat niet een invalide in staat is die taks van 5 fr.te betalen. M. Sobry. Een invalide die 5o%invalidi teit heeft trekt een groot pensioen en zal daar bij nog voor meer dan 5 fr. visch ophalen per jaar. Nu voor wat mij betreft de raad kan over die vraag in een volgende zitting beslis sen. Dit geldt hier thans maar als mededeeling. De heer Voorzitter deelt hierop mede dat de heer Soete op de zitting niet kan aanwezig zijn wegens ziekte van zijn schoonvader. M. Missiaen. De heer Bonnet laat zich eveneens verontschuldigen. M. Leuridan. Gezien er geen geheime zitting is zou ik hier toch willen, maar zonder iemand te vernoemen, eenige woorden zeg gen over het plaatsen van uithangborden... M. Missiaen. Ik meen te weten dat het in de bedoeling ligt van den Heer Vermeulen te vragen dat de raad toch voor enkele oogen- bSkken in geheime zitting zou gaan. Die kwestie kan alsdan behandeld worden. Ik zou echter nog willen een andere vraag stellen. Er bestaat een politiereglement op het bouwen in de stad waarbij alle gebouw min stefis 7 m. hoogte moethebben onder de dak-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5