Le Royai Amer et le SitSer Zigomap Benoeming de Commissie van Openbaren Onderstand verplicht is geweest die leening te ontvangen. Ik herinner mij zulks zeer goed, daar ik zelf, samen met den heer Voorzitter van de Federa tie der Geteisterden en eenige andere heeren, den heer minister heb gesproken ten voordeele der handelaars, nij veraars en alle andere geteisterden en voor eenig antwoord bekwam Wij kunnen niet betalen, er is geen geld. Het eenige dat hij ons kon aanbieden was te betalen met titels waarvan alsdan niemand wilde. Met die leening te aanvaarden hebben de beheerders van den Openbaren Onderstand bewezen dat zij goede vaderlan ders zijn en dat zij in de toekomst van ons land betrouwen hadden. Toen werden de titels van oorlogsschade aan de helft hunner waarde verhandeld. Nu zijn ze weer goed gekomen en de 12 millioen fr. van den Openbaren Onderstand zijn thans 12 millioen weerd. Met toen, op een akelig oogenblik, hun ver trouwen aan het land te schenken, hebben zij bewezen dat zij goede burgers en vaderlanders zijn. De Commissie van Openbaren Onder stand van Nieuwpoort bevond zich eveneens in hetzelfde geval, doch daar zij geen goede ren bezat, was zij verplicht een leening aan te gaan waarvoor zij een hoogen intrest moet betalen. De Commissie van Yper echter heeft zich verplicht gezien de kleine kappelingen te verkoopen en zal alzoo hare groote eigen dommen en inkomsten kunnen behouden. Ik voorzie den tijd dat de Yperlingen de huidige beheerders van den Openbaren Onderstand daarvoor zullen huldigen en dat er op een der gestichten van den Openbaren Onderstand een gedenkplaat zal geplaatst worden uit dankbaarheid voor die goede bestuurders die behooren tot de oude burgerij, tot de goede en echte Yperlingen, wien men 't zij in de Coöperatief voor Oorlogsschade 't zij in andere organismen den grootsten dank weet, terwijl men hier, uit eerzucht of politieken nijd, over diezelfde mannen niets anders dan kwaad weet. Om die redenen zal ik het voor stel van den Openbaren Onderstand stemmen met de twee handen, zeker zijnde een goede daad te verrichten, vooraleer het aanstaande bestuur van twisters en onbekwamen aan het roer zal komen. M. Missiaen. Ik ben een paar woorden antwoord verschuldigd aan den heer Vermeu len. De vaderlandsliefde van die heeren is gemakkelijk als zij betaald wordt met het geld van anderen, uit de zakken der arme men- schen. Die verkoop van gronden berokkent nu reeds aan den Openbaren Onderstand een verlies van honderd duizend frank en meer en binnen kort zal dit verlies zich met millioenen cijferen. Ik weet wat ik zeg.. M. Vermeulen. Gij weet het niet. M. Missiaen. Ik heb altijd gezegd en bewezen dat de 12 millioen fr. oorlogsschade van den Openbaren Onderstand zijn vastge legd. Men heeft mij hier voor leugenaar willen doen doorgaan, maar dat men mij nu eens het tegenoverstelde bewijze. Men mag ook niet vergeten dat er van die kleine deeltjes grond, die nu zullen verkocht worden, aan l5oo fr. verpacht zijn. Zooals de heer Lemahieu het daareven zegde, is het nu het slechtste oogenblik om te verkoopen. De aanstaande landbouwcrisis zal de menschen aanzetten hun geld te houden en nu geen gronden te koopen, omdat zij die later aan een minderen prijs zullen kunnen krijgen of ook nog omdat zij hun geld tengevolge der crisis voor andere dingen zullen noodig hebben. Wij kunnen ook geen schuld hebben in de vertraging van het bouwen, gezien er nog geen plans zijn. Deze moeten eerst nog door den gemeenteraad, de bestendige afvaardiging en de bevoegde overheid goedgekeurd worden, ook het uitschrijven en de goedkeuring der aanbesteding zal nog geruimen tijd vergen. Er zullen dus nog wel eenige maanden van toekomend jaar verloopen zijn, eer men daar voor het eerste geld zal noodig hebben, want men zal toch die werken gedurende den Win ter niet aanvangen. De beheerders van den Openbaren Onderstand, wetende dat hun mandaat teneinde is, zouden de toekomst alzoo niet mogen verbinden. In plaats van den Openbaren Onderstand te verarmen zou hunne taak zich thans moeten bepalen tot de noodige