Koopt zuiveren Honing Gemeenteraad van Yper MOORSLEDE bij den bieënkweeker zelf Alb- Ridey, Rijselstraat 194, Yper. Verslag der Zitting van 26 Hei 1930. M. Vandamme. In openbare verpachting zal de vijver wel 8000 fr. opbrengen. 4 J— Zondag i Juni had de plechtige overhandi ging plaats van het vaandel welwillend door de gemeenteoverheid geschonken aan de Ver broedering der oud strijders van het 6e Jagers te voet, regiment van het Belgisch Leger dat, op 29 September 1918, de gemeente bevrijd heeft van den vijand, 's Morgens te 10 ure had de ontvangst plaats van het militair muziek 3e jagers te voet dat de feestelijkheden kwam opluisteren. De heer Burgemeester, L. Ghe- kiere, en heer Dokter Dans, Voorzitter der Verbroedering, zijn het prachtig muziekkorps, onder het bestuur van Luitenant Etienne, gaan verwelkomen aan de wijk Sint Acharius. Te 10 1/4 ure optocht door de bevlagde straten naar de kerk, alwaar een plechtige mis opgedragen werd tot zielelafenis der gesneuvelden van het 6e Jagers te voet. Wer den opgemerkt Colonel Baron Wahis, afge vaardigde van den Koning, Majoor Fernande, afgevaardigde van den heer Minister van Landsverdediging, de generaals Hoornaert, Balie en Tasnier, colonel Crabbé, majoor Noël, den heer Thibault de Boesinghe, Arrondissements-Commissaris, afgevaardigde van den heer Gouverneur der Provincie, al de bestaande Verbroederingen met vaandel, alsook de Verbroedering der Officieren en Oud Strijders van Brussel. De plechtige mis werd opgedragen door de Oud Aalmoezeniers van het regiment. Na het evangelie beklom E. H. Verheyen den predik stoel en deed een gloedvolle, diep ingestu deerde aanspraak tot de ingetogene menigte. Aan de Consecratie bliezen de klaroenen Aux Champs en het einde der mis werd door het Belgisch Volkslied, in sourdine gespeeld, begroet. Na de mis plechtige ont vangst van het Comiteit der Verbroedering in de bovenzaal van het gemeentehuis De heer Burgemeester verwelkomde de hoog geachte heeren, dames en vrienden en deed uitschijnen de groote eer en de innige vreugde die de bevolking van Moorslede bezielde. Hij stelde voor een glas te ledigen op den voor spoed van het Land en het heil van het 6e Jagers, en verzocht vervolgens de overhe den het Guldenboek te teekenen. Heer Dokter Dans bedankte en liet opmerken hoe de heer Burgemeester en Schepenen het voorstel Het vieren van de bevrijding van Moor slede gulhartig aanvaard hadden. Te I2y«u. noenmaal alwaar 55o man aan den feestdisch zaten, een honderdtal moesten bij gebrek aan plaats geweigerd worden. Hier ook richtte de heer burgemeester eenige korte wToorden van welkom, hulde en dank tot de Overheid en oud-stryders, herinnerde aan den vreese- lijken en roemrijken strijd 1914-1918 onder de leus Zij wilden wat was rechten wonnen wat zij wilden Heer Dokter Dans bedankte en stelde voor een telegram van eerbied en onderdanigheid te sturen aan Z. M. den Koning. De lezing van het telegram werd rechtstaande aanhoord en door een dreunend handgeklap begroet. Te 2 1/2 ure namiddag grootsche optocht, waaraan de schoolkinderen en een groot getal leden der plaatselijke oonden deelnamen, naar de Marktplaats vóór het gemeentehuis alwaar het nieuw vaandel voor Colonel Baron Wahis overhandigd werd. De afgevaardigde van den Koning herinnerde de heldhaftige wapenfeiten van het 6' Jagers en overhandigde daarna het vaandel aan den heer Voorzitter der Verbroe dering. Dit vaandel beantwoordt heel en al aan dit welk in het Leger- Museum berust. De klaroenen bliezen den Groet aan het vaan del en het muziek speelde het Belgisch Volkslied. Vervolgens werd de stoet voortgezet naar het gedenkteeken van de gesneuvelden, al waar de namen van de gesneuvelden der gemeente en deze van het 6e Jagers opgeroe pen werden, terwijl het muziek de treurmarsch van Von Beethoven in sourdine speelde en bloementuilen aan den voet van het gedenk teeken neergelegd werden. Daarna keerde de stoet terug naar de Markt waar den groet aan het