- HET YPERSa IE LA RÉQION D'YPR !E* iosdagrnst - Repos dominical IT Jaargang, N' 12 28 Juni 1930 11' Année, N° 12 28 Juin 1030 Wekelij ksch Overzich t De Wijding van 5t-Maartens Kathedraal La Consécration de la Cathédrale De Processie van het H. Sacrament De feesten van het Heiiig art L'Hommage des Enfants d'Ypres au Sacré-Cceur Burger lij&e Sfaod van Yper t Z E L H tSEN Dimanche 29 Juin '-«P.- '-•&Jauz^:Wr3Bt2Ln*t+i r -Ml manUmrmmt - ta mok **k-7-W 2J pit: - ijj? -Jsï >-rv »!3»CrrjliÜ*»4fi«Si5iaBBWCaHraS«BB?:V_* - - "CJwaMrwiWiCswryêtssbm*. Rljvnegael Supplément Volgers het schrijven van een tchekisch dagblad zou er in Hongarie sprake geweest zijn van het herstellen van 't vorstendom. Het zou een plan geweest zijn der hongaarsche koningsgezinder, om den jongen prins Otto van Habsburg, die thans te Leuven aan de Hoogeschool studeert, als koning te doen uit roepen. Prins Otto is de zoon van de gewezen Keizerin Zita, die thans in de nabijheid van Brussel verblijft. Daar deze verklaringen nog al ophef hadden gemaakt en er zelfs beweerd werd dat de jongste reis van graaf Bethlen naar Londen, daarmede in verband stond, is een dagbladschrijver aan de omgeving van prinses Zita gaan vragen of er een schijn van waarheid in deze onthullingen lag. Er werd dadelijk ontkennend geantwoord maar, ons inziens, was dit antwoord heel natuurlijk het zijn immers deze personen niet die met het welgelukken van een geheim plan bemoeid zijn, die er alles van aan 't licht zullen brengen vooraleer het ten uitvoer komt. Misschien zijn al deze geruchten ongegrond, maar gewoonlijk vindt men toch vuur waar het rookt. In den toestand van Engelsch-Indië is er thans weinig verandering en weinig roering. Er wordt meestal geredetwist over het ver slag der Simon commissie, dat eene oplossing voorstelt. Ziehier de voornaamste punten van dit verslag i. Gebeurlijk tot stand roepen van eene Federatie der Indische stammen, ver deeld in zelfstandige provinciën en mettertijd dan onathankelijke staatjes, 2. afschaffing van het stelsel dat thans d«* verantwoordelijkheid in twee splitst, 3. uitbreiding van zekere vrij heidsrechten, 4. scheiding tusschen Birmanië en Indië, 5. na eene zekere tijdruimte zou de Hindoestam bevel krijgen op het Indische leger, maar de landsverdediging blijft aan de Engelschen, 6 samenstelling van een Raad tot het aanknoopen der betrekkingen tusschen de Hïndoestaten en Engelsch-Indië. Er valt echter te betwijfelen of deze voor stellen in den smaak zullen vallen der nationa listen, die in alles zelfstandig, ongebonden en zonder toezicht willen handelen. Sedert de menigvuldige mislukkingen die ten deel vielen aan de vliegeniers die het durfden w?gen den oceaan over te steken, was er kalmte gekomen in deze gewaagde reizen. Engeland heeft het eerst wederom het plan opgevat om van 't vasteland naar Amerika over te_steken. Kapitein Kingsford- Smith heeft zijn vliegtuig Het Zuiderkruis in orde gebracht om met drie reisgenooten te vliegen van Dublijn naar New-York. Niet tegenstaande het vertrek uur zooveel moge lijk geheim gehouden werd, waren er in den vroegen morgen meer dan 5ooo personen aanwezig om het Zuiderkruis »te zien ver trekken. Na 3o u. 28 m. vlucht, zijn de stoutmoe dige luchtvaarders aangekomen op het er land Terre-Neuve. Dit is slechts de tweede vlucht over den oceaan van Oost naar West, die lukt. De eerste werd gedaan door de duitsche vliegeniers Koehl en Huenen- feld met den Ierschen beve.lhebber Fitzmau- rice