Visile d'Ancisiis Cembattants Anglais üg Terugkomst onzer Oude Mannsfjas 2 Allerhande Nieuws tion, c'est, tout d'abord, le lieu qui vit naitre le talentueux peintre, tout comme cet autre peintre de paysages et de chevaux, Josse Moerenhout, décédé en 1801. La charmante commune poldérienne, sise a une dizaine de kilomètres d'Anvers.est reliée a la métropole, par tous les moyens de communication actuels trains, autobus et tramways. L'extension for midable des travaux maritimes, ainsi que la construction de la fameuse gare de Wil- maersdonck, a proximité de l'aggloméré, semblent devoir présager a cette commune, dé]è. si importante par certaines de ses dé pendances, telles que Mariaburg, délicieux centre de tourisme et de villégiature et Hoog boom, avec son champ de courses réputé, un essor et une extension que nul ne peut prévoir en ce moment. II appartient, cependant, aux administra tions de prévoir, puisque gouverner, c'est prévoir, et, disons le a sa louange, la munici palité d'Eeckeren a vu grand et n'a pas lésiné un seul instant pour précéder, plutót que suivre, la marche incessante du progrès de sa florissante commune. Depuis dix ans, et ceci est probablement un record, elle en est a sa troisième maison communale, comme nous le disions et, si la première, avec son perron, au milieu de la place, fait toujours bonne figure, !a seconde, une riche villa, entourée d'un jardinet, der rière l'église St- Lambert, aurait déja pu faire jalouser de noinbreux villages oü les affaires commur.ales en sont encore réduites a être traitées dans une salie de cabaret, aussi bruyante qu'enfumée. Stimulée, probablement, par l'exemple de la métropole commerciale, entourée de la plus belle ceinture de pares publics qui existe dans le pays, ainsi que de la plupart des com munes avoisinantes, le conseil communal d'Eeckeren que préside son sympathique bourgmestre, M. Deweerdt, fit coup double en achetant le superbe domaine de Veltwyck, dont le chateau abritera les services com- munaux et dont le pare avec ses treize hec tares servira de poumons a une localité dont la population semble appelée a gagner, par la suite, l'importar.ce de celle d'une ville. II y a de quoi s'en orguei'.lir d'une aussi intelligente acquisition, et, cependant, dans son discours inaugural, M. le bourgmestre Deweerdt se borna a déclarer trés modeste- ment, que ce jour étaitle plus beau de sa vie, regrettant l'absence de M. le gouverneur, baron Hollevoet, retenu par suite de maladie, qui le seconda 'et ne cessa de l'encourager dan" ses émarches et ses négociations. Situé au coeur du village, le manoir de Velt wyck, avec ses tourelles a meurtrières, son pont eri pierre, a toute failure d'un superbe domaine seigneurial, abrité par les vastes frondaisons de ses arbres séculaires et enrichi de ses parterres et plates bandes fleuris de roses, d'ceillets, de géraniums et de pois de senteur. C'est a quelques pas de la que naquit, dans une humble maison d'un ouvrier jardinier, celui qui devait acquérir, tant en Belgique qu'en Allemagne, une réputation et une gloire aussi justifiées. C'est également, dans ces parages, que l'on remarquait, jadis encore, sur une petite éminence, les restes d'une maison de campagne ayant appartenu, suivant une tradition, a Rubens. Nul endroit, autre que la nouvelle maison communale, ne pouvait être mieux choisi pour conserver la mémoire de Ferdinand Pauwels par l'érection d'un petit monument commémoratif, un mémorial, comme nous avons appris a dire aux Anglais. Celui ci est l'oeuvre d'un artiste régional, M. Rik Santer, et consiste en une plaque