HET YPERSCHE- LA RÉGION D Zondagrust - Repos dominical Bijvoegsel Wekelijksch Overzicht Genootschap tan St-Vincentius a Paulo, Yper Conférence de St-Vincent de Paul, Ypres IIs Année, N' 14 - -12 Juillet 1930 Supplément Nos Visiteurs Vandalen werk Onderscheiding Distinction Kerk der P. Karmelieten Bedanking ZIELMISSEN De oorlog woedt zonder verpoozen voort in China. Men meldt uit Shanghai' dat de veldslagen der drie laatste weken meer dan 40.000 man gekost hebben aan beide zijden. De onverbiddelijke tegenstand der legers van Kuo-Min-Choen op het front van Lunghaï hebben Chiang-Kai-Check, aanvoerder der nationalisten, verplicht zijn optocht te staken in de richting van Lang-Feng. Maar kort daarop heeft hij 5o.ooo man versterking gekre gen en zal nu aanvallen in de richting van Tsinanfoe. En terwijl men altijd maar spreekt van vrede en ontwapening zijn er aldus landen, die nog geen oogenblik vrede gekend hebben, terwijl andere maar gedurig nieuwe uitgaven doen om de bewapening te versterken. Aldus komt men in Frankrijk 65o millioen nieuwe kredieten te stemmen ten voordeele der lands verdediging. Daarvan gaan 280 millioen naar het leger, 120 millioen naar de zeemacht en 25o millioen naar de luchtvloot. Daar België eene nieuwe vaart aangelegd heeft na zijne geschillen met de Scheldevaart, heeft Holland besloten een nieuw kanaal te graven van Amsterdam naar den Rhijn, langs Utrecht en Thiel. Als men over 't algemeen klaagt over onvol doenden aangroei der bevolking, geldt dit zeker niet voor de Vereenigde Staten. Men meldt uit Washington dat de bevolking van Amerika in ig3o bestaat uit 122 millioen inwo ners 't zij eene vermeerdering van 16 millioen sedert 1920 en ongeveer het dubbel der bevol king in 1890. De gewichtigste gebeurtenis van de voor gaande week voor Duitschland was de ont zetting van 't Rhijngebied. Ook werden er groote volksfeesten gegeven om het feit te vieren dat de bondgenooten de bezetting vol komen deden eindigen. Maar thans gaat de duitsche bevolking zelf ondereen aan 't kra- keelen. Er hebben geweldige botsingen plaats gehad waar de politie niet kon over meester blijven. Alle voorzorgmaatregelen waren on voldoende, en eene eerste versterking bleef even machteloos. Dus gaat het er nog al erg toe. En dit alles omdat een deel der bevolking dat ultra duitsch denkt niet kan verdra gen dat er andere menschen zijn die meer tot toenadering gedragen zijn. En de Regeering laat zulks toe 1 De toestand in Engelsch-Indië is eenigs- zins kalmer. Maar de beroering duurt immer voort. Er wordt met nadruk op gewezen dat de engelsche regeering reeds lang dien toe stand had kunnen voorkomen. Aldus verwijst men naar een boek dat reeds verschillige jaren geleden uitkwam en sprekende over Indië zegde dat de inboorlingen, waarvan er vele in Engeland hunne studiën gedaan hebben, en goede beheerders, doktersofandere geleer den geworden zijn, nooit voldoende geëerd werden door de engelschen. Deze heeren en hunne dames werden altijd terzijde gelaten in alle officieele of deftige vergaderingen. Dit heeft natuurlijk wrok, haat en tegenkanting verwekt, vroeg of laat komen dan de moeilijk heden boven. RIK. Notre ville a regu Samedi dernier la visite d'un groupe de 125 membres de la Conser vative Association North Hackerocy, An- gleterre. Arrivés versies 11 heures, ils se sont rendus aussitot sous le Mémorial de la Porte de Menin oü, après une courte cérémonie, ils ont déposé quelques couronnes. Après ce pieux hommage a leurs Morts, ils ont visité notre ville et en sont repartis dans l'après- midi pour faire la visite de l'ancien champ de bataille des environs. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben eenige der gemeenste schurken die men uitdenken kan onzen Vrijheidsboom die, ter gelegenheid der honderdste verjaring van Belgie's Onafhankelijkheid, op 16 Maart 11., plechtiglijk door den Heer Burgemeester geplant werd achter St-Maartenskerk, nevens het gedenkteeken aan de Iersche gesneuvel den, tot op ongeveer een meter van den grond bij middel van een beitel afgesneden. Alleen de ijzeren omheining en den leidstok zijn ongeschonden blijven staan. En opdat deze heldendaad in stad vlug zou gekend zijn, hebben zij daarbij nog eenige kleine vlugschriften verspreid waarop volgen den onzin gedrukt staat Wij willen geen belgische vrijheidsboom Wij willen niets weten van België Wij willen de vrijheid voor Vlaanderen Wiens werk dit is, hoeft niet meer gezegd te worden. Iedereen weet dat de leeuwen met hazenbloed van de frontpartij tot zulke laffe daden bekwaam zijn. Al wat zij tot heden met al hun geweld en al hun geschreeuw verricht