voorbereidselen om alles in gereed heid te brengen, maar zij zouden aan de nieuwe bestuurders de verantwoordelijkheid moeten laten om te doen wat moet gedaan worden, 't zij het aangaan eener leening of iets anders, om de gestichten te kunnen opbouwen. M. Delahaye. Ik weet uit goede bron dat de plans der weezenschool gereed zijn. Van daag of morgen kunnen ze terug komen en er ware dus vóór den Winter nog tijd genoeg om de werken te beginnen en de grondvesten te leggen. M. Missiaen. Maar die heeren van den gezondheidsraad zijn thans in verlof, gij moet dus niet verhopen dat die plans nu zullen goedgekeurd worden. M. Sobry. Het ware jammer moest het weezengesticht niet kunnen gemaakt worden, en gij tracht nu nog dit te beletten en stokken jn 't wiel te steken. M. Missiaen. Ik protesteer daartegen. M. Sobry. Vermits er een voorstel tot verdaging is, leg ik dit ter stemming. Stemmen ja de heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle neen de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Vermeulen, Vergracht, Vandamme, Delahaye en Sobry. M. Sobry. Thans leg ik de beraadslaging van den Openbaren Onderstand ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Vermeulen, Vergracht, Van damme, Delahaye en Sobry neen de heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. 5. Speciale belasting op de wedden, loonen en pensioenen Beslissing, wijziging en aan vulling. M. Sobry. Bij zijn brief van 19 Juni 11., die ons door den heer Gouverneur werd over gemaakt, zendt de heer Minister van Binnen- landsche Zaken de beraadslaging terug waar bij de gemeenteraad beslistte alleen het gedeelte der wedden, loonen en pensioenen boven de 20 000 fr. te belasten. De heer Mirister is van meening dat de vrijgesteldê schijf van 20.000 fr. overdreven is en deze op ió.ooo fr. zou moeten teruggebracht worden. Daar die taks het werk van den ambtenaar der belastingen vermoeilijkt, zou er insgelijks, volgens dit schrijven, voor hem een vergoe ding moeten voorzien zijn. Ik stel dus voor een nieuwe beraadslaging te nemen waarbij gezegd wordt dat er voor het jaar ig3o een speciale belasting, gelijkgesteld met het vierde der bedrijfsbelasting, geheven wordt op het gedeelte der wedden, loonen en pen sioenen dat de i5.ooo fr. overschrijdt, en waarbij er insgelijks een vergoeding voorzien wordt van o.5o fr. per artikel voor het op maken der belastingsrol. M. Vandamme. Tijdens de vroegere be spreking heb ik tegen deze belasting gestemd en ik zal thans aan mijn vorige stemming ge trouw blijven. Een wedde of loon is een ver dienste en daarop wordt reeds de bedrijfsbe lasting geheven door den Staat. Die nieuwe belasting die gij nu instelt is een soort super taks, waartegen er zooveel gestreden werd. M. Missiaen. Vroeger heb ik tegen die taks gestemd en nu gij voorstelt die te ver anderen om de geringe inkomsten ook te tref fen, zal ik natuurlijk dit voorscel ook verwer pen. M. Sobry. Iedereen weet dat de stad groote lasten te dragen heeft en er bijzondere inkomsten noodig zijn. Daarom hebben wij het, op l3 Januari 11., geraadzaam gevonden het gedeelte der loonen de 20.000 fr. te boven gaande te belasten. Nu zegt de heer Minister dat een som van l5 ooo ook genoeg is om te bestaan en dat deze die meer verdienen ook mogen helpen de lasten der stad te dragen. Het is natuurlijk aangenaam iedereen te ont lasten, maar dat kan niet zijn en iedereen moet helpen de lasten dragen. M .Missiaen. De hoogere overheid kan ons niet verplichten en zij had beter gedaan met de rijken wat minder te ontlasten. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Delahaye en Sobry neen de heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vandamme onthouden zich de heeren Vermeulen en Vergracht. 5. Verdrag voor de levering en verdeeling der electrieke kracht Bijvoegsel. De Société Générale Beige de Distribu tion électrique vraagt, in een franschen brief, de toelating om van haar contract voor de levéring der electriciteit ontslegen te worden en haar verplichtingen aan de Société Cen trale pour l'exploitation intercommunale de l'industrie du gaz et de l'électricité te mogen overzetten. M. Bonnet. Ik vraag dat dien brief zou teruggestuurd worden om hem te doen ver talen en dat men de maatschappij er opmerk zaam zou doen op maken dat Yper een vlaamsche stad is. M. Leuridan. De heer voorzitter lacht... M. Sobry.