in April 1928 en deed de drie man aan landen, na 36 uren reizen, op eén klein be- vrozen eiland Greenly. RIK. Wij vernemen dat de Wijding van Sint Maartens Kathedraal bepaald is vastgesteld op Dinsdag 15 Juli aanstaande. De groot- sche liturgische plechtigheden zullen voorge zeten worden door onzen eerbiedvvaardigen bisschop, Mgr Wafïelaert, bijgestaan van zijn coadjutor Mgr Lamiroy. Nous apprenons que la Consécration de la Cathédrale St-Martin est définitivement fixée au Mardi 15 Juillet próchain. Les gran- dioses cérémonies liturgiques seront présidées par notre vér.érable évêque, Mgr Wafïelaert, assisté de son coadjuteur Mgr Lamiroy. Zondag, na de plechtige Hoogmis, verliet, te 10 3/4 ure, de H. Sacramentsprocessie, voor de eerste maal sedert 1914, onze heropge bouwde St-Maartens Kathedraal om haar gewonen uitgang te doen. Aan het hoofd der processie bemerkte men de flinke groep der Katholieke Turners. De rijke Keikbanieren en de kunstige vaandels der Gilde van O. L Vrouw van Tuine, der Bonden van het H. Heit en der Derde Orde- lingen van Franciscus en Carmelus, praalden in rijke kleurschakeeringen in het blakende zonnelicht. De liturgische lofzangen uitgevoerd door de parochiale schóla's en de studenten van St-Vincent's College, onder de leiding van E. H. "pastor Denys, wisselden af met de heerlijke stoetmarschen der Harmonie Ypriana onder het bestuur van den heer Lionel Blomme. Z. E. Heer Vermaut, Deken van Yper, droeg het Hoogweerdige onder den troon hemel, omringd door- een groet getal flam beeuwdragers, en gevolgd door de Ypersche stedelijke overheid. De talrijke groep der Vrouwen en Jonge Dochters der Congregatie van Maria, met hunne nieuwe prachtige ba nier, alsook de indrukwekkende groep der eere-communicanten van dit jaar waren diep aangrijpend. Langs de bevlagde straten was er veel volk en toen de processie de Groote Markt be reikte, waar een schoon rustaltaar opgericht was vóór het nieuw Gerechtshof, gaf het Hoofd der Ypersche Geestelijkheid met de vonkelende remonstrantie den zegen der Eucharistie over de menigte in diepe inge togenheid neergeknield, terwijl de klaroenen schalden en ons stedelijk gewapend Pom pierskorps, onder bevel van Kommandant Vergracht, de eerebewijzen gaf. Nog twee maal werd de benedictie gegeven op de rustaltaren van St-Pieters, door E H. Pastor Bonte, en van St Niklaas door E. H. Pastor Delanote, en de processie zette haar weg voort om rond r ure i5 terug in de Hoofdkerk toe te komen, waar in het grootsch kader der Kathedraal de plechtigheid met den lofzang Te Deum en een laatsten zegen van het Heilig Sacrament werd gesloten. De bloemenhulde van Donderdag avond, heeft een allerschoonste en onvergetelijke plechtigheid uitgemaakt. Te 6 ure, stond er op den doortocht der bevlagde Rijsselstraat, Neermarkt, en Leet, een groote menigte, om den kinderstoet te bewonderen, en de ouders waren bijzonder gelukkig, daar hunne lieve kinders te ont moeten, met bloemen in hun handjes, proces- siewijze optrekkend naar St-Maartenskerk, in prachtige groepen, gevormd door al de scholen onzer stad. Overheerlijk was het zicht onzer heerlijke Kathedraal, toen die ontelbare kinderen hunne bloemenhulde den Liefde Koning, wiens bronzen beeld in heerlijken glans bach- ten het hoogaltaar prijkte, kwamen aanbieden. Dan hield Z. E. H. Deken een roerende aanspraak, speciaal voor de lievelingen van den Goddelijken Kindervriend, en een plechtig Lof sloot deze indrukwekkende plechtigheid. Op