hebben, is beknibbelen en afbreken. Als echte kinderen, die niet weten wat zij willen en die niet seffens hun zin krijgen, vinden zij niets beters dan hunne machtelooze woede bot te vieren met weerlooze dingen of jonge boompjes te beschadigen en te schenden. Waarlijk als Vlaanderen door zulke mannen en met zulke daden moet gered worden, dan is het ver gekomen De Ypersche nachtridders, die hier vroeger reeds van hun perten toonden, hebben nog eens gemeend heel interessant werk te leveren met na te apen wat reeds op andere plaatsen gebeurd is, en och Heere 1 zij zijn er alleen in gelukt een jong boompje te dooden en gansch het misprijzen van alle Yperlingen op zich te trekken. Want allen zijn het eens om dit echt vandalenwerk te schandvlekken zooals het behoort en om te erkennen dat de laagste en kaalste scheldnamen van gansch onzen woordenschat, die wë liefst maar niet willen gebruiken, nog te mooi zijn om deze laffe en gemeene kerels te betitelen. Aan de vrucht kent men den boom en aan haar daden eene partij. Voor mannen die, zooals sieur Leuridan overlaatst in de Bel gische Kamer en onlangs nog hier in den gemeenteraad zulke ergerlijke taal durven voeren, die openlijk de schennis van den openbaren eigendom goedkeuren, ja zelfs aanwakkeren, kan niemand meer, .lie nog met iets van edele gevoelens bezield is, nog den minsten eerbied hebben. Wij vernemen met genoegen dat de Ypersche Centrale Brouwerij in de inter nationale Tentoonstelling ig3o van Antwer pen, een Gouden Eeremetaal komt toegekend te worden voor haar bier Blond Speciaal Wij zijn gelukkig onze beste wenschen te mogen aanbieden aan den Beheerraad van deze schoone Ypersche Nijverheid de Heeren Léonce Van Alleynnes, Voorzitter en Armand Donck - Vermeulen, Afgevaardigde - Beheer der, zonder den Bestuurder Mijnheer J. Minne te vergeten. 't Is een prachtigen uitslag, welke onze stad vereert. Nous apprenons avec plaisir que la Bras serie Centrale Yproise vient d'obtenir avec sa Blonde Spéciale au concours des bières de l'Exposition Internationale d'Anvers 1930, une Médaille d'Or. Nous sommes heureux de pouvoir présen ter nos vives félicitatior.s aux dirigeants de notre belle industrie Yproise, Messieurs Léonce Van Alleynnes, Président du Conseil, Armand Donck-Vermeulen, Administrateur- Délégué, sansoublier Monsieur Joseph Minne, Directeur, pour le brillant résultat obtenu, qui honore notre chère cité. Zondag, 13 dezer, zal in al de parochie kerken en openbare bidplaatsen, onder al de missen, de jaarlijksche omhaling gedaan wor den ten voordeele der arme huisgezinnen onzer stad door dit liefdadig werk onder steund. Dimanche prochain, 13 Juillet, se fera, dans toutes les messes de nos églises parois- siales et chapelles publiques, la quête annuelle au profit des families nécessiteuses visitées a domicile par les membres de cette institution charitable. Nous recommandons a la générosité de nos lecteurs cette ceuvre bienfaisante qui aide a soulager particulièrement les families nom- breuses nécessiteuses oü seul le père est gagne-pain, ou celles dont le père ou la mère ne peuvent travailler pour cause de maladie. Zondag 20 Juli 1930 zal de Chorale St-Martin» van Roubaix (40 uitv.) de volgende gezangen uitvoeren binst de mis van 10 1/2 u., onder de leiding van M. Perment, Kapel meester, met den heer Eug. Delporte als orgelist- begeleider. Kyrie der Mis in Ut mineur Ch. Gounod Ave Maria C. Franck (Solist M. Crételle). O Salutaris Ch. Gounod Agnus Dei der Mis in sol Th. Dubois Heer en Vrouw Cyrille Bolleyn - Van- doolaeghe danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hunnen teer beminden vader en schoonvader Heer Charles VANDOOLAEGHE en voor hunne aanwezigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Juli, om 8 r/2 uur. in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Lconie LOWIER ovei leden echtgenoote van Heer Richard VERHOEST. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Juli, om 8 1/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Fidelia DELANNOY Weduwe van Heer Amand VAND-V^TME. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezangen worden op Zondag 20 Juli, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafet is van Heer Ciiarlzs VANDOOLAEGHE Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 20 Juli, om ii'/»uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Leon 8EDDELEEM echtgenoot van Vrouw Irma DURNEZ. De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat o— Rue de Menin is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte le op Zondag 13 Juli Dimanche 13 Juill.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9