HET YPERSCHE LA RÉQION D'YPREi loedagrssl - Repos dominical Handelshuis te Huren IT Jaargang, Nf 9 7 Juni 1930 Bijvoegsel Het Bestuur. A mi tiés Ft nca ises fjtcursion Parls-Plage, Dimanche 22 ]uin DoodelijK Moto ongeluk HANDBOüGSCIilETiNGEN o. al 1r. BurgerliJKe Stand van Yper f iTEL M I SSEN II' ^nnée, N' 9 7 Juin 1L30 Supplément Wekelijksch Overzicht Een Nederlandsch dagbladschrijver heeft een onderhoud gehad met den voormaligen gezant van Rusland te Rome. Daaruit blijkt zooals wij zooeven zullen zien, dat zelfs de gruwelijkste aanklachten tegen het Sovjetbe stuur niets overdreven hadden. Deze russische gezant zegt immers wij zetten onzen strijd voort tegen den godsdienst (niettegenstaande het laatste rondschrijven dat verkeerd werd uitgelegd) wij hebben geen enkel oogenblik gedacht vaarwel te zeggen aan onze politiek. Maar wij meenen dat wij verder zullen komen met goddelooze propaganda dan met geweld maar wij willen ten slotte de uitroeiing van allen godsdienst. Ook willen wij het volledig collectivisme... Er zijn bij ons ongeveer 26 millioen landbouwuitbatingen reeds zijn er 14 millioen gecollectiveerd van vroeger, nu werden er 2 millioen bijgevoegd en de 10 millioen anderen zullen er, spijts allen tegen stand, ook toegebracht worden... De twee tot drie millioen koelaks (rijke landbouwers) zullen wij uitroeien, want als ze niet willen toegeven zullen wij ze verbannen of ter dood brengen... wij leveren graan aan 't buitenland, niettegenstaande de hongersnood omdat de Staatskas geld noodig heeft... Ten slotte voegt hij erbij ik denk dat China, voor aleer ig3o ten einde is, ook zal deelmaken van het Sovjetstelsel en dan zal de bloed gierige hand van Staline zich uitstrekken naar Europa Is dit geen echt monster De nieuwstijdingen uit China, brengen weer andere gebeurtenissen en overwinningen aan de pers het leger van Feng-Yoe Hsiang zou eene algemeene. overwinning behaald hebben op gansch zijn front en een krijgsbuit gemaakt hebben van overvloedig geschut, vliegtuigen en gevangenen op de nationalis tische troepen. Te Hankeoe zou er paniek heerschen. Doch intusschen blijft de strijd steeds voortduren niettegenstaande overwin ningen of nederlagen ziet men nooit een wapenstilstand ontstaan en de beroering gaat steeds voort. In Engelsch-Indië draait de toestand ook al niet beter. Nu zetten de Musuimannen zich ook aan de zijde van Gandhi. Deze week trok een stoet van meer dan 1600 meters lang, bestaande uit Musuimannen, door de straten van Bombay om te toonen dat zij ook willen meedoen aan de beweging. Daarna wierd eene monsterbetooging gehouden waarbij al de Musuimannen van Indië aangezet werden om zich aan te sluiten bij den passieven tegen stand en de engelsche goederen te verstooten. Echter zijn al de Indische musuimannen niet eensgezind en zoolang het enkel opstootjes geldt kunnen de opstandelingeneen schijn van voordeelen bekomen maar moest het erger worden dan zou het engelsch geschut en hunne vliegmachienen hen weldra eene vol ledige nederlaag doen ondergaan. Nauwelijks zijn de stappen verdoofd der fransche bezettingslegers die uit Duitscfcland trokken of wehooren reeds een-geweldige klok luiden. Op eene nationalistische betooging te Halle gehouden heeft het opperhoofd, M. Hugenberg, onder meer gezegd Wij moeten alle goederen die uit den vreemde komen sterk belasten met een herstellingstaks, en deze taks moet door de vreemden betaald worden zoolang het Youngplan in voege is zoo zullen wij er toe komen 5o der kosten van het Youngplan door de anderen te doen betalen. Later kunnen wij zien hoe wij de andere 5o zullen uit den weg ruimen. Wij kunnen niet betalen, maar de anderen kunnen het voor ons doen RIK. USEtl Het Museum van Yper heeft van Mijnheer Revé Schmidt Acke, te Yper, eene prachtige verzameling van zilveren en koperen Munt stukken in gifte ontvangen, bestaande hoofd zakelijk uit 1) Eene schoone collectie van zes zilveren stukken, en 4 koperen stukken van Paus Pius IX. 2) Twee zilveren stukken van Louis XV- 1748-1764. 3) Een zilveren stuk van Louis XVI 1784. 4) Een zilveren stuk van Indo-China. 5) Een zilveren stuk van het voorloopig Gouvernement van Lombardiën 1848. 6) Een zilveren stuk van het Prinsendom van Luca en Piombina (Italië) i8o5. 7) Een zilveren stuk van Victor Emmanuel Koning van Sardaigne 1818. 