HET YJPEFtSCHE Tentoonstelling van Radio on Eiectriciteit 2 GedenKteehen Luit.-Gen. Baron Jaques de Dixmude Un épisode peu connu de la Bataille de VYser Met Ypriana naar De Panne Radio Club Yper Allerhande Nieuws PLECHTIGE INHULDIGING Morgen, dezer, wordt te Dixmude, op plech tige wijze, het Gedenkteeken ingehuldigd, op gericht bij Nationale Inschrijving aan Luite nant-Generaal baron Jacques de Dixmude.Ten 10 ure zal inde kathedraal, eene plechtige Mis gecelebreerd worden door Mgr Dugardijn, Hoofd Aalmoezenier van het Belgisch Leger, voor de rust der ziel van den Nationalen Held. Ten 12 ure, wordt op de Groote Plaats een monster-koncert (1200 muzikanten) gegeven Ten 121/2 ure zullen de overheden ten stad- huize ontvangen worden. Ten 14 1/2 ure, aan komst van Z. K. H. Prins Leopold op de Groote Plaats, en aanvang van de inhuldi gingsplechtigheid. Redevoeringen zullen ge houden worden door luitenant generaal baron de Ceuninck, voorzitter van het Uitvoerend Comiteitgraaf de Broqueville, minister van Landsverdediging, en M. Dekeyser, burge meester van Dixmude. Een groote stoet zal voor het gedenkteeken voorbijtrekken. Zullen eraan deelnemen het muziekkorps van het 4' Linie afvaardigingen van de regimenten die deel uitmaakten van de 3e L. A., waarover generaal Jacques het bevel voerde eene af vaardiging der Fusiliers Marins van Ad miraal Ron arch Oudstrijders en Invaliden, de scholen van Dixmude en tal van maatschap pijen. Eene algemeene verlichting en een prachtig vuurwerk zullen de feestelijkheden sluiten. LEEST VERSPREIDT A la fin de 1914, la nouvelle circulait qu'a la suite de l'intervention de S. S. Pie X auprès des belligérants, une suspension d'armes de 24 heures aurait lieu sur tous les iionts k l'üccasion de la Noêl. En effet, des pourparlers eurent lieu, qui n'aboutirent pas. Néanmoins, le 24 Décembre vers minuit, sur piusieurs poiuis de l'immense front qui s'étendait de Nieuport a Belfort, dms les se:teurs relativetneut ralmes et part.cuhère- ment aux endruits 1 s tranchées des albés é'aiem tiès rapp-ochéts des tranchées de l'ennemi, les sol.iats se livrèrent spontanément a des manilestaiions qui corsisièrent surtout en chants de Noêl et a l'échange üe ciga rettes. Tel fut 1- cas dans le secteur de Dixmude entie les deux pon;s sur l'fser, non loin de la fameuse Minoterie. A c-t endroit les lignes beiges et allemandes n'é'aier.t séparé's qua par la largeur du cours d'eau c. a. d. de quel ques mètres, de sorie que lorsqu'on élevait un peu la voix sur une ties rives on Tentendak distinctement sur la live opposée. Veis 11 heures du soir, par ure belle nuit d'hiver, les soldats allemands entonnère it une chanson de Nrël... les Beiges suivirent leur exemple et bientót retentit sous le ciel des Flandres le Chant le plus émouvant et le plus profondément humain qui jamais peut- ê'.re soit monté veis le Divin Enfant. Tout a coup une voix allemande appela Tautr.ónier beige. On alia le quérir. C'était l'abbé Coene. 11 demanda ce qu'on voulait de lui et il lui fut répondu que son collègue alle- mand désirait lui passer par dessus le canal un o j et du culte provenant d'une chapelle de Dixmude. Unecorde fut jetée et bientót, au dessus de l'Yser sanglant, glissa, brillant dans les tér.