Vrijdag 27 dezer, waren er in al onze kerken, vele communiën van eerherstel, en ondanks den regen, waren talrijke huizen be- vlagd ter eere van Christus-Koning. St Maartens Kathedraal, als herschapen in een prachtig bloemenpark, werd druk bezocht. La religieuse cérémonie enfantine de Jeudi soir, veille de la fête du Sacré Cceur, a été aussi grandiose qu'émouvante. Le cortège des enfants de toutes nos écoles, allant fleurir le Sacré-Coeur a la Cathédrale, fut un spectacle inoubliable, réjouissant autant les parents que leurs chers petits ren- dant hommage au doux Jésus, le grand ami des Enfants. C'était le moment d'évoquer ces belles paroles du grand artiste chrétien Charles Gounod Les enfants sont les roses du jar din de la vie Une touchante allocution de Monsieur le Doyenfut suivied'un Salut solennel,oü le Divin Jésus bénit spécialement ce beau parterre de centaines d'enfants agenouillés parmi ces fleurs innombrables, qui firent de notre magni- que Cathédrale une superbe roseraie. Verklaringen van den 19 tot den 25 Juni iq3o Geboorten Coussement Rosanna, Kalfvaait, 80. Coppens Jean, Bruggesteenweg, 58. Pissonnier Julia, Dickebuschsteenweg, 63.Coomans Mare, St-Jacobstraat, 24. Wullus Jacqueline, St-Jacobsnieuwweg, 4. Slosse Willy, St-Jacobsnieuwweg. Logie Georges, Hondstraat, 21. Carreyn Bernard, Hondstraat, 21. Logie Julitn, Neerstraat, 19. Logghe Yvonne, Zonnebekesteenweg Ossieur Francois, Basculestraat, 6 Neirijnck Odette, Capucienenstraat, 67. Huwelijken Vanusem Augustus, wever en Coffijn Margareta, fabriekwerkster, beiden te Yper. Bertier Augustus, schilder en Debusschere Malvina, huishoudster, beiden te Yper. Dewaele Robert, uurwerkmaker en Dekeyzer Augusta, z.b., beiden te Yper. Vanaudenaerde Joseph, handelaar te Rousselare en Rommens Magdalena, z b te Yper. Qverlijdens Devós Maria, 27 j., regentes, ongehuwd, Lombaardstrart, 20. Moeyaert Maria^Theresia, 8 i j., z.b., wed. Gruwier Henri, Dickebuschsteenweg. Van- denkerkhove Marie, 70 j.,z b echtg. Knockaert Constantin, Lange Thouroutstraat. Delannoy Fidelia, 89 j., z.b., wed. Vandamme Amand, Rijselsteenweg. Huwelijksbeloften Julien Potte), timmerman en Margareta Debaere, dienstmeid, beiden te Yper. Gaston Van Labeke, paswerker en Geraróina Verkouter, fabriek werkster, beiden te Yper. Marcel Louwagie, werktuig kundige te Zuydschote en Flavie Demau, dienstmeid te Merckem, voorheen te Yper. Petrus Baeyens, bureel overste bij de Belgische Spoorwegen te Borgerhout en Magdalena De Meester, handelaarster te Yper. Vrienden en kennissen worden uitger ooligd de ZIELMIS bij te vvnen dit; zal gelezen worden op Zondag 29 Juniom 81/ uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Lieer Arthur SPfïYBRCUCK Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gez ngen worden op Zondag 29 Juni. om 9 uur, in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Emiel VFRHACK beeldhouwer Vrienden en kennièsen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 Juni. om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Jean T1TECA geboren Mélanie BOUDRY. Viienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIEL MI -» bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Juli, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Pierre VANDENABEELE overleden te Yper, den 16 Maart ig3o. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station reste seule ouverte le is ALLEEN OPEN op Zondag 29 Juni

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9