- HET YPËRSCHE - LA RÉOION D'YP RE5? Zondagrost - Repos dominical Encres Stephens f Wekelijksch Overzicht La Consecration r'e l'Eglise Si-Martin 11e Jaargang, N' 4 3 Mei 1930 1le ^nnée, N° 4 - 3 Mai 1930 Bijvoegsel Supplément Italië komt vijf nieuwe oorlogsschepen van stapel te laten loopen en de Ministerraad komt het voorstel goed te keuren om nog nieuwe schepen te laten optimmeren een kruiser van 10 000 ton, vier torpedojagers van 1.240 ton twee verkenners van 5ioo ton en 22 duikbooten. En dit alles terwijl men in en buiten Europa de zeemacht wil verminderen. Onze Engelsche Bezoekers en de Last Post De Kerkwijding van St-Maartens Visite episcopale en vente au bureau de ce journal 15, rue au fieurre, 15. Eudoxie - Sidonie Vermeersch Heer Doctor Achiel Grimmelprez ZIELMISSEN Monsieur et Madame Nicolas VAN WINSEN et de leur hls Alfred. De conferentie ter beperking der Zeemacht die in Engeland gehouden wierd, heeft zekere overeenkomst getroffen, die in den schijn voldoening gaf, maar waarop de beknib belingen aldra vooruit kwamen. Het Ameri- kaansch Dagblad van Land en Zeemacht komt met 4 gewichtige reden ertegen op. i'Wat betreft de pantserschepen, blijft men in Amerika ten achter tegenover Engeland, terwijl Japan zijne macht schepen ziet ver meerderen 2e Japan krijgt eene verhooging in 't aantal zijner duikbooten en de Vereenig- de Staten hebben er niet genoeg om degelijk op te komen. 3e De conferentie is er niet in geslaagd akkoord te vinden nopens de landing plaatsen op den Stillen Oceaan. 4' De beper king van Engeland op de kanonnen van 4 duim werd aangenomen. Van eene andere zijde is Japan ook niet tevreden bij zooverre dat de opperbevelheb ber van den zeestafil en een onder admiraal dreigen hun ontslag te geven als protest tegen de overeenkomst van Londen. De passieve tegenstand in Engelsch-Indië is, volgens de eigen verklaringen van den volksleider Gandhi tot zijn einde gekomen. Dit wil met andere woorden zeggen dat er weldra zou kunnen overgegaan worden tot gewelddaden. De Engelsche Regeering had maatregelen genomen om de nationalistische pers te be teugelen en had te dien einde van ieder der voornaamste bladen eene borgsom geeischt. Maar in plaats van deze borgsom te storten heeft de pers algemeen besloten hare uitgaven stop te zetten, zoodat er geen enkel dagblad meer zal verschijnen tot verder order. Uit een verslag der aangestelde commissie in Rusland blijkt dat vele werkhuizen en fabrieken zullen moeten gesloten worden dit jaar, indien er geene afdoende maatregelen genomen worden om het werk beter uit te voeren vele fabrieken leveren zulk slecht werk dat 20, 25 en 5o zelfs van de fabrica tie verloren wordt, voornamelijk is dit het geval in de schoenfabrieken. Ter gelegenheid van 1 Mei hebben de Com munisten een groote beweging op touw gezet in China. Een groote toeloop volk werd door de politie uiteengedreven en 120 Communis ten die met strooibrieven wilden propaganda maken werden nagezet en versterkten zich in eene kinderschool. Zij werden nochtans uit gedreven en in 't gevang opgesloten. Anderzijds worden weer plunderingen en oplichtingen gedaan op groote schaal door rooversbenden, bij zooverre dat de Engelsche regeering voor zijne onderhoorigen heeft moe ten tusscher.komen. De uitslagen der verkiezingen in Polen laten duidelijk uitschijnen dat de Duitsche aanhangers veel veld verliezen. Zij verliezen namelijk reeds, na de eerste uitslagen 27 zetels en de meerderheid op verschillige plaat sen in Hoog Silesië. RIK. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 4 Mei reste seule ouverte te Dimanche 4 Mai Ongeveer 40 Engelsche geestelijker, die voor een viertal dagen in het Talbot House» te Poperinghe verbleven en van daaruit de gewezen frontstreek bezochten, zijn hier Donderdag avond, per autocar, uit Pope ringhe toegekomen, onder het geleide van Right Revd Clayton, met het opzettelijk doel de indrukwekkende en schoone plechtigheid van de Last Post bij te wonen. Onder hen bevonden zich o. m. de Right Revds O. W. Watkins, C. M. G. S. M. Leonard, D. S. O. en Sawbridge, N. C. Na het blazen van de «Last Post» voerden zij gezamenlijk twee lofzangen uit en gingen daarna boven op de vestingen waar Right Revd Clayton