— Ik vind het een redelijke vraag. M. Leuridan. Het is dus een goed- __B—5——— 3 keurende lach. M. Ver gr acht. Ik moet doen opmerken dat in Yper de twee talen op gelijken voet staan en dat wij dien franschen brief kunnen aanvaarden. M. Vandamme.— Dit is dus een overzetting van het contract. Is de nieuwe maatschappij op financieel gebied machtiger dan de oude Ik vraag dit enkel omdat ik in de begrooting bemerk dat de stad voor het aanleggen der electrische leiding een leening heeft moeten aangaan bij het Gemeentekrediet die ze in twintig jaar moet teruggeven, terwijl de elec- triciteitsmaatschappij het geld dat de stad haar voorschoten heeft slechts in dertig jaar- doodingen moet terugbetalen. Hieruit spruit dus een grooteren last voor de huidige genera tie en misschien ware er nu middel om van de maatschappij een grootere jaardooding te bekomen. M. Delahaye. Wanneer er in 't vlaamscji zal geschreven worden zou ik dan 't vólgende willen vragen, namelijk dat er bij de. maat schappij protest zou aangeteekend worden tegen de borgstortingen van 3, 4, 5 of zelfs 600 fr. die de bijzonderen, wanneer zij de aansluiting vragen, aan de maatschappij moe ten doen. Deze borg moet door de maat schappij teruggegeven worden, doch de jaren verloopen en er wordt daarvoor geen interest uitgekeerd. Ik zou dus vragen dat er voor gezorgd worde die borg aan de burgers zoo haast mogelijk te doen terugbetalen en voor taan deze practijk volledig te doen afschaffen. M. Lemahieu. Het voorstel van terug zending voor de vertaling van kant gelaten, kan ik'daarbij nog niet aannemen die over zetting van contract seffens goed te keuren en ik zal ze nooit goedkeuren zoolang het con tract niet gewijzigd wordt. De buiten, van stad en de landbouwersbevolking zijn tot nu toe totaal uitgesloten van de voordeelen der electrische leiding door de onaannemelijke voorwaarden die de maatschappij stelt. M. Bonnet. Zoo wij dien brief terugsttiren is het niet noodig thans in verdere bijzonderhe den te treden, gezien wij later nog eens dezelfde bespreking zullen moeten houden. ^1, de gemaakte opmerkingen zijn nochtans gegrond en mogelijks kunnen er nog andere gedaan worden. M. Vermeulen. Ware het niet geraadzaam dat een afgevaardigde van iedere partij intusschentijd zou bijeenkomen om het-con tract en desnoods de gewen schte wijzigingen te onderzoeken M.Declercq. Er werd reeds voorgesteld het contract te herzien. M. D'Huvettere. Ik had gaarne daar over een woord gehoord van den heer advo- kaat Léuridan. Volgens mij is dit een samen smelting van twee maatschappijen en wij kunnen daartegen niet opkomen. Ik beq van het gedacht van den heer Vermeulen om een Commissie bijeen te roepen ten einde dit'ëens te onderzoeken. M. Leuridan. Alhoewel ik erover niet kan oordeelen, daar ik het vroeger gesloten contract niet gelezen heb, denk ik ook dat de vraag van overzetting of samensmelting ge daan is omdat de maatschappij zeer wel weet dat dit een contractbreuk teweegbrengt, an ders zou zij die vraag niet gedaan hebben. Gij kunt haar dus het mes op de keel plaatsen én betere voorwaarden eischen. M. Sobry. Wij zullen dus stemmen over het voorstel van den heer Sonnet om met dife zaak geen kennis te nemen totdat de vrShg in 't vlaamsch gedaan worde. Al de raadsleden verklaren zich echter;hier mede t'akkoord en het wordt nutteloos: geoor deeld daarover te stemmen. J/ 1 f M. Vermeulen. En mijn voorstel om een Commissie met het onderzoek te gelasten M. Sobry. Zulks is altijd goed. Vervolg aanstaande weekt) Het Staatsblad van 25 Juli II. kondigt de benoeming af van M. Léon Jonckheere als burgemeester der gemeente Beveren"- bij - Rousselare, in vervanging van M. D. Pattyn, overleden. ont toujours été «©a restenf les meill&urs des APÉRITIFS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3