èbres un ostensoir en vermeil. Pieusement Taumönier Beige, prit la pré cieuse monstrance tandis que sur les deux rives de l'Yser les soldats avec un ensemble touchaut continuèrent leurs chants d'allé- gresse. L'intervtntion d'un officier supérieur mit fin k cette manifestation d'une heure et de part et d'autre les soldats reprirent leurs postës de combat. Quant k l'ostensoir, i' est toujours en usage a la chapeile de Thópital de Dixmude pü les Allemands l'avaient découvert. Zondag laatst trok Ypriana naar De Panne om deel te nemen aan de Eeuwfeesten aldaar. Het Bestuur der Harmonie had deze gele genheid te baat genomen om eereleden en vrienden uit te noodigen die feesten bij te wonen. Ook werd dezen oproep goed beant woord en 't waren twee bomvolle trams die 's morgens om 7 uur de stad verlieten. Op gepasten tijd kwam men in De Panne aan en seffens zag men dat Ypriana daar niet vreemd was. Met 't muziek aan 't hoofd en onder 't spelen van Entre Sambre et Meuse trokken al de reisgenooten stoetsgewijze naar de Markt, tusschen be vlagde huizen en stra ten, vergezeld van talrijke inwoners die h°n tegemoet gekomen waren. Om g.l5 u. vertrok de officieele stoet, met ontplooide vlaggen, naar het krigskerkhof van den Duinhoek waar 3c8o Belgische en 27 Fransche soldaten begraven liggen. Daar lag het grootsche en welverzorgde doodenveld met zijn talrijke graven en veelkleurige bloe men, omringd van hooge duinen Op één dezer was een prachtige tribuun opgeslagen daar- neven een autaar waar door den leger hoofd aalmoezenier Mgr Dujardyn, een plechtige mis zou opgedragen worden. Om 10,3o uur kwam Z. K. H. Prins Leopold het kerkhof binnen en legde daar bloemen neder, de ge sneuvelden ter eere. Nadat Z. K. H. plaats had genomen op de tribuun, omringd van talrijke overheden, waaronder wij o. m. be merkten MM. Janssens de Bisthoven, gouver neur der provincie M. d'Agrippe, burge meester van De Panne Van Aderwee elt, voorzitter der Belgische werken te Rouaan generaal Darbeau, afgevaardigde der Fran sche regeering Max, burgemeester van Brussel de generalen Frantz, Mertens, Vandeputte Dronsart, algemeen voorzitter van het Rood-Kruis van Belgiè Minister 1 Lippens de senatoren De 5pot en Waucquez, enz., werd de dienst onmiddellijk aangevan gen. Heerlijk schouwspel die, prachtige zangen uitgevoerd, onder de leiding van den toondichter zelf, Heer Mario Van Overeem, door het St-Joriskoor van Brussel, die kunst volle begeleiding door het muziek van het ie gidsen, die overgroote en ingetogen menigte overal tusschen de grafsteden rond- gespreid Alles stemde mêe om hulde te brengen aan dezen die hun leven voor 't Vadeiland ten beste hadden gegeven. Na de plechtigheid werden honderden dui ven losgelaten die eenigen tijd klapwiekend over de menigte fladderden en weldra uit het oog verdwenen. Z. K. H. verliet alsdan het kerkhof te midden de geestdriftige toejuichin gen van het volk en 't was nu de beurt aan V priana om die gansche menigte achter haar naar De Panne mêe te trekken. Om 12.3o u. gaf ons muziek, onder de lei ding van M. L. Blomme, een puik concert op de kiosk van den Zeedijk. Veel volk stond daar rond geschaard en een buitengewoon goede opvoering vond bij de zinlijkste lief hebbers den meesten bijval. Yperlingen, weest fier over uwe harmonie eere aan de spelers, lof aan den bekwamen leider tn dank aan Ypriana's Bestuur 1 Na het concert trok eenieder, waar hier, waar daar zijn eetlust verzaden en in den namiddag waar men ook ging, men zag overal onze Yprianisten bij en rond de feestelijk heden die langs den Zeedijk plaats grepen. In den namiddag werd door den Bond der Hoteliers aan den gevel van het gebouw wrar in i83i Leopold I plechtig werd ontvangen, eene gedenkplaat onthuld. Bij deze plechtig heid waren