een schoone gelegenheidsaan spraak hield. Al deze bezoekers waren het eens om hunnegroote voldoening uit te drukken voor die schoone hulde aan hunne gesneuvelden ge bracht. Zij bekenden dat zij nog nooit iets aandoenlijker hadden bijgewoond en dat, van al hunne bezoeken naar de verschillige slag velden, het de Last Postwas die hen het meest en het aangenaamst had getroffen. Zij spraken den lof uit der pompiers die de Last Post op zoo perfecte wijze blazen en toen zij vernamen dat, dank aan het initiatief van onzen verdienstelijken politiecommis saris, Heer P. Vandenbraambussche, deze plechtigheid telken avond plaats greep, be loofden zij dat voortaan iedere week een nieuwe groep clergymen de Last Post zou komen bijwonen. Denzelfden avond nog z jn zij vertrokken daar zij om middernacht te Duinkerke moesten inschepen. Daar is eens te meer het bewijs hoezeer die eenvoudige plechtigheid van de Last Post door onze Engelsche vrienden wordt hoog geschat en geprezen. Yperlingen, steunt de Last Post en tracht er zoo dikwijks moge lijk aanwezig te zijn. Wij vernemen dat deze grootsche plechtig heid, die voorloopig op I2n dezer gesteld was, eerst zal kunnen geschieden in den loop der volgende maand. Intusschen zullen de noodzakelijke vol tooiïngswerken aan de Kathedraal in orde zijn. Nous apprenons que cette grande solennité qui avait été fixée au 12 Mai ne pourra avoir lieu que dans le courant du mois prcchain. Entretemps les travaux d'aménagement nécessaires autour de la Cathédrale auront été effectués. Notre ancien Doyen, Mgr Lamiroy, évêque- coadjuteur de Bruges, était en ville Mercredi dernier, pour visiter la nouvelle Cathédrale et se rer.dre compte de l'avancement des tra vaux en vue de la prochaine consécration de l'église. II a admiré longuement le magnifique sanctuaire, exprimanta M. le Doyen Vermaut et aux membres de la Fabrique d'église sa vive satisfaction. Heer Isidore Philippe Heer en Vrouw André Philippe-Derore Heer GérarJ Philippe Jufvrouw Martha Philippe, melden met droefheid het afsterven hunner teerbeminde echtgenoote, moeder en schoonmoeder VROUW geboren te Voormezeele, den 2 Februari 1872 en overleden te Yper, den 1 Mei 1930. De lijkdienst zal plaats hebben MAANDAG 5 MEI 1930, om 9 1/2 uur, in de parochiale kerk van St-Jacobs te Yper. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Drie Zottenstraat, 20. Heer en Vrouw Michel Mesfdagh-Grimmelprez Heer en Vrouw Fritz Grimmelprez Heer en Vrouw Gaston Grimmelprez Heer en Vrouw William Grimmelprez Heer en Vrouw Georges Tyberghein-Grimmelprez De familiën Grimmelprez, Vanderheyde, Allayes en Visage melden met droefheid het afsterven van hunnen teerbeminden vader, schoonvader en bloedverwant Weduwnaar van Vrouw LE0MT1NE RLLRYES geboren te Alveringhem, den 17 Maart 1855 en godvruchtig overleden te Oostvleteren, den 1 Mei 1930. De plechtige lijkdienst zal plaats hebben in de parochiale kerk van OOSTVLETEREN, DINSDAG 6 MEI 1930, om 10 1/2 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Mei, om 8 uur, in het Belle Godshuis, tot zielelafenis van Heer Francois VEkPLANCKE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Mei, om 81/2 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Aurelia SPYCKERELLE Weduwe van Heer Charles CAPOEN van wegens de familiën Vanhee - Capoen en Pinte Capoen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Mei, om 9 uur, in St-Niklaaskeik, tot zielelafenis van Heer Pierre VANDENABEELE echtgenoot van Zénobie PEPERSTRAETE. Les amis et connaissances sont priés de vouloir assister a la Messe de Requiem qui sera célébiée le Dimanche 4 Mai, a 9 h., en l'église des RR. Pères Carmcs, pour le repos des ames de Vriendeu en kennissen worden uitgenoodigd de ZIEL V1IS bij te wonen die zal gezongen*- worden op Zondag 11 Mei, om 8 y« uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Joseph OSSIEl R Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Mei, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Emile VERHACK Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Mei, om n'/tuur, in St Maai tens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Arthur MSSSIAEN en zijne Vrouw Marie OEPUVDT.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9