2 Welkomsgroet van den Heer H. Sobry, Burgemeester Feestrede van Heer Isal Gruwez, een roerende en hartelijke rede, die we hier onder volledig weergeven. De provinciale voorzitter, Heer Moerman, bedankte in 't vlaamsch den heer Burgemees ter en de tegenwoordige overheden voor hun goed onthaal, en de heer Cremers, provinciale voorzitter' van Luxemburg, bracht in naam zijner Waalsche broeders hulde aan de Vlaam sche Invaliden alsook den groet aan Yper, de martelaarstad. Om II u. l5 was de indrukwekkende groep der Invaliden, vergezeld van het stadsbestuur met heer Burgemeester aan 't hoofd, van de heeren Clinckemaille, arrondissementscom missaris, Vandenbraambussche, politiecom missaris, en van de leden van het Nationaal Werk der Oorlogsinvaliden, rond het Ypersch gedenkteeken geschaard waar door de heeren Gruwez en Moerman, een allerprachtigste kroon werd neergelegd. Om li u. 3o waren de wijde beuken onzer nieuwe St Maartenskerk gansch vervuld door de verschillige groepen invaliden, alsook door een overgroot getal Yperlingen die eraan gehouden hadden den Solemneelen Dienst, ter nagedachtenis onzer gesneuvelden en dooden, bij te wonen. Hoe machtig die heerlijke gezangen en hoe diep die schoone plechtigheid op de massa hebben indruk gemaakt, zal nog langen tijd in ieders hart geprent blijven. Waarlijk een roerende hulde aan onze roemrijke Helden. Hoe diep, hoe gepast wist de Z. E. H. Deken ons, in een korte toespraak, onze Dooden te herinneren, hunne daad, hunne zelfopoffering te doen uitschijnen, en mochten allen, die hem aanhoorden, zijn woord ont houden Bemint elkander. Óm 12 u. 3o brachten de Stadsoverheden en de provinciale Voorzitters een bezoek aan het lokaal der Invaliden Au Saumon waar zij door den heer I. Gruwez, Voorzitter der Sectie Yper, verwelkomd werden. Om l3 uur waren de 325 invaliden van Yper, de Stadsoverheden, de Zl E. H. Ver- maut, pastor-deken, de heer Clinckemaille, de eere- en beschermende leden van het N.V.I. en de leden van het N.W.O.I. in de prachtig versierde zaal Lapiere vergaderd voor het banket. Dat de stemming er goed was, hoeft niet gezegd Jammer dat de tijd zoo kort was. De heeren Leclercq, federale voorzitter, Timmerman, algemeene secretaris, en Reckel- bus, federale secretaris, door een auto-ongeval rand Aalst weerhouden, kwamen rond 14 uur de zaal binnengetreden, begroet door een donderend applaus van al de aanwezigen. Tusschen twee gerechten voerden de heeren L. Calmeyn, C. De Paepe en F. Messens, Solisten van het Zangkoor der Brugsche Beiaardconcerten, het prachtig lied uit Bel- giè herleeft Tijdens het nagerecht nam de heer Voor zitter Gruwez het woord om de beteekenis van het feest uiteen te zetten en al de aanwezi gen te bedanken voor hunne talrijke opkomst, voor hunnen steun en genegenheid aan het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden. Onze lezers zullen hierna de prachtige rede van den heer I. Gruwez met veel genoegen kunnen lezen. De heer Leclercq. in het vlaamsch, drukte zijne vreugde uit zich te midden der groote familie van de Ypersche Invaliden te be vin den en verhoopte dat de Invaliden weldra het gepoegen zullen hebben al hunne eischen voldaan te zien. De heer Braecken, schatbewaarder der plaatselijke afdeeling, in een korte en welge paste rede, deed het groote werk uitschijnen van de heeren Gruwez I., voorzitter, Lauwers M,, ondervoorzitter, en Molem Osc, secre taris, en overhandigde aan eenieder van hen een prachtig geschenk hen uit dankbaarheid door de Ypersche Sectie aangeboden. Vervolgens bracht de heer secretaris Molein verslag uit over de werking van het plaatselijk Verbond sedert zijn ontstaan. Wij hoorden vervolgens nog den heer Clinckemaille, als voorzitter van het Natio naal Werk der Oorlogsinvaliden, en den heer Cassel, afgevaardigde der fransche Oorlogs verminkten van 't Noorden. Om i5 u. 3o doortrok een prachtige en lange stoet, waaraan meest al de Ypersche maatschappijen deelnamen, de bijzonderste straten der stad. Het was een aandoenlijk schouwspel die menigte verminkten, en slacht offers v^n den oorlog, die na onze Dooden de verdienstelijkste zijn van al de oudstrijders, in dichte drommen achter hun mooie, drie kleurige vaandels te