vaandel gebracht werd. De schoolkinderen en de Oud-Strijders van Moorslede werden bijzonderlijk toegejuicht voor hunne prach tige houding. Hulde en dank aan al de inwoners die zoo graag meegeholpen hebben tot het welgeluk- ken van dit onvergetelijk feest, inzonderheid aan dezen die aan den optocht deelgenomen hebben. (Vervolg) 12) Stadseigendommen Verpachting van het vijverhuis te Zillebekehet recht van visschen in gentelden vijver en het maaigras groeiende op den binnenkant der oevers van den vijver Lastenkohier. De heer Voorzitter leest het ontwerp van lastenkohier. M. Vandamme. Ik zou begeeren dat dit lastenkohier artikel per artikel besproken worde om dit zoo mogelijk te herzien en er de noodige wijzigingen aan te brengen. In den loop van dit jaar werden er hier verscheidene klachten geuit over de manier waarop de vis schers daar behandeld worden. Ik zie dat er daarmede volstrekt geen rekening gehouden wordt. Het oud en het nieuw lastenkohier is juist hetzelfde. Moet ik daaruit besluiten dat het Schepencollege aan die verzuchtingen weigert voldoening te geven Het zijn noch tans die klachten die aanleiding gegeven heb ben tot het verbreken van de tegenwoordige pacht. M. Sobry. Om de hoogste pachtsom van het vijverhuis te bekomen, moet het visch- recht samen met het vijverhuis verpacht worden daar dit om zeggens zijn eenigste in komst uitmaakt. Daarbij is de huurder volgens het lastenkohier verplicht den vijver jaarlijks met 25o karpers en 25o tinken te bevolken. De heer Vandamme zegt dat er klachten ge weest zijn, maar sindsdien heeft de gemeente raad beslist iedereen in de vischrijke stads- waters te laten visschen mits betaling eener taks van 5 fr. per lijn en per jaar. Wilt gij mis schien dezelfde toelating verleenen in Zillebe- kevijver Ik "ben overtuigd dat de stad er maar weinig voordeel bij zou hebben de visch- vangst van den huurder van den vijver af te nemen. Volgens mij moeten wij te Zillebeke doen lijk het nu te Dickebusch is en den hou der het recht geven om personen die kwaad stichten te verbieden te visschen. Wij moeten zien dat de pachter er aan zijn bestaan kan geraken en dat hij in staat is al de bepalingen van het lastenkohier na te leven. M. V er gr acht. Er is een artikel dat be paalt dat de huurder niet mag voortverpach- ten. Kan dit niet gewijzigd worden M. Lemahieu. Wat bedoelt gij, is het de voortverpachting van het vischrecht of van het lokaal M. V er gr acht. Van alle twee. M. Lemahieu. Neen, dit kan onmogelijk veranderd worden en wij zullen er ons steeds krachtdadig tegen Verzetten. M. Vandamme. Ik vraag de bespreking van artikel per artikel. De heer Voorzitter leest artikel één dat zonder opmerkingen wordt aangenomeu. Art. 2. M. Leuridan. Gewoor lijk wordt de voorkeur gegeven aan den laatsten pach ter, doch hier, volgens dit artikel, hebt gij het recht gelijk wie te weigeren, zelfs den hoogsten aanbieder. M. D'Huvettere. Er is nu niemand die met zekerheid weet dat hij het hoogste aanbod doet, gezien de verpachting bij middel van gesloten omslag geschiedt. M. Leuridan. Hoe zult ge nu de pachter kiezen M. Sobry. Wij zullen rekening houden met de solvabiliteit, de eerlijkheid, enz. van den aanbieder. Het is de raad die zal be slissen. M. Leuridan. In meest alle openbare verpachtingen wordt er aan den ouden pachter gelegenheid geboden het hoogste aanbod te aanvaarden. M. Vermeulen. Zal die gelegenheid hem niet gegeven worden M. Sobry. Zeker. M. Lemahieu. De raad zal den hoogsten aanbieder nemen alswanneer hij solvabel en eerlijk is, tenware de oude pachter dezelfde som wil betalen. Artikel twee wordt hierop eenparig goed gekeurd. Art. 3. M. Bonntt. Ik vind dat het woord rijtijd een weinig onbepaald is. Dit zou kunnen gaan van ln Januari tot 3l Dec. M. Lemahieu. Die tijd is bepaald door de wet. Gansch Zillebekevij ver valt onder toepassing der wet op de riviervischvangst omdat er een rivier door den vijver loopt. M. Vandamme. In plaats van te vermel