5 M. Sobry. Om dit tekort te kunnen dek ken voorzie ik dat wij op de buitengewone uit gaven enkele besparingen zullen moeten trach ten te verwezenlijken. M. Missiaen. In dit geval ware het inte ressant te weten welke besparingen gij zult doen. De begrooting werd door den gemeen teraad gestemd en het behoort aan het sche pencollege niet de cijfers der artikelen te wijzigen zonder de raadsleden daarover voor afgaandelijk te raadplegen. Wat de heer Gou verneur u echter thans schrijft verwondert me niet, daar ik u op voorhand verwittigd had dat dit verplichte gewone uitgaven waren. M. Sobry. Wij zullen dan den gemeente raad voorstellen welke besparingen wij schik ken te doen, wanneer de begrootirg zal goed gekeurd zijn. M. D'Huveltere. - Ik ben t' akkoord met den heer Missiaen wanneer hij zegt dat dit geen buitengewone uitgaven zijn. Maar het zijn achterstallige uitgaven die door een leening niet kunnen gedekt worden. Het eenigste middel dat ons overblijft is besparin gen te doen. M. Leuridan. Om dezelfde reden als tijdens de laatste zitting zullen wij ons bij de stemming onthouden. Het ware u reeds moge lijk een som van So.ooo fr. uit te sparen op de ioo.ooo fr. die gij voor de eeuwfeesten gestemd hebt. M. Sobry. Het geschenk van 5o ooo fr. dat gij besloten hebt te doen is veel slechter dan het krediet voor de feestelijkheden voor het vieren van het honderdjarig bestaan van ons land. M. Leuridan. Het was voorzien dat de verloting der twee werkmanshuizen moest doorgaan als plechtigheid voor de eeuwfeeS' ten. Zulk feest zou geheel iets anders geweest .zijn dan de leute waarvan ge gister het top punt bereikt hebt. M. Sobry. Ik geloof niet dat de toestand der stadskas in staat is zoo een cadeau te doen. M. Leuridan. Gij moogt de zaken niet omkeeren. Het krediet voor de huizen werd door den gemeenteraad eerst gestemd, en het is gij die het daarna goedgevonden hebt er nog So.ooo fr. bij te stemmen om nog wat meer tralala te kunnen doen. M. Sobry. Het is niet omdat die som gestemd werd dat ze geheel en gansch moet uitgegeven worden. Er kunnen en moeten daarop besparingen gedaan worden, maar ik vraag dat er op het geschenk van 5o.ooo fr. -ook gespaard zou worden. M. Leuridan. Die 5o.ooo fr. zullen volle dig verbruikt worden. Dit ander krediet was -er niet noodig, doch gij hebt op bevel gehan deld. M. Sobry. In 't geheel niet. M. Leuridan. Jawel, het is op comman do van den gouverneur. M. Missiaen. Op last van de regeering. M. Leuridan. Nu, dat is hetzelfde. Het bevel van de regeering werd door den gouver neur aan de stad overgemaakt. Dit gaat in cascade. Maar nu wij daarover bezig zijn, zou ik graag willen vernemen welk gevolg er door den heer gouverneur gegeven werd aan zijn eigen voorstel, waarbij hij vroeg het cijfer te kennen der kredieten die door de stad voor de eeuwfeesten gestemd werden opdat de provin cie er een gelijk bedrag zou kunnen aan toe voegen. M. Sobry. Wij verwachten er ons nog steeds aan dit te ontvangen en verhopen wel het te krijgen. M. Leuridan. Dit was een manceuver, ik heb het toen reeds aangeklaagd, om al de ste den aan te zetten een zoo dik mogelijk cijfer te stemmen voor de eeuwfeesten. En nu dit gedaan is zullen zij mogen schuifelen om de provincietoelage te verkrijgen. M. Sobry. Ik heb betrouwen op het gegeven woord van den heer Gouverneur. Moest gij mij beloven een som te geven, ik 20u mij insgelijks op uw eerewoord betrouwen. M. Leuridan. Het eerewoord van een burger is heel wat anders dan dit van de administratie. De heer Voorzitter legt hierop de gewijzig de beraadslaging ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Delahaye en Sobry neen de heeren Mis siaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vergracht en Vermeulen. 