5 M. Leuridan. Ik was op de zitting niet tegenwoordig waarop de opzeg van pacht be sloten werd. M. Laton. Gij zijt juist binnen gekomen wanneer dit punt afgehandeld was. M. Leuridan. Ik heb dus aan de stem ming geen deel genomen en ik stel vast dat er toen een meerderheid gevonden werd om iets te stemmen waarover ze zich nu beklaagt en dat zij thans inziet geen menschelijke daad verricht te hebben. Ik voel veel voor het voor stel van den heer schepen D'Huvettere. Benevens de redenen van traditie door den heer Veimeulen aaugehaald, moet men inzien dat het een bejaard mensch is, en ik kan de lucratieve inzichten van den heer Vandamme niet volgen. M. Delahaye. Ik heb de opzeg gestemd maar gezien het nu juist hetzelfde lastenkohier is dat men ons voorstelt, bestond er geen reden die pacht op te zeggen. M. Missiaen. Ik houd er aan een verkla ring te doen daar ik vroeger ook voor de opzegging heb gestemd. Had ik toen moeten ingelicht zijn zooals nu en weten dat de pach ter een mensch is van 60 jaren die reeds lang in dienst der stad is, ik beken het openhartig dat ik die opzegging niet zou gestemd hebben. M. Vandamme. Het is juist op uwe klachten, waarvan gii hier eens het bewijs hebt medegebracht, dat de pacht werd opge zegd. M. Sobry. De pacht van Zillebekevijver was voor 3, 6 of 9 jaren en de tweede termijn eindigt nu met aanstaande Octobermaand. Zoo de raad nu nog een jaar pacht wil bij geven, dan moet de pacht nog voor driejaren voortgaan. M.Leuridan. Neen, op iechtskundig ge bied is de tegenwoordige pacht door den regelmatig gedanen opzeg ten einde, maar de j*aad kan beslissen nog een jaar pacht bij te verleenen. M. Sobry. Gij zeidet daar zooeven dat de gemeenteraad berouw heeft over den ge danen opzeg, maar dit is niet waar gezien hij dezen opzeg wil behouden. M. Leuridan. Ik zegde alleen dat de ge meenteraad de gevolgen van dien opzeg be klaagde. M. Vermeulen. Maandag aanstaande moeten wij opnieuw vergaderen voor de kwestie van het leerwerkhuis. Ik zou voor- -stellen dat de pachter deze week nog bij het .schepenencollege zou geroepen worden om zoo mogelijk met hem over een nieuwe pacht overeen te komen. De gemeenteraad zal als dan Maandag daarover beslissen. M. Sobry. Daarvoor moeten wij juist weten wat de gemeenteraad wil. M. D'Huvettere. De tegenwoordige pach ter is sluismeester der stad. Het toestel der sluis bevindt zich midden in het vijverhuis en het lastenkohier voorziet dat de pachter ge houden is den sluismeester ten allen tijde in het huis te laten om de sluizen te manoeu vreeren. Voor die bediening wordt de sluis meester ook maar weinig betaald en ik vraag <Iat die verdienste in aanmerking zou genomen worden. M. Delahaye Dickebuschvijver is thans verpacht voor 3ooo fr. per jaar, en daar het algemeen bekend is dat Zillebekevijver zoo veel niet opbrengt als dien van Dickebusch, .zou ik vragen dat het schepencollege een pachtsom van 2.5oo fr. zou voorstellen aan den huurder van Zillebekevijver. M. Vermeulen. Ik stel voor dat het schepencollege den pachter zou roepen en ons dan Maandag een nieuw voorstel zou doen. M. Sobry. Wij zullen dan ook Maandag aanstaande het lastenkohier voorts bespreken. M. Lemahieu. Daar het lastenkohier hier en daar wat gewijzigd werd, zou ik verkiezen het nu te bespreken. M. Missiaen. Het ware beter dit uit te stellen, want zoo men beslist geen openbare verpachting te houden, dan moet er ook geen lastenkohier zijn. