VAN NESTE De Onderstanden HET YHEHSCHE Benoeming Een goede Raad 2 ▼raag; vaa d;n beer Volksvertegenwoordiger Oierkens Antwoord van den heer Minister van Financiën Onze Arbeiders in het Noorden 29, Groote Markt, Yper Het afbreken der betonnen onderstanden in het verwoest gebied, gaat met veel moei lijkheden en onaangenaamheden voor de landbouwers gepaard. Wanneer het onder standen betreft die veel ijzer bevatten, dus wanneer de aannemer veel geld kan ver dienen, dan worden deze snel weggehaald, alhoewel de klachten bij de landbouwers dan nog algemeen zijn, dat men den afval, welke geen waarde heeft, op het land laat liggen, en de landgebruiker zelf de kosten mag doen om zijn land zuiver te maken als hij het wil gebruiken. Maar het is nog veel erger wanneer het onderstanden betreft die weinig of geen ijzer bevatten. Men kan onmogelijk den aannemer van het afbreken, der onderstanden er toe be wegen, deze weg te nemen. Zi ^hier een bepaald geval, uit de honderden klachten welke daarover bestaan Op het land der weduwe Semeelen, Schoon veldstraat, te Komen, staat een dezer onder standen, die haast geen ijzer bevat. Hij meet g meters op 4m5odeze staat dichtbij een woonhuis en een barak, hetgeen het doen springen ervan gevaarlijk maakt. Maar sinds den wapenstilstand is deze landbouwster be roofd van het gebruik van een stuk grond, van meer dan 100 vierkante meters, waarvoor ze nochtans alle lasten te dragen heeft. Meer malen drong ze in de laatste jaren aan, opdat die onderstand zou weggenomen worden,maar zonder gevolg. Intusschen weigert de recht bank voor oorlogsschade haar te vergoeden voor de daartoe geledene schade. Ze heeft zich dan gewend tot den dienst, vereffening van het dwangbeheer, te Brugge, afhangende van het ministerie van financiën, en gelast met het wegruimen dezer onder standen. ij. m Maar daar kan ze evenmin voldoening be komen gezien de heer ontvanger van de registreering haar, bij brief van 9 Januari 11., nr 52467/263/56 o, laat weten dat hij tot zijn spijt er tot heden niet in gelukt is den aan nemer voor het afbreken te bewegen dezen onderstand weg te nemen. Hij raadt haar zelfs aan, zelf iemand te zoeken die het zou willen doen, mits afstand van het beton en het ijzer dat er zich in be vindt. Maar ijzer is er weinig of niet in, en het beton heeft geene waarde, zoodat die vrouw groote kosten zou moeten doen om haar land <3or n vrijmaken, kosten waarvoor ze van niemand zou vergoed worden. Zou de heer minister geene maatregelen willen nemen om dezen staat van zaken te doen ophouden, want het is ongehoord dat elf jaar na den wapenstilstand nog honderden hectaren goeden landbouwgrond aan den landbouwer ontnomen zijn, door die onder standen. Indien het onmogelijk is, alle onder standen in korten tijd te doen wegruimen, kan er dan geen middel gevonden worden, om de landbouwers die daardoor verliezen ondergaan, daarvoor schadeloos te stellen De afbrekir.g der schuilplaatsen wordt gedaan onder nazicht van het beheer en, behoudens zeer zeldzame gevallen welke aan het toezicht hebben kunnen ontsnappen, mag gezegd dit de werken uitgevoerd worden zonder cr derscheid tusschen de schuilplaat sen. Het wegnemen van het beton baart de grootste moeilijkheid, doch, in afwachting van de opruiming, worden de afbraakmate- rialen verzameld op de plaats der onderstan den. De nog rechtstaande schuilplaatsen beslaan in hun geheel weinig meer dan i5 tot 20 hectaren landbouwgrond. Meestal hebben de belanghebbenden de oorlogsschadevergoeding ontvangen waarop zij volgens de wet recht hebben. Niets zal worden verzuimd opdat de rechtbanken voor oorlogsschade zonder vertraag beslissen over de nog hangende zaken. Nieuwe onderhandelingen zijn in gang om te trachten de afbrekingen te bespoedigen. Er werd rechtstreeks geantwoord aan het achtbaar lid aangaande het geval van Mevr. Semeelen. Als antwoord op een vraag, door den heer volksvertegenwoordiger Vandevelde ggsttld om te weten hoeveel grensbewonerskaarten er uitge eikt werden aan de beigische arbeiders die naar Frankrijk gaan werken, heeft de heer Minister van Buitenlandsche Zaken, een omstandige cabel uitgegeven, waaruit blijkt dat er, op 3o November 1929, voor gansch bet land niet min dan 71.769 grensarbeiders waren, waarvan 53 149 mannen en 18620 vrouwen. De provincie West-Vlaanderen staat aan de spits met 28 201 mannen en i5.372 vrouwen, 't zij een totaal van 43.573 arbeiders of meer dan de helft van het cijfer voor geheel het land. Dan volgen de provinciën Henegouwen met 21.480 Luxemburg met 3067 Namen met 1896 Oost-Vlaanderen met i6g5 Brabant met 42 Luik met i3 Antwerpen met 2 en Limburg met 1. In onze provincie komt het arrondissement Yper op de tweede plaats met 9i33 mannen en 4457 vrouwen, 't zij te samen l3.5go arbeiders. Het arrondissement Kortrijk levert 25 970 werklieden aan Frankrijk en daarvan zijn er lo.o5i van de stad Vloescroen alleen, 't zij bijna een derde harer bevolking. Daarna