5) Overeenkomst voor oorlogsschade Fil treer statie te Zillebeke. De heer Voorzitter geeft lezing van een overeenkomst voor oorlogsschade waarbij voorgesteld wordt aan de siad een forfaitaire vergoeding toe te staan van 522.ooo fr. voor het plaatsen der toestellen en bijzondere apparaten voor de filtreerstatie van Zillebeke- vijver. Deze som is het bedrag van het laagste aanbod door een firma van Brussel tijdens de aanbesteding voor dit werk gedaan. Verders kent die overeenkomst nog een vergoeding toe van 27.621 fr. 60 voor honorarium van bouwkundige en taks, en een som van 14.400 fr. voor den toezichter doordestadaangesteld. Deze overeenkomst wordt eenparig goed gekeurd. M. Vermeulen. Ik zou begeeren te weten wanneer het filtreerstelsel van Zillebekevijver eindelijk in orde zal zijn. M. Declercq. Thans zullen de werken heel in 't kort kunnen uitgevoerd \vorden. Het is de schuld van den Staat zoo dit niet vroe ge» kon gedaan zijn en de werken hebben ook een tijd moeten stilgelegd worden. M. Vermeulen. Thans is het water dat men ons levert dikwijls zoo vuil dat het bijna onbruikbaar is. M. Declercq.— Het water van Zillebekevij ver is nu beter dan dit van Dickebuschvijver. In deze laatste plaats is het ons voor het oogenblik niet meer mogelijk te pompen. De filters zijn er zoodanig vervuild dat het water overloopt in plaats vSn er door te dringen. De wind voert al de vuiligheid van den vijver juist langs den kant waah hét water gepompt wordt, terwijl in Zillebekevijver de vuiligheid juist langs den tegenovergestelden kant ge dreven wordt. Wanneer de richting van den wind zal veranderen, zal die toestand ook verbeteren. M. Missiaen. Dat maakt dat de stad thans gespijsd wordt met ongefilterd water van Zillebekevijver Dit is zeer erg en gevaarlijk voor de openbare gezondheid. Moesten de vreemdelingen dit weten, dit zou hen niet aan zetten naar Yper te komen. De heer Vandamme komt de raadszaal binnen. M. Declercq. - Het is toch beter zulk water te hebben dan er totaal van beroofd te zijn Vóór den oorlog was het water ook niet gefilterd. M. Vermeulen. Ik vraag ook dat men eens een onderzoek zou doen nopens de pla ten die aan den dijkwand van Zillebekevijver geplaatst worden. Die platen houden niet en zoo dit werk niet goed is, dan is het nutteloos er aan voort te doen. Er zou een ander stelsel dienen gezocht te worden. M. Declercq. De oorzaak daarvan is dat die platen niet diep genoeg zitten en dat de grond, die er zandachtig is, wegspoelt. Aan de fransche kust zijn er ook van die platen in beton aangelegd en wanneer zij aan den drang van het zeewater kunnen weerstaan, dan moeten zij ook in Zillebekevijver houden. Daarbij de eerste honderd meters, die alzoo uitgevoerd werden, houden wel. Het moet dus wel zijn dat er een gansch bijzondere oor zaak bestaat waarom de laatst uitgevoerde werken niet houden. M. Delahaye. Had men, zooals ik het voorgesteld heb, voor dit werk een verant woordelijk persoon aangesteld, dan zou men die moeilijkheid van nu niet tegengekomen hebben. M. Bonnet. Het beste middel voor zulke werken uit te voeren is de manier volgen die door de genie toegepast wordt. Daarbij er is niet een aannemer die de