Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 25 Oogst 1930 6. Openbare Onderstand Pachtvermin der in gen. De zitting wordt te 17 u. i5 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter-voorzitter Lemahieu en D'Huvettere schepenen Capoen, Laton, Soete, Bonnet, Vergracht, Vermeulen en Delahaye, raadsle den Versailles secretaris. 1. Proces verbaal der zitting van 28 Juli ig3o. Nalezing van het proces-verbaal door den heer secretaris, wordt dit zonder opmerkingen goedgekeurd. 2. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. Een aantal voorgestelde grondvergunnin- gen worden, mits de gewone vergoeding ten voordeele van den openbaren onderstand,met algemeene stemmen toegestaan. M. Sobry. De heer schepen Declercq verontschuldigt zich de vergadering niet te kunnen bijwonen om reden van onpasselijk heid. 3. Rooiingsplan voor de Basculestraat Ruiling van grond Voorwaarden Wijzi- ging- t Voor de verbreeding der Basculestraat, heeft de gemeenteraad, in een voorgaande zit ting, een ruiling van grond tusschen Staat en Stad goedgekeurd. Het hooger bestuur be twist aan de stad een recht van meerderwaar- de van 252 fr. 5o en vraagt aan de stad daar van afstand te doen. De heer Voorzitter doet opmerken dat de stad 186 m2 meer grond krijgt dan zij er af staat en stelt voor van deze meerderwaarde af te zien. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen aanvaard. De hr Missiaen treedt de raadzaal binnen. 4. Buurtwegen van groot verkeer St Jan- Zillebeke en Yper-Pilckem Onderhoudswer ken Lastenboek Bestek en uitslag der aanbesteding Goedkeuring. De aanbesteding gaf den volgenden uitslag M. Henri Mahieu 12.400 fr. M. Oscar Bataille 12.900 fr. De heer Voorzitter merkt op dat de uitslag der aanbsteding het bedrag van het bestek, dat slechts de som van 9.256 fr. bereikte, nog al ver overtreft, maar stelt voor de aanbeste ding toch goed te keuren en het werk aan den laagsten aanbieder, M. Henri Mahieu, toe te vertrouwen. Al de raadsleden gaan hiermede akkoord. 5. Openbare Onderstand V erbeterings- kappingen tn de bosschen. Er wordt voorgesteld voor 8.225 fr. kappin- gen te doen in de bosschen van den Openba ren Onderstand. Dit voorstel wordt zonder bespreking goed gekeurd. M. Morkerii^y van Dickebusch, die een holstede van 24 ria. 65 a van den Openoaren Onderstand pacht voor 38 900 fr. 's jaars, heeft, geb uik makende van de pacht voor waarde waaroij zijne pacht alle 3 jaar kan herzien worden, aan de Commis ie van Open baren Onderstand een pachtvermindeiing ge vraagd. De Commissie van Openbaren Onder stand, in acht nemende dat er tegenwoordig een scherpe landbouwcrisis heerscht, dat tengevolge van het ongunstig weder de op brengst veel minder zal zijn, dat M. Monker- hey een ernstig landoouwer is, en dat zij dus alle voordeel heeft deze als pachter te behou den, stelt voor aan den heer Monkerhey een pachtvermindering toe te staan, en voortaan zijn pacht te berekenen op de basis van 1100 fr. de Ha. M. Coutelle treedt de raadzaal binnen. M. Lemahieu. Er is nog een tweede dergelijke vraag toegekomen en wij kunnen deze beidein eens bespreken. M. Sobry. M. Verledens Victor van Poelcapelle, die aan den Openbaren Onder stand een hofstede pacht van 29 Ha 74 aren 60 ca. tegen 40.000 fr.'s jaars, heeft eveneens de herziening van zijn pacht gevraagd, en om dezelfde redenen als voor M. Monkerhey, stelt de Commissie van Openbaren Onder stand voor, hem ook een pachtvermindering toe te staan en zijn pacht te berekenen op de basis van 1100 fr. de Ha. M. Lemahieu. Ik moet doen opmerken dat deze landbouwers, op het oogenblik der verpachting, wisten dat zij een dwaasheid begingen, met zulke prijzen te betalen, want zelfs zonder landbouwcrisis was deze prijs ver overdreven en onmogelijk te betalen. Zij be roepen zich op de landbouwcrisis het is on tegensprekelijk dat er een zeer erge crisis heerscht maar het is de schuld van deze domme menschen, die de pachten