zien stappen. Ook de schoone groepen van den historischen stoet werden terecht door de talrijk toegestroomde toeschouwers bewonderd. Om 16 u. 3o greep, op de Groote Markt, het provinciaal Congres plaats. De heeren Moerman, provinciale voorzitter, Leclercq, federale voorzitter, en Timmerman, alge meene secretaris, spraken er beurtelings zeer passende en gedocumenteerde redevoeringen uit, die we in een volgend nummer zullen geven. De heer I. Gruwez, plaatselijke voorzitter, bedankte in hartelijke bewoordingen de hee ren sprekers voor al hetgeen zij met zooveel genegenheid en zooveel ijver voor de Inva liden doen, en vond ook een gemoedelijk woord voor de zoo talrijk opgekomen afdee- lingen. Daarna hadden aan de Bascule en op de Groote Markt verscheidene concerten plaats. De Philharmonie van Poperinghe, de Konink Iijke stadsharmonie van Roeselaere en de muzieken van West Nieuwkerke, Zonnebeke, Elverdinghe en Poelcapelle gaven een aantal uitgelezen muziekstukken ten gehoore en allen genoten een welverdienden bijval Om 20 u. greep in Lapiere's zaal een groot bal plaats waar de meeste gezelligheid heerschte en om dezen heerlijken dag te slui ten, werd op de Statieplaats een alierprach tigst vuurwerk afgeschoten dat, niettegen staande het door het slechte weder wat gehin derd werd, door ontelbare en geestdriftige toeschouwers werd bijgewoond. Voorwaar, het was voor onze dierbare Invaliden een heerlijken en schoonen feestdag En hier herhalen wij den kreet die dien dag uit duizenden monden steeg Leve Belgiè Leve N. V. I. Hieronder volgen nu de redevoeringen die tijdens dit feest werden uitgesproken Gewaardeerde Provinciale Hoofdmannen Welbeminde Stedelijke Aanvoerder en Leden van den Nationalen Bond der Oud-Strijders, verminkt of verzwakt door den oorlog, In den naam der stad Yper en der Over heden hier tegenwoordig, heb ik de eer U hartelijk welkom te wenschen en de hulde aan te bieden van mijn eerbied, genegenheid en dankbaarheid. Ik loof en dank u, omdat het u behaagde uw tienjarig bestaan, te samen met de hon derdste verjaring van 's Lands onafhankelijk heid, te vieren in eene stad, die 4 jaar lang het vooruitstekend middenpunt van het weer standbiedend belgisch ooilogsfront was, 4 jaar lang vijandige legers uit Duitschland en Oostenrijk, als onweerswolken, zag opda gen en 4 jaar lang door 's Lands vijand gehaat en gesmaad, bestormd en beschoten, en niet alleenlijk verminkt, gelijk gij, maar verbrijzeld en verbrand wierd. Gij wildet naar Yper komen, omdat Yper, gelijk Gij, in 19:4, ver ontwaardigd was bij 't vernemen der oorlogs- verkla.ing aan ons klein onschuldig land dat men gezworen had te beschermen omdat Yper, gelijk gij, bij 't schenden en beschieten onzer grenzen, de weerbare mannen toege juicht had die den moed hadden huis en have, en werk en winning te verlaten, om, dapper als Leonidas met 3oo Spartiaten, de ontzag gelijke legers van twee mogendheden te gaan tegenhouden omdat Yper, gelijk gij, geluk kig was de hulp van Groot Bristanje en Frankrijk te ontvangen, om Duitschland en Oostenrijk te beletten België en het Noorden van Frankrijk in te palmen, en omdat Yper met iedereens hulp 4 jaar lang den vijand tegenhield, en de vrede in de wereld weder- bracht. Op het zicht van oorlogsverminkten komt natuurlijk de onderstane oorlog ons fce binnen na uw en Yper's bitter lijden veroordeelen wij alvvien zonder wettige reden zulke menschen- moorderij, zulke vernieling van steden en zulke verkwisting van geld durft beginnen, maar wij juichen u toe, die, in staat van zelf verdediging, uw leven verdedigdet en Volk en Vorst en Vaderland beschermdet en ver- lostet. Ik wensch u proficiat, omdat gij, als be voorrecht, aan de dood ontsnaptet omdat gij, opgeroepen, manhaftig optrokt om den aanvaller te verjagen die uw Vaderen Moeder, uw Vrouw en Kinderen, uw Broeders en •Zusters, en uw Volk en Vaderland met dwang en dwingelandij bedreigde omdat gij ver duldig het onvermijdelijk last en lijden van een langdurigen oorlog verdroegt en omdat gij u dapper verweerdet totdat, op 't einde, gij alzoo de onwaardeerbare vrede en vrijheid aan België wederschonkt. Ik wensch u ook proficiat, omdat gij uwe gesneuvelde wapenbroeders niet