verantwoordelijk heid van zuike werken zou willen aanvaarden, daar er zeer dikwijls bijkomende werken zijn die onmogelijk konden voorzien worden 6) Openbare Onderstand Afstand in der minne aan de stad Yper van een perceel grond. De stad heeft aan de Commissie van Open baren Onderstand gevraagd een stukje grond te mogen koopen voor het bouwen van een huis voor den toezichter der filtreerstatie bij Zillebekevijver. Thans vraagt de Openbare Onderstand de bemachtiging om dit perceel weide van 5 aren groot in der minne aan de stad te mogen afstaan mits den prijs van 1025 fr. Al de raadsleden stemmen ja. 7) Waterdienst Aankoop van grond. Dit punt der dagorde heeft betrek op het zelfde stukje grond van zooeven. De stad vraagt nu de toelating om dien grond te mogen koopen. M. Lemahieu. Zijn alle bijkomende kos ten in die koopsom van 1025 fr. begrepen Ik bedoel namelijk de vergoeding die aan den pachter toekomt voor het ontnemen van een deel van zijn gebruik. De heer Voorzitter geeft hierop lezing van de beraadslaging van den Openbaren Onder stand en besluit er uit dat de bijkomende ver goeding voor den pachter door de Commissie van Openbaren Onderstand zal betaald wor den. De stad heeft daar niet in tusschen te komen. Andere koopkosten zullen er niet zijn, gezien dien grond aangekocht wordt voor openbaai; nut. M. D'Huvettere. De heer Burgemeester zegt. dat hij het ambt van notaris zal vervul len voor den aankoop van dien grond, omdat hij voor openbaar nut moet dienen. Dit is heel goed, maar door wie of met wat zullen de registratierechten betaald worden M. Sobry. - Dit zijn bestuurskosten. M. D'Huvettere. Op welk krediet zult gij die som betalen Het ware eenvoudiger de registratierechten uit te rekenen en ze nu reeds bij de koopsom te voegen. Zoo ware die zaak seffens in regel. Die rechten zullen de som van 160 fr. bedragen. M. Sobry. Mij is het goed die som van 160 fr. er nu reeds bij te voegen. M. Vandamme. Thans is er alleen kwestie den grond te koopen, maar het krediet moet daarvoor nu niet gestemd wor den. Dit staat op de dagorde niet vermeld, ten ware gij dit punt bij hoogdringendheid zou aanvaarden. M. Sobry. Laten wij ons eenvoudig aan onze dagorde houden en alleen den aankoop stemmen. Dit wordt met algemeene stemmen beslist. 8) Openbare Onderstand Begrooting voor iq3o Ver/toeging van kredieten. De heer Voorzitter geeft lezing van een beraadslaging van de Commissie van Open baren Onderstand waarbij zij besluit de kredieten van een aantal artikelen harer be grooting te verhoogen, daar deze, tengevolge van menigvuldige onvoorziene werken en verhoogingen, niet meer voldoende zijn. Niet tegenstaande die verhoogingen sluit de be grooting toch nog met een overschot van iets meer dan 2000 fr. Die beraadslaging wordt eenparig goedge keurd. De heer Voorzitter vraagt voor een oogen blik op het vorig punt te willen terugkeeren, daar hij de voorloopige akte van aankoop in den bundel gevonden heeft. Daaruit blijkt dat de huurder doqr den Openbaren Onderstand zal vergoed worden, maar dat de kosten van afpaling en andere, die gewoonlijk voor den kooper zijn, door de-stad zullen moeten afge dragen worden. De heer Voorzitter denkt dat de raad dus later de som zal moeten vast stellen om die kosten te kunnen betalen. 9) V er ordening op het standnemen en verkeer der huurrijtuigen en autos Voorstel tot wij- ziging. Dit voorstel werd door den heer Missiaen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5