en bronze, ornée du portrait de l'artiste et l'écusson de St-Luc avec les dates i83o-i93o, et l'inscription suivante Kunstschilder Ferdinand Pauwels geboren op het domein van Veltwyck, overleden te Dresden, 28 Maart IQ04... L'inauguration officielle de cette plaque eut lieu en présence de nombreuses autorités, ainsi que de membres de la familie Pauwels, et un discours de circonstance fut prononcé par M. l'échevin Aertssens, président'du comité des fêtes et de la section du Davids- fonds d'Eeckeren, auquel revient l'honneur d'avoir pris l'initiative de cet hommage a l'artiste. 11 convient d'associer a son nom celui de M. Henri Kanora, secrétaire du Davidsfonds, qui. par ses nombreuses recher ches ft son labeur infatigable, fut, également une des chevilles ouvrières de cette belle manifestation. Une exposition, ouverte dans une des dépendances du manoir de Veltwyck, réunit quelques oeuvres de Pauwels et une impor tante documentation. Nous la décrirons spé cialement, de même que nous consacrerons un article suivant a une esquisse biographique de l'artiste. Cet hommage a Ferdinand Pauwels fut clöturé par une cantate, paroles de M. l'insti- tuteur Franz Bresseleers et musique de M. Franz Leenaerts, sacristain et organiste, tous deux a Eeckeren. Cette cantate, exécutée par les membres du Davidsfonds, est d'une belle inspiration et fait le plus grand honneur a leurs auteurs.- Nous en publierors le texte, paree qu'il y est question de la destruction de nos Halles. PYRÈS. On nous annonce pour le 12 Septembre prochain la visite de 1000 anciens combat- tants anglais du R. A. O. B. Ces anciens combattants séjourneront ici le 12 et i3 Sep tembre et partiront le 14 au matin. Nadat den datum van hunnen terugkeer reeds verscheidene malen werd vastgesteld en telkens weer uitgesteld, hebben de oude mannetjes eindelijk hun voorloopig verblijf van Handzaeme verlaten. Zij zijn hier Woens dag namiddag een weinig na drie uur per auto toegekomen, uiterst tevreden te mogt-n bezit nemen van het prachtig herbouwd Nazareth, dat thans als een modelinrichting in zijn aard mag doorgaan, en over van vreugde terug in hun geliefd Yper te zijn waar zoovelen hunner bloedverwanten en hunr.er oude kennissen wonen. De ouderlingen, verg zeld van de verkleefde en verdienstelijke zusters, werden opgewacht door de He eren A. Masschelein, R. Omme slagh, R. Bouquet, Jufvrouw B. Boone, en Heer J. Vanraes, leden en secretaris der Commissie van Openbaren Onderstand. De heer Masschelein stuurde, in naam van den Heer voorzitter die belet was, de oudjes eenige hartelijke welkomwoorden toe en was de tolk der gansche Commissie en ongetwij feld ook van al de ouderlingen om de eerbied waardige zusters den welgemeendsten dank toe te sturen voor de groote bezorgdheid waarmede zij de hun toevertrouwde oudjes dag en nacht omringen. Ter gelegenheid van dien blijden terugkeer waren verscheidene huizen van St-Pieters- wijk bevlagd. Dat de oudjes thans reeds hun gemak en hunnen nieuwen thuis gewoon zijn, lijdt niet den minsten twijfel. De Commissie van Open baren Onderstand haalt eere van haar werk, want zij heeft noch kosten noch moeite ge spaard om het verblijf der ouderlingen zoo aangenaam mogelijk te maken. Thans zijner reeds, een veertigtal kostgan gers, doch van zoodra alles wat meer in orde zal zijn, want bij een verhuis en het intrekken van een nieuw gebouw is alles van den eersten dag niet klaar, zal dit getal wel tot vijftig of misschien nog meer stijgen, gezien er van nu reeds verscheidene vragen zijn om in het Nazareth te mogen opgenomen worden. Yper On weder Na een