vergeet, en uw plechtig feest te baat neemt om 't Heilig Misoffer op te dragen voor dezen die van u misschien hun eeuwig geluk verwachten. Ik wensch u nog proficiat, omdat gij reeds tien jaar bestaat, omdat gij de gesmeede vriendschapsbanden in stand houdt, omdat gij getrouw blijit aan de gevoelens van vader landsliefde die u binst den oorlog bezielden, en omdat gij u door een eerlijk leven waardig maakt van iedereens eerbied, genegenheid en dankbaarheid. Laat mij, om t' eindigen, de verminkte Stad Yper met alle oorlogsverminkten vereenzel vigen, en den eerewijn schinken en drinken op uw geluk en lang leven en op den herop bloei onzer welbeminde Stad. Au nom de la ville d'Ypres et des Autorités présentes, j'ai l'honneur de vous souhaiter cordialement la bienvenue, et de vous pré senter rhommage de mon respect, de mon affection et de ma reconnaissance. Je vous apprécie et vous remercie, paree qu'il vous a plu de venir fèter votre existence décennale, ensemble avec le centième anni- versaire de l'indépendance nationale, dans une ville qui fut, pendant 4 ans, le centre saillant du tront beige, qui, pendant 4 ans vit surgir, tels de gros nuages sombres, les armées ennemies de i'Allemagne et de l'Au- triche, et qui, pendant 4 ans, fut honnie et haïe par l'ennemi, attaquée et bombardée, et, non seulement mutiiée comme vous, mais totalement brisée et brulée. Vous avez voulu venir a Ypres, paree qu'Ypres était indigné, comme vous en 1914, a la nouvelle que la guerre fut déclarée a notre petit et innocent pays par ceux qui avaient juré de le protéger paree qu'Ypres, lors de la violation et du bombardement de nos frontières, acclama, comme vous, les forts et vaillants qui avaient le courage d'abandonner leurs foyers et leurs families, leuis besognes et leurs bénéfices, pour aller ariêter les formidables armées de deux grandes puissances, a l'exemple de Léonidas et de ses 3oo Spartiates paree que, comme vous, Ypres était heureux de recevotr aide et assistance de la part de la Grande Bretagne et de la France, pour empêcher I'Allemagne et l'Autriche d'annexer la Bel gique et le Nord de la France, et paree qu'Vpres, grace a i'effort de tous, arrêta l'en nemi pendant 4 ans, et ramena la paix dans le monde. A la vue de mutilés de guerre, surgit natu- rellement le souvenir de la guerre qu'on nous a faite. Après les atroces souffrances, déver- sées sur vos têtes et sur celle d'Ypres, nous condamnons quiconque déchaine illégitime- ment semblable carnage, semblable destruc tion et semblable gaspillage mais nous vous acclamons, qui, en état de,légitime dé;ense, défendiez vos. vies, et protégiez et sauviez vos semolables, votre R01 et votre Patrie. Je vous félicite paree que vous avez eu le privilège d'échapper a la mort paree qu'ap- pelés, vous avez courageusement accepté de chasser l'envahisseur qui menaqait de sa tyrannie vos Pères et vos Mères, vos Femmes et vos Enfants, vos Frères et vos Sceurs, votre Peuple et votre Patrie paree que vous avez patiemment enduré les inévitables fati gues et souffrances d'une longue guerre, et paree que vous vous êtes vaillamment défen- dus jusqu'a ce qu'enfin, par ainsi, vous pou- viez rendre a la iielgique i'inestimable paix et liberté. Je vous félicite aussi, paree que vous n'ou- bliez pas vos frères d'armes tombés au champ d'honneur, et que vous mettez a profit votre grande fète pour offrir le saint sacrifice de la messe pour assurer le bonheur éternel de ceux qui l'attendent peut-être de vos priëres. Je vous félicite encore paree que vous jouissez depuis dix ans de l'existence, paree que vous entretenez les relations d'amitié nées pendant la guerre, paree que vous restez fidèles aux sentiments patriotiques qui vous animaient devant l'ennemi, et paree que vous vous rendez dignes par une digne vie du respect de l'affection et de la reconnaissance de tout le monde. Laissez-moi pour finir, confondre la mutiiée ville d'Ypres avec tous les mutilés de guerre, et boire le vin d'honneur a votre bonheur et longue vie, et a la reconnaissance de notre chère ville d'Ypres. Plaatselijke Voorzitter Mijne Heeren, Heden, 25 der maand Mei van het jubeljaar

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2