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Alleen de heer Vandamme onthoudt zich. i3) Stadsgrachten Vischverlof Voorstel tot wijziging. De heer Voorzitter meldt dat de heer Van damme een brief geschreven heeft waarin hij voorstelt de beperking van het visschen met hoogstens twee lijnen in de stadsgrachten te brengen op drie lijnen. Moet een ander raads lid, zoo vervolgt de heer Voorzitter, in een volgende zitting vragen om het visschen toe te laten met vierlijnen, en daarna met vijf lijnen, .zullen wij nooit gedaan hebben en steeds op onze vroegere stemmingen moeten terug- keeren. M. Bonnet. Wij zouden dan ook altijd met hetzelfde punt bezig zijn. M. Vandamme. Sedert dit reglement gestemd werd heb ik verschillige vissc.hers gezien en allen waren het eens om die beper king van twee lijnen te betreuren. Het is om wat genoegen te verschaffen aan oude vis- schers, die gaarne twee palinglijnen leggen, dat ik het voorstel doe het visschen met drie lijnen toe te laten. Daarbij de stadsfinanciën zullen er wel bij varen. Had eenieder onder u dezelfde wandeling als ik moeten gedaan en rnet de visschers moeten gesproken hebben, dan zoudt gij het allen eens zijn geweest om hetzelfde voorstel te doen dat ik nu doe. M. D'Huvettere. De heer Stadsontvan ger heeft tot op heden 381 vischverloven gegeven, en daaronder zijn er 142 voor twee lijnen en 23g voor één lijn, dus bijna het dubbel van de verloven voor twee lijnen. In die voorwaarden verwondert het mij dan dat er zooveel visschers zouden zijn die met drie lijnen begeeren te visschen. M. Vandamme To°n ik u vroeger voor stelde de politie te gelasten, terwijl zij toch op ronde was, met het afleveren van vischver loven aan de vreemde visschers .die er nog niet van voorzien waren, waart gij er tegen. Zij konden wel het vischverlof bii den Stads ontvanger afhalen, zegdet gij. En nu zie ik dat gij daartoe toch besloten hebt in weer wil van uw vroeger verzet. M. D'Huvettere. Wie zegt dat ik daarte gen was Wanneer ik dit nu beslist heb, dan had ik daartoe twee redenen. De eerste en niet de kleinste was om u plezier te doen en de tweede om de stadskas te vullen. Zoo ik mij, zooals gij beweert, daartegen verzet heb, dan is zulks een misverstand geweest. Is het noodig dat ik daarover mijn berouwuitdrukke? M. Vandamme. Ik ben nog tot uwen biechtvader niet aangesteld. (Gelach). M. Lemahieu. Ik kan niet aannemen dat men een maand nadien komt vragen een regle ment te veranderen. Zoo zouden wij nooit gedaan hebben en daarom zal ik tegen stemmen. M. Sobry. Ik denk dat de liefhebberij reeds voldaan is met twee lijnen. Wij hebben ook maar twee handen. (Gelach) Dit voorstel van wijziging wordt hierop verworpen. Alleen de heer Vandamme stemtja. M. Bonnet. De visschersfederatie zal in 't kort een brief naar de stad richten om te vragen dat, nu de visschers moeten betalen, de stadsgrachten eens zouden gereinigd zijn. M. Vandamme. Ik heb die klacht reeds vroeger overgemaakt aan den heer Schepen van openbare werken en het is op mijn aan raden dat de visschersfederatie dien brief zal schrijven. M.Sobry Wij zullen hem afwachten en dan bespreken. M. Vergracht. Isernog geen brief toege komen van een maatschappij van Rijsel waar bij gevraagd wordt voor een half uur in de stadsgrachten te mogen visschen M. Sobry. Ja, en wij hebben geantwoord dat de stad een reglement op het visschen heeft gestemd en dat mits betaling van 5 fr. iedereen toegelaten is een gansch jaar lang te visschen. Zoo verhopen wij dat zij niet alleen eenmaal naar Yper zullen komen, maar er dikwijls zullen terugkeeren. 14) St-Pieterskerk Plaatsing van een ge schilderd kerkraam. De Kerkfabriek van St-Pieters vraagt het advies van den gemeenteraad over twee ont werpen van geschilderde vensters die in St Pieters kerk zullen geplaatst worden. Al de raadsleden, zegt de heer Voorzitter, hebben die ontwerpen kunnen zien en zullen ze onge twijfeld zeer mooi gevonden hebben. Bij stemming wordt een gunstig advies uit gebracht. Alleen de heeren Missiaen en Bon net onthouden zich. De heer Coutelle had de raadszaal voor een oogenblik verlaten. 