den dat het in den rijtijd alleen toegelaten is met EEN lijn te visschen, zou ik zetten met DE lijn. M. Delahaye. Er is niet een liefhebber die in den rijtijd zal willen visschen. M. Vandamme. Ik vind dat het lidwoord DE beter past. De heer Voorzitter verklaart zich t'akkoord om die kleine wijziging te doen en het artikel drie wordt met eenparige stemmen goedge keurd. M. Vandamme. Ik zou willen vragen hier een artikel 3bis ofwel een artikel 4 bij te voegen, ten einde rekening te houden met de verzuchtingen der visschers. Ik stel voor in dit artikel te bepalen dat iedereen toegelaten is gansch het jaar door in Zillebekevijver te visschen mits betaling eener som van i5 fr. per jaar ten voordeele van den pachter. M. Vergracht. Als gij alles zoo maar voor niets wilt geven, dan zal dit de inkoms ten der stad grootelijks schaden. M. Leuridan. Als men iedereen kans geeft daar te visschen, is het natuurlijk dat dit de pacht weerde van den vijver zal ver minderen. M. Vermeulen. Jh een artikel wordt be paald dat sommige visschen een zekere lengte tusschen den kop en densteert moeten hebben, zooniet dat zij terug in den vijver moeten geworpen worden. Zal de pachter dan zijn tijd moeten doorbrengen om van visscher tot visscher te gaan om de visschen te meten M. Missiaen. Met een meter. (Gelachj M. Lemahieu. Daarom is het dat wij het vischrecht aan den pachter moeten laten. M. Vandamme. Ik heb die som van i5 fr. genomen omdat dit de taks is die door den Staat gevraagd wordt voor het visschen met de lijn. M. Delahaye. - Dan zullen wij ons nog maals voor denzelfden toestand bevinden van vroeger. De huurder zal de vreemden toelaten en aan de Yperlingen het visschen weigeren. Dit mag niet zijn, alswanneer het aan de vreemdelingen toegelaten is moeten de Yper- sche visschers er ook mogen visschen. M. Sobry. De stadswaters, waar het iedereen toegelaten is te visschen mits 5 fr. per jaar, zijn aan geen bijzonderen verpacht. Ik ben van oordeel dat wij den pachter vol komen moeten vrij laten. M. Missiaen. In dit geval bestond er dan niet de minste reden om de pacht op te zeggen. M. Lemahieu. Wel neen, er heeft daar voor nooit geen reden bestaan. Het is een misverstand geweest. M. Missiaen. De eenigste reden die men misschien kan inroepen is dat de pachter tegenwoordig te weinig betaalt. M. Bonnet. Misschien ware het mogelijk bij dit artikel te voegen dat de Yperlingen evenveel recht hebben als de vreemde vis schers. Zoo laat gij den pachter volkomen vrij, de Ypersche visschers zullen er dezelfde taks betalen als de vreemde en beide partijen ontvangen voldoening. M. D'Huvettere. Mogelijks ware er middel om al die wenschen eens voor een proeftijd van een jaar toe te passen Zoo zoudt gij dien man niet onmeedoogend op straat zetten, want men dient rekening te houden dat hij daar geboren is, dat hij van de jongste niet meer is en dat hij daar bij nog een stadsbe- diende is. M. Vandamme. Dit voorstel verwondert me van den heer schepen van financiën die steeds verliefd is op een dikke stadskas. M. D'Huvettere. Zoo ik er aan houd een goede financieele toestand voor de stad te hebben, heb ik ook reden om niet tevreden te zijn op deze die er, i5.ooo fr. uitkloppen. M. Vandamme. Gij moet u nader ver klaren, Mijnheer de Schepen. M. D'Huvettere. Met de afschaffing van de taks op de velos te stemmen, verliest de stad jaarlijks een inkomst van i5.ooo fr. M. Vandamme. Dit werd gestemd en gij moet daarop niet meer terugkeeren. Zoo gij inkomsten begeert, dan moet gij maar een taks heffen op de talrijke autos die hier op de Groote Markt stand nemen. M. Vermeulen. Ik ben t'akkoord met den heer schepen D'Huvettere wanneer hij zegt dat het pijnlijk is dien mensch daar buiten te doen. Hij is daar geboren en behoort tot een familie die om zeggens op die plaats is vast gegroeid. M. Declercq. Nu betaald de pachter de som van 800 fr. per jaar en hij biedt er thans 2000 fr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4