op derge lijke manier opgejaagd hebben, dat andere, veeleischende eigenaars, door deze pachtprij zen verblind, hunne pachters ook verhoogd hebben het is dus hunne schuld dat andere landbouwers gedwongen geweest zijn dezen opslag te dulden en nu in een vernepen toe stand verkeeren. Deze pachters wisten op voorhand zulke prijzen niet te kunnen betalen en het bestuur van den Openbaren Ondei stand heeft hen die prijzen niet opgelegd maar hun zelfs verwittigd dat zij een dwaasheid begin gen. Daarniettegenstaande hebben deze pach ters, bij de verpachting, voorts blijven hoogen en hebben dus wetens en willens hun dood vonnis uitgesproken n onderteekend. Om deze redenen kan ik dus geen goed keurend advies geven ik zal mij onthouden. M. Capoen. Die menschen hebben er op voorhand op gerekend om afslag te vragen. M. Leuridan treedt de raadzaal binnen. M. Missiaen. Het is mogelijk dat deze landbouwers onvoorzichtig geweest zijn met zulke pachtvoorwaarden te stellen en daar door andere verplicht hebben ook opslag te betalen, maar niettegenstaande zal ik toch met veel genoegen dit voorstel stemmen, om dat wij a dus die andere eigenaars ook zullen influenceeren om pachtverminderingen toe te staan. Niettegenstaande dat er over 3 jaar reeds te voorzien was, dat er een landbouw crisis zou hierschen, hebben de Katholieke Ministers niets gedaan om deze crisis te ver mijden en het is een schande voor een minis ter van Landbouw niets te doen om deze cri sis te bekampen. M. Vandamme komt de raadzaal binnen. M. Vermeulen. Ik zal met plezier dit voorstel goedkeuren omdat wij aldus aan de eigenaars die hunne pachten verhoogd heb ben, een voorbeeld zullen geven om nu ook pachtverminderingen toe te staan. Deze pach ters hebben een zonde bedreven met zuike pachtprijzen te betalen, maar alle zonden verdienen vergiffenis en wij mogen toch den dood van den zondaar niet willen. M. Capoen. Deze landbouwers hebben er op voorhand op gerekend later afslag te vra gen en hebben met de pachten aldus op te jagen veel andere landbouwers doen buiten zetten. M. Lemahieu. Ik ken veel landbouwers die daardoor naar Frankrijk hebben moeten vertrekken. M. Missiaen. Maar als wij nu dit voor beeld niet geven zullen er nog meer moeten weggaan. Stemmen ja: de heeren D'Huvettere, Mis siaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen en Delahaye. Onthouden zich de heeren Lemahieu, Laton, Capoen, Leuridan, Soete, Vandamme en Sobry. M. Vandamme. Ik heb mij onthouden omdat ik de uiteenzetting der verscheidene beweegredenen niet gehoord heb. 7. Openbare Onderstand Verkooping van grond. Het Bestuur van Bruggen en Wegen heeft de onteigening gevraagd van een perceel grond van 33 aren 25 ca. gelegen te Boesinghe en bestemd om de voeding der Zwanebeek te verleggen. Het geldt hier een werk van open baar nut en deze grond heeft volgens schatting een waarde van 27.500 fr. de Ha. De Openbare Onderstand vraagt dezen grond te verkoopen aan den prijs van de voorgestelde onderlinge overeenkomst, 't zij 4 fr. de vkm. of 13.420 fr. Deze verkooping wordt door al de raads leden goedgekeurd. 8. Openbare Onderstand Ontslaging van pacht. Mevrouw Van Reeth, die in de Meenen- straat het huis Nr 9 in pacht heeft voorde som van 1800 fr. 's jaars, vraagt van hare pacht ontslagen te worden, daar zij naar New- York is gaan wonen en alleen gansch dit huis niet meer kan betrekken. De Commissie van Openbaren Onderstand stelt voor deze ont slaging van pacht toe te staan. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed. 9. Openbare Onderstand Jachtrecht Openbare verpachting Lastenkohier De Commissie van Openbaren Onderstand stelt voor het jachtrecht voortkomende van de landen van het Weldadigheidsbureel en van de Burgerlijke Godshuizen te verpachten. Zij heeft dit jachtrecht in 75 loten verdeeld en heeft thans vele aanvragen naar jachtrecht voor een termijn van 9 jaren. M. Lemahieu. Ik kan hierover geen goed keurend advies uitbrengen Over jaren heeft de gemeenteraad met algemeenheid van stem men, min de stem van den heer Burgemeester, besloten dat er geen afzonderlijke verpachting van jachtrecht meer zou plaats hebben en dat dit recht met de landen zelf zou verpacht zijn. Dit werd besloten om aan de landbouwers de tyrannie van jagers en garde chassen te vermijden, die hen vele schade berokkenen. Daarbij is dit jachtrecht verdeeld inloten die te groot zijn opdat de landbouwers deze zou den kunnen pachten. Ik kan aannemen dat de Openbare Onderstand het jachtrecht verpacht zijner bosschen en van het goed dat hij in regie uitbaat, maar voor wat het jachtrecht betreft op de landen, die hij verpacht, wensch ik dat de Openbare Onderstand terugkome tot de princiepen en gebruiken van vóór de jaren 82 opdat de landbouwers aldus al die tracasserie» met jagers en garde chassen» niet meer zouden hebben. Ik vind ock dat de Commissie van Openbaren Onderstand te haastig is om dit jachtrecht te verpachten ver mits de tegenwoordige pachten slechts ten einde loopen op 3i December 1931 en er al dus eerst nog twee perioden jacht moeten verloopen zij kan dus deze zaak tot toeko mende jaar verschuiven. M. D'Huvettere. Wanneer men nu dit jachtrecht niet verpacht zal het inkomen ervan aan den Openbaren Onderstsni ont. snappen, vermits het jachtrecht niet tegelijk met het land is verpacht geweest. De Open bare Onderstand zou dus dit jachtrecht kun nen verhuren tot het einde der ia loop zijnde landpachen. M. Capoen. Wij zouden kunnen de ver daging vragen. De nieuwe samenstelling der Commissie zal dan dit goed naar zijn zin kun nen besturen. M. Bonnet. Wij zijn hier niet geroepen om over een verdaging of een niet-verdaging te beslissen, maar wel om een gunstig of ongun stig advies uit te drukken en het is te hopen dat de Commissie van Openbaren Onderstand van onze bemerkingen zal rekening houden. Daarop begint de heer Voorzitter lezing te geven van de inhoudsgrootte der j5 loten. M. Lemahieu. Maar 't is nutteloos van dat al te lezen. M. Sobry. Maar laat mij toch voort spreken. De heer Voorzitter zet zijne lezing voort. M. Leuridan. Maar M. de Voorzitter, wij kunnen toch al die cijfers niet onthouden. M. Sobry. Ik wilde alleen doen opmer ken, als antwoord tot den heer Lemahieu, dat er ook kleine loten zijn van 2 en 4 Ha b. v. maar indien gij de grootte der loten gelezen hebt is het nutteloos dat ik verder ga. Ik versta heel goed de bedoeling van den Open baren Onderstand. Nu heeft hij veel vraag van liefhebbers en kan dus dit jachtrecht aan een hooge prijs verpachten ten voordeele der armen, terwijl dit later misschien niet meer het geval zal zijn. Ik ben van oordeel dat dit voorstel mag gestemd worden. M. Leuridan. De heeren van den Open baren Onderstand zouden willen het werk gedaan hebben vóór dat zij gedaan hebben met werken. M. Missiaen. En de toekomst verbinden. MLemahieu. Als gij die 75 loten ver pacht, zult gij misschien 75 jagers voldoening geven, terwijl gij 200 landbouwers zult mis noegen en de landbouwcrisis verscherpen het ware ten nadeele van de landbouwecono mie van gansch het arrondissement. Daarom kan ik dat voorstel niet goedkeuren. M. Sobry. Maar de landbouwers kunnen dit jachtrecht ook pachten. M. Lemahieu. Neen, want het zijn meestal loten van drie, vier hofsteden. Daarbij het is onzedelijk dit jachtrecht afzonderlijk te verpachten om reden dat het wild op die landen gekweekt wordt ten nadeele der boeren 't zijn soms als echte konijnenkwee- kerijen, dat men op die landen houdt. M. Coutelle. 't Is slechts om hunne beste vriendjes te voldoen, dat de Commissie dit jachtrecht wil verpachten. De stemming geeft den volgenden uitslag Stemmen ja de heeren D'Huvettere en Sobry neen de heeren Lemahieu, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vandamme en Delahaye onthou den zich de heeren Vergracht en Vermeulen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4