15) Eeuw)eesten Werkmanswoningen Nieuw voorstel. De Commissie der Eeuwfeesten, die belast was met den aankoop en de verloting van twee werkmanswoningen, heeft na onderzoek be sloten geen huizen aan te koopen maar het krediet van 5o.ooo fr., dat ter harer beschik king is, te verdeelen onder vorm van premién aan de kroostrijke gezinnen die zelf een huis willen bouwen of vóór in Oogst aanstaande de aanvraag gedaan hebben om een huis der maatschappij Ons Onderdak te koopen. Benevens de premiën van staat, provincie en stad zal de Commissie der Eeuwfeesten aan de verdienstelijkste gezinnen,fdie zij onder de aanvragers zal uitkiezen, een premie verleenen van hetzelfde bedrag als die door den staat toegekend, 't zij 5ooo fr. voor een huisgezin met 6 kinders. M. Lemahieu. Ik ben gelukkig te verne men dat men van gedacht veranderd is. Ik had mij van eerst af kunnen aansluiten bij het ver leenen van premiën en ik zal dit voorstel stemmen, terwijl ik niet kon aannemen dat men door het verloten van twee huizen meer jaloerschen zou gemaakt hebben dan gelukki gen. Die verloting was, indien ik mij zoo mag uitdrukken, een onbezonnen daad. M. Leuridan. Mijn bedoeling is altijd geweest dat die verloting moest geschieden onder een uitgelezen lot van verdienstelijke huisgezinnen. M. D'Huvettere. De maatschappij Ons Onderdak bouwt nu slechts een eerste reeks van 20 huizen. Dit zou het getal aanvragen niet mogen beperken en men zou aan die maatschappij moeten vragen zooveel huizen te bouwen als er aanvragen zijn die in aanmer king kunnen genomen worden. M. Vermeulen. - De aanvragers mogen ook zelf ean huis bouwen aan dezelfde voor waarden. M. Vandamme. Ziet gij wel, Mijnheer de schepen, dat alle beslissingen vatbaar zijn voor wijzigingen. M. Lemahieu. Zeker, wanneer de raads leden daarover t'akkoord zijn. M. Sobry. Ik ben gelukkig dat er in meer dan twee huisgezinnen zal kunnen vreugde gebracht worden. Rekening houdende met de Staatspremie van 5ooo fr., zult gij alleen maar aan xo huisgezinnen de premie kunnen ver leenen. Waarom die premie niet bepalen op 25oo fr. om nog een grooter getal gezinnen te kunnen gelukkig maken. De eigenlijke Staats premie bedraagt ook maar 25oo fr. daar de overige 25oo fr. slechts gegeven worden als bijkomende verhooging voor een gezin met 6 kinders. M. Missiaen. Hier te Yper zullen er geen tien huisgezinnen met zes kinderen gevonden worden die een huis kunnen bouwen of koopen. De voorgestelde wijziging wordt hierop eenparig gestemd. 16) Mededeelingen. M. Missiaen. Heeft het schepenencollege geen vraag ontvangen waarbij de toelating gevraagd wordt om een regelmatige autobus dienst tusschen Yper en Veurne in te richten M. Sobry. Ja. M. Missiaen. Ik heb zelfs vernomen dat er op dien brief zou geantwoord geweest zijn zonder dat hij aan den gemeenteraad werd medegedeeld. M. Sobry. Ik denk dat de hoogere over heid heeft laten weten dat die dienst reeds is uitgebaat en het is ingevolge dien brief dat wij aan den aanvrager die mededeeling ge daan hebben. M. Missiaen. Ik denk dat het gansch anders is. Al de andere gemeenten hebben gunstig geantwoord en het is Yper alleen die weigert. De hoogere overheid kan aan Yper niet anders geantwoord hebben dan aan de overige gemeenten. Daarbij die dienst is niet uitgebaat, hij bestaat nog niet. M. Sobry. Er is toch een autobus die naar De Panne gaat. M. Missiaen. Ja, maar niet regelmatig en alleen maar binst twee of drie maanden. Dit is geen autobusdienst die slechts nu en toen maar eens rijdt. Nu echter is er een vraag om het verkeer tusschen Yper en Veurne dagelijks te verzekeren. De aanvrager is dezelfde als die thans reeds dienst doet tusschen Yper en Rousbrugge. M. Sobry. Ik zal die zaak eens nader onderzoeken en u Maandag aanstaande daar op antwoorden. De heer Vandamme maakt kenbaar dat het hem onmogelijk zal zijn de zitting van aan staande week bij te wonen. 17) Vleeschhalle Kraam Verpachting. Het schepenencollege heeft twee brieven ontvangen waarbij gevraagd wordt een kraam te mogen pachten in de vleeschhalle aan dezelfde voorwaarden als de andere. De heer Voorzitter denkt dat die vragen mogen toegestaan worden, vermits er nog plaats is. Deze zienswijze wordt eenparig bijgetreden. Nadat de heer Voorzitter kenbaar gemaakt heeft dat het schepenencollege besloten heeft het St-Jacobskerkhof voortaan Gezelleplein te noemen, wordt de openbare zitting te 20 u. 3o opgeheven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5