benevens de overheid, ook nog tegenwoordig H. K. en K. H. Prinses Cle mentine, dochter van onzen gewezen souve- rein Leopold II, en haar zoon, Prins Louis Napoleon. Stoetsgewijze trok men vervolgens naar den Zeedijk, waar eerst nog eene kroon door de prinses aan het standbeeld der ge sneuvelden werd neergelegd en zij een minuut ingetogen bleef rechtstaan. De opeengepakte menigte juichte de Prinses en haar zoon op gansch den doortocht uitbundig toe. Te i5.3o ure werd in den gevel van het Hotel l'Océan het half verheven beeldwerk onzer Koningin ziekenverpleegster onthuld en ontving de Prinses bloemen en blijken van genegenheid. Verscheidene aanspraken werden gehouden, namelijk door den heer burgemeester en den heer Pirsch, voorzitter van de feestcommissie. De schoolkinderen, begeleid door het Muziek van De Panne, voerden eene gelegenheids cantate uit, waarna het Sint Joriskoor uit Brussel een puik concert gif. Rond 16 uur vergastte het alomberoemde muziekkorps van het ie gidsen leiding Kapi tein Prévost, alle muziekliefhebbers met een concert waarover men enkel éé.i woord zeggen kan prachtig Dit alleen was reeds de reis naar De Panne waard. Weldra was het uur daar om huiswaarts te keeren, en 't was welgezind en blij te moede dat de ruim zes honderd deelnemers den weg naar Yperstede insloegen, waar zij om 21 1/2 uur aankwamen. Heer Voorzitter en vriend Aimé Gruwez, U danken al dezen die naar De Panne zijn geweest, voor de zoigvolle en ordelijke inrichting van deze aangename reis. Tot- aanstaande jaar Bericht aan Constructeurs en Voortverkoopers van Raii) en Electriciteitstoestellen. in de Hallen van Yper van Zondag 5 tot Woensdag 8 October 1930 Wie begeert deel te nemen aan de tentoon stelling, wende zich tot de Radio Club, Lokaal St Sebastiaan, Statiestraat, Nr37, vóór 10 September. Het Comiteit. Wij komen te vernemen dat de Chicorei Van Tieghem - Dupont de grootst moge lijke onderscheiding bekomen heeft op de Antwerpsche Tentoonstelling. Het zal hare talrijke verbruikers aangenaam wezen dit goed nieuws te vernemen. Yper. Tivi.-t. Zondag avond kwam de genaamde Cam. Weyne, 26 jaar oud, en wonende in de Kortrijkstraat, rond 9 uur een herberg binnen van de Maarschalk Fochlaan. Daar hij in bedronken toestand was, zocht hij twist met de andere verbruikers zoodat de tusschenkomst der politie weldra moest inge roepen worden. Een zijner makkers wilde hem naar huis leiden, doch de dronkaard keerde daarop zijne woede tegen zijn maat en de politie, die voor de tweede maal moest tusschenkomen, had heel wat last om den kerel naar den amigo te brengen. Jongensstreken. Een tiental jongens, van 7 tot 10 jaar oud, werden deze week door de politie betrapt terwijl zij bezig waren met vuur te maken en in een nieuw en nog onbewoond huis de bouwstoffen aan stukken te slaan. De ouders dezer jonge kerels zullen verzocht worden den eigenaar voor de aan gerichte schade te vergoeden. Aanhouding. Donderdag morgen heeft de gendarmerie een jongen gast aangehouden die uit de Weldadigheidsschool gevlucht was. 's Namiddags werd hij terug geleid en, naar alle waarschijnlijkheid, zal hij er onder wat strenger bewaking geplaatst worden. Langemarck. Botsing. Aan een kruispunt kwam de auto van Georges Vander Bruggen, 3i jaar oud, wonende te Beverén, in botsing met deze van den 41 jarigen Evarist De Jonckheere. Door den schok werd deze laatste auto zoo geweldig weggeslingerd dat hij eea wielrijdster, die daar juist voorbij-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2