komen de arrondissementen Roeselaere met 1542 Veurne met 675 Dixmude met 586 Thielt met 572 Brugge met 3g5 en Oostende met 243 grensarbeiders. Voor het arrondissement Yper is het aantal arbeiders als volgt verdeeld in de weef nijverheid, 33go mannen en 3774 vrouwen in de metaalnijverheid, 289 mannen in de bouwnij verheid, 1929 mannen en 1 vrouw landbouwarbeiders, 194 mannen en 11 vrou wen mijnen en groeven, 3l mannen bedien den, reizigers, handelsvertegenwoordigers, enz., 174 mannen en 53 vrouwen andere nijverheden, i553 mannen en 524 vrouwen, en ongeschoolde arbeidskrachten, 1073 man nen en g4 vrouwen. Alhoewel deze cijfers reeds zeer aanzienlijk zijn, lijdt het geen twijfel dat zij, zooals ten andere die van alle statistieken, nog bereden de werkelijkheid zijn en slechts als benade rend mogen aanzien worden. Aan de uittocht dier overgroote massa arbeiders zijn er verscheidene redenen. Voor eerst vinden de beigische grensbewoners veel gemakkelijker werk in het nijverige Noorden dan zij dit in hun eigen land zouden kunnen vinden, en de afstand van Rijsèl, Roubaix en Tourcoing is veel minder dan deze die hen van de groote beigische nijverheidssteden afscheidt. Een tweede reden vindt men in het ge makkelijk verkeer dat verzekerd wordt door de ontelbare autobussen die tot in de kleinste gemeenten en tot op de verst afgelegen ge huchten de werklieden gaan afhalen en ze tot bij de poorten der fabrieken voeren. Er bestaan nog tal van andere redenen die elk voor een gedeelte in die uittocht tusschen- komen, maar de voornaamste van al is zeker wel het lokaas van een grooter loon/tenge volge van het verschil van wisselkoers tus schen het fransch geld en het belgisch geld. Immers, zelfs met' een loon van een gelijk bedrag, dan nog wint de beigische werkman die in Frankrijk arbeidt 40 meer dan zijn gezel die hier in 't land blijft werken. LEEST VERSPREIDT Het Staatsblad van 17 Juni kondigt de benoeming af, als deurwaarder bij de Recht bank van in Aanleg te Yper, van M. Paul Flamey, candidaat deurwaarder te Yper, in vervanging van M. Claus, ontslaggever. Wij bieden den heer Paul Flamey onze beste gelukwenschen A!l@rhaRde Nieuws Yper. Werkongeval. Vrijdag na middag werd de-22 jarige Daniel I.ievois, van Yper, werkzaam bij M. Molein, lederhande laar, bij het lederpersen drie vingertoppen van ziin rechterhand afgerukt. Vergeten. Zaterdag laatst zag een politieagent, op de botermarkt, een velo en een mande eieren staan cn daar, na gerui- rnen tiid wachten, niemand kwam om die achtergelaten voorwerpen te halen, oordeelde de agent het geraadzaam deze naar het poli- tiebureel over te brengen waar de vergeet achtige eigenaar heel zeker gelukkig zal geweest ziin terug in 't bezit van zijn goed te mogen komen. Eerlijke daad. Zondag kwam een oude vrouw van 80 jaren, genaamd Kinoo Vlarie, We luwe Wouts Edouard, over de Groote Markt gegaan toen zij er een schoon ledeftn handzakje vond waarin een groote som geld stak. Zij verhaastte zich het gevonden voor werp naar het politiebureel te dragen waar de eigenaarster een uur nadien het kwam terug halen en over van vreugde de eerlijke vrouw een goede en welverdiende belooning gaf. Dronkaard. Een Engelschman, zekere Carmichael John, bijgenaamd de doctor was Dinsdag vooi middag bezig met de klanten van een Bank lastig te vallen, daar hij nog maals dronken was, hetgeen bij hem een dagelijksche gewoonte is geworden. Men zag zich verplicht de politie bij te roe pen die den doctor de noodige geneesmid delen gaf met hem in den amigo te steken, van waar hij eenige uren nadien genezen uitkwam Gevecht. Woensdag namiddag waren drie pèrsonen aan het vechten gerocht. De politie kwam snel toegeloopen en leidde de vechters naar het politiebureel mee, alwaar tegen hsn proces verbaal werd opgemaakt. Omweder. Deze week werden wij drie naeen volgende nachten met een on weder begiftigd. Dit van den nacht van Maandag op Dinsdag overtrof" echter al de andere zoo door zijn hevigheid als coor den langen duur. De. eene bliksem volgde de andere op. Hier in stad heeft dit geweldig onweder gelukkig- lijk niet te veel schade aangericht. Verschei dene telefoondraden werden gebroken wat eenige dagen stoornis in den dienst teweeg bracht. Een der torentjes van het hoekhuis der Maloulaan en R. Colaertplaats werd ook lichtjes beschadigd. In het omliggende echter is het er veel slechter toegegaan. In verscheidene plaatsen heeft de bliksem brand gesticht en zoo is o.m. te Zonnebeke de woning van M. Buysse, mesthandelaar, met gansch den inboedel ten gronde afgebrand. Volgens de dagbladen heeft het onweder ten allen kante, ook in den vreemde, even hevig gewoed en zelfs zijn er verscheidene menschenlevens te betreuren. Koopt uwe diamanten - brillanten bij diamanthandelaars, dus uit eerste hand, het is uw profijt. Altijd in magazijn keus van honderde steenen. Diamantslijperij48, Hondstraat, Yper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2