La Saison d'Hiver reed, omver wierp. Het slachtoffer, de ge naamde Maria Pype, 23 jaar oud, fabriek werkster, werd ernstig gewond aan den linker schouder en moest door een geneesheer verzorgd worden. Becelaere. Kerkwijding. Dinsdag werd de nieuwe parochiekerk, prachtig in gothischen stijl herbouwd, door Mgr Lamiroy, hulpbisschop van Brugge, gewijd. De Conse cratie werd besloten met een plechtige Mis, die om 11 uur werd opgedragen en door bijna al de parochianen werd bijgewoond. Merckem. Doodelijk Auto-Ongeval. Woensdag avond is op den provincialen steenweg, tusschen Bixschote en Merckem, een erg auto ongeluk gebeurd. Een toeristen-autocar, toebehoorende aan M. Van Acker van Oostende, kwam heel laat in den avond van Yper gereden, toen nabij de M aartjesbeek, aan den ingang van Merckem, het stuur van de autocar brak en het rijtuig omkantelde en in de gracht bleef liggen. De ingezetenen werden te midden den steenweg geslingerd en een hunner, M. Kenziewood, van Birmingham, werd op den slag gedood. Vier andere personen werden zwaar gewond en moesten in allerijl naar het hospitaal van Oostende overgebracht worden. De gekwetsten zijn Parcy William van Easthorte, Albert Moody en zijne echtgenoote, van Somers, en Mvr Hendrickx, van Wes tende. Déja les Magasins de la Compagnie Anglaise, Place de Brouckère, Bruxelles, présentent leurs nouveaux modèles d'hiver. A cöté de leurs séries courantes de 495 fr., on voit dans leurs vitrines de nouvelles séries réclames pour Pardessus, Costume Veston et Manteau de Dame faits d'avance ou sur me sure au prix spécial de 745 fr. NÉCROLOGIE Dimanche dernier est décédé inopinément a Wervicq. Monsieur Jean VERHAEGHE, époux de Madame Marie Thérèse DE SCHRIJVER, né a Wervicq, le i5 Oct. 1842, membre honoraire de la Députation Perma nente de la Flandre Occidentale, Comman deur de l'Ordre de Léopold, Commandeur de l'Ordre de la Couronne avec étoiles, etc., etc. Le défunt avait été élu conseiller provincial pour le canton de Wervicq en 1869. Le 18 Juillet 1878, il fut nommé député permanent, et depuis lors ne cessa de remplir ces fonc- tions avec un dévoüment absolu. II aimait tout spécialement a s'occuper de l'agriculture, ct de l'amélioration du bétail et de la race. chevaline. Le 18 Juillet 1928, on fêtait a Bruges, son cinquantenaire comme membre de la députa tion permanente. II résigna ces fonctions la même année, et fut remplacé par M. le con seiller provincial Lommez. M VERHAEGHE avait joui jusqu'a Ia fin d'une santé et d'une verdeur qui faisaient l'admiration générale. II emporte les regrets, l'estime et les louanges de tous ceux qui l'ont connu. Les funérailles ont eu lieu Jeudi, 4 couran', a 10 h. 3o, en l'Église Saint-Médard a Wer vicq, au milieu d'une affluence considérable de monde. Les coins du poêle furent tenus par MM. Clinckemaille Robert, commissaire d'Arron- dissement, délégué pour remplacer M. le gouverneur de la province Iweins d'Eeck- houtte Henii, au nom du parti catholique Vandenberghe, au nom de la députation per manente, et Leroux Paul, bourgmestre, au nom de la ville de Wervicq. Quatre discours furent prononcés au cime- tière. Nous donnons ci dessous les discours de M. Henri Iweins d'Eeckhoutte et de M. Paul Leroux. Nous reproduirons ceux de M. Vandenberghe et de M. Louis Geuten dans notre prochain numéro. Nous présentons a Madame Verhaeghe et h la familie Verhaeghe l'expression de nos bien sincères condoléances. Discours de M. H. Iweins d'Eeckhoutte, Président de l'Association catholique. Au nom de l'Association catholique de l'Ar- rondissement d'Ypres, je viens apporter un suprème hommage a la mémoire de Mon sieur Jean Verhaeghe, ancien vice président de cette association, membre d'honneur de la Députation permanente de la Flandre Occi dentale. Monsieur Verhaeghe, était le dernier survi- vant de cette pléiade d'hommes qui créèrent le parti catholique dans l'arrondissement et qui par une collaboration, toujours active, l'ame- nèrent a un haat degré de puissance. A cette énergie que tous admiraient en lui, il unissait a un haut degré, une afiabilité et une loyauté parfaites il apportait en toute question une prudence clairvoyante et ses conseils furent toujours précieux. Si l'orientation nouvelle de la politique, ainsi que son grand age avaient limité son ac- tivité pendant les dernières années de sa vie, il n'avait cessé, cependant de prodiguer ses forces, en de multiples occupations les déli- bérations importantes le trouvaient toujours présent au premier rang, et l'on peut dire que vieux lutteur, la mort l'a surpris sur la brèche puisqu'il y a quelques jours, a peine, il assis- tait a Bruges a la réceptionsolennelle des Sou- verains Beiges, et que, au bord de la tombe, il acclamait une dernière fois ce qui avait été le culte idéal de sa vie La Patrie et le Roi C'est avec unaffectueux respect que je m'in- cline devant cette tombe, comme je m'incline devant la juste douleur de la familie du défunt. Que cette existence, toute claire, et toute de fidélité aux principes les plus élevés, soit pour nous, Messieurs, une inoubliable leipon. Qu'elle soit pour lui-même en même