onverdraag lijke hitte barstte Zondag namiddag nogmaals een hevig onweder los. De bliksem viel op verscheidene plaatsen hier in stad en ver brijzelde o. m. de hoogste trede van den trapgevel van het huis bewoond door den heer Forrest in de Elverdinghestraat. Het hemelsch vuur sloeg daarbij nog een gat in het dak doch veroorzaakte gelukkiglijk geen brand. Te Rousbrugge viel de bliksem op twee hofsteden, waarvan de eene totaal in vlammen opging terwijl de andere slechts gedeeltelijk werd beschadigd. Te Zillebeke, Hollebeke en omstreken ging het onweder gepaard met langdurige en overvloedige stortvlagen. Auto-ongeval. Zondag laatst deden 220 Yperlingen, leden van de Amitiés Fran chises een uitstap naar Paris-Pla-_ e, ook nog genoemd Petit Ypres om reden dat er daar binst den oorlog zooveel Yperlingen verbleven. Bij den terugkeer echter deed zich een klein ongeval voor waarbij drie personen verwondingen aan het hoofd opliepen. Een der autos had niet bemerkt dat den weg doorsneden was met hoog uitstekende tram- riggels en had dus bij hef overrijden ervan ziin vaart niet vertraagd. Dit gaf een hevigen schok zoodat al de inzittenden omhoog wer den gewipt en drie onder hen met het hoofd tegen een ijzeren staaf van het rijtuig botsten. M evrouw M..., die het ergs1 gekwetst werd, ontving dadelijk alle noodige zorgen en de reis werd zonder verder ongelukken voort gezet. Omvergereden. Dinsdag middag werd de heer A. De Muyt, smid, wonende te Yper, Kalfvaart, op het oogenblik dat hij pej velo uit de 3 Katottenstraat kwam gereden, bij de plaats genaamd De 3 Zotten door een auto verrast en geweldig ten gronde geslin gerd, alwaar hij enkele oogenbhkken bewuste loos bleef liggen. De auto, die uit de richting van St-Jan kwam aangehold, reed verder zonder zich om zijn slachtoffer te bekomme ren. Alhoewel hij verscheidene wonden aan het hoofd bekomen had, die geweldig bloed den, kon de man nog tot aan zijn woning sukkelen. Wij vernemen dat hij thans aan de beterhand is. Woelmakey. Dinsdag avond, rond iou., kwam. de genaamde Verwaerde Camille, wonende in de Wateringstraat, dronken thuis en begon zijn vrouw en dochter zoo erg te mishandelen dat beiden luidop om hulp riepen. De brutale kerel maakte daarbij gansch den nacht door zoo een helsch lawijd dat de geburen ervan niet konden slapen. De politie, die van het gebeurde verwittigd werd. stelde proces-verbaal op tegen den ruststoorder. Dronkaard.Een ongelukkig man, zekere Flyps Henri, 62 jaar oud, die geen beenen meer heeft en met behulp zijner handen op den grond voortkrüipt, was Dinsdag laatst van Zonnebeke, waar hij in een gesticht ver blijft, naar Yper afgezakt men weet niet hoe noch waarom. In alle geval moet de man onderweg en misschien hier ook wel in stad verscheidene herbergen bezocht hebben, want 's avonds vond de politie hem, smoordronken, op het Esplanadeplein te slapen liggen. Hij werd op een stootkarretje gelegd en zoo naar het politiebureel gevoerd, waar hij bevrijd van de nachtelijke koude zijn roes kon uit slapen. St-Jan Woestaard. Zaterdag namid dag kwam de autobus terug met de werklieden die in Frankrijk arbeiden Gekomen op het gehucht Wieltje rechtover de woning van Terryn Maurice, 23 jaar oud, greep deze, bij het uitstappen, den genaamden Freyn Georges op het onverwachts vast, sleurde hem uit de autobus en sloeg hem zoo geweldig op het hoofd tot hij, overvloedig bloed verliezend, ineenzakte. De autobusvoerder, die niets ver moedde, was verder op gereden en de overige personen, die zich het dichtst bij de plaats

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2