8) Dertig kleine zilveren muntstukken van verscheidene landen. g) Achttien gedenkstukken of jetons in ver guld koper van Louis XIV, Louis XV, en Louis XVlj. 10) Een dertigtal wel bewaarde stukken van het Romeinsch en het Gallo Romeinsch tijdvak. Het Bestuur van het Museum brengt eene openbare hulde voor deze milde gift en betuigt hare grootste dankbaarheid aan dezen waren vriend en weldoener van het Museum. Le nombre d'inscriptions pour l'excursion de Paris Plage dépassant de beaucoup nos prévisions, des auto cars supplémentaires ont été retenus. II reste encore quelques places disponibles dans ces derniers cars. Renseignements quant aux restaurants re- commandés seront communiqués avant le départ. Les membres accompagnant l'excursion en moto ou voiture particulière sont instamment priés de sè faire irrscrire pour recevoir leur carte donnant droit a la visite en groupe de 1'Hotel Royal Picardy et du Casino de la Foiêt. Le Comité. De 48 jarige Cyrille Van Neer, schaap herder, woonachtig te Voormezeele (St-Elooi), kwam Maandag avond rond 9 u. per moto langs de baan van Yper naar Waasten gere den en viel nabij de vaart van Komen met "het ongelukkig gevolg dat hij met een schedel breuk opgenomen werd. De auto-ambulance van het Roode Kruis was algauw ter plaats en bracht den ongeluk kige naar het hospitaal van Yper, waar hij des anderendaags aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden is zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd. Zondag 8 JuniGheluvelt. Maandag 9 JuniWoesten. Zondag 15 JuniYper Hoekje. De liefhebber die, op het einde der schie ting van Zillebeke-Hooghe, van Donderdag 29 Mei, bij misslag een boog van 27 kcs van Julien Dhont van Cuerne medegenomen heeft in plaats van zijn boog van ongeveer 23ks van Hoi nu, wordt vriendelijk verzocht dit zonder uitstel te willen kenbaar maken aan Petrus Nuytten of aan Valère Pauwels te Lange- marek, Telefoon nr 77. Slechts weinig Ypersche voetballiefhebbers zijn op de hoogte van de groote eer die aan een onzer stadgenooten te beurt valt. Albert De Plancke, onze beste junior van 18 jaar, werd voor d- derde maal verkozen om Zon dag aanstaande de kleuren onzer provincie te Antwerpen te gaan verdedigen. De finaal voor den beker van België Junior zal er, om 14 u., betwist worden onmiddellijk voor de match België Portugal. De Wcstvlaamscbe team bevat spelers van eere divisie, eerste divisie en van promotie de eenigste speler van tweede divisie is Albert De Plancke. Dit alleen zegt genoeg om u te overtuigen van de eer die aan ons sympathiek Bertje en ook aan C. S. Y. toekomt. Wij bieden hem, als mede aan zijn club, onze hartelijkste geluk- wenschen. Mocht hij ginder, vo_>r die enkele 40.000 toeschouwers, het schoon en fijn spel vertoonen waarvan hij bekwaam is. Verklaringen van den 29 Mei tot den 4 Juni Geboorten Meulewaeter Eugene, Pannenhuisstraat. Ronse Edouard, Kalfvaart, 12. Walgraeve Marie-Thérèse, Yperleestraat. Vandenberghe Albertina, Zonnebekesteen- weg. Desmui Marcel, Rijselstraat, 31. Sinnaeve Camiel, Neerstad, 8. Huwelijken Merveillie Henricus, polierder en Castelein Augusta, fabriekwerkster, beiden te Yper. De Ketelaere Arthur, bouwkundige, te Nevele en Carbon Maria, z. b., te Yper Pinte Josephus, haarkapper en Dedulle Febronie, z. b., beiden te Yper. Depuydt Mauritius, beenhouwer en Hollebeke Simona, z b., beiden te Yper. Overlijdens Debusschere Elisa, 59 j., z. b., ongeh. Poperinghesteenweg, 26. Hoornaert Marie-Louise 64 z. b., echtg. Bouten Isidoor, Oude Kortrijkstraat. Ver- straete Marie-Louise, 6» j., dienstmeid, erhtg. Degrij'se Henri, Lange Thouroutstraat. Debruyne Julie, 63 j".,z. b., wed. Bogaerts Isidoor, Schuttelaerstraat. Dehollander Julien, 74 j., z. b„ echtg. De Breyer Philomena, Rijke Klarenstraat. Demeester Maria, 73 j., z. b., ongehuwd, Poperinghesteenweg, 26. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 8 Juniom 117» uur, in St- Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Camiel LA RNOU echtgenoot van Vrouw Hélène Messiaen, van den Brugschesteenweg, 48. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 9 Juni, (2' Sinxen- dag), om 7 V* uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Edouard BEUN echtgenoot van Vrouw Octavie Bailleul. De Apotheek van La Pharmacie de Mr WECKËSSER Dixmudestraat o— Rue de Dixmude is ALLEEN OPEN reste seule ou verte le op Zondag 8 Juai Dimanche 8 Juin en deze van et celle de Mr Vaül ROBAEYS Boterstraat -o— Rue au Beurre den Maandag 9 Juni (2' Sinxendag le Luindi 9 Juin Lunai.de la Pentecóte met inrijpoort, gelegen hoek der de Haerne- straat en O. L. Vrouwstraat. Voor inlich tingen zich te bevragen bij Gaston Speybrouck, 3oi, Antwerpschest., St-Amandsberg, GENT.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9