temps qu'une suprème auréole, la source des récom- penses célestes, que seul peut donner Celui qui juge, qui bénit et qui console I Bede van den Heer Leroux Burgemeester van Wervick Wij allen die hem kenden en hem dus ook waardeerden, wij staan hier biddend voor dat graf niet alleen gedreven door christelijke naastenliefde maar aangevoerd door een hart grondig gevoel van dankbare genegenheid. Geheel zijn leven is een leven geweest van dienstbetoon, van toewijding, van offervaar digheid geheel zijn leven is belicht geweest door die eerlijke leuze Ik dien Ja hij diende als voorbeeldige christen diende hij God in allen eenvoud en zonder menschelijk opzicht als voorbeeldige burger, stond hij ten dienste van zijnen evenmensch met al zijne vriendelijkheid, maar ook met al zijne bekwaamheid. Eerst trad hij op als gemeenteraadslid en terzelvertijde als lid van den provincieraad, 't was toen ten jare 1869. Van toen af begon deze verdienstelijke en vruchtbare loopbaan, edoch in 1878 na deze eerste negen jaar werd hij aangeduid en gekozen tot bestendige afge vaardigde. Dien vertrouwenspost zou hij vijftig jaar lang bekleeden gedurende een halve eeuw zou hij dat veranderlijk iets, 't welk volksvertrouwen heet, zou hij dit niet alleen behouden maar ook ten volle verdienen. Ja ten volle, want hij gaf zich met hart en ziel voor 't welzijn van 't gemeenebest. Altijd was hij bereid om hulp te bieden, om tusschen te komen in moeilijkheden, eenieder vond steeds in hem een wijze raadgever, een dienstwillige voorspreker. Wat heeft zijne geliefde stad Wervick al niet te danken aan hem. Hoe dikwijls is hij voor haar in de bres gesprongen. Hoe menig maal heeft zijne werking aan ons allen groot voordeel gebracht, aan ons, onze stad, aan heel 't kanton. En ook de provincie Ja, zij ook mag dank wijten a^n den heer Jean Verhaeghe 't Was in de bange oorlogsjaren, toen alles ontredderd was en velen gevlucht waren, toen wij verdrukt en verstooten werden door den onbermhertigsten aller vijanden, in die dagen van ontzetting, toen iedereen met schrik geslagen werd, toen was er heel veel moed noodig om te durven de teugels van het bewind in handen te nemen, toen was er vast beraden schranderheid vereischt om onze provincie te besturen voor België en tegen den brutalen bezetter. En dat heeft hij aange durfd zonder ooit te versagen en dat ook heeft hij dan ten volle gekunnen. Meer dan een vijandelijke hatelijke maatregel werd door zijne handige en kranige tegenwerking ont zenuwd en ontkracht en aldus schadeloos ge maakt, en aan onze ongelukkige bevolking werd daardoor een tergend onrecht te meer bespaard. Doch heerlijker nog was zijn werk in vredes tijd. Dan mocht zijne bereidwillige dienst vaardigheid haar volle maat geven, dan mocht de landbouw van alhier zich verheugen in den sterken steun die van hem uitging. Al zijn kunde en kennis, het zware prestige van zijn gezagvol optreden, dit alles werd ten nutte gebracht en uitgebaat ten voordeele van de landbouwers. Zwaar zal dit alles wegen in Gods weeg schaal, gansch dit voldragen leven. Zwaar, zijne lange en verdienstelijke loopbaan, waar hij al het beste zijner krachten heeft besteed. Over twee jaren mochten wij vieren om zijn vijftigjarig mandaat als provinciale bestendige afgevaardigde, toen dankten wij God in een blijmoedig «Te Deum toen schaarde zich gansch de bevolking eensgezind rond hem om hem den blijk zijner genegenheid in dankbare hulde aan te bieden. Thans heeft de Heer die schoone ziel komen halen van hem die tot op den uitersten dag ter kerke ging, ter Heilige Tafel naderde, en aan zijn gestichte stadgenoten nog 't zielver heffend voorbeeld gaf van zijne diepe gods vrucht. Vol ontzag buigen wij eerbiedig voor dit graf, met treurig gemoed brengen wij hier een laatsten ontroerden groet, den afscheidsgroet, 't Is een pijnlijke plicht welke wij vei vullen namens de dankbare bevolking der stad Wervick, ook nog namens de leden der Ko ninklijke Harmonie wier eere-voorzitter hij was. Hier ruste hij in vrede, in den geliefden geboortegrond, in de schaduw des kruises, en dankbaar komen hier zijne vrome medebur gers en strooien over zijn graf de bloemen hunner gebeden. Nationale Hoptentoonstelling ti Antwerpen In October aanst. zal er te Antwerpen een tijdelijke nationale prijsk&mp voor hop gehou den worden, waarvoor er talrijke eere metalen en 12.000 fr. premies te winnen zijn. De Bel gische hopplanters alleen mogen mededingen met een daartoe bereid baaltje van 2 kilogram droge hop, voor elke gekweekte variëteit, d. w. z. Aalstersche, Poperingsche of vreem de soort. Alle inlichtingen worden verstrekt door den Secretaris van het Inrichtingscomiteit E. H. De Jaegher, 3o, Boeschepestraat te Pope- ringhe. 1ja jyj Messieurs, Geachte Familieleden, Dames en Heeren, Heden hult 't vrome Wervick zich in diepe rouw en over de stille stad hangt als een waas van weemoedige treurnis, want heden draagt men ten grave een zijner verdienste lijkste burgers, den hooggeachten en diepbe- treurden heer Jean Verhaeghe, bestendige eere-afgevaardigde der provincie. i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3